tu byłem

Wałbrzych kojarzy się głównie z Zamkiem Książ. W pełni zasłużenie bo to zabytek unikatowy, który opisałem również na swoim blogu (Zamek Książ w Wałbrzychu). Zamek Książ to tak naprawdę dużo większy kompleks budynków, parków i innych obiektów niż tylko sam zamek. Jednym z nich jest palmiarnia, mieszcząca się niecałe 2 kilometry od głównego zamku, na obrzeżach miasta Wałbrzych.

Palmiarnia w Wałbrzychu to zabytkowy, bo ponad 100-letni budynek o powierzchni 1900 metrów kwadratowych. Pod nazwą Palmiarnia tak naprawdę kryje się kilka obiektów o różnej funkcji i przeznaczeniu. Najważniejszy i najbardziej okazały jest oczywiście główny budynek, czyli Palmiarnia. Do niego przylegają dodatkowo cieplarnia, rosarium, ogrody w stylu japońskim i ogrody owocowo-warzywne.

Wnętrze palmiarni zdobi 250 gatunków roślin z niemal wszystkich zakątków Świata. Dodatkową atrakcją jest budulec, którym wyłożono wnętrze obiektu – to zastygła lawa wulkaniczna z Etny (leżącej we Włoszech), którą książę specjalne w tym celu sprowadził. Z zastygłej lawy utworzono liczne groty, wodospady oraz „kwietne ściany” – wygląda to imponująco.

Palmiarnia powstała specjalnie dla małżonki Księcia Jana Henryka XV, (ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów, właścicieli zamku) czyli księżnej Daisy – wielkiej miłośniczki kwiatów a w szczególności róż. Niezły prezent! Ale dzięki temu możemy dzisiaj podziwiać ten wyjątkowy obiekt, który mimo podobny do innych palmiarni ma swój unikatowy charakter. Charakter, który warto zobaczyć na własne oczy. Od momentu wizyty w tych niezwykłych ogrodach pod dachem, obok Zamku Książ, samego miasta Wałbrzych jako perełkę tych okolic wymieniam również Palmiarnię!

lokalizacja: Wrocławska 158, 58-305 Wałbrzych

Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ

zdjęcia

ksiaz.walbrzych.pl
palmiarnia wałbrzych
ksiaz.walbrzych.pl
ksiaz.walbrzych.pl
palmiarnia wałbrzych
ksiaz.walbrzych.pl
ksiaz.walbrzych.pl

unikalność

4/5

W Polsce mamy kilka palmiarni, a każda z nich jest inna. Palmiarnia w Wałbrzychu poza bogatą wystawą roślin ma niepowtarzalną historię. No i te skały wulkaniczne oraz róże księżnej Daisy – drugiego takiego miejsca nie znajdziecie.

moim zdaniem

3/5

Będąc w Zamku Książ warto wjechać również i do palmiarni. To wyjątkowy obiekt, przepięknie utrzymany i zachwycający swoimi eksponatami. W dodatku nie ma w nim takiego tłoku jak na zamku, przez co odpoczniesz podziwiając jej wnętrze.

Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ

mapa

oceny

średnia ocena
4.5/5

ceny

4.5/5

Ceny akceptowalne, wyraźnie mniejsze niż te na Zamku Książ, mimo to jednak troszkę wyższe niż w podobnych obiektach.

Dodatkowo dla posiadaczy biletu na Zamek Książ – wstęp bezpłatny.

ilość turystów

4.5/5

Tłumów nie ma, można spokojnie i bez ścisku obejrzeć cały budynek.

infrastruktura turystyczna

4.5/5

Kawał dobrej roboty! Roślinność jest opisana, mamy sporo tablic informacyjnych i dużo szyldów prowadzących do Palmiarni. Brakuje tylko dużej informacji, że jesteśmy na miejscu ponieważ lepiej widać pobliską kwiaciarnię niż palmiarnię…

przydatne informacje

potrzebny czas

Godzina z paroma minutami wystarczy. No chyba, ze jesteś szczególnych sympatykiem egzotycznej roślinności.

sugerowany wiek

Dla każdego. Szczególnie polecam dzieciom, które oprócz imponujących i rzadkich roślin mogą zobaczyć też trochę zwierząt.

parking

3.5/5

Mały, dedykowany parking przed samym wejściem do Palmiarni, dodatkowo zlokalizowany przy głównej trasie. Wystarczający w godzinach małego ruchu, zapełniający się gdy zwiedzających przybywa. Niestety płatny dodatkowo…

dostępność

Dostępne dla każdego.

podpowiedź kierunkowo.pl!

  • Bilet na Zamek Książ zawiera w sobie również wstęp do Palmiarni. Ważny jest przez kolejne 12 miesięcy, dlatego możesz podjechać do niej dzień czy dwa później. Czasami tak bardziej pasuje.

Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ

mocne strony

  • bogata ekspozycja (250 okazów),
  • niewielu turystów,
  • bilet łączony razem z Zamkiem Książ,
  • różnorodność wewnątrz palmiarni, różne style i funkcje poszczególnych części obiektów,
  • cisza,
  • fajna atrakcja dla dzieci,
  • dobrze urządzona i zarządzana, podobnie jak zamek

słabe strony

  • płatny i trochę mały parking,

dowiedź się więcej!

Dolny Śląsk to niesamowity zakątek Polski! Więcej o nim dowiesz się z moich wpisów:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

więcej o tym miejscu w internecie

Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ

pomogłem?

Fajnie Cię spotkać właśnie w tym miejscu, czyli na końcu wpisu:) Mam nadzieję, że okazał się pomocny i dał wiele informacji, pomysłów lub inspiracji! Jeżeli masz ochotę odwdzięczyć się, możesz wspomóc dalszy rozwój bloga niewielką wpłatą, stawiając mi wirtualną kawkę. Pamiętaj również, by obserwować mnie w serwisach Facebook, Instagram i twitter, dzięki czemu nie przegapisz kolejnych wpisów.

autor
Marcin
Marcin

kierunkowo.pl

Cześć, miło Cię widzieć! Poznaj mojego bloga, na którym opisuję swoje mikropodróże, ciekawe miejsca w Polsce, kulinarne dokonania i doświadczenia z bycia tatą w podróży i w domu.

Podobał Ci się ten wpis?

Daj grosza autorowi to możliwość wsparcia dowolną kwotą autora a tym samym i bloga. Dzięki Twojemu wsparciu możliwy będzie szybszy rozwój bloga! Więcej dowiesz się na stronie społeczności kierunkowo.pl!

0
Co myślisz o tym wpisie? Zostaw swój komentarz!x
()
x