Brama Poznania to jedno z najnowszych miejsc na turystycznej mapie Poznania, które na swojej multimedialnej ekspozycji przybliża historię Ostrowa Tumskiego w Poznaniu, początków miasta oraz państwa polskiego. Poznajcie najważniejsze informację, ceny biletów, czas zwiedzania oraz możliwości zwiedzania ekspozycji a także zobaczycie niezwykłą ekspozycję na moich zdjęciach! Mam nadzieję, że zachęcę Was tym wpisem do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca!

Brama Poznania – podstawowe informacje

Brama Poznania nie jest muzeum ani nie wystawia eksponatów o charakterze muzealnym. Obiekt ten to interaktywne centrum interpretacji dziedzictwa i historii Ostrowa Tumskiego, które otwarto w 2014 roku. Od tego czasu Brama Poznania przybliża, interpretuje i promuje historię Ostrowa Tumskiego, miasta Poznania oraz początków państwa polskiego, które zlokalizowano w miejscu, gdzie być może rodziło się państwo polskie!

Multimedialna ekspozycja ukaże nam historię poznańskiej Wyspy Katedralnej od czasów Piastów aż do lat współczesnych. Wiele historycznych faktów, związanych z tym miejscem będzie na pewno dla Was ciekawych a nawet zaskakujących. Jednak Brama Poznania to nie tylko multimedialna ekspozycja ale również miejsce, w których odbywają się wydarzenia kulturalne, edukacyjne, turystyczne, rozrywkowe czy warsztaty.

Architektura

Brama Poznania mieści się w zespole budowli, spośród których większość z nich wzniesiono specjalnie na jej potrzeby. Główny budynek znajduje się na prawym brzegu Cybiny i ma charakterystyczny kształt, przypominający betonową “kostkę”, przeciętą przeszkloną szczeliną. Na drugim brzegu rzeki, na potrzeby centrum odnowiono przyczółek dawnej Śluzy Katedralnej, będącej częścią Twierdzy Poznań, który połączono z głównym budynkiem 63-metrową, przeszkloną kładką.

brama poznania architektura szczelina

Wygląd samego obiektu jest efektem międzynarodowego konkursu urbanistyczno-architektonicznego, w wyniku którego wyłoniono zwycięski projekt krakowskiej pracowni AD ARTIS, który następnie przyjęto do realizacji. Sama ekspozycja była przedmiotem kolejnego konkursu, który ogłoszono w 2010 roku i w którym zwycięskim projektem okazała się propozycja belgijskiej pracowni Tempora. Po określeniu założeń projektowych, prace budowlane trwały do 2014 roku.

Brama Poznania – lokalizacja

Kompleks budynków Bramy Poznania zlokalizowany jest w najstarszej części Poznania – wyspie Ostrów Tumski (Galeria Śluza) i położonej na przeciwległym brzegu Cybiny – Śródce (główny budynek). Jak już wspominałem są one połączone ze sobą kładką, zawieszoną nad Cybiną – prawym dopływem Warty.

Na mapie miasta, łatwiej będzie odnaleźć Bramę Poznania, wpisując jej adres: Gdyńska 2.

Komunikacja, dojazd i parking

Brama Poznania znajduje się w pobliżu bardzo ważnego węzła drogowego i komunikacyjnego jakim jest Rondo Śródka (ok. 400 m na południowy-wschód).

Obszar ten jest bardzo dobrze skomunikowany komunikacją miejską, przez co zachęcam Was do skorzystania właśnie z tej opcji dojazdu. Na Rondzie Śródka znajduje się dworzec autobusowy obsługujący kilkadziesiąt linii, kursujących w różne dzielnice miasta oraz tereny podmiejskie. Dodatkowo na Rondzie Śródka znajduje się jedno z większych w mieście skrzyżowań tramwajowych, przez które przejeżdża kilka linii tramwajowych (m. in. linie numer: 4, 6, 7 czy 17). Szczegółowe rozkłady jazdy znajdziecie na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Do Bramy Poznania możecie dojechać również rowerem, który staje się coraz popularniejszym środkiem poruszania się po Poznaniu. Dosłownie pod budynkiem i kładką centrum przebiega najważniejsza trasa rowerowa w mieście – Wartostrada. Przy budynku znajdziecie oczywiście stojaki rowerowe.

brama poznania wartostrada cybina kładka

Do centrum dojechać możecie również samochodem. Położone w pobliżu Rondo Śródka to również ważny węzeł drogowy, do którego dojedziecie szerokimi i ważnymi ulicami miasta (m. in. Hlonda, Warszawska, Jana Pawła II). Do samej ulicy Gdyńskiej, przy której znajduje się Brama Poznania dotrzecie ulicą Bydgoską, na którą możecie zjechać z ul. Hlonda lub Estkowskiego. Największy parking w pobliżu centrum znajduje się wzdłuż ulicy Gdyńskiej. Parkowanie w tym miejscu jest płatne, ponieważ na tym obszarze funkcjonuje poznańska Strefa Płatnego Parkowania. Samochód możecie pozostawić również na parkingu Park&Ride Świętego Michała (przy ul. Warszawskiej, ok. 800 m od centrum), na którym płacicie za parkowanie ale później możecie na podstawie biletu parkingowego możecie bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Brama Poznania – ceny biletów i forma zwiedzania

Brama Poznania oferuje szeroką ofertę biletów wśród których znajdzie bilety łączone na ekspozycję (np. rodzinne, grupowe), bilety wspólne (na kilka muzeów w pobliżu) czy bilety na zajęcia dla grup i rodzin. W ofercie są również atrakcyjne możliwości zaoszczędzenia m. in. ulgi dla wybranych grup osób, tzw. Happy Hour czy rabaty dla posiadaczy kart miejskich. Wejścia na ekspozycję odbywają się co 20 minut, w grupach max. 25 osobowych, dzięki czemu nie musicie obawiać się tłoku i możecie komfortowo poznawać ekspozycję.

elementy informacji turystycznej trasa zwiedzania ichot
elementy informacji turystycznej trasa zwiedzania ichot
audioprzewodnik brama poznania

Ekspozycję zwiedzamy z audioprzewodnikiem, który otrzymujemy przed wejściem wraz ze słuchawkami. To on oraz bardzo dobrze przygotowana informacja turystyczna (tablice, oznaczenia trasy, wskazówki itp.) prowadzi nas krok po kroku przez ekspozycję. Dzięki takiemu rozwiązaniu ekspozycję zwiedzamy indywidualnie, poznając to miejsce w swoim tempie. Średni czas, jaki jest potrzebny by zobaczyć ekspozycję wynosi około 90-120 minut.

Dodatkowo po zwiedzeniu ekspozycji wewnątrz centrum możemy ruszyć z audioprzewodnikami na spacer po Ostrowie Tumskim (dodatkowo płatne).

Brama Poznania z bliska!

Po garści praktycznych informacji i wskazówek, czas przybliżyć Wam jedno z najciekawszych miejsc na turystycznej mapie Poznania!

Sale ekspozycyjne

W budynku Bramy Poznania znajdziecie multimedialną i nowoczesną ekspozycję, która przybliży Wam historię poznańskiego Ostrowa Tumskiego, stolicy Wielkopolski oraz początków państwa polskiego.

sala witraż ichot
makieta w bramie pzonania

Na ekspozycji znajdują się dziesiątki ekranów dotykowych, interaktywnych stanowisk, makiet, kolorowych map i plansz oraz ekranów filmowych, na których będziecie mogli zobaczyć przygotowane krótkie filmy i wizualizacje. Cała ekspozycja została podzielona na 4 części, które poznacie z dalszej części wpisu.

Sala Gród

Pierwszą salę, do której trafimy po wejściu na ekspozycję jest Sala Gród. Przybliża nam ona początki osadnictwa na poznańskim Ostrowie Tumskim, ponad 1000 lat temu.

sala gród ichot interaktywne centrum historii ostrowa tumskiego to się polska zaczęła

Poznamy tutaj potęgę poznańskiego grodu z czasów Piastów, jej rozwój oraz wpływ na powstanie państwa Piastów, czyli podwalinę do powstania późniejszego państwa polskiego.

sala gród brama poznania
ichot sala gród ekran

W tym miejscu po raz pierwszy zetkniemy się z formą ekspozycji Bramy Poznania, która w podobny sposób została zaprojektowana również innych salach. Poza lekko pochylonymi kolorowymi planszami, znajdziecie tutaj również ekrany na których zobaczycie przygotowane filmy, makietę czy inne multimedialne ciekawostki, jak np. ekran wbudowany w podłogę, chodząc po którym możemy porównać dawny i obecny Ostrów Tumski.

brama poznania ekspozycja sala gród
sala gród ichot

Pamiętajcie, że ekspozycję powinniście zwiedzać niespiesznie:) Nie musicie trzymać się konkretnej ścieżki czy kolejności mijanych części ekspozycji. Do każdego miejsca możecie podejść w dowolnym momencie a filmy możecie uruchomić zbliżając audioprzewodnik do czarnych punków z symbolem słuchawek, znajdującym się przy ekranie, również w dowolnym jego fragmencie.

Sala Woda

Druga sala Bramy Poznania to Sala Woda, która skupia się głównie na Chrzcie Polski, który był przełomowym wydarzeniem w historii Polski i być może miał miejsce właśnie na poznańskiej Wyspie Katedralnej.

sala woda brama poznania

Najważniejszymi elementami ekspozycji w Sali Woda są postaci Mieszka I i jego małżonki Dobrawy oraz kolista konstrukcja, będąca symbolicznym basenem chrzcielnym w którym możemy zobaczyć wyobrażenie, jak mógł wyglądać chrzest Mieszka I.

ichot sala woda interaktywne centrum historii ostrowa tumskiego w poznaniu
ichot ekspozycja postać mieszko I sala woda

Chrzest Mieszka I w opinii wielu historyków był wydarzeniem przełomowym dla rozwoju państwa tworzonego przez Piastów. Zmienił nie tylko wierzenia i obyczaje ale jednoczył społeczeństwo oraz poprawił kontakty i handel z sąsiednimi państwami, co znacznie umacniało rodzące się państwo polskie oraz przyczyniało się do jego znacznego rozwoju. To wszystko dowiecie się z tej części ekspozycji, co oczywiście zostało uzupełnione o losy poznańskiego grodu w tamtym okresie.

Sala Złoto

Kolejna, trzecia sala – Sala Złoto, to część ekspozycji poświęcona rozwojowi Poznania od XVI do XIX wieku. U jej wejścia od razu staniemy przy postaci biskupa Jana Lubrańskiego, który w czasie swojego życia (1456 – 1520) w znaczącym stopniu przyczynił się do rozwoju kultury i nauki na terenach Wielkopolski, m. in. tworząc Akademię Lubrańskiego.

biskup jordan sala złoto brama poznania

Był również inicjatorem rozbudowy Ostrowa Tumskiego, podczas którego m. in. wyremontowano katedrę, wzniesiono Psałterię, wybudowano nowoczesne fortyfikacje na Wyspie Katedralnej oraz położono wodociąg i utwardzono drogi.

sala złotowo ichot
brama poznania ekspozycja mulitedialne obrazy

Era biskupa Lubrańskiego nazywana jest często Złotym Wiekiem w historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu i między innymi stąd swoją nazwę wzięła ta cześć ekspozycji. W drugim końcu sali stoi Złota Kaplica, która jest cezurą tej części wystawy i jednocześnie ważnym miejscem dzisiejszej Wyspy Katedralnej.

Złota Kaplica

Oryginalna Złota Kaplica znajduje się w poznańskiej katedrze i jest symbolicznym miejscem wiecznego spoczynku pierwszych władców Polski. Na co dzień nie jest ona dostępna i oglądać ją można jedynie zza krat, dlatego postanowiono zaaranżować ten piękny zabytek poznania na ekspozycji Bramy Poznania.

złota kaplica poznań ichot brama poznania

Złota Kaplica została w tym miejscu zaaranżowana w taki sposób, by można było stanąć w jej wnętrzu i ze spokojem przyjrzeć się jej wystrojowi i symbolice.

złota kaplica ichot
kopuła złota kaplica ichot
brama poznania multimedialna złota kaplica

Na ekspozycji zostały przedstawione najistotniejsze jej elementy, które dodatkowo zostały wzbogacone przez multimedialne ekrany, na których dowiemy się znacznie więcej o tym wyjątkowym miejscu.

Sala Witraż

Czwarta, ostatnia sala ekspozycji Bramy Poznania prezentuje najnowszą historię Ostrowa Tumskiego i nosi nazwę Witraż. Ubiegły, XX wiek był okresem w którym działo się niezwykle dużo, również na poznańskiej Wyspie Katedralnej.

sala witraż brama poznania

Prezentowana tutaj ekspozycja przybliża nam dramatyczne czasy wojen światowych, lata międzywojenne oraz burzliwe czasy PRL-u, które wpłynęły także na historię, losy i wygląd Ostrowa Tumskiego. W tym miejscu ekspozycji poznacie niezwykłą postać arcybiskupa Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego, który przez 3 lata był bestialsko przesłuchiwany i torturowany przez służby PRL, które uzyskają od niego zeznania obciążające Prymasa Wyszyńskiego, którego był bliskim współpracownikiem. Więcej o tym przeczytacie w tym artykule.

sala witraż ichot
sala witraż ekspozycja bramy poznania

Ale Sala Witraż to również historia powojennej odbudowy Ostrowa Tumskiego, sensacyjnych odkryć archeologicznych oraz znaczących i ważnych wydarzeń, jakie miały tutaj miejsce w ostatnim stuleciu i czasach współczesnych.

Przestrzenie stworzone dla najmłodszych

Jednak Brama Poznania to nie tylko miejsce mieszczące multimedialną ekspozycję, kierowaną głównie dla młodzieży i dorosłych. To również miejsce, gdzie najmłodsi będą mogli poznać te okolice, za pomocą przygotowanych dla nich gier i zabaw kreatywnych, powiązanych z tematyką ekspozycji.

zabawy i gry dla dzieci ichot
zabawy i gry dla dzieci brama poznania

W Bramie Poznania dla dzieci przygotowano m. in. specjalną, gigantyczną grę planszową, interaktywną szafę gdzie dzieci mogą “przebrać” się w stroje z dawnych epok i uwiecznić to na zdjęciu czy stanowiska multimedialne i manualne, które w ciekawy sposób przybliżają im nieco informacji historii tego miejsca. Dla odrobinę starszych dzieci i nastolatków przygotowano interaktywne quizy i wyzwania, tak więc nikt nie powinien się tutaj nudzić!

Wyjście z ekspozycji

Na szczególną uwagę i wyróżnienie zasługuje wyjście z ekspozycji, które robi niesamowite wrażenie. Ostatnie metry wystawy Bramy Poznania to krótki labirynt wśród luster i ekranów, tworzących multimedialny korytarz!

wyjście z ekspozycji interaktywne centrum historii ostrowa tumskiego ekany

Przechodząc przez niego zobaczycie obecny Poznań z lotu ptaka na przygotowanych materiałach video w formie kalejdoskopu! Myślę, że wielu z Was bez większego problemu rozpozna niektóre obiekty i budowle, będące dzisiaj jednym z najbardziej charakterystycznych w mieście.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Wyjątkowe zakamarki Bramy Poznania

Ekspozycja Bramy Poznania to nie wszytko! To miejsce skrywa w sobie wiele więcej nie tylko przestrzeni i atrakcji ale również miejsc wydarzeń i spotkań.

Szczelina

Budynek Bramy Poznania jest “przecięty” wąskim przeszkleniem ukierunkowanym na poznańską katedrę, tworząc tzw. szczelinę, przez którą będziemy kilkukrotnie przechodzić zwiedzając ekspozycję centrum.

brama poznania szczelina katedra

Szczelina jest osią kompozycyjną głównego budynku centrum a ekspozycja, rozmieszona jest po obu jej stronach. Pokonujemy ją idąc po szklanych kładkach, które same w sobie mogą być nie lada przeżyciem. Zatrzymując się na nich na chwilę, możemy z jednej strony podziwiać wyłaniającą się w oddali poznańską katedrę a z drugiej, wejście do obiektu i zieleń pobliskich obiektów sportowych.

szczelina wejście ichot
szczelina interaktywne centrum historii ostrowa tumskiego

Ze względu na prostotę formy, symetrię, unikalność i jednocześnie ukierunkowanie na tak piękny i istotny dla miasta budynek – katedrę, szczelina Bramy Poznania jest miejscem bardzo lubianym przez amatorów fotografii, którzy chętnie uwieczniają to miejsca na swoich zdjęciach.

Taras widokowy

Brama Poznania daje nam również możliwość popatrzenia na okolicę, również tę dalszą z punktu widokowego na dachu budynku. Oczywiście najlepszy widok jest na położony za Cybiną Ostrów Tumski i górującym nad nim katedrą.

taras widokowy brama poznania widok na katedrę

Ale nie tylko, ponieważ dostrzeżcie tutaj również wieżę miejskiego ratusza, poznański Manhattan czyli wieżowce przy ul. Królowej Jadwigi a także wieżowce na Winogradach, Nowym Mieście a także Dziewiczą Górę z widoczną na jej szczycie wieżą widokową (pisałem o niej we wpisie: Dziewicza Góra. Więcej niż tylko punkt widokowy!).

taras widokowy ichot
dziewicza góra widoczna z tarasu widokowego w bramie poznania
katedra w poznaniu widok z tarasu widokowego

Na duży plus zasługują tablice znajdujące się na tarasie widokowym, które pomagają zlokalizować oraz rozpoznać obiekty i budynki, które widzimy przed sobą.

Amfiteatr

Z dachu budynku, schodzimy niemal pod niego:) Niemal dosłownie pod budynkiem, od strony koryta rzeki zaprojektowano amfiteatr.

amfiteatr nad cybiną
most jodrana cybina amfiteatr

Jest to przestrzeń, gdzie organizowane są przeróżne wydarzenia o charakterze kulturalnym, społecznym czy historycznym. Zachęcam do śledzenia socialmediów Bramy Poznania, dzięki którym będziecie na bieżąco ze wszystkim co jest organizowane w amfiteatrze.

Kładka nad Cybiną

Kolejnym wyjątkowo urokliwym miejscem Bramy Poznania jest przeszklona kładka, łącząca dwa brzegi Cybiny i dwa budynki centrum. Ma ponad 60 metrów długości i zawieszona jest kilka metrów nad ziemią.

kładka nad cybiną śluza katedralna
kładka nad cybiną ichot

Kładka prezentuje się niezwykle efektownie zarówno z zewnątrz jaki wewnątrz a możecie się nią przejść w dowolnym momencie, ponieważ jest ogólnodostępna.

Śluza katedralna – Galeria Śluza

Przechodząc kładką od strony głównego budynku Bramy Poznania dojdziecie do zabytkowego przyczółka dawnej Śluzy Katedralnej, czyli fragmentu dawnych pruskich umocnień miejskich – Twierdzy Poznań.

galeria śluza katedralna poznań
wystawa ekspozycja galeria śluza poznań

Obecnie w budynku tym mieści się Galeria Śluza, która jest obok Bramy Poznania czy Centrum Szyfrów ENIGMA, kolejną marką Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Galeria Śluza to miejsce wystaw i ekspozycji czasowych, które możecie obejrzeć po wcześniejszym zakupieniu biletów.

Widoki Cafe&Lunch

widoki cafe&lunch kawiarnia

Tuż obok wejścia na kładkę w głównym budynku centrum, znajduje się kawiarnia Widoki Cafe&Lunch, w której możecie poczekać za godziną swojego wejścia na ekspozycję, wypić filiżankę kawy ze znajomymi czy umilić czas swoim pociechom, wybierając dla nich owocowy deser!

Na przeciwko kawiarni znajdziecie sklepik z pamiątkami, książkami o tematyce związanej z działalnością Bramy Poznania i nie tylko.

Zwiedzanie Ostrowa Tumskiego

Brama Poznania to doskonały wstęp do wielkiej księgi jaką jest położony po sąsiedzku Ostrów Tumski. Co innego poczytać o nim, obejrzeć filmy czy fotografie a co innego wejść do jego zabytków, stanąć w miejscu dawnego Palatium Mieszka I czy zobaczyć na własne oczy dawne, potężne umocnienia grodowe odsłonięte w czasie badań archeologicznych!

most jordana w poznaniu ostrów tumski w poznaniu śródka
przekrój poznania instalacja rzeźba dawne wały obronne mieszka I ostrów tumski w poznaniu
palatium w Poznaniu ostrów tumski w poznaniu

Tym bardziej, że możecie ruszyć na zwiedzanie najstarszej dzielnicy miasta również wyposażeni w audioprzewodniki, które możecie otrzymać w Bramie Poznania kupując bilet na audiowycieczkę po Ostrowie Tumskim. Dzięki nim, prowadzeni niemal “za rękę”, odwiedzicie i poznacie najciekawsze zakątki poznańskiej Wyspy Katedralnej! A jeżeli chcecie przekonać się co ciekawego znajdziecie na poznańskim Ostrowie Tumskim, koniecznie przeczytajcie mój wpis: Ostrów Tumski w Poznaniu. Poznaj najciekawsze miejsca!

#instameet – Brama Poznania

Podobnie jak to było w Centrum Szyfrów ENIGMA, również w Bramie Poznania razem ze społecznością IgersPoznan udało się w marcu 2022 roku zorganizować fotospotkanie pasjonatów fotografii, którzy aktywnie dzielą się swoimi zdjęciami na Instagramie! Instameet to okazja by zrobić niesamowite zdjęcia, pokazujące dane miejsce z jak najlepszej strony ale też do zabawy fotografią i szukania nieszablonowych kadrów.

instameet poznań
instameet igerspoznan brama

W spotkaniu wzięło udział ponad 20 osób, które wykonały i później udostępnili setki zdjęć na swoich instagramowych kontach. Jeżeli ciekawią Was ich prace, zachęcam do oficjalnego hasztagu instameet-u w Bramie Poznania na Instagramie: #instameet_bramapoznania.

instameet brama poznania
instameet brama poznań

Zachęcam Was również do obserwowania społeczności IgersPoznan, która codziennie publikuje dziesiątki niezwykłych zdjęć z Poznania i nie tylko!

igerspoznan instameet

Wszystkich Igersów z instameet-u w Bramie Poznania możecie zobaczyć na powyższym, pamiątkowym zdjęciu! Pełną listę instagramowych twórców, którzy wzięli udział znajdziecie w poście IgersPoznan na Instagramie.

TEJ! ZERKNIJ TUTEJ!
ODKRYJ POZNAŃ! Wszystkie najważniejsze atrakcje, zabytki, muzea, parki, dzielnice, instamiejsca i zakątki warte odkrycia w jednym miejscu! Najobszerniejszy opis atrakcji Poznania!
kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca