tu byłem

Pałac w Rogalinie – imponująca rezydencja

Pałac w Rogalinie to imponująca rezydencja szlachecka, zlokalizowana w Wielkopolsce, około 20 kilometrów na południe od Poznania. Sam Pałac jest głównym, choć tylko jednym z kilku elementów zespołu pałacowo-parkowego, który się tutaj znajduje. Otoczony jest okazałym ogrodem i parkiem, w którym znajdują się jedne z najstarszych drzew w Polsce – rogalińskie dęby. Dodatkowo w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się również wiele zabudowań gospodarczych, takich jak np. powozownia czy drewutnia, które są również bardzo okazałe, mimo funkcji, które kiedyś pełniły.

Pałac w Rogalinie powstał w XVIII wieku z inicjatywy Kazimierza Raczyńskiego. To, co możemy obecnie podziwiać jest niemal pierwotnym, wzniesionym w XVIII wieku pałacem. Historia nie odcisnęła na nim swojego piętna, ocalał od zniszczeń wojennych, uniknął znaczących przebudów kolejnych właścicieli przez co dzisiaj traktowany jest jako perła architektury pałacowej. Lecz nie sam wiek pałacu, ale również jego architektura jest wyjątkowa. Pałac dzięki swojemu układowi, w którym główny budynek „rozciągnięto” ćwierćkolistymi skrzydłami do dwóch bocznych oficyn, wydaje się od strony frontowej po prostu ogromny. W linii oficyn bocznych, przed samym pałacem zlokalizowano budynki gospodarcze, które potęgują wrażenie wielkości całego obiektu. Jednak, gdy zajdziemy do pałacowych ogrodów, znajdujących się na jego tyłach, budynek pałacu staje są smuklejszy, skromniejszy i bardziej kameralny. Jest to bardzo ciekawy zabieg architektoniczny, który powodował, że przyjeżdżający goście wpadali w osłupienie, za sprawą imponującej fasady frontowej pałacu, natomiast goście pałacowi, korzystających z ogrodów, raczyli się widokiem subtelnej i kameralnej rezydencji stworzonej do wypoczynku.

Największe zmiany wyglądu pałacu związane są z tylko z dwoma znaczącymi remontami. Pierwszy, przypadający na połowę XIX wieku, ukształtował ostateczny wygląd dziedzińca, który podziwiamy do dzisiaj. Dodatkowo, przy okazji tej przebudowy powstały aleje kasztanowców, znajdujące się przed pałacem. W wnętrzach przekształcona została wtedy sala balowa w okazałą zbrojownię, pełniącą funkcję swojego rodzaju muzeum. Drugi, znacznie bardziej poważny remont pałacu, przypadł na końcówkę XIX wieku a jego najbardziej okazała pozostałością jest pałacowa biblioteka. W trakcie trwania remontu powstała również w pobliżu pałacu galeria, mieszcząca w sobie kolekcję malarstwa współczesnego, która w tamtych czasach była uważana za najcenniejszą w Polsce. Koniec funkcji rezydencjonalnej pałacu, przypadł na okres II wojny światowej, kiedy to hitlerowcy umieścili w pałacu szkołę Hitlerjugend.

Po okresie II wojny światowej, którą pałac przetrwał w dobrym stanie, stał się jednostką muzealną (wcześniej przez kilka lat stał opuszczony). Od lat 70. XX wieku prowadzono prace remontowe, chcąc przywrócić pałacowi dawny blask. Prace przedłużały się, co było spowodowane problemami z finansowaniem i jakością wykonywanych prac. Dopiero w kolejnym stuleciu udało się przeprowadzić generalny remont pałacu, który umożliwił powiększenie ekspozycji muzealnej i udostępnienie kolejnych pomieszczeń dla turystów. Prace zakończono w 2015 roku.

Obecnie pałac jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu i udostępniony jest zwiedzającym, którzy mogą podziwiać jego wnętrza w towarzystwie przewodnika oraz ogrody i park krajobrazowy samodzielnie.

 

region:

lokalizacja: Rogalin, Arciszewskiego 2

Pałac w Rogalinie – imponująca rezydencja

zdjęcia

unikalność

5/5

Pałac w Rogalinie jest obiektem unikatowym w skali kraju i bez wahania można postawić go w jednym szeregu z najbardziej znanymi rezydencjami w Polsce. Dodatkowym atutem, zwiększającym jego rangę jest przetrwanie w niemal niezmienionej formie od czasów powstania.

moim zdaniem

4/5

Pałac w Rogalinie to miejsce, którego nie można przegapić czy pominąć w swoich planach turystycznych. Wartość historyczna, unikalność oraz otoczenie pałacu są jego najlepszą reklamą, która powinna skutecznie zachęcić do jego odwiedzenia.

Pałac w Rogalinie – imponująca rezydencja

mapa

oceny

średnia ocena
3.5/5

ceny

3/5

Bilety wstępu na ekspozycję wewnątrz pałacu nie należą do najniższych. Jednak szeroka oferta wariantów zwiedzania oraz akcje promocyjne pozwalają zobaczyć ten pałac na bardziej dostępnych warunkach. Niestety oprowadzanie przez przewodnika, jest opcjonalne i drogie.

ilość turystów

3.5/5

Do Rogalina nie ciągną tłumy turystów. W tygodniu większość ruchu turystycznego to zapewne wycieczki, natomiast w weekendy i dni wolne od pracy można natknąć się na zwiększoną ilość osób prywatnych, chętnych na zwiedzanie pałacu.

oznaczenia i informacja turystyczna

4/5

Z zewnątrz pałacu informacja turystyczna jest dobra. Nie będąc we wnętrzach pałacu, po zakończeniu remontu nie mogę oceniać jakości informacji wewnątrz.

przydatne informacje

potrzebny czas

Warto zarezerwować sobie około 1,5 – 2 godziny, jeżeli pałac zwiedzasz indywidualnie (oprowadzanie z przewodnikiem trwa 2,5 godziny).

sugerowany wiek

Dla każdego

parking

5/5

Bezpłatny i tuż pod pałacem

dostępność

Dla każdego. Pałac dostosowany do osób niepełnosprawnych.

podpowiedź kierunkowo.pl

Zwiedzanie pałacu we wtorki jest bezpłatne (dotyczy zwiedzania bez przewodnika).

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Pałac w Rogalinie – imponująca rezydencja

mocne strony

  • unikalność,
  • ocalały od zniszczeń na przestrzeni wieków,
  • obiekt po generalnym remoncie, dostosowany do niepełnosprawnych i oferujący bogatą ekspozycję,
  • unikalność zgromadzonych eksponatów,
  • otoczenie pałacu,
  • szeroka oferta wariantów zwiedzania,
  • parking,

słabe strony

  • ceny za wstęp, o cenach za oprowadzanie z przewodnikiem nie wspominając,
więcej o miejscu w internecie

Pałac w Rogalinie – imponująca rezydencja

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x