Psałteria w Poznaniu

Psałteria w Poznaniu

Psałteria w Poznaniu to jeden z najbardziej widocznych i najmniej znanych zabytków poznańskiego Ostrowa Tumskiego. Obecny budynek, zlokalizowany naprzeciwko kościoła NMP In summo, wzniesiono w XVI wieku jako budynek mieszkalny dla kolegium psałterzystów. Miał wiele szczęścia, ponieważ na przestrzeni wieków uniknął poważniejszych uszkodzeń, dzięki czemu dzisiaj możemy w znacznym stopniu podziwiać jego pierwotną bryłę.

Najciekawsze w historii psałterii, jest jednak jej przeznaczenie. W 1512 roku biskup poznański Jan Lubrański powołał kolegium psałterzystów, czyli grono 12 księży, zobowiązanych do śpiewania codziennie mszy wotywnej. W późniejszym okresie psałterzyści niemal przez całą dobę, śpiewali psalmy w poznańskiej katedrze, zmieniając się co 2 godziny! To właśnie dla nich biskup Lubrański postanowił wznieść budynek psałterii, który aż do XIX wieku służył właśnie jako dom dla psałterzystów. W późniejszym czasie budynek był mieszkaniem dla służby katedralnej oraz ochronką. Najpoważniej w swojej historii został uszkodzony w wyniku walk w trakcie II wojny światowej, jednak została szybko odbudowana. Obecnie Psałteria w Poznaniu nadal poddawana jest pracom remontowym i renowacyjnym.

Niestety budynek nie jest udostępniony do zwiedzania.

Psałteria w Poznaniu

Poznań, Ostrów Tumski 9

Dokładną lokalizację miejsca: Psałteria w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Psałteria w Poznaniu to najprawdopodobniej jedyny tego typu budynek w Polsce! Można znaleźć informacje, że budynki o podobnym przeznaczeniu znajdowały się np. na wzgórzu wawelskim w Krakowie, jednak nie dotrwały do naszych czasów. Niestety po dawnej funkcji pozostała jedynie historia i budynek, dlatego unikalność oceniona na 4 gwiazdki!

Psałteria w Poznaniu

Psałteria w Poznaniu
Kościół Najświętszej Marii Panny w Poznaniu in summo
3 / 5

Będąc w Poznaniu i spacerując po tutejszym Ostrowie Tumskim, trudno ominąć budynek dawnej psałterii. Warto jednak na chwilę się pod nim zatrzymać i poznać jego unikalną historię.

Psałteria w Poznaniu
3.7 / 5

5 / 5

Budynek nie jest udostępniony do zwiedzania wewnątrz. Zobaczenie go z zewnątrz nie wiąże się z opłatami.

4.5 / 5

Psałteria w Poznaniu nie przyciąga tłumów, jednak bliskość kościoła NMP In summo oraz szklanej instalacji w miejscu dawnego palatium Mieszka I, może skutkować kilkoma osobami w jaj najbliższym otoczeniu.

1.5 / 5

Wzmianka o psałterii na pobliskiej makiecie Ostrowa Tumskiego to zdecydowanie za mało…

4 / 5

Darmowy parking na kilkanaście miejsc znajduje się tuż pod katedrą na ul. Ostrów Tumski. Większy ale i płatny parking znajduje się na ul. Dziekańskiej.

Kilka minut to wystarczający czas by obejrzeć budynek dawnej psałterii.

Dla każdego.

Dla każdego.

  • unikalna historia i pierwotna funkcja budynku,
  • lokalizacja,
  • bardzo uboga informacja turystyczna,
  • niedostępne do zobaczenia wnętrza XVI-wiecznego budynku,

Podczas remontu dachu w 2016 roku, znaleziono niezwykłe znalezisko, ukryte w konstrukcji dachu. Mowa o liście Romana Egla, który w 1946 roku remontował dach budynku psałterii i usuwał uszkodzenia wojenne. Historie tego niezwykłego zawiniątka oraz jego autora poznacie na stronach Wirtualnym Muzeum Historii Poznania CYRYL!

Psałteria w Poznaniu

Wpis opublikowano: 27 maja 2021, ostatnia modyfikacja treści: 28 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl