Arboretum w Kórniku to najstarszy ogród dendrologiczny w kraju, mogący pochwalić się również najbogatszą kolekcją roślin drzewiastych w tej części Europy! Kórnickie Arboretum to jednak nie tylko żywa encyklopedia drzew, krzewów, pnączy i krzewinek, będąca miejscem zdobywania wiedzy o drzewach z całego świata przez studentów i naukowców ale przede wszystkim fantastyczna atrakcja turystyczna, pełniąca jednocześnie funkcję przyzamkowego parku, co tylko dodaje mu wyjątkowości! Unikatowy park w Kórniku to miejsce słynące zarówno z pomnikowych drzew z całego świata jak i corocznego “festiwalu” barw i zapachów, podczas kwitnienia kórnickich magnolii, różaneczników i lilaków, przyciągających wiosną w to miejsce istne tłumy!

Arboretum w Kórniku. Podstawowe informacje

Arboretum w Kórniku to około 30-hektarowy park dendrologiczny, będący jedną z największych kolekcji roślin drzewiastych w Europie Środkowej! Kórnickie Arboretum to najstarsze spośród ponad 40 polskich ogrodów dendrologicznych, które może jednocześnie pochwalić się jedną z bogatszych w kraju kolekcją drzew, krzewów, krzewinek i pnączy. Obecnie na terenie kórnickiego parku rośnie ponad 3000 gatunków i odmian roślin!

Arboretum w Kórniku w maju drzewa krzewy zieleń
zamek w kórniku Arboretum w Kórniku

Arboretum w Kórniku zlokalizowane jest nad brzegiem Jeziora Kórnickiego, pomiędzy centrum Kórnika i położonym bardziej na południe Bninem (dzielnicą miasta). Niezwykłość i malowniczość tego miejsca potęguje fakt, że kórnickie Arboretum jest jednocześnie parkiem przyzamkowym, okazałej rezydencji Działyńskich, przebudowanej przez nich w XIX wieku. Od 2011 roku zespół zamkowo-parkowy wraz z kościołem parafialnym w Kórniku został wpisany na listę Pomników Historii.

Historia Arboretum w Kórniku

Arboretum w Kórniku zostało założone w 1. połowie XIX wieku przez Tytusa Działyńskiego, ówczesnego właściciela Kórnika. To właśnie Tytus Działyński od 1826 rozpoczął zaczął przebudowę barokowych ogrodów z czasów Teofili Szołdrskiej-Potulickiej (znanej lepiej jako kórnicka Biała Dama) na zdecydowanie bardziej krajobrazowy ogród w formie parku w stylu angielskim. Regularny i uporządkowany ogród, zastąpił park o bardziej naturalnym układzie roślinności, swobodniejszym i mniej wymuszonym przebiegu alei w którym dodatkowo Działyński rozpoczął tworzenie kolekcji różnych gatunków i odmian drzew i krzewów z całego świata. Dzieło ojca – Tutusa Działyńskiego, kontynuował następnie jego syn – Jan Kanty Działyński. Początkowo po ślubie z Izabelą Czartoryską mieszkał w Gołuchowie, tworząc tamtejsze arboretum o którym możecie przeczytać w moim wpisie: Gołuchów jest jak z bajki! Poznajcie jego atrakcje!. Od 1861 roku, kiedy to zmarł Tytus Działyński objął we władanie dobra kórnickie, na które sprowadził setki kolejnych nietypowych gatunków roślin, chcąc stworzyć z kórnickiego parku “ogród botaniczny szkoły leśnej”.

cypryśnik błotny arboretum kórnickie alejka parkowa
Arboretum w Kórniku kwitnące lilaki alejki

Jan Działyński zmarł bezpotomnie w 1880 roku, przekazując dobra kórnickie swojemu siostrzeńcowi – Władysławowi Zamoyskiemu. Niestety Zamoyski w 1885 roku został wydalony ze względów politycznych z Prus do Francji, gdzie spędził blisko 40 kolejnych lat. Do Polski powrócił w 1920 roku, po zakończeniu I wojny światowej. Krótko przed swoją śmiercią, w 1924 roku przekazał dobra kórnickie, w tym kórnickie Arboretum narodowi polskiemu tworząc Fundację Zakłady Kórnickie. W latach 1923 – 26 w imieniu Zamoyskiego, dobrami kórnickimi zarządzał Wincenty Szymborski, ojciec Wisławy Szymborskiej – polskiej poetki, noblistki, urodzonej w Kórniku.

W roku 1933 powstała w kórnickim Arboretum pierwsza placówka naukowa. Dała ona początek Instytutowi Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego, będąc jednocześnie opiekunem kórnickiego Arboretum. Fundacja Zakłady Kórnickie istniała do 1952 roku, kiedy to została rozwiązana przez władze PRL. W latach 90. XX wieku podjęto działania mające wskrzesić fundację i kontynuować misję, nakreśloną przez Władysława Zamoyskiego w swoim testamencie. Zakłady Kórnickie restytuowano w 2001 roku, od kiedy funkcjonuje pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i prymasa Polski, kontynuując działania nakreślone przez założycieli i dawnych zarządców tego wyjątkowego ogrodu. Obecnie Arboretum w Kórniku posiada również status ogrodu botanicznego i jest niezwykle cennym obiektem badań naukowych. Arboretum Kórnickie to również miejsce, gdzie studenci odbywają swoje zajęcia z dendrologii a coraz liczniejsi turyści spełniają swoje podróżnicze cele, ponieważ kórnicki park dendrologiczny to obecnie również jedna z największych atrakcji turystycznych całego regionu.

Arboretum Kórnickie na mapie

Kórnik, w którym położony jest wyjątkowy ogród dendrologiczny znajduje się około 20 kilometrów na południowy-wschód od Poznania, stolicy Wielkopolski.

Samo Arboretum Kórnickie położone jest w centralnej części miasta, zajmując rozległy obszar pomiędzy ścisłym centrum miasta a najbardziej wysuniętą na południe dzielnicą miasta – Bninem. W jego północno-zachodniej części znajduje się pełen uroku, zabytkowy Zamek w Kórniku, tworzący wraz z Arboretum zespół pałacowo-parkowy.

Komunikacja i dojazd do Arboretum w Kórniku

W pobliżu kórnickiego Arboretum zlokalizowane są dwa przystanki komunikacji autobusowej: Kórnik / Pl. Niepodległości oraz Kórnik / Prowent n/ż. Zatrzymują się na nich autobusy komunikacji podmiejskiej (szczegółowy rozkład jazdy na stronach internetowych Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu) oraz autobusy dalekobieżne, obsługiwane przez PKS Poznań.

mapa Arboretum w Kórniku tablica ławka w parku

Około 4,5 kilometra na północny-wschód od Kórnika, przebiega linia kolejowa nr 272 (Poznań – Kluczbok) na której zlokalizowano przystanek kolejowy “Kórnik”, który znajduje się w miejscowości… Runowo. Chcący dotrzeć do kórnickiego Arboretum koleją muszą pamiętać, że muszą pokonać jeszcze dodatkowo dystans od stacji do samej miejscowości. Opcje są dwie: około godzinny spacer lub lokalna komunikacja autobusowa (najbliższe przystanki w pobliżu stacji to Dworzec PKP i Szczodrzykowo Kórnik PKM).

Dla zmotoryzowanych i poruszających się własnym samochodem najwygodniejszym sposobem dotarcia do Kórnika jest przebiegająca na północ od miasta droga ekspresowa S11 (przechodząca dalej w drogę krajową nr 11), którą dotrzecie m. in. do autostrady A2 (węzeł Poznań Krzesiny). Dodatkowo przez Kórnik przebiegają również drogi wojewódzkie w kierunku Mosiny i Śremu. Dzięki temu dojazd własnym samochodem do Kórnika jest bezproblemowy i komfortowy.

Parking

Najbliżej położony parking znajduje się na terenie zamkowym, przy wejściu do kórnickiego Zamku (bezpłatny). Z racji, że nie jest on duży w pobliżu przygotowano kolejne parkingi, m. in. na Prowencie (ul. Zamkowa, płatny) czy Placu Niepodległości (częściowo płatny, na wybranych miejscach obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania). Dodatkowe bezpłatne miejsca parkingowe znajdziecie na uliczkach w centrum miasta m. in. Kolegiackiej, Kuśnierskiej czy Wojska Polskiego.

Bilety, zwiedzanie i godziny otwarcia

Wstęp na teren Arboretum w Kórniku jest możliwy po wcześniejszym zakupie biletów. Ceny biletów kształtują się na rozsądnym poziomie, ponieważ normalny bilet dla jednej osoby to koszt około 10-12 złotych. W sprzedaży dostępne są również bilety ulgowe, rodzinne i grupowe a dodatkowo dzieci do 5 lat mają bezpłatny wstęp do parku. Szczegółowy cennik biletów dostępny jest na stronie internetowej Instytutu Dendrologii PAN. Bilety można zakupić również online, dzięki czemu nie trzeba przed wejściem stać w kolejce do kasy, co jest dużą oszczędnością czasu, szczególnie w dni kiedy do Arboretum w Kórniku przyjeżdża najwięcej gości (długi weekend majowy oraz pozostałe weekendy maja i czerwca).

Arboretum w Kórniku tablica informacyjna
drogowskazy kierunkowskazy kórnik arboretum

Arboretum Kórnickie otwarte jest codziennie, przez cały rok. Godziny otwarcia są różne w zależności od pory roku,dlatego warto je sprawdzić na stronach Instytutu Dendrologii PAN przed planowanym wyjazdem. Po Arboretum spacerujemy samodzielnie według własnego uznania, np. podążając jedną z przygotowanych ścieżek edukacyjnych. Istnieje również możliwość spacerowania po Arboretum w Kórniku w towarzystwie przewodnika (opcja dodatkowo płatna i konieczne jest wcześniejsze umówienie).

Najczęściej goście odwiedzający Arboretum Kórnickie zwiedzają je samodzielnie, odkrywając jego uroki podczas spaceru parkowymi alejkami. Dla wygody zwiedzających i lepszej orientacji, na terenie parku rozmieszczono tablice informacyjne i drogowskazy, które powinny pomóc Wam szybciej i łatwiej dotrzeć do najciekawszych miejsc parku oraz je poznać. Przyjeżdżając w to miejsce warto mieć zarezerwowane minimum 90 minut, które pozwoli Wam spokojnie przespacerować się po przyzamkowym parku w Kórniku.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Najciekawsze zakątki Arboretum w Kórniku

Skoro już wiecie jak dotrzeć, wejść i poruszać się po Arboretum w Kórniku, czas poznać jego najciekawsze zakątki. Oczywiście nie da się wymienić wszystkich miejsc wartych zobaczenia w kórnickim Arboretum nie pisząc o nim książki. Postaram się w tym wpisie wymienić choć kilka najważniejszych i najciekawszych miejsc w parku.

Pomnikowe i wyjątkowe drzewa

Zacząć wypada oczywiście od największych skarbów parku, czyli tysięcy drzew tworzących unikalną w skali Europy kolekcję dendrologiczną. Na terenie Arboretum w Kórniku odnajdziecie m. in. buki, olchy, lipy, dęby, klony, jesiony, sosny, jodły, cisy, graby i kilkaset kolejnych gatunków drzew, sprowadzonych do Kórnika z całego świata.

Arboretum w Kórniku arboretum kórnickie kasztanowiec japoński
skrzydłorzech kaukaski kórnik

Szczególnie warto wspomnieć o takich okazach jak:

  • rosnący nieopodal zamku miłorząb dwuklapowy, liczący sobie blisko 200 lat i będący najstarszym miłorzębem w kórnickim parku,
  • potężny wiąz szypułkowy, wysoki na ponad 30 metrów,
  • majestatyczny buk w okolicach zamku, będący jednym z najpiękniejszych i najstarszych drzew w Arboretum, którego wiek szacuje się na około 270 lat,
  • wyjątkowej gruszy wierzbolistnej o szerokiej, kopulastej koronie ze zwisającymi gałęziami niczym u wierzby, która swoimi owocami zaskoczy każdego kto lubi obiecywać “gruszki na wierzbie“,
  • pochodzący z Ameryki Północnej tulipanowiec, o kwiatach przypominających oczywiście tulipany, które można zobaczyć odwiedzając Arboretum Kórnickie w czerwcu,
  • pomnikowe lipy rosnące w okolicach pawilonu parkowego, liczące sobie ponad 200 lat i mające około 30 metrów wysokości,
  • wysokie drzewo metasekwoi chińskiej w północnej części parku, które mierzy ponad 20 metrów wysokości mimo, że ma dopiero około 70 lat!

Cypryśnik błotny

Natomiast jedno z kórnickich drzew zasługuje na specjalne wyróżnienie i nieco dłuższy opis. Cypryśnik błotny to nie tylko wyjątkowy i cenny okaz kórnickiej kolekcji ale również symbol tutejszego Arboretum. Drzewo to pochodzi z południowo-wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych, gdzie najczęściej rośnie w dolinach wielkich rzek, np. Missisipi.

cypryśnik błotny Arboretum w Kórniku

Najbardziej znany z kilku kórnickich cypryśników błotnych rośnie na wilgotnej łące, niedaleko parkowego stawu. Wyróżniają go doskonale widoczne korzenie oddechowe (pneumatofory), czyli charakterystyczne narośla na korzeniach, wyrastające ponad powierzchnię wilgotnego gruntu, które w Kórniku można oglądać tylko u tego jednego osobnika. Rosnące a Arboretum Kórnickim cypryśniki liczą sobie około 200 lat i są najstarszymi drzewami tego gatunku w Polsce.

Główna aleja

Głowna aleja Arboretum w Kórniku liczy ponad 600 metrów długości. Swój początek ma przy zamku i wiedzie idealnie prosto na południe w kierunku Bnina. Otwierają ją imponujące rozmiarem i starannie uformowane potężne bukszpany, rosnące niedaleko kórnickiego zamku.

główna aleja arboretum w kórniku aleja lipowa
aleja lipowa arboretum kórnickie główna aleja parku

Spacerując nią, szczególnie w połowie jej długości natraficie na najstarsze drzewa rosnące w kórnickim Arboretum, czuli około 300-letnie lipy drobnolistne. Pomnikowe i stare lipy uzupełniają równie okazałe graby, które razem z lipami tworzą tutaj podwójną aleję. To pomiędzy nimi wytyczona została najszersza z parkowych alei, bardzo lubiana przez spacerowiczów.

Lekcja botaniki dla każdego!

Arboretum w Kórniku to jedno z najlepszych miejsc w kraju, by odbyć fascynującą i ciekawą lekcję botaniki! Kórnickie Arboretum to nie tylko piękny park, idealny na spacer ale również żywa encyklopedia botaniki. W parku liczne drzewa i krzewy opisano etykietami, podobnie jak w ogrodach botanicznych, np. położonym niedaleko przepięknym Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu o którym przeczytacie we wpisie: Ogród Botaniczny w Poznaniu. Najpiękniejszy ogród miasta!

arboretum kórnickie tablica informacyjna drzewo opis

Na niewielkich tabliczkach znajdziecie przede wszystkim polskie i łacińskie nazwy danego gatunku, dzięki którym kórnickie okazy nie będą dla Was anonimowe. Przy najciekawszych i szczególnie interesujących okazach umieszczono dodatkowe tablice, z szerszą informacją i charakterystyką. To wszystko sprawia, że kórnickie Arboretum gwarantuje Wam solidną dawkę botanicznej wiedzy ale również inspiruje ogrodników, szukających drzew i krzewów do swoich prywatnych ogrodów.

Staw parkowy

W centrum parku znajduje się niewielki staw parkowy, który jest pozostałością po ogrodzie francuskim z XVIII wieku. Otaczają go grupy różnych drzew, w tym kilkanaście, blisko 100-letnich cypryśników błotnych.

staw parkowy arboretum kórnickie
kaczka na stawie parkowym w kórniku

Szczególnie efektownie to miejsce prezentuje się jesienią, kiedy igły cypryśników przebarwiają się na kolor czerwonobrązowy, tworząc niesamowitą scenerię. Dodatkowego uroku dodają pływające po parkowym stawie kaczki.

Magnolie, różaneczniki i lilaki

Bogata kolekcja drzew i krzewów w kórnickim Arboretum to bez wątpienia powód do dumy i rozgłosu, jednak turyści docenili w tym miejscu przede wszystkim obficie kwitnące wiosną magnolie, różaneczniki i lilaki.

Choć najbardziej zachwycają ich przepiękne, kolorowe kwiaty są one również cennymi okazami botanicznymi, ponieważ niektóre z kórnickich magnolii drzewiastych liczą sobie ponad 150 lat a dodatkowo spotkacie tutaj bardzo rzadkie odmiany tych pięknych roślin. By zobaczyć je w pełnej okazałości musicie przyjechać do Arboretum w Kórniku, w porze ich kwitnienia. Orientacyjne pory kwitnienia najbardziej znanych kórnickich piękności to:

  • magnolie – przełom kwietnia i maja (długi weekend majowy),
  • lilaki – połowa maja,
  • różaneczniki – 2. połowa maja,

Nowe Arboretum w Kórniku

Skoro przeszliśmy już do zachwycających kwiatów kórnickiego Arboretum, to nie wypada nie wspomnieć o Nowym Arboretum które w majowe weekendy również zostaje udostępnione dla zwiedzających. Znajdziecie tam przede wszystkim obficie kwitnące lilaki, które dodatkowo niesamowicie intensywnie pachną!

tabliczka lilak chiński arboretum
lilak chiński kórnik

Na przełomie maja i czerwca Nowe Arboretum to miejsce gdzie możecie w wybrane weekendy zobaczyć również obficie kwitnące różaneczniki.

Wyjątkowe budynki

Samo Arboretum w Kórniku to szczególnej urody atrakcja i placówka naukowa, jednak o jego wyjątkowości stanowi również bycie przyzamkowym parkiem. Wszak Zamek w Kórniku wraz z pobliskim kościołem parafialnym wchodzi w zespół obiektów, które zostały uznane Pomnikiem Historii. Zamek w Kórniku to jedna z najbardziej imponujących rezydencji magnackich w Wielkopolsce, która swoim wyposażeniem, zbiorami i bogatą biblioteką od niemal dwustu lat stanowi ważny ośrodek kulturalny i naukowy w Polsce!

zamek w kórniku Arboretum w Kórniku
pawilon parkowy Arboretum w Kórniku

Drugim z budynków na terenie Arboretum Kórnickiego jest Pawilon Parkowy, znajdujący się w zachodniej części parku. Ten zabytkowy budynek, pełniący przez lata funkcję Muzeum Dendrologicznego to obiekt z połowy XVIII wieku, kiedy to wzniesiono ośmiościenną rotundę, będącą oranżerią dawnego parku francuskiego urządzonego przez kórnicką Białą Damę – hrabinę Teofilę Szołdrską Potulicką. Prostokątną część budynku, z intencji Tytusa Działyńskiego dobudowana została do rotundy w latach 40. XIX wieku, dzięki czemu możliwe było umieszczenie w nim biblioteki.

Kórnickie Arboretum – idealne na rodzinny spacer!

Dzisiaj Arboretum Kórnickie to nie tylko dendrologiczny skarb i cenny zabytek ale również atrakcja turystyczna. Arboretum w Kórniku bardzo chętnie odwiedzają okoliczni mieszkańcy oraz turyści z dalszych części kraju oraz zagranicy, którzy pragną zaznać klimatu tego wyjątkowego miejsca.

arboretum kórnickie alejka parkowa ławka
arboretum kórnickie aleja parkowa

Arboretum Kórnickie swoim urokiem zachwyci spacerowiczów w każdym wieku, którzy na pewno docenią wyjątkowość tego miejsca, którą czuć od pierwszych metrów spaceru. Po Arboretum w Kórniku można spacerować zarówno bez planu, jak i podążając za najciekawszymi kórnickimi okazami drzew i krzewów. Ich odnalezienie ułatwią przygotowane ścieżki edukacyjne:

  • Drzewa Świata – ścieżka licząca około 3,5 kilometra długości pozwala nam dotrzeć do 25 gatunków raczej niewystępujących naturalnie w Polsce drzew, sprowadzonych do Kórnika z Ameryki Północnej, Azji i Europy.
  • Cisowe komnaty – ścieżka edukacyjna ukazująca wygląd cisowego lasu, który dawniej bardzo często można było spotkać na północy Polski. Niestety ze względu na bardzo cenne drewno, które pozyskiwano z cisów, lasy te było masowo wycinane…

Ścieżki edukacyjne to jedna z propozycji na spacer po Arboretum, która sprawdzi się o każdej porze roku. Jednak ze względu na sezonowe atrakcje kórnickiego Arboretum, szczególnie te związane z kwitnieniem przeróżnych i wyjątkowych roślin, warto przed przyjazdem sprawdzić również co w danej chwili jest szczególnie warte zobaczenia. Najaktualniejsze informacje o tym co dzieje się w kórnickim parku znajdziecie w socialmediach Arboretum w Kórniku na Facebooku.

Atrakcje dla dzieci

Kórnickie Arboretum będzie również ciekawą atrakcją dla najmłodszych, którzy nie tylko mogą tutaj zbierać różnokształtne liście, podziwiać piękno i różnorodność krzewów, drzew i pnączy a także miło spędzić czas ze swoimi rodzinami.

pieczątki dla dzieci arboretum kórnik
plac zabaw dla dzieci arboretum kórnik

Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić im pobyt w Arboretum w Kórniku w południowej części parku zlokalizowano niewielki plac zabaw a dodatkowo przygotowano również grę terenową “Odkrywca Arboretum Kórnickiego” w ramach której najmłodsi muszą odnaleźć 5 miejsc na terenie parku, gdzie stoją budki z pieczątkami. Pieczątki zbiera się na specjalnej planszy, którą można dostać w kasie Arboretum. Gwarantuję Wam, że będzie to doskonała zabawa, szczególnie dla młodszych dzieci. Nieco starsze pociechy, te które potrafią lub uczą się pisać i czytać na pewno docenią również quest “Arboretum w Kórniku”, dostępny na stronach internetowych Powiatu Poznańskiego, skąd można pobrać specjalną planszę i ją wydrukować.

Bardzo dziękuje Arboretum w Kórniku za serdeczne przyjęcie, przekazane ciekawostki oraz materiały informacyjne, dzięki którym możliwe było przygotowanie niniejszego wpisu.
Bibliografia
  • Przewodnik “Spacer po Arboretum Kórnickim”; aut. Władysław Bugała, Tomasz Bojarczuk; wyd. “INSTAR-GEO”, ISBN 83-89070-23-5; Kórnik 2003,
  • oficjalna strona internetowa Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk – www.idpan.poznan.pl, link, dostęp z dn. 21.05.2023,
  • oficjalna strona internetowa Fundacji Zakłady Kórnickie – www.fzk.pl, link, dostęp z dn. 19.05.2023,
  • wpis Zamek w Kórniku na oficjalnej stronie Biblioteki Kórnickiej, link, dostęp z dn. 21.05.2023,
  • wpis Arboretum Kórnickie na stronie www.kornik.travel, link, dostęp z dn. 21.05.2023,
  • wpis Zamek w Kórniku na stronie www.kornik.travel, link, dostęp z dn. 21.05.2023,
  • wpis Pawilon parkowy na stronie www.kornik.info, link, dostęp z dn. 21.05.2023,
  • wpis Kórnik: zamek i arboretum na stronie www.rmf.fm, link, dostęp z dn. 21.05.2023,
  • wpis Arboretum w Kórniku na stronie www.parki.org.pl, link, dostęp z dn. 21.05.2023,
  • wpis Arboretum w Kórniku w serwie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 21.05.2023,
  • wpis Zakłady Kórnickie w serwie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 19.05.2023,
  • wpis Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w serwie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 19.05.2023,
  • wpis Jan Kanty Działyński w serwie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 19.05.2023,
  • wpis Władysław Zamoyski (1853–1924) w serwie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 19.05.2023,
  • wpis Wincenty Szymborski w serwie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 19.05.2023,
  • wpis Pawilon parkowy w Kórniku w serwie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 20.05.2023,
kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca