tu byłem

Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ

szybkie menu

Wałbrzych kojarzy się głównie z Zamkiem Książ. W pełni zasłużenie bo to zabytek unikatowy, który opisałem również na swoim blogu (Zamek Książ w Wałbrzychu). Zamek Książ to tak naprawdę dużo większy kompleks budynków, parków i innych obiektów niż tylko sam zamek. Jednym z nich jest palmiarnia, mieszcząca się niecałe 2 kilometry od głównego zamku, na obrzeżach miasta Wałbrzych.

Palmiarnia w Wałbrzychu to zabytkowy, bo ponad 100-letni budynek o powierzchni 1900 metrów kwadratowych. Pod nazwą Palmiarnia tak naprawdę kryje się kilka obiektów o różnej funkcji i przeznaczeniu. Najważniejszy i najbardziej okazały jest oczywiście główny budynek, czyli Palmiarnia. Do niego przylegają dodatkowo cieplarnia, rosarium, ogrody w stylu japońskim i ogrody owocowo-warzywne.

Wnętrze palmiarni zdobi 250 gatunków roślin z niemal wszystkich zakątków Świata. Dodatkową atrakcją jest budulec, którym wyłożono wnętrze obiektu – to zastygła lawa wulkaniczna z Etny (leżącej we Włoszech), którą książę specjalne w tym celu sprowadził. Z zastygłej lawy utworzono liczne groty, wodospady oraz „kwietne ściany” – wygląda to imponująco.

Palmiarnia powstała specjalnie dla małżonki Księcia Jana Henryka XV, (ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów, właścicieli zamku) czyli księżnej Daisy – wielkiej miłośniczki kwiatów a w szczególności róż. Niezły prezent! Ale dzięki temu możemy dzisiaj podziwiać ten wyjątkowy obiekt, który mimo podobny do innych palmiarni ma swój unikatowy charakter. Charakter, który warto zobaczyć na własne oczy. Od momentu wizyty w tych niezwykłych ogrodach pod dachem, obok Zamku Książ, samego miasta Wałbrzych jako perełkę tych okolic wymieniam również Palmiarnię!

lokalizacja: Wrocławska 158, 58-305 Wałbrzych

dowiedź się więcej!

Dolny Śląsk to niesamowity zakątek Polski! Więcej o nim dowiesz się z moich wpisów:

Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ

zdjęcia

ksiaz.walbrzych.pl
palmiarnia wałbrzych
ksiaz.walbrzych.pl
ksiaz.walbrzych.pl
palmiarnia wałbrzych
ksiaz.walbrzych.pl
ksiaz.walbrzych.pl

unikalność

4/5

W Polsce mamy kilka palmiarni, a każda z nich jest inna. Palmiarnia w Wałbrzychu poza bogatą wystawą roślin ma niepowtarzalną historię. No i te skały wulkaniczne oraz róże księżnej Daisy – drugiego takiego miejsca nie znajdziecie.

moim zdaniem

3/5

Będąc w Zamku Książ warto wjechać również i do palmiarni. To wyjątkowy obiekt, przepięknie utrzymany i zachwycający swoimi eksponatami. W dodatku nie ma w nim takiego tłoku jak na zamku, przez co odpoczniesz podziwiając jej wnętrze.

Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ

mapa

oceny

średnia ocena
4.5/5

ceny

4.5/5

Ceny akceptowalne, wyraźnie mniejsze niż te na Zamku Książ, mimo to jednak troszkę wyższe niż w podobnych obiektach.

Dodatkowo dla posiadaczy biletu na Zamek Książ – wstęp bezpłatny.

ilość turystów

4.5/5

Tłumów nie ma, można spokojnie i bez ścisku obejrzeć cały budynek.

oznaczenia i informacja turystyczna

4.5/5

Kawał dobrej roboty! Roślinność jest opisana, mamy sporo tablic informacyjnych i dużo szyldów prowadzących do Palmiarni. Brakuje tylko dużej informacji, że jesteśmy na miejscu ponieważ lepiej widać pobliską kwiaciarnię niż palmiarnię…

przydatne informacje

potrzebny czas

Godzina z paroma minutami wystarczy. No chyba, ze jesteś szczególnych sympatykiem egzotycznej roślinności.

sugerowany wiek

Dla każdego. Szczególnie polecam dzieciom, które oprócz imponujących i rzadkich roślin mogą zobaczyć też trochę zwierząt.

parking

3.5/5

Mały, dedykowany parking przed samym wejściem do Palmiarni, dodatkowo zlokalizowany przy głównej trasie. Wystarczający w godzinach małego ruchu, zapełniający się gdy zwiedzających przybywa. Niestety płatny dodatkowo…

dostępność

Dostępne dla każdego.

podpowiedź kierunkowo.pl

  • Bilet na Zamek Książ zawiera w sobie również wstęp do Palmiarni. Ważny jest przez kolejne 12 miesięcy, dlatego możesz podjechać do niej dzień czy dwa później. Czasami tak bardziej pasuje.

Podoba Ci się to, co robię?

Kliknij i postaw mi kawę, dzięki czemu pomożesz mi niewielką kwotą w rozwoju bloga!

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ

mocne strony

  • bogata ekspozycja (250 okazów),
  • niewielu turystów,
  • bilet łączony razem z Zamkiem Książ,
  • różnorodność wewnątrz palmiarni, różne style i funkcje poszczególnych części obiektów,
  • cisza,
  • fajna atrakcja dla dzieci,
  • dobrze urządzona i zarządzana, podobnie jak zamek

słabe strony

  • płatny i trochę mały parking,
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Dolny Śląsk to niesamowity zakątek Polski! Więcej o nim dowiesz się z moich wpisów:

Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x