złote kierunki 2023 kierunkowo.pl

ZŁOTE KIERUNKI 2023


Pomysł na ranking miejsc podpowiedzieliśmy mi Wy – czytelnicy i obserwujący kierunkowo.pl! Tak właśnie zainicjowaliście ranking ZŁOTE KIERUNKI, który będzie corocznym podsumowaniem mikropodróżniczego roku na kierunkowo.pl! ZŁOTE KIERUNKI to miejsca i atrakcje, które są gwarancją wyjątkowej przygody, wspaniałych wrażeń i wspomnień, które tworzą i o które dbają wyjątkowi ludzie. To najlepsze kierunki turystyczne, którymi udało mi się podzielić z Wami w danym roku kalendarzowym na łamach mojego bloga. Poznajcie zatem ZŁOTE KIERUNKI 2023 – ranking miejsc, atrakcji i kierunków turystycznych w Polsce!

Poznajcie ZŁOTE KIERUNKI 2023!

To był piękny i pełen wrażeń rok! W trakcie ponad 40 mikropodróży odwiedziłem setki fantastycznych miejsc, spośród których wieloma udało mi się podzielić z Wami na kierunkowo.pl. Wiele z nich czeka jeszcze na swoją publikację ale skupiając się na tych miejscach, atrakcjach i kierunkach turystycznych, które znalazły się już na łamach bloga w 2023 roku, wytypowałem dla Was moim zdaniem najciekawsze, najbardziej zaskakujące i wyzwalające najwięcej emocji! Wiadomo, że wybór nie był łatwy, długo zastanawiałem się nad swoją ostateczną decyzją ale finalnie mam dla Was gotowe pierwsze zestawienie ZŁOTYCH KIERUNKÓW!

Laureaci rankingu ZŁOTE KIERUNKI 2023!

Na początek poznajcie 3 miejsca, które postanowiłem wyróżnić oznaczeniem ZŁOTY KIERUNEK. Każde z tych miejsc może uważać się za zwycięzcę rankingu, bo wskazanie jednego z nich jako samodzielnego lidera było po prostu niemożliwe! Ułożyłem je dla Was w kolejności alfabetycznej, aby zachować jakikolwiek porządek:)

  

Od 2020 roku kaliski ratusz jest nie tylko siedzibą lokalnych władz ale również jedną z turystycznych atrakcji miasta. To właśnie w części jego wnętrz zlokalizowano multimedialną ekspozycję poświęconą dziedzictwu historyczno-kulturowemu miasta oraz regionu, od czasów wczesnego średniowiecza aż po lata współczesne. Pokonując ją przemierzamy ratuszowe pomieszczenia i wchodzimy na szczyt wieży kaliskiego ratusza, aby finalnie spojrzeć na całe miasto z tarasu widokowego, który jest końcem trasy zwiedzania.

Serdecznie polecam Wam to miejsce i z przyjemnością wyróżniam je oznaczeniem kierunkowo.pl – “ZŁOTY KIERUNEK 2023”.

złoty kierunek ranking atrakcji i miejsc turystycznych kierunkowo.pl
ZŁOTY KIERUNEK 2023

Ekspozycja w ratuszowej wieży w Kaliszu
Uzasadnienie: Nieszablonowo zlokalizowana w gmachu kaliskiego ratusza multimedialna ekspozycja, to najlepsze miejsce do poznania ciekawej historii tego wyjątkowego miasta. Zaprojektowana w nowoczesny i bardzo atrakcyjny sposób, zapewnia odwiedzającym różnorodność wrażeń i doznań dzięki zastosowaniu makiet, multimediów, replik oraz udostępnieniu wyjątkowych przestrzeni m. in. tarasu widokowego czy dawnego składu atramentu. Dzięki niej kaliski magistrat stał się otwarty nie tylko dla mieszkańców miasta ale również gości przybywających odkryć jedno z najważniejszych miast Wielkopolski.

Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:

Muzeum Sentymentów otwarto w 2018 roku w jednym z budynków dawnej Fabryki Dywanów w Kowarach – perły gospodarki czasów PRL-u. Inicjatorem i założycielem muzeum jest Andrzej Olszewski, który od wielu lat zbiera i kolekcjonuje pamiątki z czasów PRL i lat 90-tych XX wieku. Kowarskie muzeum nie jest typowym muzeum PRL-u i w swojej działalności stara się stronić od polityki oraz negatywnych skojarzeń z tamtymi czasami. Głównym celem muzeum jest ożywianie naszych wspomnień za pomocą pomysłowej i staranie przygotowanej ekspozycji, pełnej przedmiotów sprzed lat które wielu z nas doskonale pamięta.

Serdecznie polecam Wam to miejsce i z przyjemnością wyróżniam je oznaczeniem kierunkowo.pl – “ZŁOTY KIERUNEK 2023”.

złoty kierunek ranking atrakcji i miejsc turystycznych kierunkowo.pl
ZŁOTY KIERUNEK 2023

Muzeum Sentymentów w Kowarach
Uzasadnienie: Z wielkiej pasji jednego człowieka zrodziło się jedno z najbardziej nieoczywistych muzeów, będące kapitalnie przygotowanym wehikułem czasu. Tysiące zebranych przedmiotów i pamiątek, zaaranżowano w bardzo ciekawy i przemyślany sposób a dzięki niebywałej dbałości o szczegóły udało się stworzyć przestrzenie, które wyglądają jak najprawdziwsze pomieszczenia sprzed lat. Przemierzając je czuć prawdziwego ducha lat ‘80 i ‘90, dzięki któremu budzą się w nas piękne wspomnienia u niejednego szkląc oczy!

Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:

Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi to prywatne muzeum w południowej Wielkopolsce, poświęcone tematyce stolarstwa i lokalnym tradycjom Biskupizny – najmniejszego mikroregionu folklorystycznego w Polsce. Mieści się w wybudowanej w 1922 przez Teofila Hałasa fabryce mebli, zachowanej do dzisiaj w doskonałym stanie. Jest nie tylko niezwykle cennym zabytkiem techniki i stolarskiego rzemiosła ale również wyjątkową pamiątką rodzinną, ukazującą wielopokoleniowe tradycje stolarskie rodziny Hałasów. Opiekunem tego miejsca jest obecnie wnuk pierwszego właściciela.

Serdecznie polecam Wam to miejsce i z przyjemnością wyróżniam je oznaczeniem kierunkowo.pl – “ZŁOTY KIERUNEK 2023”.

złoty kierunek ranking atrakcji i miejsc turystycznych kierunkowo.pl
ZŁOTY KIERUNEK 2023

Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi
Uzasadnienie: Muzeum Stolarstwa w Krobi to wyjątkowa rodzinna pamiątka, założona i prowadzona latami przez przodków dzisiejszych opiekunów, dbających o to by nadal biło w nim stolarskie serce i pasja, przybliżając jednocześnie każdemu piękno i trudność stolarskiego rzemiosła. Funkcjonujące w tych przestrzeniach muzeum to ewenement w skali kraju, podtrzymujące wyjątkowego ducha dawnej stolarni i fabryki mebli, zachowanej w niemal niezmienionym stanie od ponad 100 lat! Na docenienie zasługuje również kultywowanie i przybliżanie lokalnych tradycji Biskupizny oraz stworzenie przestrzeni kreatywności w której każdy może wziąć udział w warsztatach, lekcjach i pokazach, prowadzonych z zaangażowaniem i pasją!

Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:

złoty kierunek ranking atrakcji i miejsc turystycznych kierunkowo.pl

Wyróżnienia

Oprócz trzech miejsc, które w pełni zasłużenie uznałem za ZŁOTE KIERUNKI 2023 roku, chciałbym wyróżnić jeszcze kilka kolejnych miejsc i atrakcji, które udało mi się odwiedzić podczas moich mikropodróży w 2023 roku. Są to miejsca, które nie tylko pozwoliły mi zaspokoić mój głód podróżowania, przeżyć mi fantastyczną przygodę, poznać wyjątkowe historie i przepiękne eksponaty ale również poznać kolejnych ludzi, pełnych pasji i zaangażowania, dzięki którym każde z nich posiada unikalny klimat! Poznajcie miejsca tuż za pierwsza trójką, które absolutnie zasłużyły na wyróżnienie w rankingu ZŁOTE KIERUNKI 2023! Kolejność, podobnie jak powyżej – alfabetyczna i kompletnie bez znaczenia:)

  

Minieuroland w Kłodzku to przepełniony tysiącami kwiatów park miniatur, przybliżający najbardziej charakterystyczne budowle regionu ale również kilka obiektów z całego świata. Otwarty został w lipcu 2015 roku a z każdym kolejnym rokiem powiększał się i zyskiwał coraz większą popularność. Obecnie oprócz fenomenalnych kompozycji kwiatowych i dziesiątek miniatur, znajdziecie w nim również wybiegi zwierząt, duży plac zabaw dla dzieci, kawiarenkę, bar i wiele klimatycznych miejsc do odpoczynku, dzięki czemu to doskonała atrakcja dla każdego, niezależnie od wieku.

Wyróżnienie

Minieuroland w Kłodzku
Uzasadnienie: W dolnośląskim Kłodzku znajdziecie jeden z najpiękniejszych ogrodów kwiatowych w kraju, w którym oczy cieszą nie tylko zjawiskowe kwietne kompozycje, do których stworzenia corocznie wykonuje się ponad 100 000 nasadzeń ale również drobiazgowo wykonane makiety budowli z całego świata. Pośród nich największą grupę stanowią miniatury najciekawszych budowli z Ziemi Kłodzkiej i Dolnego Śląska, dzięki czemu oprócz wrażeń estetycznych, możecie czerpać kolejne podróżnicze inspiracje, odkrywając najciekawsze miejsca i skarby regionu.

Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:

Pałac w Śmiełowie to jeden z najpiękniejszych pałaców Wielkopolski. Zbudowano go pod koniec XVIII wieku na kształcie podkowy i doskonale wkomponowano w wyjątkowo urokliwy krajobraz tworząc niezwykłej urody założenie pałacowo-parkowe. Sławę pałacowi przyniosła trzytygodniowa wizyta w nim Adama Mickiewicza w 1831 roku, która była inspiracją do stworzenia w nim, w późniejszych latach niejako izby jego pamięci, której misja kontynuowana jest przez działające w nim od niemal 50 lat muzeum.

Wyróżnienie

Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie
Uzasadnienie: Urokliwość pałacu w Śmiełowie, w którym mieści się Muzeum Adama Mickiewicza oraz malowniczość i pozytywna dzikość jego otoczenia sprawia, że możemy poczuć się tutaj niemal jak w XIX-wiecznej, mickiewiczowskiej Polsce. Przekraczając próg śmiełowskiego pałacu nasze doznania się dodatkowo potęgują, bo jego wnętrza, historia i mickiewiczowska ekspozycja, pozwala nam poczuć wyjątkowy klimat XIX-wiecznej rezydencji, rodem z kart naszej narodowej epopei.

Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju to wyjątkowa placówka muzealna, o niepowtarzalnej ekspozycji poświęconej historii papieru i metodom jego wytwarzania, ale również miejsce prowadzenia badań naukowych, warsztatów i organizowanych wydarzeń tematycznych. Zlokalizowane jest w zabytkowym młynie papierniczym z XVII wieku, będącym bezcennym zabytkiem drewnianego budownictwa przedprzemysłowego i jednocześnie jednym z najciekawszych i najpiękniejszych obiektów produkcyjnych w Europie. Oprócz muzeum mieści się w nim również ostatnia w kraju czynna czerpalnia papieru, wytwarzanego rzemieślniczymi metodami.

Wyróżnienie

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Uzasadnienie: We wnętrzach zabytkowego i niezwykle urokliwego budynku młyna papierniczego umieszczono unikalną ekspozycję, która w niezwykły sposób ukazuje nam historię i piękno pozornie codziennego dla nas przedmiotu jakim jest papier. Znajdująca się w budynku nadal tętniąca życiem czerpalnia papieru, gdzie w dalszym ciągu pozyskuje się tradycyjnymi, rzemieślniczymi metodami papier, uświadamia nam jak bardzo technologia zaciera przepiękną sztukę rzemiosła, której możemy spróbować samemu podczas organizowanych w muzeum warsztatów czerpania papieru.

Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego znajduje się w wiejskiej dzielnicy Kudowy-Zdroju – Pstrążnej, na terenie dawnego gospodarstwa miejscowego kowala z zabytkowym budynkiem mieszkalno-gospodarczym z kuźnią, pochodzącym z połowy XIX wieku. Założone w formie skansenu zostało otwarte w 1984 roku. Swoją ekspozycją, na której zgromadzono obiekty i zabytki ludności zamieszkującej tereny Pogórza Sudeckiego na przestrzeni ostatnich kilkuset lat, przybliża regionalną architekturę, kulturę ludową, obyczaje, sztukę, narzędzia pracy, przedmioty codziennego użytku czy rzemiosło, które ze względu na położenie i historię regionu jest niezwykle ciekawym połączeniem wpływów niemieckich, polskich i czeskich.

Wyróżnienie

Muzeum Kultury Ludowe Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Zdroju Pstrążnej
Uzasadnienie: Skansen w Pstrążnej zachwyca przede wszystkim swoim malowniczym położeniem, z dala od tętniącego życiem centrum uzdrowiskowego Kudowy-Zdroju, ukazując esencje piękna architektury i kultury ludowej Pogórza Sudeckiego. Drewniane chałupy, które znajdują się w kudowskim skansenie skrywają w sobie nie tylko charakterystyczny, sudecki urok ale również niepowtarzalną aurę, wzmocnioną aranżacją wnętrz i działalnością opiekunów muzeum, sprawiając wrażenie, że mieszkańcy chwilę temu wyszli, zostawiając za sobą jeszcze ciepły piec, zapach chleba czy ziół.

Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:

Teatr Cortiqué Anny Niedźwiedź w Poznaniu funkcjonuje od 2017 roku. Założony został przez Anne Niedźwiedź, byłą tancerkę Teatru Wielkiego oraz Teatru Muzycznego w Poznaniu, wybitną pedagog i choreograf. Na swojej kameralnej scenie, otoczonej z trzech stron widownią wystawia widowiskowo przygotowane spektakle łączące w sobie różne sztuki (taniec, śpiew, akrobatyka) wzbogacone o przepiękne kostiumy i autorską muzykę. Teatr Cortiqué stworzony został z myślą o edukacji scenicznej uczniów Szkoły Baletowej prowadzonej przez jego założycielkę, dzięki czemu na jego deskach obok zawodowych artystów zobaczycie również młodych adeptów sztuki teatralnej, co tylko dodaje naturalności i wyjątkowości temu miejscu.

Wyróżnienie

Teatr Cortiqué w Poznaniu
Uzasadnienie: Teatr Cortiqué na poznańskich Jeżycach to najbardziej barwna, widowiskowa i wyjątkowa scena w całym regionie. To idealne miejsce na pierwszy kontakt z teatrem przez duże “T”, choć można zobaczyć tutaj znacznie więcej, bo w autorskie spektakle wplatane są elementy akrobatyki, sztuki cyrkowej, tańca czy śpiewu. Najpiękniejsze w tym kameralnym teatrze jest jednak to, że na jego scenie obok zawodowych artystów występują również uczniowie działającej czy teatrze szkoły baletowej, dzięki czemu to doskonałe miejsce na rodzinne wyjście, pełne niezapomnianych przeżyć.

Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:

złoty kierunek ranking atrakcji i miejsc turystycznych kierunkowo.pl

Specjalne wyróżnienie czytelników kierunkowo.pl!

  

Śmiełowskie muzeum zyskało nie tylko moją sympatie ale skradło również i Wasze serca! Jako pierwsze w historii tego rankingu zdobywa tytuł ZŁOTEGO KIERUNKU CZYTELNIKÓW kierunkowo.pl, uzyskując ponad 50% waszych głosów w internetowym głosowaniu!

pałac w śmiełowie muzeum adama mickiewicza w śmiełowie widok od frontu portyk główne wejście kolumnada kwietnik
złoty kierunek czytelników kierunkowo.pl logo
ZŁOTY KIERUNEK CZYTELNIKÓW 2023

Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie
Uzasadnienie: Dzięki swojej urokliwości, wyjątkowej ekspozycji i niepowtarzalnemu klimatowi znalazło się wśród kandydatów a następnie miejsce to, zdobyło największą liczbę głosów w internetowym głosowaniu czytelników kierunkowo.pl.

Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:

Wyniki głosowania czytelników

Zwycięzce głosowania na “ZŁOTY KIERUNEK CZYTELNIKÓW 2023” już poznaliście. Poniżej 5 miejsc i atrakcji turystycznych, które zdobyły największą ilość głosów czytelników kierunkowo.pl.

  1. Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie – 472 głosy (50,6%)
  2. Multimedialna ekspozycja w kaliskim ratuszu – 212 głosów (22,7%)
  3. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach – 63 głosy (6,8%)
  4. Muzeum Sentymentów w Kowarach – 55 głosów (5,9%)
  5. Ogrody Hortulus w Dobrzycy – 33 głosy (3,5%)

Ogółem oddaliście 933 głosy i za każdy z nich serdecznie dziękuje! Wszystkie te miejsca możecie poznać na łamach kierunkowo.pl! Zachęcam Was do odwiedzenia kategorii zwiedzam Polskę oraz ciekawe miejsca w Polsce.

złoty kierunek czytelników kierunkowo.pl logo

Czym są ZŁOTE KIERUNKI?

ZŁOTE KIERUNKI to coroczny ranking atrakcji i kierunków turystycznych bloga podróżniczego kierunkowo.pl. Ranking podzielony jest na trzy części:

  • Wyróżnienia główne – ZŁOTY KIERUNEK – autorskie i subiektywne wskazanie 3 najciekawszych miejsc, atrakcji i kierunków turystycznych zdaniem autora kierunkowo.pl, które w danym roku kalendarzowym zostały opisane na łamach bloga.
  • Wyróżnienia – autorskie i subiektywne wskazanie kilku kolejnych miejsc, atrakcji i kierunków turystycznych, które zdaniem autora kierunkowo.pl były o włos od wyróżnienia ZŁOTYM KIERUNKIEM.
  • Specjalne wyróżnienie czytelników kierunkowo.pl – ZŁOTY KIERUNEK CZYTELNIKÓW – przyznawane jednemu miejscu, atrakcji czy kierunkowi turystycznemu, które w internetowym głosowaniu czytelników bloga zdobyło największą liczbę głosów. Kandydatów do głosowania wskazuje autor bloga kierunkowo.pl.

Dzięki takiej konstrukcji rankingu, ZŁOTE KIERUNKI na kierunkowo.pl są nie tylko rankingiem popularności ale przede wszystkim rzetelnym zestawieniem miejsc i atrakcji, osobiście zweryfikowanych i maksymalnie rzetelnie ocenionych przez Marcina Krawczyka – mikropodróżnika i twórcę kierunkowo.pl.

kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025

Jak zostać kandydatem do rankingu?

To proste – trzeba znaleźć się na łamach kierunkowo.pl! Spośród miejsc, które zostały opisane na blogu w danym roku kalendarzowym wybieram nieograniczoną liczbę kandydatów, na podstawie mojej własnej, subiektywnej oceny, uwzględniającej:

  • wyjątkowość miejsca,
  • walor edukacyjny,
  • zaangażowanie twórców i opiekunów miejsc w jego funkcjonowanie,
  • atrakcyjność danego miejsca, również pod względem rodzinnego podróżowania,
  • mikropodróżniczy potencjał,
  • oraz własne doświadczenia i wrażenia z pobytu w danym miejscu.

Na kierunkowo.pl publikowane są wpisy tylko z miejsc, które osobiście odwiedziłem. Większość z nich odnalazłem i postanowiłem odwiedzić samemu, z wieloma udało nawiązać się współpracę dzięki której publikacje stały się ciekawsze i bardziej rzetelne a do niektórych zostałem zaproszony przez ich opiekunów. Jeżeli chcesz aby na kierunkowo.pl pojawił się materiał również o twoim miejscu czy atrakcji, poznaj zasady współpracy na tej stronie i skontaktuj się ze mną – być może uda się nam połączyć siły! Ale uwaga! Nawiązanie współpracy nie oznacza automatycznego wyróżnienia w rankingu czy miejsca wśród kandydatów w głosowaniu internetowym. Podstawową ideą tego bloga jest rzetelność, dlatego mimo tego, że od powstania bloga (2019) udało mi się nawiązać współpracę z dziesiątkami miejsc i atrakcji, to tylko kilka z nich zostało wyróżnionych w rankingu ZŁOTE KIERUNKI. Podstawową rankingu jest tylko subiektywna ocena na podstawie wyżej wymienionych aspektów oraz głosowanie czytelników.

Wyróżnieni w innych latach

Poznajcie ZŁOTE KIERUNKI z innych lat!

  • ZŁOTE KIERUNKI 2022 – już wkrótce

Prowadząc kierunkowo.pl staram się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce (tutaj przeczytasz dlaczego tak uważam) i podobnymi ideami kierowałem się tworząc ten ranking, dlatego wyróżnienie ZŁOTYM KIERUNKIEM można uzyskać tylko jeden raz, natomiast wyróżnienie można otrzymać wielokrotnie, choć to raczej trudno wykonalne:) Niewykluczone jest jednak, że wyróżnione miejsce, kiedyś w przyszłości zostanie ZŁOTYM KIERUNKIEM. Nikt nie wie, gdzie los poniesie:)

kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca