Dziewicza Góra pod Poznaniem dla wielu kojarzy się z wieżą widokową, która znajduje się na jej szczycie. Jednak to nie wszystkie atrakcje, które znajdziemy w tym miejscu! Poznajcie je bliżej, dzięki mojemu wpisowi:)

Dziewicza Góra. Podstawowe informacje

Dawniej Dziewicza Góra nosiła nazwę Dziewcza Góra i pochodziła od cysterek, które to otrzymały wzniesienie od króla Przemysła I. Wznosi się na wysokość około 145 m n. p. m. i jest drugim po Górze Moraskiej, drugim najwyższym wzniesieniem okolic Poznania, przewyższając o kilkanaście metrów Osową Górę, o której przeczytacie we wpisie: Glinianki w Mosinie. Odpocznij w dawnej kopalni gliny!

Lokalizacja

Dziewicza Góra położona jest około 10 km na północny-wschód od Poznania, na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, którego jest najwyższym wzniesieniem.

Wzgórze jest również jednym ze wzniesień moreny czołowej stadiału poznańskiego, ciągnącej się niemal na całej szerokości Wielkopolski.

Przyroda

Obszar Dziewiczej Góry jest również cenny przyrodniczo, przez co został objęty ochroną i włączony do parku krajobrazowego. Porasta go mieszany las a miejscami dębowy starodrzew. Szczególnie cenne są setki gatunków roślin naczyniowych czy mchów. Ciekawostką jest występowanie na jej zboczach czerwca polskiego – pluskwiaka, z którego produkuje się barwnik tekstylny. Od niego najprawdopodobniej wzięła się również nazwa pobliskiego Czerwonaka.

Dojazd i komunikacja

U podnóża Dziewiczej Góry znajduje się wygodny parking na kilkadziesiąt samochodów, ponieważ to właśnie samochodem możemy podjechać możliwie najbliżej.

Do pobliskiego Czerwonaka możecie dojechać komunikacją zbiorową. Więcej informacji o komunikacji zbiorowej w rejonie Dziewiczej Góry znajdziecie na stronach Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej na Dziewiczej Górze

Do Czerwonaka możecie dotrzeć również szynobusami Kolei Wielkopolskich (relacje: Poznań-Wągrowiec i Poznań-Gołańcz). Więcej informacji na stronie internetowej Kolei Wielkopolskich.

Zawsze możecie też wsiąść na rower i dojechać do Dziewiczej Góry na dwóch kółkach a także dotrzeć pieszo, między innymi wędrując jednym ze szlaków turystycznych.

Szlaki turystyczne

Przez wierzchołek Dziewiczej Góry przebiega aż kilka szlaków turystycznych, które prowadzą na niego z różnych kierunków. Jeden z nich ma swój początek na stacji PKP w Czerwonaku.

Trasa: Czerwonak, stacja kolejowa – Dziewicza Góra | mapa-turystyczna.pl

Dziewicza Góra. Więcej niż widoki, czyli co zobaczyć w okolicy?

Dziewicza Góra to nie tylko wieża widokowa, choć przyznajmy uczciwie, że to największa atrakcja tej okolicy. Jednak przybywając na zbocza wzgórza warto zobaczyć więcej, bo okolica skrywa więcej atrakcji i przyjemności dla Was! Poznajcie je!

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

Pierwszym z nich, jest miejsce w którym dowiecie się wszystkiego o tutejszych lasach, przyrodzie i jej ciekawostkach. To właśnie na zboczach Dziewiczej Góry miejscowe Nadleśnictwo Łopuchówko zlokalizowało Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej “Dziewicza Góra”. Więcej o nim dowiecie się z opisu miejsca w kategorii tu byłem.

Kilka bardzo ciekawie zaprojektowanych pawilonów, utrzymanych w drewnianym klimacie skrywa w sobie wiele ciekawego.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej na Dziewiczej Górze
Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej na Dziewiczej Górze

W jego wnętrzach możecie natrafić na wystawę zdjęć przyrodniczych oraz wziąć udział w zajęciach edukacyjnych. Jednak budynki ośrodka to dopiero początek, bo wokół nich poprowadzono również ścieżki przyrodnicze z ciekawymi tablicami informacyjnymi a także miejsce do wspólnego spędzania czasu.

Ścieżki przyrodnicze

Jedną z atrakcji, które powstały wraz z Ośrodkiem Edukacji są ścieżki przyrodnicze, wytyczone za zboczach Dziewiczej Góry. Znajdziemy na nich 17 tablic, które przybliżą nam jej największe ciekawostki.

dziewicza góra

Wspólne spędzanie czasu!

Dodatkowo tuż przy budynkach Ośrodka Edukacyjnego znajdziemy również miejsca, gdzie będziemy mogli spędzić czas z najbliższymi lub znajomymi.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej na Dziewiczej Górze dziewicza góra

Największe wrażenie zrobi na Was ogromna wiata na ognisko, którą możecie zarezerwować, by umówić się w większym gronie. Dodatkowo dla dzieci przygotowano niewielki plac zabaw. Choć dla wielu wyda się niepozorny, mój synek był zachwycony!

Aktywnie spędzaj czas!

