muzeum osiakowskich w kaliszu

Muzeum Osiakowskich w Kaliszu. Historia miasta w przedmiotach

Muzeum Osiakowskich w Kaliszu to niezwykłe muzeum, prezentujące tysiące eksponatów, przedmiotów i pamiątek związanych z Kaliszem i jego mieszkańcami, które przez kilkadziesiąt lat udało się zgromadzić i często ocalić od zapomnienia czy zniszczenia założycielowi muzeum – Panu Andrzejowi Banertowi, wieloletniemu pastorowi kaliskiej parafii ewangelickiej. Muzeum zostało otwarte w 2012 roku i od początku mieści się w zabytkowej kamienicy przy ul. Garbarskiej, położonej na skraju dawnej dzielnicy żydowskiej w Kaliszu. Oficjalna nazwa muzeum (Muzeum im. G. J. Osiakowskich) upamiętnia ostatnich właścicieli kamienicy, w piwnicach której mieści się muzeum, którzy zginęli w 1943 r. w łódzkim getcie.

Muzeum Osiakowskich zajmuje obecnie niewielki dziedziniec kamienicy i jej piwnice, w których na potrzeby ekspozycji zostało zaadoptowanych 11 pomieszczeń. Każda z sal charakteryzuje się inną tematyką, jednak podział ten jest bardzo umowny, bo piękno tego miejsca polega na przenikaniu ich wszystkich ze sobą tworząc obraz bogatego, przemysłowego i wielokulturowego Kalisza, którego już dawno nie ma a który jeszcze sto lat temu był tylko dwa razy mniejszy od Poznania! W muzeum znajdziecie wiele tysięcy przedmiotów codziennego użytku, z których większość pochodzi z Kalisza i jest ściśle związana się z historią miasta. Nagromadzenie eksponatów dosłownie przytłacza – wypełnione są nimi całe ściany, sufity i również posadzki, na których pozostawiono jedynie miejsce na wąskie przejścia. Wszystkie eksponaty możemy dotknąć, dokładnie obejrzeć i zobaczyć z bardzo bliska co wcale nie jest normą w tego typu miejscach.

Najstarsze z prezentowanych w muzeum eksponatów liczą sobie ponad 200 lat i sięgają swoją historią XVIII wieku. Najwięcej zbiorów pochodzi jednak z XX wieku a wśród nich m. in. przedmioty i pamiątki z okresu międzywojennego, eksponaty z czasów okupacji Kalisza (1939-1945) czy okresu PRL. Na części ekspozycji zostały one zebrane tematycznie odwzorowując m. in. takie miejsca jak dawna apteka, sklep kolonialny czy warsztaty szewca i stolarnię. Znalazło się miejsce również dla eksponatów z okolicznych wsi czy lasów. Na końcu ekspozycji znajduje się lamus dziecięcy, w którym zebrano setki zabawek, wózków i lalek w tych najpiękniejszych – produkowanych w Fabryce Lalek i Zabawek Drewnianych Adama Szrajera w Kaliszu! Muzeum ukazuje również w piękny sposób dawną wielokulturowość miasta, w którym przez lata żyli razem w zgodzie Polacy, Żydzi, Niemcy czy Rosjanie. Każda z tych narodowości wnosiła swój wkład do kaliskiej tożsamości, a szczególnie zapisała się w niej wielotysięczna społeczność żydowska, której poświęcono osobną salę muzeum. Wszystko to, mimo że przytłacza ilością i sprawia pozorne poczucie bałaganu, skrywa w sobie piękną historię miasta oraz pozwala nam dosłownie przenieść się w czasie i zobaczyć jak dawniej żyli mieszkańcy miasta.

Muzeum Osiakowskich w Kaliszu stale się zmienia. Jego założyciel i opiekun stale stara się wzbogacać i zmieniać ekspozycję swojego muzeum, pozyskując kolejne wyjątkowe przedmioty, w tym tak trywialne i jednocześnie wyjątkowe jak np. stare papierki od cukierków z kaliskich wytwórni czy nieco bardziej “poważne” jak książki, tabliczki, narzędzia, obrazy, rzeźby, meble, naczynia, dekoracje i setki innych, pielęgnując swoją pasję i w wyjątkowy sposób dokumentując przeszłość miasta. Tworzy to wszystko niesamowity klimat, spotęgowany różnorodnością niezliczonej liczby eksponatów, wśród których każdy z pewnością znajdzie coś, co go zainteresuje.

Muzeum Osiakowskich w Kaliszu. Historia miasta w przedmiotach

Kalisz, ul. Garbarska 2

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Osiakowskich w Kaliszu. Historia miasta w przedmiotach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Trzeba przyznać, że Muzeum Osiakowskich to prawdziwy unikat! Zebrano w nim tysiące przedmiotów, często zwykłych, codziennych w których skrywa się historia mieszkańców Kalisza i jego okolic. Z pozornie zwykłych przedmiotów, można odczytać wyjątkową historię wielokulturowego, rzemieślniczego i niezwykle otwartego miasta, która nie jest tutaj podana na przygotowanych planszach czy tablicach a przedstawiona w bogactwie miejscowych pamiątek, których odkrywanie i poznawanie pozostawiono nam samym. Do tego należy dodać nieco ekscentrycznego opiekuna muzeum, który jest nim absolutnie pochłonięty, stale zbiera nowe eksponaty, zmienia ekspozycję i chętnie odpowiada na wszystkie Wasze pytania, jeżeli tylko jakieś się Wam nasuną.

Muzeum Osiakowskich w Kaliszu. Historia miasta w przedmiotach

muzeum osiakowskich w kaliszu
kaliskie lalki muzeum w kaliszu
muzeum osiakowskich w kaliszu żydowskie tabliczki dzielnica żydowska
muzeum osiakowskich w kaliszu
dawne szyldy ulic kalisz ulica kaliska
przybory kuchenne muzeum kalisz
4 / 5

Choć Muzeum Osiakowskich w Kaliszu to prawdopodobnie najpiękniejszy bałagan jaki w życiu zobaczycie, skrywa on tysiące historii mieszkańców Kalisza i okolic z ostatnich ponad 200 lat! Ten pozorny miszmasz, to niewiarygodna historia zapisana w codziennych przedmiotach, które w zależności o swojego wieku będziecie pamiętać w większym bądź mniejszym stopniu. Niezależnie od tego, znajdziecie w nim wiele wspomnień i własnych historii!

Muzeum Osiakowskich w Kaliszu. Historia miasta w przedmiotach
3.2 / 5

3.5 / 5

Wejście do Muzeum Osiakowskich w Kaliszu jest możliwe po wcześniejszym zakupie biletów. Ich koszt to około kilkanaście złotych za normalny bilet dla jednej osoby. W sprzedaży są również bilety ulgowe.

4 / 5

Nie obawiajcie się tłumów, bo niestety wyjątkowość tego miejsca nie idzie w parze z jego popularnością… Bardzo prawdopodobne, że będziecie mogli zwiedzać muzeum samodzielnie lub wraz z maksymalnie kilkoma innymi osobami.

2 / 5

Choć przychodzimy do “muzeum”, nie liczcie na jakiekolwiek opisy, tablice czy inne elementy ułatwiające poznanie zgromadzonych zbiorów. Po pierwsze niewykonalne byłoby opisanie każdego z muzealnych eksponatów a po drugie taki był zamysł twórcy tego miejsca, by w tej dozie anonimowości samemu odszukiwać najciekawsze pamiątki i zbiory. Na wejściu dostaniemy jednak ulotkę z podstawowymi informacjami i planem muzeum a dodatkowo, zawsze możemy zapytać opiekuna tego miejsca o to wszystko, co najbardziej nas zaintrygowało.

4 / 5

W pobliżu Muzeum Osiakowskich w Kaliszu znajdziecie całkiem sporo miejsc parkingowych, m. in. na ulicy Parczewskiego, Babiny, Garbarskiej, Targowej czy Złotej. Na nich wszystkich obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania, dlatego w dni robocze za postój należy zapłacić. W weekendy parkowanie jest bezpłatne.

Przejście całej ekspozycji zajmie Wam około 30-45 minut.

Aby w spokoju móc przejść tą wyjątkową ekspozycję, sugeruję by przyjść do muzeum bez dzieci, które zapewne będą się tutaj nudzić.

Muzeum nie jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prowadzą do niego strome schody a ścieżka zwiedzania wiedzie wąskimi przejściami, pomiędzy eksponatami, często po nierównej podłodze.

 • miejsce stworzone z pasji jego Właściciela, który zbiera i eksponuje przedmioty, pamiątki i eksponaty związane z dawnym Kaliszem,
 • tysiące zgromadzonych zbiorów, w większości związanych z historią i mieszkańcami miasta,
 • wyjątkowość i unikalność ekspozycji, prezentującej przede wszystkim zbiory związane z najbliższą okolicą,
 • zlokalizowane w zabytkowej kamienicy kaliskiego Starego Miasta,
 • położenie w pobliżu innych ciekawych miejsc i atrakcji,
 • ciągła rozbudowa ekspozycji i pozyskiwanie nowych eksponatów,
 • bogaty zbiór słynnych kaliskich lalek,
 • bardzo szerokie spektrum ekspozycji, ukazujące nie tylko historię miasta ale również jego wielokulturowość, lokalne rzemiosło a także zwyczaje i życie codzienne,
 • nietypowa forma prezentowania zbiorów, angażująca odwiedzających do samodzielnego odkrywania historii związanych z nimi,
 • specyficzna forma ekspozycji i prezentacji zbiorów, sprawiająca wrażenie bałaganu (to zarówno wada jak i zaleta tego miejsca), która może nie przypaść do gustu wielu osobom,
 • muzeum niedostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i o obniżonej sprawności,
 • krótkie godziny otwarcia muzeum,

Jednym z najcenniejszych eksponatów muzeum jet popiersie Heinricha Christiana von Offenberga z XIX wieku, będące jednym z dzieł stworzonych przez Johanna Gottfrieda Schadowa – niemieckiego rzeźbiarza, autora m. in. Kwadrygi Zwycięstwa wieńczącej Bramę Brandenburską w Berlinie.

Muzeum Osiakowskich w Kaliszu. Historia miasta w przedmiotach

Kalisz i okolice to wyjątkowo ciekawy kierunek na mikropodróż pełną wrażeń! To również moje rodzinne strony, dlatego chętnie opowiadam o nich w moich wpisach, w których znajdziecie wiele ciekawych i inspirujących informacji! Poznajcie kilka z nich:

Wszystkie wpisy z miejsc w południowej Wielkopolsce znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę, oznaczone tagiem #kalisz i okolice. Praktyczne opisy najciekawszych miejsc z tego regionu dodatkowo znajdziecie wśród ciekawych miejsc w Polsce, gdzie również oznaczone są tagiem #kalisz i okolice. Dodatkowo zapraszam Was również na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, gdzie wszystkie opisane przeze mnie miejsca i atrakcje znajdziecie na interaktywnej i intuicyjnej mapie!

Wpis opublikowano: 21 lipca 2023, ostatnia modyfikacja treści: 21 lipca 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl