Palmiarnia w Poznaniu to największa jednocześnie jedna z najstarszych palmiarni w kraju! To nie tylko doskonały pomysł na spędzenie ciekawego podczas niepogody czy mroźnej zimy ale również ogromna skarbnica wiedzy, wręcz żywa encyklopedia botaniki! Z mojego wpisu dowiecie się wszystkiego, co warto wiedzieć planując przyjazd w poznańskie tropiki: informacje o dojeździe, parkingu, cennik biletów, godziny otwarcia oraz historię tego miejsca. Miłego czytania a następnie przyjemnego spacerowania pod palmami!
Palmiarnia w Poznaniu. Podstawowe informacje
Historia palmiarni
Na terenie dawnego ogrodu botanicznego, którym był dzisiejszy Park Wilsona w Poznaniu w latach 1910-1911 wybudowano pierwszą poznańską palmiarnię. Miała ona nieco ponad 500 metrów kwadratowych powierzchni i składała się z 3 części: centralnej, skrzydła roślin tropikalnych i skrzydła z kolekcją kaktusów. W związku z organizowaną w Poznaniu Powszechnej Wystawy Krajowej (PeWuKa) wybudowano w latach 1928-1929 nowy budynek palmiarni, składający się z 7 pawilonów i mający blisko 1700 metrów kwadratowych powierzchni.
Podczas II wojny światowej palmiarnia w Poznaniu została silnie uszkodzona, szczególnie podczas bitwy o miasto w 1945 roku. Uszkodzone zostało wtedy ok. 60 % powierzchni szyb, na skutek czego wiele roślin obumarło wskutek zimna. Mimo wielkich strat, palmiarnię udało się otworzyć ponownie 1946 roku prezentując jedynie 5 działów i znacznie skromniejszą obsadę roślinności. W 1961 roku dobudowano akwarium a w 1978 roku podjęto decyzję o zamknięciu obiektu ze względu na zły stan techniczny. Trzy lata później zdecydowano o budowie nowej palmiarni oraz zachowaniu dotychczasowej kolekcji roślin. Budowa trwała do 1992 roku a uroczyste otwarcie miało miejsce 1 października. Od tego czasu palmiarnia w Poznaniu nieprzerwanie dostępna jest dla zwiedzających, przechodząc w międzyczasie kolejne niewielkie modernizacje, dzięki którym obiekt stał się jeszcze bardziej przyjazny dla gości i lepiej wyposażony pod kątem utrzymania bogatej kolekcji roślin z całego świata.
Lokalizacja
Jak wspomniałem palmiarnia w Poznaniu znajduje się na terenie zabytkowego Parku Wilsona, około dwóch kilometrów na południowy-zachód od ścisłego centrum miasta.
Dzisiaj palmiarnia wraz z Parkiem Wilsona znajduje się na obszarze dzisiejszej dzielnicy Łazarz. Dookoła znajdują się niezwykle ciekawe zabytkowe zabudowania m. in. teren Johow-Gelände czy okazałe wille i kamienice. Po sąsiedzku znajdują się również hale wystawiennicze Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Palmiarnia w Poznaniu – komunikacja, dojazd i parking
W okolice poznańskiej palmiarni najwygodniej dotrzeć komunikacją miejską. Na ulicy Jana Matejki, niemal na wysokości palmiarni znajduje się najbliższy przystanek autobusowy Palmiarnia. Nieco dalej znajdują się najbliższe przystanki tramwajowe: Park Wilsona (na ul. Głogowskiej, ok. 400 metrów) i Matejki (na ul. Grunwaldzkiej, ok. 450 metrów). Aktualny rozkład jazdy znajdziecie na stronach internetowych Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.
Do Palmiarni możecie dojechać również samochodem, choć musicie liczyć się z korkami w tej części miasta. Najbliższe miejsca parkingowe znajdziecie na ulicy Matejki oraz prostopadłych do niej uliczkach. Parkowanie na nich jest płatne – obowiązuje tutaj Strefa Płatnego Parkowania. Niedaleko znajduje się również płatny parking MTP (wjazd od ul. Matejki), oferujący znacznie większą ilość miejsc parkingowych.
Oczywiście możecie przyjechać do palmiarni rowerem. Najwygodniejsza będzie ścieżka rowerowa w ulicy Grunwaldzkiej a następnie dojazd pod samą palmiarnie ulicą Matejki lub Śniadeckich.
Palmiarnia w Poznaniu: zwiedzanie, cennik, bilety, godziny otwarcia i czas zwiedzania
Palmiarnię w Poznaniu zwiedzamy indywidualnie, spacerując pawilonami zgodnie z wytyczoną ścieżką zwiedzania. Nim wejdziemy do pawilonów, w których panują iście tropikalne warunki możemy zostawić swoją odzież w szatni i musimy kupić bilet wstępu.
Bilety i cennik
Dzieci do 3 lat wchodzą do palmiarni bezpłatnie. Wszyscy pozostali muszą zakupić bilet wstępu, który kosztuje dla jednej osoby ok. kilkunastu złotych (bilet normalny).
Dodatkowo należy zapłacić za szatnię (w 2022 roku opłata wynosiła 2 zł). Dostępne są również bilety ulgowe. Szczegółowy i aktualny cennik znajdziecie na stronie internetowej Palmiarni Poznańskiej.
Godziny otwarcia i czas zwiedzania
Palmiarnia w Poznaniu otwarta jest we wszystkie dni tygodnia za wyjątkiem poniedziałków. Godziny otwarcia są różne w zależności od pory roku (sezon letni i zimowy). Szczegóły dot. godzin otwarcia znajdziecie na stronie internetowej palmiarni. Ostatnie wejście możliwe jest na 1 godzinę przed zamknięciem.
Przejście całej palmiarni, spokojnym krokiem zajmuje około 1 godziny.
Palmiarnia w Poznaniu bez tajemnic!
Po krótkim wstępie czas przejść do tego wszystkiego co możecie zobaczyć i poznać odwiedzając poznańską palmiarnię.
Budynek – największa palmiarnia w kraju!
Po pierwsze – Palmiarnia w Poznaniu to największa palmiarnia w Polsce i jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Ma powierzchnię 4600 metrów kwadratowych, co odpowiada powierzchni ok. 40 typowych domów jednorodzinnych!
Poznańską palmiarnię tworzy 10 pawilonów o łącznej kubaturze ok. 46 000 metrów sześciennych, w której prezentowane są rośliny ciepłolubne z całego świata. Po drugie, to również jedna z najstarszych palmiarni w Polsce, powstała niewiele później niż najstarsza Palmiarnia w Wałbrzychu.
Wnętrze, czyli zieleń, tropiki i coś jeszcze!
Choć oczywiście sam budynek palmiarni jest wyjątkowy i rzadko widuje się taki widok, najciekawsze czeka na Was we wnętrzach!
Palmiarnia – wielka encyklopedia roślin
Palmiarnia w Poznaniu to wielka, żywa encyklopedia botaniczna w której rośnie aż 17000 roślin z około 1100 gatunków. Aby ułatwić nam ich rozróżnienie i poznanie na terenie palmiarni znajdziecie tysiąe tabliczek informacyjnych różnego rodzaju.
Oprócz podstawowych informacji, takich jak nazwa gatunkowa zarówno polska jak i łacińska, znajdziecie na nich również bardziej szczegółowe opisy, ryciny, rysunki ale również ciekawostki.
Roślinność tropikalna
Największą część palmiarni w Poznaniu zajmują przepiękne, intensywnie zielone i nieco egotyczne rośliny tropikalne. Już w pierwszym pawilonie po wejściu (nr I) traficie do tropikalnego lasu, gdzie prezentowana jest roślinność subtropikalna.
Idąc zgodnie z sugerowana trasą zwiedzania przejdziemy następnie do pawilonów nr V i VI, gdzie rosną już typowe rośliny tropikalne. To w tym miejscu zobaczycie z bliska okazałe palmy, od których obiekty tego typu wzięły swoją nazwę ale również bananowca, na którym być może dostrzeżecie dobrze Wam znane owoce.
Następnie w pawilonie nr VII poznacie różnorodność roślin wodnych. Jego centralnym miejscem jest duże oczko wodne, w którym prawdziwą gwiazdą jest wiktoria królewska. Dookoła zbiornika będziecie mogli zobaczyć inne rośliny, lubiące bagniste tereny ale również trzcinę cukrową, drzewka kawy arabskiej czy kakaowca.
Ostatnim pawilonem roślinności tropikalnej jest pawilon VIII, w którym rośną rośliny charakterystyczne dla podszycia (dna) lasu tropikalnego. Mnóstwo tutaj paproci, begonii ale nie brakuje doskonale Wam znanych storczyków, które zachwycają swoimi kolorowymi kwiatami.
W pawilonach z roślinnością tropikalną znajdziecie również terraria z niezwykłymi zwierzętami, m. in. żółwiami, wężami, gadami czy woliery z ptakami. W pawilonie nr I znajdziecie również oczko wodne a w nim, pływające dosłownie na wyciągnięcie ręki kolorowe karpie japońskie. Dla wielu jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w upalnych wnętrzach poznańskiej palmiarni.
Kserofity, czyli kaktusy, sukulenty i rośliny sucholubne
Nieco inny “klimat” panuje w pawilonach nr IV i IX, gdzie zamiast tropikalnego lasu będziemy mogli przespacerować wśród nieco innej roślinności.
To w nich będziecie mogli zobaczyć ogromne sukulenty, okazałe kaktusy, zachwycające kształtami aloesy ale i rośliny nieco mniej znane jak: wilczomlecze lub sagowce, które reprezentuje najstarsza roślina palmiarni – około 400-letni sagowiec Macrozamia moorei.
Pawilon IV to roślinność typowa dla Ameryki, natomiast w pawilonie nr IX znajdują się rośliny reprezentujące florę afrykańską. Szczególnie efektownie ta część palmiarni prezentuje się w okresie letnim, kiedy wiele rosnących tutaj roślin zakwita, tworząc urzekającą kolorową paletę barw.
Muchołówki i rośliny klimatu umiarkowanego
Z upalnych i suchych terenów Afryki i Ameryki, przenoszę Was do pawilonów II i III, gdzie zebrano roślinność charakterystyczną na klimatu umiarkowanego, w szczególności rośliny typowe dla basenu Morza Śródziemnego. To w tej części palmiarni natraficie na stale owocujące drzewa cytrusowe, drzewo figowe, dąb korkowy czy najstarszą roślinę poznańskiej Palmiarni – oliwkę europejską, ocalałą pomimo zniszczeń wojennych.
Szczególną popularnością w tych pawilonach, cieszą się rosnące na specjalnie przygotowanym stanowisku muchołówki, czyli legendarne mięsożerne rośliny:) Pawilony nr II i III, mimo położenia blisko wejścia odwiedzamy dopiero pod koniec sugerowanej trasy zwiedzania.
Akwarium
Ostatnim pawilonem, który chcę Wam przybliżyć to pawilon nr IIIa, czyli akwarium, które może pochwalić się wyjątkową historią. Poznańskie akwarium było pierwszym publicznym akwarium w Polsce (otwarto je w 1922 roku). Obecnie akwarium jest domem dla ponad 170 gatunków ryb oraz około 40 gatunków roślin wodnych.
Wszystkie one zostały rozmieszczone w 37 zbiornikach o różnej objętości, dochodzącej nawet do 14 metrów sześciennych!
Kawiarnia
Z pawilonu nr III, możemy przejść do kawiarni 7 kontynentów, która znajduje się w osobnym pawilonie.
Kawiarnia swoim wystrojem nawiązuje do wyglądu wnętrza palmiarni. Pełno w niej bujnej roślinności, pamiątek z podróży po całym świecie oraz wyjątkowej urody rzeźb. W takim miejscu kawałek domowego ciasta, z którego najbardziej słynie kawiarnia musi smakować wyjątkowo! Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej kawiarni oraz na profilu na Facebook-u.
Ciekawostki z poznańskiej Palmiarni
Palmiarnia w Poznaniu jest miejscem wielu ciekawych, często cyklicznych wydarzeń. W jej pawilonach można trafić np. na wystawy kotów rasowych, koncerty, wystawy sztuki czy bardzo popularne i na pewne ciekawe zwiedzanie nocne! Uroki poznańskiej palmiarni docenili również artyści i osoby zajmujące się fotografią. Swój teledysk do piosenki Dobre Myśli zrealizowali w niej Sylwia Grzeszczak i Liber (link) a wnętrza palmiarni, często są również scenerią sesji okolicznościowych.
Z mojej strony chciałbym dać Wam jeszcze dwie cenne informacje. Wchodząc do palmiarni, zostawcie kurtki, bluzy i inne wierzchnią odzież w szatni – w środku jest naprawdę gorąco, nawet zimą! Japońskie karpie, które spotkacie w pawilonie nr I można dokarmiać ale tylko specjalną karmą, którą można kupić w sklepiku przy wejściu. Ryby będą Wam dosłownie jeść z dłoni:)
Okiem inżyniera:)
Nie byłbym sobą, gdybym w takim miejscu nie spojrzał na instalacje, ponieważ zawodowo zajmuję się właśnie nimi. Ponoć to takie zboczenie zawodowe:)
Szczególnie ciekawa jest instalacja grzewcza, która pozwala ogrzać wnętrze palmiarni do takich temperatur, jakich wymagają tropikalne rośliny. Spójrzcie sami jak wyglądają grzejniki i zawory w palmiarni – są potężne! Po szybkim bilansie cieplnym wyszło mi, że do ogrzania takiego szklanego gmachu jak Palmiarnia w Poznaniu potrzeba około 5 000 000 kWh energii w ciągu roku!
Dla porównania typowy, tradycyjny dom jednorodzinny, wybudowany kilkanaście lat temu potrzebuje ok. 10 000 kWh energii rocznie, co pokazuje skalę przedsięwzięcia. Mówiąc nieco jaśniej, poznańska palmiarnia wymaga tyle ciepła w ciągu całego roku, ile rocznie zużywa ok. 500 domów jednorodzinnych! Możecie się tylko domyślać ile kosztuje utrzymanie takiego obiektu.
Wszystkie najważniejsze zabytki, muzea, parki, atrakcje, dzielnice i instamiejsca warte zobaczenia, zebrane w jednym miejscu!
Przy obliczeniach posłużyłem się ogólnodostępnymi danymi oraz poglądowymi współczynnikami. Nie posiadałem żadnych szczegółowych danych, wymiarów czy informacji, przez co obliczenia są jedynie pewnym przybliżeniem.
Bibliografia
- strona internetowa Palmiarni Poznańskiej – www.palmiarnia.poznan.pl, link, dostęp z dn. 24.11.2022,
- wpis Palmiarnia Poznańska na stronie www.poznan.travel, link, dostęp z dn. 24.11.2022,
- wpis Palmiarnia Poznańska w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 24.11.2022,
- artykuł Palmiarnia w Poznaniu ma już 110 lat! Zobacz, jak wyglądała kiedyś [ARCHIWALNE ZDJĘCIA] na stronie www.gloswielkopolski.pl, link, dostęp z dn. 24.11.2022,
- artykuł Analiza energetyczna wybranych typów szklarni, aut. Kazimierz Rutkowski, Inżynieria Rolnicza 9(107)/2008