Lasy pokrywające Dziewiczą Górę to również popularne tereny dla aktywności fizycznej. Obok Wielkopolskiego Parku Narodowego, poznańskich lasków, parków i terenów rekreacyjnych, również i Dziewicza Góra jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców Poznania i okolic, spragnionych biegów terenowych, jazdy na rowerze czy nieco mniej intensywnego nordic walking.

Szlaki turystyczne

Dzięki siatki szlaków turystycznych, których za Dziewiczej Górze nie brakuje, nie ma obaw, że pobłądzicie w lesie.

dziewicza góra

Trzeba przyznać, że szlaki zostały świetnie oznakowane, dzięki czemu z łatwością przemierzycie zbocza wzgórza. Jeżeli interesuje Was co dane szlaki oznaczają, zachęcam do przeczytania mojego poradnika: Szlaki turystyczne. Kolory, oznaczenia i najważniejsze trasy

Trasy rowerowe

Mimo słowa “góra” w nazwie wzniesienia, nie znajdziemy tutaj kilometrowych i wymagających podjazdów. Mimo to, Dziewicza Góra jest doskonałym terenem do odrobiny wysiłku na rowerze.

Szczególnie polecam Wam drogi i szlaki, które zostały wyrównane lub dodatkowo utwardzone np. tłuczniem. Po nich jazda na rowerze będzie nieco przyjemniejsza:)

Wydarzenia

Na Dziewiczej Górze dodatkowo odbywa się wiele wydarzeń w ciągu roku, które są dodatkowym magnesem, zachęcającym do przybycia w te strony.

Wśród nich warto wymienić m. in.:

Oczywiście jest tego znacznie więcej i warto obserwować socialmedia, gdzie o takich wydarzeniach jest najgłośniej:)

Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka

Dziewicza Góra to najbardziej wysunięty na południowy-zachód obszar Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Chroni on jeden z największych kompleksów leśnych Wielkopolski a dodatkowo w wielu miejscach zachwyca krajobrazem.

dziewicza góra

Odwiedzając Dziewiczą Górę możecie ruszyć dalej np. niebieskim lub czerwonym szlakiem wgłąb parku krajobrazowego. To właśnie poruszając się oznakowanymi szlakami dotrzecie do jego najciekawszych zakamarków.

Wieża widokowa

Na koniec zostawiłem to, co przyciąga najbardziej. Formalnie to dostrzegalnia przeciwpożarowa, na której znajduje się również największa atrakcja, czyli taras widokowy.

wieża widokowa na dziewiczej górze dziewicza góra

Wieża widokowa zlokalizowana jest na samym wierzchołku wzniesienia i ma około 40 metrów wysokości. Taras widokowy jest na wysokości 30 metrów, dzięki czemu mamy z niego doskonały widok na całą okolicę, łącznie z Poznaniem.

wieża widokowa na dziewiczej górze
dziewicza góra

Do wieży kierują nas drogowskazy, choć trzeba przyznać nie jest trudno do niej trafić – wszak wystarczy jednie iść cały czas pod górę:) Więcej informacji o samej wieży dowiecie się więcej z opisu miejsca w kategorii tu byłem: Wieża widokowa na Dziewiczej Górze

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Dziewicza Góra dla dzieci!

Dziewicza Góra to miejsce które jest przyjazne również dla najmłodszych! Podejście jest krótkie i łagodne, wieża widokowa nie sprawa trudności nawet kilkulatkom a ciekawe ścieżki przyrodnicze, pozwolą Wam zainteresować swoje pociechy przyrodą i szeroko pojętym kontaktem z naturą oraz aktywnym odpoczynkiem na świeżym powietrzu.

To również dobre miejsce do “sprawdzenia” swojego dziecka, czy jest już gotowe np. na wyjazd w prawdziwe góry. Tak właśnie My wykorzystaliśmy okazję do wejścia na Dziewiczą Górę. Stwierdziliśmy, że skoro mały (miał wtedy 3 latka) wbiegł bez zbędnego marudzenia na szczyt jak kozica, to czas jechać z nim w górki:) Wylądowaliśmy kilka tygodni później w Szklarskiej Porębie, o czym również przeczytacie na blogu – kilka propozycjo poniżej:)

Więcej atrakcji dla najmłodszych

Jeżeli szukacie fajnych miejsc do odwiedzenia, gdzie Wasze pociechy będą miały okazję ciekawie i miło spędzić czas, sprawdźcie miejsca w kategorii tu byłem, oznaczone jako atrakcje dla dzieci. Dwa nich nieco niżej:)

Ciekawe miejsca w okolicy!

Dziewicza Góra to tylko jedno z ciekawych miejsc w okolicach Poznania! Poznajcie kolejne ciekawe atrakcje blisko Poznania dzięki moim wpisom. Sprawdźcie również tag #atrakcje blisko Poznania.

Choć pamiętajmy, że cała Wielkopolska jest ciekawa! Oto kilka propozycji z tego regionu Polski, więcej oczywiście pod tagiem #województwo wielkopolskie.

Poznajcie również praktyczne opisy miejsc z Wielkopolski, które przygotowałem dla Was w kategorii tu byłem! Wszystkie je znajdziecie również na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca