Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ

palmiarnia wałbrzych
 • Marcin
 • 30 marca 2020
Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ

Wałbrzych kojarzy się głównie z Zamkiem Książ. W pełni zasłużenie bo to zabytek unikatowy, który opisałem również na swoim blogu (Zamek Książ w Wałbrzychu). Zamek Książ to tak naprawdę dużo większy kompleks budynków, parków i innych obiektów niż tylko sam zamek. Jednym z nich jest palmiarnia, mieszcząca się niecałe 2 kilometry od głównego zamku, na obrzeżach miasta Wałbrzych.

Palmiarnia w Wałbrzychu to zabytkowy, bo ponad 100-letni budynek o powierzchni 1900 metrów kwadratowych. Pod nazwą Palmiarnia tak naprawdę kryje się kilka obiektów o różnej funkcji i przeznaczeniu. Najważniejszy i najbardziej okazały jest oczywiście główny budynek, czyli Palmiarnia. Do niego przylegają dodatkowo cieplarnia, rosarium, ogrody w stylu japońskim i ogrody owocowo-warzywne.

Wnętrze palmiarni zdobi 250 gatunków roślin z niemal wszystkich zakątków Świata. Dodatkową atrakcją jest budulec, którym wyłożono wnętrze obiektu – to zastygła lawa wulkaniczna z Etny (leżącej we Włoszech), którą książę specjalne w tym celu sprowadził. Z zastygłej lawy utworzono liczne groty, wodospady oraz “kwietne ściany” – wygląda to imponująco.

Palmiarnia powstała specjalnie dla małżonki Księcia Jana Henryka XV, (ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów, właścicieli zamku) czyli księżnej Daisy – wielkiej miłośniczki kwiatów a w szczególności róż. Niezły prezent! Ale dzięki temu możemy dzisiaj podziwiać ten wyjątkowy obiekt, który mimo podobny do innych palmiarni ma swój unikatowy charakter. Charakter, który warto zobaczyć na własne oczy. Od momentu wizyty w tych niezwykłych ogrodach pod dachem, obok Zamku Książ, samego miasta Wałbrzych jako perełkę tych okolic wymieniam również Palmiarnię!

lokalizacja

Wrocławska 158, 58-305 Wałbrzych

GALERIA

Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ

palmiarnia wałbrzych
palmiarnia wałbrzych
palmiarnia wałbrzych

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

W Polsce mamy kilka palmiarni, a każda z nich jest inna. Palmiarnia w Wałbrzychu poza bogatą wystawą roślin ma niepowtarzalną historię. No i te skały wulkaniczne oraz róże księżnej Daisy – drugiego takiego miejsca nie znajdziecie.

 • MOIM ZDANIEM

Będąc w Zamku Książ warto wjechać również i do palmiarni. To wyjątkowy obiekt, przepięknie utrzymany i zachwycający swoimi eksponatami. W dodatku nie ma w nim takiego tłoku jak na zamku, przez co odpoczniesz podziwiając jej wnętrze.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.5 / 5

Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ


CENY

4.5 / 5

Ceny akceptowalne, wyraźnie mniejsze niż te na Zamku Książ, mimo to jednak troszkę wyższe niż w podobnych obiektach.

Dodatkowo dla posiadaczy biletu na Zamek Książ – wstęp bezpłatny.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4.5 / 5

Tłumów nie ma, można spokojnie i bez ścisku obejrzeć cały budynek.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4.5 / 5

Kawał dobrej roboty! Roślinność jest opisana, mamy sporo tablic informacyjnych i dużo szyldów prowadzących do Palmiarni. Brakuje tylko dużej informacji, że jesteśmy na miejscu ponieważ lepiej widać pobliską kwiaciarnię niż palmiarnię…

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

3.5 / 5

Mały, dedykowany parking przed samym wejściem do Palmiarni, dodatkowo zlokalizowany przy głównej trasie. Wystarczający w godzinach małego ruchu, zapełniający się gdy zwiedzających przybywa. Niestety płatny dodatkowo…

POTRZEBNY CZAS

Godzina z paroma minutami wystarczy. No chyba, ze jesteś szczególnych sympatykiem egzotycznej roślinności.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego. Szczególnie polecam dzieciom, które oprócz imponujących i rzadkich roślin mogą zobaczyć też trochę zwierząt.

DOSTĘPNOŚĆ

Dostępne dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL
 • Bilet na Zamek Książ zawiera w sobie również wstęp do Palmiarni. Ważny jest przez kolejne 12 miesięcy, dlatego możesz podjechać do niej dzień czy dwa później. Czasami tak bardziej pasuje.

Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ

MOCNE STRONY

 • bogata ekspozycja (250 okazów),
 • niewielu turystów,
 • bilet łączony razem z Zamkiem Książ,
 • różnorodność wewnątrz palmiarni, różne style i funkcje poszczególnych części obiektów,
 • cisza,
 • fajna atrakcja dla dzieci,
 • dobrze urządzona i zarządzana, podobnie jak zamek

SŁABE STRONY

 • płatny i trochę mały parking,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Dolny Śląsk to niesamowity zakątek Polski! Więcej o nim dowiesz się z moich wpisów:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!