tu byłem

Brama Poznania

Brama Poznania to interaktywne muzeum, które przybliża historię poznańskiego Ostrowa Tumskiego. Mieści się ono w dwóch budynkach na przeciwległych brzegach Cybiny, które połączone są ze sobą kładką. Pierwszy z budynków to znajdujący się na Ostrowie Tumskim, budynek dawnej Śluzy Katedralnej a drugi to zlokalizowany na poznańskiej Śródce, nowoczesny budynek w którym znajduje się główna ekspozycja muzeum. Ekspozycja przybliża nam historię Ostrowa Tumskiego, od samych początków kiedy powstawała osada aż po czasy współczesne. Dodatkowo poza główną ekspozycją, możemy tutaj spotkać różnego rodzaju wystawy oraz wziąć udział w organizowanych tutaj wydarzeniach kulturalnych, szkoleniowych czy edukacyjnych. Ekspozycja została udostępniona do zwiedzania w 2014 roku.

Pierwszym co zachwyca odwiedzających to miejsce to niesamowita, nowoczesna architektura która optycznie łączy nas z górującą nad Ostrowem Tumskim katedrą. Podczas zwiedzania ekspozycji pokonamy kilkukrotnie szczelinę widokową by ostatecznie podążyć na drugi brzeg Cybiny, ponad 60 metrową kładką, której koniec znajduje się w dawnej Śluzie Katedralnej. Jest ona pozostałością po fortyfikacjach w ramach Twierdzy Poznań, wzniesionych przez pruskiego zaborcę w XIX wieku. Z budynku Śluzy Katedralnej, możemy udać się w dalsze zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, poznając m. in. poznańską katedrę, kościół NMP wraz z ekspozycją, obrazującą zarys dawnego palatium Mieszka I.

Jednak nim dotrzemy na Wyspę Tumską, poznamy liczącą ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni, ekspozycje główną Bramy Poznania. Zwiedzamy ją w indywidualnym tempie, słuchając audioprzewodnika dzięki czemu możemy poświęcić danej pozycji, tyle czasu ile tylko chcemy. Cała ekspozycja składa się z czterech głównych sekcji a dodatkową atrakcją jest taras widokowy na dachy budynku Bramy Poznania. W holu wejściowym znajduje się również kawiarnia a od strony Cybiny, amfiteatr skierowany ku rzece.

region:

lokalizacja: Poznań, Gdańska 2

Brama Poznania

zdjęcia

unikalność

4/5

Brama Poznania to jedyne w swoim rodzaju interaktywne muzeum początków osady na poznańskim Ostrowie Tumskim a tym samym początków państwa polskiego! Przepiękna bryła budynku z cudownym przeszkleniem ukierunkowanym w stronę poznańskiej katedry, niesamowita interaktywna ekspozycja oraz doskonała obsługa i oferta zwiedzania, czyni to miejsce świetną atrakcją turystyczną!

moim zdaniem

5/5

Powiem krótko: pozycja obowiązkowa do zobaczenia w Poznaniu! Brama Poznania przybliży Wam historię Ostrowa Tumskiego, początków Poznania i państwa polskiego. Jest doskonałym wstępem do poznawania stolicy Wielkopolski, co ma pokrycie w samej nazwie tego interaktywnego muzeum!

Brama Poznania

dowiedź się więcej!

mapa

oceny

średnia ocena
4/5

ceny

3.5/5

Ceny akceptowalne. Urozmaicona oferta, w skład której wchodzą np. bilet rodzinny czy liczne ulgi, pozwalają zapłacić nieco mniej za wstęp.

ilość turystów

3.5/5

Atrakcja jest pierwszorzędna, dlatego też nie ma się co dziwić, że przyciąga sporo turystów. Jednak biletowane wejścia w rozsądnych odstępach czasowych pozwalają zobaczyć to miejsce w mniej tłumnym gronie.

Jeżeli nie lubisz tłumów, nie przyjeżdżaj tutaj w weekendy (szczególnie długie), akcje typu „Poznań za pół ceny” czy inne promowane wydarzenia.

infrastruktura turystyczna

5/5

Klasa! Doskonała informacja dla turystów, zaczynając od drogowskazów przy głównych trasach a kończąc na świetnym audioprzewodniku i bogactwie opisów, prezentacji czy wizualizacji!

przydatne informacje

potrzebny czas

Zwiedzanie ekspozycji w zależności od wybranego wariantu trwa od 50 do nawet 120 minut. Jeżeli planujecie zwiedzić za jedną wizytą również Ostrów Tumski zarezerwujcie kolejne 70-100 minut.

sugerowany wiek

Moim zdaniem, z racji charakteru miejsca i specyfiki ekspozycji warto zabrać tutaj dzieci od 5 roku życia wzwyż.

parking

4.5/5

Dedykowany parking dla odwiedzających Bramę Poznania, znajdziemy przy ulicy Bydgoskiej. Darmowe miejsca parkingowe znajdziemy również wzdłuż ulicy Gdańskiej. Awaryjnie można jechać jeszcze na płatny parking katedralny na Ostrowie Tumskim (przy ul. Dziekańskiej). Niestety w najbardziej tłoczne dni, ilość miejsc parkingowych może nie być wystarczająca…

dostępność

Brama Poznania jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych i o obniżonej sprawności. Zdecydowana większość ekspozycji przystosowana jest do ich potrzeb a obiekt posiada również wiele udogodnień.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Zarezerwuj bilet online i bądź pewny, że zwiedzisz Bramę Poznania! Na oficjalnej stronie internetowej można zarezerwować bilet na zwiedzanie na wybrany termin. Warto skorzystać, szczególnie jeżeli spodziewacie się tłumów!

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Brama Poznania

mocne strony

  • interaktywna ekspozycja,
  • możliwość swobodnego zwiedzania z wykorzystaniem audioprzewodnika,
  • bogata oferta zwiedzania,
  • cudowna i niepowtarzalna architektura,
  • dostępność,
  • dedykowany parking,
  • możliwość rezerwacji biletów online,
  • wydarzenia towarzyszące,

słabe strony

  • tłumy odwiedzających w weekendy i dni wolne,
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Brama Poznania

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x