Zawsze podziwiałem modelarzy za cierpliwość i precyzję ale to, co zobaczyłem w Borówcu pod Poznaniem wprawiło mnie w osłupienie! Makieta Borówiec to gigantyczne miasto w miniaturze, po którym kursują dziesiątki pociągów i pojazdów a całość dopełnia kolejne kilkaset budynków i obiektów, pięknie podświetlonych i niesamowicie szczegółowych. Zapewniam Was, że również będziecie pod wrażeniem!

Makieta Borówiec – podstawowe informacje

Makieta Borówiec to największa makieta kolejowa w Polsce, licząca około 400 metrów kwadratowych powierzchni, co odpowiada sześciu typowym, 3-pokojowym mieszkaniom! Została wykonana w skali 1:87 i tworzy malowniczą krainę, po której non stop krąży kilkanaście składów kolejowych. Makietę tworzy 20 modelarzy, którzy dotychczas poświęcili jej aż 14 lat swojej pracy!

Lokalizacja

Makieta Borówiec znajduje się w podpoznańskiej m. Borówiec (gm. Kórnik) przy ulicy Uroczysko 1.

To kilka kilometrów od położonego na południowy-wschód Kórnika, siedziby władz gminnych oraz miasta w którym znajduje się okazały zamek i arboretum. Niecałe 10 kilometrów dzieli Borówiec od magicznego Rogalina z przepięknym zespołem pałacowo-parkowym oraz około 15 kilometrów od centrum stolicy Wielkopolski – Poznania.

Dojazd i parking

W pobliżu Borówca przebiega trasa szybkiego ruchu – S11, z której na węźle “Borówiec” lub “Koninko” należy zjechać na drogi lokalne, którymi dotrzemy aż do budynku w którym znajduje się makieta kolejowa. Kilka kilometrów dalej trasa S11 przecina się z autostradą A2.

Niestety na miejscu, pod budynkiem w którym znajduje się makieta kolejowa, nie ma żadnego parkingu zorganizowanego dla odwiedzających. W takiej sytuacji najlepiej zaparkować samochód na poboczu drogi.

Makieta Borówiec – ceny biletów

Wstęp i oglądanie makiety kolejowej możliwe jest tylko po wcześniejszym zakupie biletów wstępu. Ceny biletów wynoszą około kilkudziesięciu złotych (dostępne są bilety normalne i ulgowe). Dzieci do lat 2 wchodzą bezpłatnie. Najbardziej aktualne ceny biletów znajdziecie na stronie internetowej Makiety Borówiec.

Dla grup zorganizowanych przygotowano niższe ceny biletów. W ofercie są również bilety rodzinne (łączone), które pozwalają zaoszczędzić kilka złotych.

Ogromna Makieta Borówiec. Poznajcie ją bliżej!

Czas przekroczyć próg niepozornego budynku w którym znajduje się makieta i zobaczyć ją na własne oczy. W naszym przypadku przy tej okazji wybrzmiało gromkie “Łoooo!”, o czym przekonacie się sami przyjeżdżając w to miejsce.

makieta kolejowa w borówcu pod poznaniem lokomotywa elektryczna
makieta kolejowa borówiec
makieta borówiec peron ludzie dworzec

Cała makieta kolejowa podzielona jest na dwie salę: większą, gdzie prezentowana jest makieta kolei europejskich, sunących po torach pośród krajobrazów współczesnej Europy oraz z drugiej sali: mniejszej, gdzie makieta projektowana jest w taki sposób, by ukazać dla odmiany piękno naszego kraju. Poznajcie je obie, z mojego opisu i zdjęć, które znajdziecie poniżej.

Główna sala

Miniaturowy świat, który zobaczycie wchodząc do pierwszej – większej sali, liczy sobie 250 metrów kwadratowych powierzchni. Znajdziecie tutaj oprócz setek metrów torów kolejowych, po krórych stale krąży kilkanaście składów również park rozrywki, biurowce, góry, markety, dworce a nawet gigantyczne lotnisko, wszystko oczywiście w miniaturze!

makieta borówiec makieta kolejowa w borówcu pod poznaniem

Nie brakuje oczywiście infrastruktury kolejowej, wokół której budowana jest makieta. Zobaczycie tutaj imponujące mosty i wiadukty, tunele, dworce i bocznice.

makieta borówiec
makieta borówiec

Po setkach torów kolejowych, które znajdują się w tej części makiety jednocześnie kursuje kilkanaście pociągów. Najdłuższy z nich liczy sobie aż 6 metrów!

makieta kolejowa w borówcu pod poznaniem
makieta borówiec

Wśród torów kolejowych znajdziecie setki podświetlonych budynków, niezliczoną ilość drzew a także ruchliwe ulice, po których jeżdżą samochody. Odwzorowano również charakterystyczne obiekty w wyjątkowych terach, jak np. kolejki górskie w miniaturowych górach czy podziemne metro, pod typowo miejską zabudową.

W tej części makiety znajdziecie również budowle i obiekty, które możecie zobaczyć w rzeczywistym rozmiarze, podróżując po Wielkopolsce. Jest tutaj m. in. parowozownia z Wolsztyna czy browar Kampanii Piwowarskiej (Lech) w Poznaniu. A to zaledwie mały wycinek tego wszystkiego, co możecie zobaczyć odwiedzając makietę w Borówcu.

Makieta w nocnej odsłonie

Będąc na głównej sali makiety, przygotujcie się na małą niespodziankę. W pewnym momencie zgasną światła a nad makietą nastanie “sztuczna” ale efektowna noc.

makieta borówiec noc nocą lotnisko samolot

Większość z obiektów zostanie podświetlonych, również kolejowe wagony! Efektownie będą wyglądały strzeliste wieżowce czy kolorowy park rozrywki a jedno z miejsc makiety, wygląda wyjątkowo pięknie właśnie w “nocy”.

makieta kolejowa w borówcu pod poznaniem nocą
lotnisko makieta nocą pas startowy

Szczególnie pięknie i okazale w czasie “nocy” prezentuje się, licząca ponad 50 metrów kwadratowych makieta lotniska, na płycie którego umieszczono ponad 800 światełek, imitujących rzeczywiste oświetlenie na pełnowymiarowych portach lotniczych. Dla wielu z Was, będzie to niecodzienna sytuacja zobaczenia takiego widoku, który często się nie zdarza. Nie ważne, że w miniaturze:)

Druga sala

Makieta Borówiec to dwie sale, w których pieczołowicie budowana jest największa makieta kolejowa w kraju, przez grupę absolutnych pasjonatów modelarstwa. Druga sala, mimo że mniejsza i częściowo nadal w budowie dla wielu z Was może się okazać nawet ciekawsza, bo prezentuje nasz piękny kraj!

makieta borówiec druga sala

Poza pociągami, które również tutaj kursują automatycznie po swoich trasach zobaczycie tutaj m. in. kemping na zboczu góry, malownicze budynki z różnych regionów kraju, sklepy, dworce a nawet szpital.

makieta borówiec
makieta borówiec góry biwak kemping

To oczywiście nie wszystko, bo będziecie mogli zobaczyć tutaj również miniaturę zamku w Będzinie, zatłoczona polską autostradę czy lądowisko dla helikopterów, które skrywa w sobie małą niespodziankę.

makieta kolejowa w borówcu pod poznaniem
makieta borówiec autostrada
makieta kolejowa w borówcu pod poznaniem helikopter ratunkowy pogotowia

Druga sala w której rozbudowywana jest Makieta Borówiec to kolejne 150 metrów kwadratowych powierzchni. Dodatkowo warto wiedzieć, jak bardzo kosztowna jest budowa takiej atrakcji! Jedna tylko lokomotywa potrafi kosztować od kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych. Pojedynczy wagonik to wydatek minimum grubo ponad “stówkę” a o budynkach, pojazdach, nawierzchniach, drzewach, osobach nawet nie wspominam. Teraz wyobraźcie sobie, że takich modeli są tutaj tysiące co po pomnożeniu przez ich cenę, robi z tego miejsca niezły skarbczyk! To chyba w zupełności tłumaczy, wydającą się na pierwszy rzut oka nieco wysoką cenę biletów:)

Makieta stale się powiększa!

makieta kolejowa w borówcu pod poznaniem w budowie

Tym bardziej, że Makieta Borówiec stale się powiększa i grupa kilkunastu modelarzy cały czas pracuje nad nowymi fragmentami makiety. Najlepiej widać to w drugiej, mniejszej sali, gdzie możecie zauważyć fragmenty w ewidentnej budowie, z czym twórcy tego miejsca się nie kryją a nawet informują, za pomocą powieszonych kartek:)

Makieta Borówiec przyjazna dla dzieci!

Choć dzieciom trudno zrozumieć, że makieta nie służy do zabawy a jedynie oglądania, są one zafascynowane tym miejscem. Podczas naszej wizyty, pomiędzy polami na których stworzono makietę, krążyło kilkanaście dzieci, które po prostu nie mogły wyjść z zachwytu.

kierunkowo.pl autor

Nawet nasz mały urwis po przejściu całej makiety, poprosił by jeszcze raz iść na duża salę! Myśleliśmy, że prowadzi nas do wyjścia a on zaprowadził nas ponowie na główną makietę, chwycił przygotowany stopień i jeszcze raz ruszył oglądać tę część kolejowej makiety!

makieta borówiec dla dzieci
podesty stołki podwyższenia dla dzieci makieta kolejowa w borówcu pod poznaniem

Jak już wspomniałem, dzieci mogą liczyć tutaj na pewne ułatwienia i atrakcje. Dzięki plastikowym stopniom, mogą wygodnie stanąć przy makiecie i spokojnie obserwować kursujące pociągi i tętniące na nich życie, prezentowane przez sytuacyjne, ruchome elementy. Dla rodziców to ogromne ułatwienie, bo nie musimy swoich szkrabów nosić na rękach:)

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Dodatkowo dzieci mogą skorzystać z przygotowanych przycisków, które uruchamiają pewne wydarzenia i akcje na makiecie. Niektóre z przycisków warto potrzymać dłużej, bo nie zawsze działają one na zasadzie natychmiastowego włącznika. Szukanie tego, elementu który się poruszył na makiecie, to również fajna zabawa – nawet dla całej rodziny! Obserwujcie dosłownie wszystko: pociągi, helikoptery, światła a nawet drzewa, które potrafią się przewrócić:)

Poznań i okolice na makiecie

Na makiecie kolejowej w Borówcu widać jak na dłoni, że jej twórcy lubują się w promowaniu lokalnego patriotyzmu. Choć nie znajdziecie tutaj miniatury poznańskiego ratusza czy pięknego pałacu w Rogalinie, nie brakuje tutaj obiektów i miejsc, które w rzeczywistej skali odnajdziecie w okolicy.

koninko węzeł makieta borówiec
makieta kolejowa w borówcu pod poznaniem

Kto z Poznania, na pewno odnajdzie bez problemu charakterystyczny zielono-żółty autobus miejski ze stolicy Wielkopolski. Fani złocistych trunków zauważą poznański browar na Franowie (amatorów złotego trunku zachęcam do przeczytania mojego wpisu: Na piwnym szlaku. Odkryjcie polskie piwa regionalne!) a spostrzegawczy zauważą również oznaczenia węzła “Koninko”, położonego niedaleko makiety, przez który być może wielu z Was jechało w drodze do Borówca. Ale to nie koniec miejsc z Poznania i okolic – podziwiajcie makietę uważnie i odnajdźcie kolejne poznańskie akcenty!

Poznajcie ciekawe miejsca w okolicy, już nie tylko w miniaturze!

Makieta Borówiec to tylko jedno z wielu miejsc w okolicach Poznania, którym warto się zainteresować i odwiedzić przy najbliższej okazji. Ze swojej strony chciałbym Wam podpowiedzieć jeszcze:

owińska kościół klasztor cysterek zespół poklasztorny park orientacji przestrzennej
wieża widokowa na dziewiczej górze dziewicza góra
pałac w rogalinie

Więcej miejsc i wpisów z okolic Poznania znajdziecie w tagu #atrakcje blisko Poznania. Warto również odwiedzić sam Poznań, który możecie poznać np. z wpisów:

spacer w koronach drzew
poznański stary rynek stare miasto w poznaniu mikropodróże mikrowyprawy
brama poznania

Więcej wpisów o stolicy Wielkopolski znajdziecie w tagu #poznań a wszystkie moje wpisy z całej wielkopolski znajdziecie oznaczone tagiem #województwo wielkopolskie! Więcej opisanych przeze mnie miejsc i wpisów znajdziecie w kategorii tu byłem oraz na mapie atrakcji turystycznych w Polsce.

kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca