Psałteria w Poznaniu

Psałteria w Poznaniu
  • Marcin
  • 27 maja 2021
Psałteria w Poznaniu

Psałteria w Poznaniu to jeden z najbardziej widocznych i najmniej znanych zabytków poznańskiego Ostrowa Tumskiego. Obecny budynek, zlokalizowany naprzeciwko kościoła NMP In summo, wzniesiono w XVI wieku jako budynek mieszkalny dla kolegium psałterzystów. Miał wiele szczęścia, ponieważ na przestrzeni wieków uniknął poważniejszych uszkodzeń, dzięki czemu dzisiaj możemy w znacznym stopniu podziwiać jego pierwotną bryłę.

Najciekawsze w historii psałterii, jest jednak jej przeznaczenie. W 1512 roku biskup poznański Jan Lubrański powołał kolegium psałterzystów, czyli grono 12 księży, zobowiązanych do śpiewania codziennie mszy wotywnej. W późniejszym okresie psałterzyści niemal przez całą dobę, śpiewali psalmy w poznańskiej katedrze, zmieniając się co 2 godziny! To właśnie dla nich biskup Lubrański postanowił wznieść budynek psałterii, który aż do XIX wieku służył właśnie jako dom dla psałterzystów. W późniejszym czasie budynek był mieszkaniem dla służby katedralnej oraz ochronką. Najpoważniej w swojej historii został uszkodzony w wyniku walk w trakcie II wojny światowej, jednak została szybko odbudowana. Obecnie Psałteria w Poznaniu nadal poddawana jest pracom remontowym i renowacyjnym.

Niestety budynek nie jest udostępniony do zwiedzania.

kategoria miejsca
region
lokalizacja

Poznań, Ostrów Tumski 9

GALERIA

Psałteria w Poznaniu

Psałteria w Poznaniu
Kościół Najświętszej Marii Panny w Poznaniu in summo

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Psałteria w Poznaniu to najprawdopodobniej jedyny tego typu budynek w Polsce! Można znaleźć informacje, że budynki o podobnym przeznaczeniu znajdowały się np. na wzgórzu wawelskim w Krakowie, jednak nie dotrwały do naszych czasów. Niestety po dawnej funkcji pozostała jedynie historia i budynek, dlatego unikalność oceniona na 4 gwiazdki!

  • MOIM ZDANIEM

Będąc w Poznaniu i spacerując po tutejszym Ostrowie Tumskim, trudno ominąć budynek dawnej psałterii. Warto jednak na chwilę się pod nim zatrzymać i poznać jego unikalną historię.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Psałteria w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.7 / 5

Psałteria w Poznaniu


CENY

5 / 5

Budynek nie jest udostępniony do zwiedzania wewnątrz. Zobaczenie go z zewnątrz nie wiąże się z opłatami.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4.5 / 5

Psałteria w Poznaniu nie przyciąga tłumów, jednak bliskość kościoła NMP In summo oraz szklanej instalacji w miejscu dawnego palatium Mieszka I, może skutkować kilkoma osobami w jaj najbliższym otoczeniu.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

1.5 / 5

Wzmianka o psałterii na pobliskiej makiecie Ostrowa Tumskiego to zdecydowanie za mało…

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Darmowy parking na kilkanaście miejsc znajduje się tuż pod katedrą na ul. Ostrów Tumski. Większy ale i płatny parking znajduje się na ul. Dziekańskiej.

POTRZEBNY CZAS

Kilka minut to wystarczający czas by obejrzeć budynek dawnej psałterii.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Podczas remontu dachu w 2016 roku, znaleziono niezwykłe znalezisko, ukryte w konstrukcji dachu. Mowa o liście Romana Egla, który w 1946 roku remontował dach budynku psałterii i usuwał uszkodzenia wojenne. Historie tego niezwykłego zawiniątka oraz jego autora poznacie na stronach Wirtualnym Muzeum Historii Poznania CYRYL!

Psałteria w Poznaniu

MOCNE STRONY

  • unikalna historia i pierwotna funkcja budynku,
  • lokalizacja,

SŁABE STRONY

  • bardzo uboga informacja turystyczna,
  • niedostępne do zobaczenia wnętrza XVI-wiecznego budynku,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj Poznań jeszcze lepiej! Dzięki poniższym wpisom poznasz najciekawsze miejsca miasta:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!