minieuroland w kłodzku ratusz we wrocławiu makieta minatura kwietny park park miniatur makiet

Minieuroland w Kłodzku. Park miniatur pełen tysięcy kwiatów!


opublikowano: 26 sierpnia 2023
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Minieuroland w Kłodzku to w mojej opinii – jeden z najpiękniejszych ogrodów, po których miałem przyjemność spacerować. Pośród setek tysięcy kwiatów rozlokowano kilkadziesiąt miniatur charakterystycznych budowli z okolic Kłodzka, Dolnego Ślaska a także bardzo odległych zakątków z całego świata, tworząc niepowtarzalny park miniatur w Kłodzku. To wyjątkowe miejsce urzeka kwietnymi dywanami, starannie przygotowanymi makietami ale również przestrzeniami relaksu, strefami ze zwierzętami oraz atrakcjami, które powinny sprawić wiele radości dla całej rodziny! Przekonajcie się sami na jaką wyjątkową przygodę możecie liczyć odwiedzając kłodzki Minieuroland!

Minieuroland w Kłodzku – podstawowe informacje

Minieuroland w Kłodzku to przepełniony tysiącami kwiatów park miniatur, przybliżający najbardziej charakterystyczne budowle Kotliny Kołodziej i Dolnego Śląska ale również kilka obiektów z całego świata. To miejsce łączące w sobie naukę i rekreację, ponieważ podążając parkowymi alejkami dosłownie wnikamy do niesamowitego świata roślin oraz historii regionu, której namiastkę odkryjemy właśnie pośród kwiatowych kompozycji.

minieuroland w kłodzku fotomiejsce łabędź serce kwiatowe
ścieżki chodniki park miniatur ogród w kłodzku

To nie tylko doskonałe miejsce aby odkryć najciekawsze perełki dolnośląskiej i światowej architektury ale również odprężyć się, spędzić aktywnie czas i sprawić nieco radości każdemu, niezależnie od wieku. Na terenie parku miniatur w Kłodzku znajdziecie także duży plac zabaw, kawiarenkę i niewielką restaurację a także kilka przestrzeni, które zamieszkują zwierzątka z całego świata. Szerzej to wszystko przybliżę Wam w poniższym wpisie.

Historia ogrodu

Mimo, że Minieuroland w Kłodzku nie może pochwalić się długa historią, bo otwarty został w lipcu 2015 roku. Mimo tylko kilku lat funkcjonowania, znacząco się w tym czasie rozrósł i ewoluował, stając się błyskawicznie jedną z największych atrakcji Kotliny Kłodzkiej.

minieuroland w kłodzku kwietny park park miniatur makiet
minieuroland w kłodzku śpiewaczki operowe

Park miniatur w Kłodzku praktycznie z roku na rok się zmienia – rozbudowuje, urozmaica swoją ofertę i zwiększa ilość zachwycających makiet, aby z każdym kolejnym sezonem prezentować się jeszcze bardziej okazale. Plany na najbliższe lata robią ogromne wrażenie a wśród nich są m. in. pawi wybieg, papugarnia czy wieża widokowa, która ma liczyć sobie ok. 30 metrów!

Minieuroland w Kłodzku – lokalizacja

Minieuroland znajduje się na zachodnich obrzeżach dolnośląskiego miasta Kłodzko, będącego najważniejszym miastem Ziemi Kłodzkiej, czyli południowej części Dolnego Śląska.

Od historycznego centrum miasta, park miniatur w Kłodzku oddalony jest nieco ponad 2 kilometry (ok. 30 minut pieszo) a stolicy regionu – Wrocławia, dzieli go około 70 kilometrów w linii prostej.

Dojazd, komunikacja i parking

Kłodzko jest położone na skrzyżowaniu szlaków kolejowych, będąc jednym z ważniejszych węzłów kolejowych regionu. Przekłada się to na dużą liczbę połączeń kolejowych realizowanych przez Koleje Dolnośląskie, które umożliwiają komfortowe dotarcie do miasta pociągiem. Stacja kolejowa Kłodzko Główne oddalona jest od parku o około 1800 metrów (ok. 30-40 minut pieszo), podobnie jak stacja Kłodzko Miasto (ok. 45 minut pieszo, ok. 2900 metrów). Komunikację zbiorową uzupełniają połączenia autobusowe. Największą siatkę połączeń lokalnych oferuje PKS w Kłodzku S.A., a dodatkowe połączenia dalekobieżne obsługuje m. in. FlixBus.

Najczęściej osoby chcące odwiedzić Minieuroland w Kłodzku przyjeżdżają jednak samochodem. Dojazd nie jest żadnym problemem, ponieważ park miniatur w Kłodzku znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 381 (Kłodzko – Nowa Ruda), zaledwie kilkaset metrów od jej skrzyżowania z drogą krajową nr 8 (Wrocław – Kudowa Słone), która jest jedną z najważniejszych dróg w regionie. Trafienie do celu ułatwiają billboardy i tablice, kierujące prosto na parking przy ogrodzie.

Parking

Przy parku miniatur w Kłodzku znajduje się parking, przewidziany wyłącznie dla odwiedzających Minieuroland. Parking jest całkiem spory i utwardzony, bez problemu pomieści zarówno kilkadziesiąt samochodów osobowych jak i kilka autokarów. Parkowanie jest dodatkowo płatne w kasie biletowej.

Bilety i zwiedzanie

Wstęp na teren parku miniatur w Kłodzku jest możliwy po wcześniejszym zakupie biletów. Ich cena nie należy do najniższych (koszt normalnego biletu dla 1 osoby w 2023 roku to ok. 50 zł), jednak jest ona uzasadniona m. in. kosztem utrzymania parku a dodatkowo zapewniam Was, że to co zobaczycie w tym przepięknym ogrodzie warte jest wydania takich pieniędzy!

minieuroland w kłodzku pawilon wejściowy kwiatowe kompozycje
minieuroland w kłodzku kościół w kłodzku makieta tablica informacyjna

Minieuroland w Kłodzku zwiedzamy samodzielnie, poruszając się w dowolny sposób pomiędzy kwietnymi kompozycjami i makietami obiektów (nie ma wskazanej ścieżki zwiedzania). Dla ułatwienia orientacji można skorzystać z mobilnego przewodnika w formie bezpłatnej aplikacji na smartfony, dzięki której nie przegapicie również żadnego ciekawego zakątka ogrodu. Dla urozmaicenia najmłodszym zwiedzania ogrodu przygotowano także grę terenową, którą można otrzymać w kasie biletowej.

Dostępność

Minieuroland w Kłodzku jest w całości dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i o obniżonej sprawności. Na przestronnych alejkach komfortowo można poruszać się na wózku inwalidzkim a także swobodnie zwiedzać park z wózkiem dziecięcym. Dodatkowo na terenie ogrodu zamontowano wiele ławek, na których można usiąść i chwilę odpocząć – co szczególnie docenią przede wszystkim osoby starsze.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Poznajcie magiczny Minieuroland w Kłodzku!

Minieurloand w Kłodzku to ponad 2-hektarowy park miniatur przepełniony kwietnymi rabatami i przepiękną architekturą terenów zielonych. Oprócz setek tysięcy kwiatów, znajdziecie w nim również ponad 40 przepięknych makiet, wykonanych z dbałością o każdy szczegół aby oddać piękno ich pierwowzorów.

kierunkowo.pl autor marcin krawczyk blog
minieuroland w kłodzku altana wiszące fotele

Nasza wizyta miała miejsce w lipcu 2023 roku i wszystkie zdjęcia, wrażenie czy opinie zostały oparte właśnie o wizytę w tym okresie. Oto Minieuroland w Kłodzku naszymi oczami!

Niesamowity ogród kwiatowy!

Niewątpliwie to właśnie kwiaty oraz rośliny tworzą niepowtarzalny charakter tego miejsca, które dzięki nim zmienia się z typowego parku miniatur w niemal magiczną krainę, pełną kolorów, zapachów i różnorodności form! W Minieurolandzie co roku wiosną sadzonych jest ponad 100 000 kwiatów jednorocznych m. in. begonii, niecierpków, hortensji, surfinii, petunii czy lobularii, które następnie od czerwca do listopada zachwycają swoim pięknem.

minieuroland w kłodzku altana drewniana huśtawki drewniane
minieuroland w kłodzku śpiewaczki operowe kwiatowe suknie

Właśnie w tym okresie (czerwiec – listopad) trwa w kłodzkim ogrodzie nieprzerwany Festiwal Kwiatów! Ogółem w parku miniatur w Kłodzku możecie oglądać ponad 500 gatunków roślin, nie tylko jednorocznych kwiatów ale również odmian wieloletnich, krzewów i drzew, często starannie uformowanych!

ścieżka chodnik minieuroland w kłodzku

Przygotowanie tak ogromnego ogrodu każdej wiosny wymaga wielkiej pracy dziesiątek osób, podobnie jak jego utrzymanie podczas sezonu. Aby efekt był taki, jak widzicie na zdjęciach kwiaty do kłodzkiego Minieurolandu sprowadzane są z najlepszych szkółek ogrodniczych w Polski ale także Holandii i Belgii. Dzięki tej pracy i staraniom, wypełniony kwiatami park miniatur w Kłodzku jest jednym z największych ogrodów kwiatowych w Polsce!

Zdumiewające miniatury i makiety

Pośród zjawiskowych kwietnych kompozycji rozlokowano dodatkowo makiety przedstawiające najciekawsze budowle Kłodzka, Ziemi Kłodzkiej, Dolnego Śląska czy innych, również bardzo odległych zakątków świata, tworząc interesujący park miniatur. Ponad 40 prezentowanych w ogrodzie makiet jest prawdziwymi dziełami sztuki miejscowych modelarzy, którzy własnoręcznie wykonali je w taki sposób, aby możliwie najlepiej odzwierciedlić piękno oryginałów. Większość z nich wykonano w skali 1:25, a jedynie dwie: Twierdzę Kłodzko (1:50) i Fontannę di Trevi (1:8) wykonano w innym pomniejszeniu, aby oddać najważniejsze szczegóły i aspekty budowli.

Dolnośląskie zabytki

Wszystkie makiety, które możecie podziwiać w Minieuroland w Kłodzku, można podzielić na dwie grupy: zabytki i budowle z Dolnego Śląska, w tym najbliższych okolic Kłodzka oraz perełki architektury z całego świata. Zacznijmy od pierwszej z nich, czyli makiet przedstawiających dolnośląskie budowle, będące niemal na wyciągniecie ręki.

kościół matki bożej różańcowej kłodzko makieta
minieuroland w kłodzku krzywa wieża w ząbkowicach

Poza takimi perełkami Dolnego Śląska, jak np. Zamek Książ, wrocławski Ratusz czy Most Grunwaldzki we Wrocławiu znajdziecie tutaj również kilkanaście nieco mniej znanych a równie okazałych makiet obiektów, często stojących w samym Kłodzku lub w niedalekiej odległości od niego. Na szczególną uwagę zasługuje miniaturowa Twierdza Kłodzko, pięknie wykonana krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich, gotycki most na Młynówce w Kłodzku, okazała wambierzycka bazylika, kolejowy wiadukt w Lewinie Kłodzkim czy urokliwe kamieniczki ze starego Rynku w Kłodzku wraz ze stojącym na jego samym środku ratuszem!

Taka ilość makiet, przybliżających najciekawsze zabytki okolicy sprawia, że Minieuroland w Kłodzku to doskonałe miejsce do planowania kolejnych mikropodróży po Ziemi Kłodzkiej i Dolnym Śląsku. Inspiracji podróżniczych pośród pięknych roślin tutaj Wam na pewno nie zabraknie!

Miniatury budowli z całego świata

Pozostałe miniatury to perły architektury z Europy i Ameryki Północnej, spośród których kilka rozpoznacie bez chwili zastanowienia takie budowle jak np. Wieża Eiffla, nowojorska Statua Wolności, londyński Big Ben czy paryski Łuk Triumfalny. Kilka z nich jednak na pewno Was zaskoczy, zapewne również największa ze wszystkich makiet, które stoją w Minieuroland w Kłodzku.

popiersie eiffel wieża eiffla w paryżu miniatura w kłodzku makieta minieuroland w kłodzku
katedra berlińska makieta minieuroland w kłodzku

Największa makieta przedstawia Zwinger w Dreźnie, czyli ogromny zespół budowli stojący w centrum niemieckiego miasta będący uznawany za jedną z największych pereł późnobarokowej architektury w Europie! Warto zwrócić również uwagę na fenomenalnie odtworzoną w miniaturze katedrę berlińską, charakterystyczny ratusz w Pradze czy wykonaną w nietypowej skali (1:8) przepiękną, włoską Fontannę Di Trevi, dzięki czemu łatwiej dostrzec każdy jej detal!

Pamiętajcie też, że Minieuroland w Kłodzku to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie możecie zrobić sobie zdjęcie na tle paryskiej Wieży Eiffla czy nowojorskiej Statuy Wolności – nie przegapcie takiej okazji do wkręcenia bliskich i znajomych:)

Mieszkańcy ogrodu

Park miniatur w Kłodzku oprócz kwietnych dywanów i kapitalnych makiet jest również miejscem, gdzie możecie poznać nieco świata zwierząt. Będziecie mogli tu spotkać m. in. surykatki, kolorowe papugi czy flamingi.

surykatka surykatki minieuroland w kłodzku wybieg dla zwierzątk
papużki minieuroland w kłodzku

Wybiegi zwierząt rozmieszczone są na całym terenie parku miniatur w Kłodzku, przez co będziecie je spotykać co jakiś czas, spacerując alejkami pośród tysięcy kolorowych kwiatów. Dodatkowo podczas naszej wizyty (lipiec 2023) kilka z istniejących wybiegów czy wolier było w trakcie budowy lub remontu, dlatego jak już wspomniałem na początku wpisu, strefy ze zwierzętami w najbliższych latach znacząco się powiększą. Powstaną m. in. rajska papugarnia, woliera wolnych lotów, pawi wybieg czy wiewiórkarnia.

Strefy, gdzie można spotkać kolorowych i różnorodnych mieszkańców ogrodu szczególnie powinny zainteresować dzieci, które zawsze lubią podglądać zwierzątka. Zresztą Minieuroland w Kłodzku to atrakcja dla każdego, niezależnie od wieku, przez co świetnie sprawdzi się jako pomysł na rodzinny wypad czy spędzenie popołudnia z bliskimi. Atrakcji w kłodzkim parku miniatur nie powinno zabraknąć i każdy wśród nich, powinien znaleźć coś interesującego.

Strefa relaksu i zabawy

Chcąc stworzyć miejsce naprawdę dla wszystkich, w tym również dla dzieci nie można było zapomnieć o przestrzeni gdzie można odpocząć, zrelaksować się i pobawić. Oto na co możecie jeszcze liczyć w kłodzkim Minieurolandzie.

Plac zabaw dla najmłodszych

Dla najmłodszych gości Minieurolandu przygotowano jeden z największych placów zabaw w okolicy, na którym znajdziecie kilkanaście różnych atrakcji, m. in. drabinki, zjeżdżalnie, bujaki, huśtawki, tory przeszkód czy piaskownice.

Mega ciekawą i niespotykaną atrakcją są gigapuzzle, przedstawiające w dodatku kwiatowe kompozycje z kłodzkiego ogrodu. Wzdłuż placu zabaw znajdziecie kilka pulpitów z takimi puzzlami a dodatkowo różnią się one wielkością elementów, dzięki czemu będą mogły bawić się nimi zarówno starsze jak i młodsze dzieci.

Kawiarenka

Dorosłych gości parku miniatur w Kłodzku na pewno ucieszy kawiarenka i bar, znajdujące się w ustronnych miejscach ogrodu. Oferują one nie tylko słodkie przekąski i różne napoje ale również nieco bardziej wytrawne posiłki – słowem, dla każdego coś dobrego!

minieuroland w kłodzku strefa relaksu
kawiarnia w minieuroland w kłodzku

Kawiarenki to nie jedyne miejsca gdzie możecie usiąść, odpocząć czy się odprężyć. Na terenie całego ogrodu znajdzie wiele ławek, kilka altanek a dodatkowo w kilku miejscach ustawione są super wygodne wiszące fotele, w których jak już usiądziecie to na pewno spędzicie dłuższą chwilę. A jeżeli naprawdę chcecie odpocząć w Minieurolandzie to warto przyjechać tutaj pod wieczór, w ostatnich godzinach otwarcia ogrodu, kiedy ilość odwiedzających jest mniejsza niż w godzinach szczytu.

Sklepik z pamiątkami

Choć zapewniam Was, że o tak pięknym ogrodzie trudno będzie Wam zapomnieć, warto zabrać stąd wyjątkową pamiątkę, która będzie ozdobą Waszego domu.

logo park miniatur w kłodzku
pamiątki minieuroland kładzko kamienie
pamiątki minieuroland kładzko

Przeróżne pamiątki, w większości nawiązujące do tematyki ogrodu znajdziecie w pawilonie wejściowym (tam gdzie znajduje się kasa biletowa).

Wpis powstał w ramach współpracy barterowej

kierunkowo.pl dziękuje za miły kontakt, przyjęcie, możliwość przygotowania materiałów do wpisu oraz pomoc merytoryczną w jego przygotowaniu

Poznajcie inne atrakcje w okolicy!

Odkryjcie kolejne ciekawe miejsca warte poznania w Górach Stołowych i Ziemi Kłodzkiej! Oto kilka kolejnych wpisów, przybliżających najciekawsze zakątki tego regionu!

Więcej wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę oraz ciekawe miejsca w Polsce, gdzie oznaczyłem je dla Was tagiem #ziemia kłodzka. Wszystkie opisane na kierunkowo.pl miejsca z tego zakątka Polski znajdziecie również na mapie atrakcji turystycznych w Polsce.

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Minieuroland w Kłodzku – www.minieuroland.pl, link, dostęp z dn. 24.08.2023,
  • wpis Park Miniatur Minieuroland na stronie www.um.klodzko.pl, link, dostęp z dn. 24.08.2023,
  • artykuł Atrakcje na Dolnym Śląsku. Minieuroland, czyli Park Miniatur w Kłodzku w serwsie www.dolnyslaskinfo.pl, link, dostęp z dn. 24.08.2023,
  • wpis Park Miniatur Minieuroland w serwisie polska.travel, link, dostęp z dn. 24.08.2023,
  • wpis Park Miniatur – Minieuroland w serwisie www.polskaniezwykla.pl, link, dostep z dn. 24.08.2023,
  • wpis Park Miniatur „Minieuroland” w Kłodzku w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 24.08.2023,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu