Poznajcie niezwykłe miejsce, które niczym wehikuł czasu przeniesie Was w świat pełen wspomnień i emocji. Muzeum Sentymentów w Kowarach stworzone z ogromnej pasji jednego człowieka to wyjątkowa ekspozycja, na której zebrano tysiące przedmiotów z kolorowych lat 90-tych i wcześniejszych lat PRL-u, spośród których każdy eksponat opowiada nie tylko niepowtarzalną historię, ale także staje się kluczem do przeszłości. Przygotujcie się na pełną emocji podróż do czasów dzieciństwa i młodości, wiodącą przez labirynt sentymentalnych wspomnień zamkniętych w tysiącach pamiątek z ubiegłego wieku, zbieranych latami i doskonale zaaranżowanych! Poznajcie Muzeum Sentymentów w malowniczych Kowarach z mojego wpisu i przekonajcie się, że naprawdę warto je odwiedzić!

Podstawowe informacje o Muzeum Sentymentów

Muzeum Sentymentów w Kowarach to unikalne miejsce, które dzięki fantastycznej aranżacji i zgromadzeniu tysięcy oryginalnych przedmiotów sprzed lat jest wyjątkowym wehikułem czasu, który pozwala nam się przenieść do czasów naszego dzieciństwa. Nie można tego miejsca nazwać “najpiękniejszym bałaganem świata“, jak mawiam mówić o kaliskim Muzeum Osiakowskich, bo to co zobaczycie w kowarskim muzeum nie jest bałaganem! Właśnie tak kiedyś się żyło i mieszkało, co na pewno doskonale pamiętacie!

Nim odkryjecie jego wyjątkowy klimat, poznajcie najważniejsze informacje o samym muzeum oraz praktyczne informacje i wskazówki, które ułatwią Wam dotarcie do niego.

Historia muzeum

Historia Muzeum Sentymentów w Kowarach rozpoczęła się znacznie wcześniej, niż w głowie jego założyciela pojawił się pomysł stworzenia muzeum. Wszystko zaczęło się od zbierania pamiątek z minionej epoki przez Andrzeja Olszewskiego i tworzenia z nich prywatnej kolekcji. Po uzbieraniu już pokaźnej liczby eksponatów zaczął kiełkować pomysł udostępnienia jej szerszej publiczności. Celem tego miało być przede wszystkim wywołanie radości i uśmiechu na twarzach każdego, kto z nutką nostalgii wspomina dawne czasy. Z biegiem czasu marzenie o stworzeniu miejsca, swoistego wehikułu czasu do czasów dzieciństwa przeobraziło się w plan, który ostatecznie udało się zrealizować kilka lat temu. Otwarcie Muzeum Sentymentów w jednym z budynków dawnej Fabryki Dywanów w Kowarach miało miejsce 21 czerwca 2018 roku.

szyld muzeum sentymentów w kowarach
dawna fabryka dywanów w kowarach brama wjazdowa

Początkowo większość ekspozycji stanowiła prywatna kolekcja Pana Andrzeja a w niej m. in. przedmioty z dzieciństwa przechowywane przez lata na strychu czy zbierane już z myślą o muzeum, skarby minionej epoki. Na przestrzeni lat funkcjonowania muzeum stale powiększa swoją ekspozycję. Jest to możliwe zarówno poprzez zdobywanie nowych eksponatów jak i otrzymywanie ich od darczyńców z całej Polski, którzy najczęściej zmieniając wystrój swoich mieszkań na bardziej nowoczesny, oddawali do muzeum dawne wyposażenie.

Muzeum Sentymentów nie jest typowym muzeum PRL-u i w swojej działalności stara się stronić od polityki i negatywnych skojarzeń z tamtymi czasami. Głównym celem muzeum jest ożywianie naszych wspomnień. Dzięki doskonale zaaranżowanej ekspozycji daje ono tak ogromny ładunek emocji, że nawet najbardziej gruboskórne osoby z łezką w oku będą oglądać setki przedmiotów, które dobrze znają i pamiętają, często mając do nich szczególny sentyment!

Lokalizacja Muzeum Sentymentów w Kowarach

Miasto Kowary w których mieści się Muzeum Sentymentów położone jest w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, pomiędzy pasmami górskimi Rudaw Janowickich i Karkonoszy, około 5 kilometrów na północny wschód od Karpacza.

Samo muzeum znajduje się w północnej części miasta, na terenie dawnej Fabryki Dywanów w Kowarach przy ulicy Zamkowej, niemalże po sąsiedzku z drugą znaną atrakcją Kowar: Parkiem Miniatur Dolnego Śląska (już wkrótce na kierunkowo.pl).

Komunikacja i dojazd do Muzeum Sentymentów w Kowarach

Kowary położone są południowo-wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej, nieco na uboczu od głównych szlaków komunikacyjnych w regionie. Przez miasto nie przebiega żadna czynna linia kolejowa, więc nie dotrzecie do niego pociągiem (w najbliższych latach planowana jest rewitalizacja linii i przywrócenie połączeń kolejowych). Nieco lepiej wygląda sieć drogowa, ponieważ przez Kowary przebiegają aż dwie drogi wojewódzkie (DW366 i DW367), krzyżujące się zresztą niedaleko muzeum.

fiat 126p maluch w kowarach
stary znaczek przystanku pks autobusowego lata 90

Takie uwarunkowania sprawiają, że do miasta możemy dojechać jedynie komunikacją autobusową lub własnym samochodem. Połączenia autobusowe do Kowar realizuje m. in. PKS Tour Jelenia Góra Sp. z o.o. oraz prywatni przewoźnicy.

Parking

Przyjeżdżając do Muzeum Sentymentów w Kowarach własnym samochodem możecie bezpieczne zaparkować swój samochód na parkingu pod bramą wjazdową do dawnej fabryki dywanów przy ul. Zamkowej, praktycznie tuż pod samym wejściem do muzeum. Parking jest duży, dzięki czemu bez problemu zaparkują na nim nawet autokary. Parkowanie jest bezpłatne.

Bilety i zwiedzanie

Wstęp do Muzeum Sentymentów w Kowarach jest możliwy po uprzednim zakupie biletów wstępu w kasie biletowej. Szczegółowy i aktualny cennik biletów znajdziecie na stronie internetowej muzeum.

kasa biletowa muzeum sentymentów w kowarach sklepik produktów z lat 90

W okresie letnich wakacji po muzeum oprowadza nas przewodnik. Poza wakacjami muzeum zwiedzamy indywidualnie przemierzając ekspozycję w dowolny sposób i odkrywając kolejne przestrzenie tematyczne. Orientacyjny czas zwiedzania całej ekspozycji wynosi około 45 – 60 minut. Warto mieć na uwadze dostępność muzeum, które póki co (na 2023 rok) ze względu na nieprzystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych klatkę schodową nie może zapewnić komfortowego zwiedzania osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich (są plany dot. montażu specjalnej windy).

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Poznajcie wnętrza Muzeum Sentymentów w Kowarach!

Mieszczące się w budynku legendarnej ale nieistniejącej już Fabryki Dywanów w Kowarach – Muzeum Sentymentów, to ponad 450 metrów kwadratowych powierzchni, na której czas się zatrzymał zdecydowanie długo przed 2000 rokiem!

Oczywiście wrażenie to jest zasługą świetnie zaaranżowanej i wykonanej ekspozycji, która co ważne została przygotowana z oryginalnych przedmiotów codziennego użytku, eksponatów, wyposażenia czy nawet mebli z epoki. Pozwólcie, że w dużym skrócie opowiem Wam o tym wyjątkowym miejscu, gdzie ponownie będziecie mogli wejść do salonu z meblościanką na wysoki połysk, łazienki z niezastąpioną “Franią”, kuchni z klasycznym białym kredensem czy oklejonego plakatami z Bravo pokoju nastolatki.

marcin krawczyk kierunkowo.pl autor bloga

Wielu z Was podczas tej podróży w czasie znajdzie się wśród rzeczy, które doskonale pamięta z domu babci, rodziców czy też ze swojego pokoju. Ruszajmy zatem!

Unikalny wehikuł czasu

Ekspozycja Muzeum Sentymentów to kilkunastu pokoi tematycznych, dużej przestrzeni wystawienniczej (z aż trzema wyjątkowymi wystawami) i przestronnego holu, w którym również znajdziecie setki “skarbów” sprzed lat ale także ilustracje wykonane przez Paulę Cytarzyńską na podstawie oryginalnych zdjęć z kowarskiej fabryki dywanów. Tym nieprawdopodobnym wehikułem czasu przeniesiemy się zarówno do lat 60-tych i 70-tych, przypominając sobie jak wyglądał pokój naszych dziadków jak i do lat 90-tych, w klimacie którego urządzono np. pokój dziecięco-młodzieżowy.

dawny gabinet lekarski przychodnia prl lata 80 90 lekarz muzeum sentymentów w kowarach
dawna łazienka pralka wanna stalowa toaleta prl 80 90 muzeum sentymentów w kowarach

W kowarskim muzeum zobaczycie znacznie więcej pomieszczeń. Poza tymi o których już wspomniałem, będziecie mieli okazję zajrzeć również do dawnej kuchni babci, pokoju prezesa z sekretariatem, gabinetu lekarskiego, pokoju sportu i turystyki, starego kina, łazienki czy ciemni fotograficznej, którą twórca tego miejsca odtworzył na podstawie dawnej pracowni swojego ojca! Dużą popularnością cieszy otwarty w 2021 roku “pokój dla dorosłych”, w którym panuje prawdopodobnie największy tłok ale z którego też (totalnie nie wiem dlaczego:) ) wszyscy wychodzą uśmiechnięci i weseli, dlatego musicie koniecznie go odwiedzić! Obiecuje, że długo o nim nie zapomnicie:)

dawna kuchnia z prl muzeum sentymentów w kowarach wstążki paski moskitiera
telewizor rower pokój sport i turystyka stary telewizor daewoo muzeum kowary muzeum sentymentów w kowarach

Fenomenem tego miejsca jest to, że spacerując po nim powtarzałem jak nakręcony do mojej żony w kółko “Pamiętasz to?!” czy “O! A takie coś miała babcia / ciocia…“. Jestem pewien, że będziecie mieli w tym miejscu dokładnie tak samo, tym bardziej że inny zwiedzający to miejsce razem z nami powtarzali dokładnie te same zdania co My – tak właśnie działa ten zjawiskowy wehikuł czasu!

Fabryka Dywanów w Kowarach

Szczególne miejsce na ekspozycji poświęcono miejscu, w którym de facto się znajdujemy czyli dawnej Fabryce Dywanów w Kowarach. Znajduje się tutaj pomieszczenie laboratorium z oryginalnym sprzętem dawnej fabryki a także galeria makatek dywanowych wykonanych z wełny kowarskiej i przedstawiających m. in. papieża Polaka, Matkę Boską czy rożne pejzaże. Na wystawie znajdziecie również oryginalną trybunę, z której przemawiał do załogi fabryki tow. Edward Gierek podczas wizytacji zakładu w 1978 roku.

napis kowary ściągnięty z dawnej fabryki dywanów
muzeum sentymentów w kowarach Galeria makatek dywanowych tradycja kowarskiej dywanówki laboratorium pracowania fabryki dywanów

Warto odnotować, że kowarska Fabryka Dywanów funkcjonowała od 2. poł. XIX wieku aż do 2009 roku a w okresie PRL-u obrosła legendą. Produkowane tutaj dywany trafiały zarówno na rynek krajowy, jak i międzynarodowy np. brytyjski, rosyjski czy arabski. Przez dziesięciolecia kowarski dywan zdobił Salę Kolumnową Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Galeria zdjęć

O tym co jeszcze skrywa ta wyjątkowa ekspozycja pełna starodawnych meblościanek, dziwnie dziś brzmiących magnetowidów, talerzy z Włocławka, wszechobecnych kryształów (które wracają do łask) i nieco zapomnianych bohaterów jak Rambo czy idoli muzycznych jak np. niejaki Pan K.A.S.A., które są zaledwie ułamkiem procenta zebranych tutaj “skarbów”, dowiecie się odwiedzając osobiście Muzeum Sentymentów w Kowarach. Jeżeli nadal się zastanawiacie, spójcie tylko na poniższą galerię, która i tak pokazuje jedynie wycinek tego wszystkiego co mieści się w murach dawnej Fabryki Dywanów w Kowarach.

Ekspozycja stale się powiększa a w istniejących już pomieszczeniach cały czas przybywa zjawiskowych eksponatów, które udało się pozyskać Właścicielowi muzeum. W najbliższych planach jest stworzenie pomieszczenia dawnej klasy z czasów PRL-u a także skupienie się na pozyskiwaniu dolnośląskich produktów i przedmiotów, chcąc podkreślić ich wyjątkowość i popularność w tamtych czasach. Dzięki temu, można to miejsce odwiedzać kilkukrotnie, stale licząc na nowe aranżacje oraz pobudzacze wspomnień i sentymentów!

Atrakcja dla całej rodziny!

Kolejną wielka zaletą Muzeum Sentymentów w Kowarach jest to, że to atrakcja dla każdego! Ekspozycja pozwala Wam nie tylko oglądać setki przedmiotów sprzed lat ale również z wielu z nich skorzystać, np. pograć w legendarne gry na konsoli czy zadzwonić dawnym telefonem do innego pokoju.

gra video na telewizor dżojstik joystick commodore atari muzeum sentymentów w kowarach
klocki lego łódź piraci zestaw lata 90

Ale przede wszystkim każdy będzie miał okazję przeżyć tutaj wyjątkową przygodę! Dorośli znajdą tutaj wiele powodów do wspomnień, młodzież ogrom powodów do zdziwienia (…to Wy tak żyliście…) a dla dzieci, powiedzmy roczników 2010 i młodszych, to miejsce będzie niezwykle zaskakujące. Za to My – dorośli, będziemy najlepszym przewodnikiem po nim, ponieważ o wielu tych przedmiotach możemy im w wyjątkowy sposób opowiedzieć, bazując na swoich wspomnieniach – dlatego…

Zaskoczcie swoje dzieci i wnuki!

Nie przegapcie okazji aby podczas wizyty w kowarskim Muzeum Sentymentów zaskoczyć swoje pociechy urządzeniami czy przedmiotami, które dla nich będą totalnie dziwne i nieznane! Mój 5-latek zachwycił się telefonem na korbkę ale totalnie nie miał pojęcia do czego służy magnetowid, kaseta VHS czy nawet kaseta magnetofonowa. Takich odkryć i zaskoczeń na pewno tutaj nie zabraknie!

stary telefon na ucho stare radio z anteną prl
klocki lego zestaw z lat 90 statek pojazd kosmiczny

Nie zapomnijcie pokazać im swojego pierwszego telewizora, swoich zabawek, fartuszka w którym chodziliście do szkoły, roweru czy gier video! Ja znalazłem tutaj, podobnie jak w Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju mój kosmiczny pojazd z klocków LEGO (jest na powyższym zdjęciu) ale również telewizor marki Daewoo, który kupiłem za jedne z pierwszych zarobionych pieniędzy… Aż mi się oczy zaszkliły!

Sprawcie sobie i bliskim wyjątkową pamiątkę!

Wisienką na torcie Muzeum Sentymentów jest retro-sklep, który jest jednocześnie kasą biletową. Będziecie mieli okazje kupić w nim nie tylko “epokowe” talerzyki, przypinki, resoraki i wiele innych szpargałów ale przede wszystkim smakołyki z dzieciństwa, które dzisiaj już bardzo trudno znaleźć w sklepach.

oranżady w butelce na kapsel lata 90 prl

Na pewno zaskoczycie wszystkich taką pamiątką z wakacji jak np. kultowa oranżada w butelce, guma TURBO, draże KORSARZE czy inny “smaczek” z lat 80-tych czy 90-tych. Wybór jest naprawdę duży, za co również należą się wielkie słowa uznania dla opiekunów tego miejsca, którzy na pewno włożyli wiele trudu i starań w to, aby zebrać tutaj jak najwięcej produktów sprzed lat, których dostanie dzisiaj nie należy do najprostszych!

Cały ten trud, który włożono nie tylko w stworzenie całego retro-sklepu ale również wszystkiego co znajduje się w Muzeum Sentymentów w Kowarach zasługuje na szczególne docenienie, dlatego ze swojej strony z ogromną przyjemnością wyróżniam go oznaczeniem #miejsca stworzone z pasji!

Wpis powstał w ramach współpracy barterowej

kierunkowo.pl dziękuje za miły kontakt, przyjęcie, możliwość przygotowania materiałów do wpisu oraz pomoc merytoryczną w jego przygotowaniu

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Muzeum Sentymentów w Kowarach – www.muzeumsentymentow.pl, link, dostęp z dn. 08.11.2023,
  • wpis Muzeum Sentymentów na oficjalnej stronie internetowej miasta Kowary – www.kowary.pl, link, dostęp z dn. 07.11.2023,
  • wpis Muzeum Sentymentów w Kowarach na stronie www.dolnyslask.travel, link, dostęp z dn. 08.11.2023,
  • wpis Muzeum Sentymentów na stronie www.karkonosze.pl, link, dostęp z dn. 08.11.2023,
  • artykuł Muzeum pełne sentymentów. Rozmowa z Andrzejem Olszewskim, właścicielem Muzeum Sentymentów w Kowarach w serwisie www.nj24.pl, link, dostęp z dn. 08.11.2023,
  • film pt. Na weekend do Muzeum Sentymentów? na kanale TV Dami Jelenia Góra w serwisie YouTube, link, dostęp z dn. 08.11.2023,
  • artykuł W Kowarach powstało Muzeum Sentymentów [ZOBACZ] w serwisie www.radiowroclaw.pl, link, dostęp z dn. 07.11.2023,
  • artykuł Muzeum Sentymentów to jedyne miejsce na Dolnym Śląsku, gdzie poczujesz się, jak w PRL. Zobaczcie gadżety, które znowu są modne (ZDJĘCIA) w serwisie www.gazetawroclawska.pl, link, dostęp z dn. 07.11.2023,
  • wpis Kowary w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 08.11.2023,
  • wpis Fabryka Dywanów Kowary w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 08.11.2023,
kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca