Miejsca stworzone z pasji to mój subiektywny zbiór miejsc i atrakcji, które powstały z inicjatywy wyjątkowych osób, poświęcających swój czas temu wszystkiemu co stało się dla nich życiowym hobby. Żadne z tych miejsc, nie powstałoby gdyby nie ich wieloletnia praca, zaangażowanie, inicjatywa i najczęściej własne oszczędności. Miejsca, które stworzyli na pewno będą dla Was ciekawe i fascynujące, bo nie może być inaczej gdy przybliżają i opowiadają o nim sami ich twórcy. Poznajcie wyjątkowe miejsca stworzone z pasji, które bez wątpienia zasługują na to, by je odwiedzić, poznać a potem wspominać przez lata! Wytypowane przeze mnie miejsca stworzone z pasji to zaledwie 5 unikatowych i subiektywnych propozycji, które uzupełniają kolejne propozycje, opisane przeze mnie w kategoriach zwiedzam Polskę i tu byłem.

Miejsca stworzone z pasji

Poznajcie moją listę pomysłów, na której umieściłem najciekawsze moim zdaniem miejsca stworzone z pasji, które być może zainteresują Was na tyle by ruszyć do nich w kolejną mikropodróż! Oto one:

#1

Pilskie Muzeum Wojskowe

pilskie muzeum wojskowe muzeum na lotnisku piła su-22m4 tygrysek miejsca stworzone z pasji

Pilskie Muzeum Wojskowe to całkiem nowa pozycja na turystycznej mapie Polski. Oficjalnie otwarto je w 2022 roku a jego głównym eksponatem jest samolot Su-22, służący dawniej na pilskim lotnisku wojskowym – tym samym na którym mieści się obecnie muzeum. W kilku oryginalnych schronohangarach prezentowane są m. in. odrestaurowane czołgi, wozy zaplecza technicznego, sprzęt i pojazdy łączności oraz on – Su-22, zwany tutaj “Tygryskiem”!

pilskie muzeum wojskowe muzeum na lotnisku piła
pilskie muzeum wojskowe muzeum na lotnisku piła czołg średni t-55a miejsca stworzone z pasji
pilskie muzeum wojskowe muzeum na lotnisku piła hangar

Wydawać by się mogło, że kilkanaście osób, będących absolutnymi miłośnikami militariów nie ma wystarczającej “mocy” by stworzyć muzeum wojskowe z prawdziwego zdarzenia, w dodatku na terenie dawnego lotniska. Nie w Pile! To właśnie w tym mieście na północy Wielkopolski, na terenie dawnego lotniska wojskowego grupa zapaleńców prezentuje swoje militarne zbiory tworząc jedno z najbardziej niesamowitych muzeów wojskowych w kraju. Co najlepsze, oni dalej nie powiedzieli ostatniego słowa, stale się rozwijają i powiększają ekspozycje, o której potrafią opowiadać jak nikt inny!

kierunkowo.pl
#2

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej

muzeum młynarstwa w osiecznej drewaniany wiatrak koźlak młyn wodny skarby architektury drewnianej miejsca stworzone z pasji

Muzeum Młynarstwa w Osiecznej założone zostało przez Państwa Jankowskich, którzy od pokoleń związani są z młynarstwem. Obecny właściciel, jako jedna z ostatnich osób w kraju może pochwalić się pracą w drewnianym wiatraku oraz wielkim doświadczeniem w renowacji dawnych młynów, których ma ją na swoim koncie około 80. Muzeum w Osiecznej mieści się w trzech, blisko 250-letnich drewnianych wiatrakach i funkcjonuje w tym miejscu od 2012 roku.

muzeum młynarstwa i rolnictwa w osiecznej zagroda edukacyjna jan 2 wiatrak drewaniany skarby architektury drewnianej
zakaz walki z wiatrakami don kichot
muzeum młynarstwa w osiecznej wiatrak koźlak drewniany miejsca stworzone z pasji

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej to coś więcej niż klasyczne muzeum. Oprócz zabytkowych wiatraków, zebranych zbiorów związanych z młynarstwem i rolnictwem największym skarbem tego miejsca są ludzie, którzy je tworzą. Dzięki nim to miejsce żyje, nadal mieli się tutaj mąkę w mniejszym wiatraku gospodarczym, wzniesionym od podstaw przez Gospodarzy muzeum, wypieka chleby i organizuje warsztaty, na których możecie dowiedzieć się bardzo wielu ciekawych informacji od prawdziwych znawców tematu!

kierunkowo.pl
#3

DonkeySzot w Rogozinie

donkeyszot mini zoo rogozina w rogozinie kozy domowe trampolina Atrakcje w Niechorzu i okolicach miejsca stworzone z pasji

Czy możliwe jest stworzenie “szczęśliwego ZOO”, które dla wielu wydaje się mrzonką i abstrakcją? DonkeySzot w Rogozinie (woj. zachodniopomorskie) udowadnia, że jak najbardziej TAK! W tym miejscu zwierzęta są po pierwsze kochane przez swoich właścicieli, mają duże i wygodne wybiegi z pięknymi domkami a nawet trampoliny i tarasy widokowe:) DonkeySzot otwarto w 2021 roku,

donkeyszot mini zoo rogozina w rogozinie osiołki
donkeyszot mini zoo rogozina w rogozinie owca kameruńska Atrakcje dla dzieci w Niechorzu
karmienie zwierząt mini doo dla dzieci pomorze zachodnie Atrakcje dla dzieci w Niechorzu miejsca stworzone z pasji

DonkeySzot w Rogozinie niedaleko Niechorza to nie tylko mini zoo ale przede wszystkim miejsce, gdzie całą rodziną możecie przeżyć niesamowitą przygodę, dobrą zabawę i przede wszystkim lekcję miłości do zwierząt. Oprócz głaskania, karmienia i podglądania przyjaznych zwierzaków, możecie iść na plac zabaw z dmuchańcem, edukacyjną ścieżkę sensoryczną czy do ekologicznej kawiarenki, wokół których krążą animatorzy z kolejnymi atrakcjami dla najmłodszych. Być może spotkacie również tutejszych gospodarzy, którzy potrafią zarazić swoją miłością do zwierząt!

kierunkowo.pl
#4

Lawendowy Ląd

atrakcje w okolicach Pyzdr miejsca stworzone z pasji

Kolejne wyjątkowe miejsce, gdzie na odległość czuć miłość do kwiatów i piękna przyrody to Lawendowy Ląd w Wielkopolsce. Wokół kilku lawendowych pól, właściciele tego miejsca stworzyli jeszcze lawendowy apartament, sklepik oraz pracownię, w której powstaje niepowtarzalne lawendowe rękodzieło! Wszystko z miłości twórców i gospodarzy tego miejsca do lawendowych krzewinek i oraz pasji to robienia rzeczy niezwykłych!

Lawendowy Ląd ląd nad wartą
miejsca stworzone z pasji
Lawendowy Ląd miejsca stworzone z pasji

W wielkopolskim Lądzie, słynącym przede wszystkim z imponującego, dawnego opactwa cysterskiego z XII wieku, na zboczach pradoliny Warty swoje miejsce odnaleźli Gosia i Tomek, tworząc tutaj plantację lawendy, która pochłonęła ich bez pamięci. Lawendowy Ląd to nie tylko okazja do podziwiania pięknych widoków, zrobienia wyjątkowych zdjęć, podejrzenia zapracowanych pszczółek ale również miejsce, gdzie spróbujecie lawendowych pyszności, utoniecie w wszechobecnym zapachu lawendy czy oddacie się rękodzielnictwu, oczywiście lawendowym. Wszystko pod okiem ludzi, którzy uwielbiają dzielić się tym, co stworzyli!

kierunkowo.pl
#5

Muzeum Gorzelnictwa w Turwi

muzeum gorzelnictwa w turwi gorzelnia turew miejsca stworzone z pasji

W niewielkiej wielkopolskiej Turwi, na terenie wyjątkowego parku krajobrazowego im. gen. Chłapowskiego, w budynku nadal czynnej gorzelni z inicjatywy jej kierownika Pana Grzegorza Koniecznego, powstało jedyne w swoim rodzaju Muzeum Gorzelnictwa. Twórca tego miejsca, to prawdziwy mistrz w swoim fachu, który gromadzi w swoim muzeum unikalne eksponaty dot. gorzelnictwa rolniczego oraz w wyjątkowy sposób o nich opowiada, wiedząc dosłownie wszystko!

muzeum gorzelnictwa w turwi sala
muzeum gorzelnictwa w turwi aparat destylacyjny wewnętrzne talerze poziomy miedziane miejsca stworzone z pasji
muzeum gorzelnictwa w turwi aparat destylacyjny czynny miejsca stworzone z pasji

Niewielu znam ekspertów w swoich dziedzinach, mających tak ogromną wiedzę jak Pan Grzegorz, twórca Muzeum Gorzelnictwa w Turwi. Na szczególne docenienie zasługuje to, że gorzelnictwo to jego pasja, która daje siłę do zbierania zbiorów, tworzenia muzeum i dzielenia się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem z innymi. W żadnym innymi miejscu w Polsce nie dowiecie się w tak szczegółowy sposób jak powstaje spirytus rolniczy, będący później bazą do produkcji najbardziej prestiżowych wódek! Oprócz zwiedzania możecie zorganizować tutaj np. spotkanie w gronie znajomych, co na pewno będziecie bardzo długo wspominać!

kierunkowo.pl

Miejsca stworzone z pasji. Poznajcie kolejne pomysły!

Oto moja krótka lista, na której zebrałem dla Was najciekawsze i wyjątkowe, oczywiście moim zdaniem miejsca stworzone z pasji. To jednak nie wszystkie takie miejsca, które znajdziecie na blogu, bo pomysłów mam dla Was znacznie więcej, m. in. ogromną makietę kolejową – Makieta Borówiec czy jedyne w swoim rodzaju Filmowe Soplicowo oraz wiele innych.

niszczyciel czołgów su-85m muzeum broni pancernej w Poznaniu
skansen filmowy soplicowo dworek kapliczka św. dorota
makieta borówiec peron ludzie dworzec

Więcej pomysłów znajdziecie w:

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!

Wszystkie ciekawe miejsca, które odwiedziłem opisałem dla Was w kategorii tu byłem.