ląd nad wartą

Ląd nad Wartą. Niezwykła historia, pachnąca lawendą!


opublikowano: 3 września 2021
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

W Lądzie na Wartą jest takie jedno miejsce, z którego można dostrzec niemal wszystkie najciekawsze zakątki tej niezwykłej miejscowości. To niepozorny, typowy most w ciągu drogi Ląd nad Wartą – Zagórów, który okazuje się doskonałym punktem widokowym! Zresztą spójrzcie na powyższe zdjęcie:) Ale widok to nie wszystko, bo już kawałek dalej utonięcie w zapachu lawendy a nieco dalej poznacie historię, która zadziwia i zaskakuje! O tym wszystkim przeczytacie w tym wpisie.

Ląd nad Wartą. Podstawowe informacje

Ląd nad Wartą to niewielka wieś w Wielkopolsce, licząca sobie niespełna 600 mieszkańców (stan na 2006 rok). Chętnie odwiedzan0a prze turystów ze względu na unikalne zabytki oraz miejsca, które znajdują się w Lądzie oraz okolicy ale również pielgrzymów, ponieważ właśnie w Lądzie swój początek ma Nadwarciańska Droga Świętego Jakuba.

Ląd nad Wartą. Położenie

Ląd położony jest nad rzeką Wartą w odległości około 20 km na zachód od Konina, 25 km od Wrześni i około 70 km od Poznania we wschodniej Wielkopolsce. Na południe od Lądu roztacza się cenny przyrodniczo Nadwarciański Park Krajobrazowy oraz rozległa Puszcza Pyzdrska.

Ląd nad Wartą. Historia

Przypuszcza się się już VIII wieku naszej ery w miejscu obecnego Lądu, istniał gród strzegący przeprawy przez rzekę i kontrolujący, przebiegający w tym miejscu szlak handlowy. Pierwsza wzmianka pochodzi jednak dopiero z 1136 roku a niedługo później, bo w 1175 roku (według tradycji w 1145 roku) do Lądu przybyli z Łekna Cystersi, którzy odegrali kluczową rolę w historii Lądu.

ląd nad wartą

Losy Lądu przez setki lat były nierozerwalne z funkcjonowaniem opactwa, które to było odwiedzane przez polskich królów, arcybiskupów ale pełniło również funkcję ośrodka skupiającego wielkopolskie rycerstwo. Toczyło się tutaj również codzienne życie, skupione głównie na handlu i uprawie roli, za sprawą otaczających terenów i przebiegającego przez Ląd ważnego szlaku handlowego, łączącego Kalisz z Gnieznem po trasie dawnego szlaku bursztynowego.

Więcej o opactwie przeczytacie w dalszej części wpisu.

Dojazd i komunikacja

Ląd od zawsze leżał na ważnych szlakach i choć dzisiaj przez Ląd przebiega zaledwie droga wojewódzka nr 466, to zaledwie kilka kilometrów dalej przebiega autostrada A2. Natomiast najwygodniejszy dojazd od południa to trasa prowadząca drogą wojewódzką nr 442 od Kalisza i następnie zjechanie w Pyzdrach na wspomnianą już DW466.

Jeżeli chodzi o komunikację zbiorową, dostępne są jedynie połączenia autobusowe obsługiwane przez PKS Konin S.A.

Zapomniany Ląd nad Wartą…

Obecnie Ląd nad Wartą to niepozorna wieś, głównie o charakterze rolniczym. Po dawnym znaczeniu tej osady, dzisiaj niewiele na pierwszy rzut zostało… Okres świetności Lądu minął dziesiątki lat temu i można odnieść wrażenie, że czas się tutaj zatrzymał.

Ląd nad Wartą obecnie nie wyróżnia się na tle innych, mijanych w okolicy miejscowości. Przejeżdżając przez Ląd, zobaczymy jedynie drogowskaz, wskazujący drogę do dawnego opactwa cystersów i to tyle.

ląd nad wartą

I choć staraniem wielu tutejszych włodarzy oraz pasjonatów, powstają nowe inicjatywy i atrakcje dla turystów, jednak z racji braku tłumów turystów, brakuje również pieniędzy by robić jeszcze więcej lub utrzymywać w dobrym stanie to, co już powstało. Właśnie m. in. z powodu braku wystarczających środków, zamiast remontu konieczne było rozebranie odtworzonego grodu słowiańskiego, który po prostu zaczął zagrażać bezpieczeństwu odwiedzających.

Niewystarczające fundusze jak na bieżące potrzeby widać również w najcenniejszym zabytku Lądu – dawnym opactwie cysterskim. Sytuację poprawiło nieco wpisanie opactwa na listę pomników historii, o których możecie się dowiedzieć więcej ze świetnie zrealizowanych programów telewizyjnych (są dostępne również na kanale Narodowego Instytutu Dziedzictwa w serwisie YouTube) , o których przeczytacie we wpisie: Wirtualne zwiedzanie w Polsce na YouTube!

Niestety nawet najlepszy marketing, zarządzanie czy pomysł nie obroni się, gdy po przyjeździe na miejsce, czar pryśnie. Mimo to, Ląd nad Wartą zasługuje na odwiedzenie, promocję i środki na utrzymanie swoich skarbów, bo tylko to pozwoli mu ponownie stać się ważnym miejscem na mapie Wielkopolski a nawet Polski.

Co ciekawego skrywa Ląd nad Wartą?

Mimo tego wszystkiego Ląd skrywa nadal skrywa w sobie niezwykłe miejsca, zarówno pełne historii jak i miejsca o niedługiej historii ale niesamowitym klimacie! Oto one!

Dawne Opactwo Cystersów

Najważniejszy od setek lat punkt miejscowości, to potężne i imponujące przepychem oraz wielkością dawne opactwo cystersów! To właśnie od niego wypada zacząć przybliżać najciekawsze miejsca tej wielkopolskiej wsi.

opactwo cystersów w lądzie opactwo ląd

Samo opactwo jak już wspomniałem liczy sobie niemal 900 lat (!), co czyni go jednym z najstarszych klasztorów w Polsce! Jednak nie tylko wiek opactwa ale również jego znaczenie jako niezwykle cennego zabytku, będącego dziełem wybitnych architektów, artystów czy rzeźbiarzy zasługuje na najwyższe słowa uznania. Klasztor w Lądzie uznaje się za modelowy przykład opactwa cysterskiego, położonego przy ważnym szlaku handlowym z dala od większych miast, charakterystycznie rozplanowanego i położonego wśród niezwykle unikatowej przyrody.

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Dawne Opactwo Cystersów w Lądzie

Poznajcie opactwo jeszcze lepiej, za sprawą krótkiego przedstawienia jego wnętrz i otoczenia. Za możliwość wykonania i opublikowania zdjęć dziękuje Wyższemu Seminarium Duchownemu Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie, które mieści się w murach opactwa.

Pod opactwem

Nim wejdziemy do środka, poznajmy otoczenie tego potężnego obiektu. Opactwo otacza zabytkowe ogrodzenie z bramą, przy którym zlokalizowano miejsca postojowe dla wiernych i gości świątyni. Możemy na nim zobaczyć również informację, że obiekt ten wpisany został na listę pomników historii.

ląd nad wartą

Tuż za główną bramą znajduje się powstańcza mogiła z figurą Matki Bożej na szczycie. Dochodząc do budynków opactwa, niemal od razu trafimy do zakonnej furty, przy której to rozpoczyna się zwiedzanie wnętrz.

Klasztor

Klasztor to przede wszystkim dom zakonny, dlatego nasza obecność w nim ograniczona jest do kilku pomieszczeń. Najbardziej charakterystyczne są korytarze w formie krużganków, liczących sobie blisko 700 lat!

Podczas oprowadzania przez przewodnika zobaczymy również paradną sień wschodnią, z cennymi malowidłami naściennymi. Jednak największym skarbem klasztoru jest oratorium św. Jakuba, ozdobione bezcenną gotycką polichromią (datowaną na 1370 rok!), która przedstawia sceny związane z religią, rycerstwem czy fundacją klasztoru. Niestety kaplicę można zobaczyć wyłącznie osobiście (nie można w niej wykonywać zdjęć) ale gwarantuje Wam, że dosłownie przeniesie Was w czasie do XIV wieku!

Wirydarz

Wewnątrz zaprojektowanego na planie kwadratu klasztoru znajduje się, charakterystyczny dla cysterskich opactw wirydarz, czyli ogród, umieszczony właśnie wewnątrz klasztoru.

ląd nad wartą
opactwo cystersów w lądzie

Bardzo charakterystyczna jest umiejscowiona w centralnym punkcie fontanna, która obecnie otoczona jest pięknie uformowaną zielenią.

Kapitularz

Ostatnim pomieszczeniem klasztoru, jest również sięgający XIV wieku, kapitularz. To dawne miejsce spotkań mnichów oraz kapituły zakonnej, które wyróżnia unikalna konstrukcja sklepienia, wsparta tylko na jednym, centralnie umiejscowionym filarze.

ląd nad wartą

Ciekawostką są obrazy przedstawiające zasłużonych cystersów, które znajdują się w stallach, ciągnących się wzdłuż ścian pomieszczenia. Możemy na nich odnaleźć m. in. św. Zbigniewa o którym na pewno wspomni przewodnik, podczas oprowadzania.

Kościół

Jednak po wejściu do kościoła, zrozumiecie dopiero dlaczego opactwo w Lądzie zasługuje na wszystkie swoje przymiotniki. Przepych jak w Częstochowie, rozmiar jak w niejednej katedrze a to przecież tylko… niewielki Ląd nad Wartą.

Obecna świątynia to budowla z XVIII wieku, która zastąpiła wcześniejszą, romańską świątynie. Jej wnętrze zdobią liczne malowidła, sztukaterie oraz ołtarze, których jest w świątyni kilka. Większość z nich pochodzi również z XVIII wieku i są dziełem E. Brogera z Głogowa a na szczególną uwagę zasługują dwa z nich: ołtarz główny oraz ołtarz św. Urszuli z jej relikwiami, który uznawany jest za największy w Polsce ołtarz-relikwiarz.

Kopuła

Jednak to pod 38-metrową kopuła nie da się przejść obojętnie. Umiejscowiona w centralnym punkcie świątyni, bogato ozdobiona malowidłami i doświetlona bocznymi oknami, robi piorunujące wrażenie.

ląd nad wartą
opactwo cystersów w lądzie

Kopuła to majstersztyk architektoniczny, który jest dziełem Pompeo Ferrariego, architekta, który ma na liście swoich projektów m. in. pałac arcybiskupi w Poznaniu, klasztor filipinów na Świętej Górze, klasztor i kościół cysterek w Owińskach i wiele innych, za co uznawany jest za najwybitniejszego architekta późnego baroku w Polsce!

Zobaczyć na nim możecie liczne malowidła, doskonale ze sobą współgrające i nawiązujące do siebie.

Ostatnim miejscem, które odwiedziłem podczas zwiedzania opactwa była Sala Opacka, czy nowy klasztory kapitularz, która powstała również w XVIII wieku. Na jej ścianach możemy podziwiać malowidła Adama Szwacha, przedstawiające poczet opatów lądzkich, które są jedynie wyobrażeniami artysty na temat ich wyglądu.

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Dawne Opactwo Cystersów w Lądzie

Lawendowy Ląd

Lawendowy Ląd

Lawendowe pola w Lądzie to w miejsce gdzie swoje zmysły będziemy mogli nacieszyć widokiem, zapachem i smakiem lawendy! Świetnie wymyślone i zrealizowane miejsce, które powinno przypaść do gustu niemal każdemu.

ląd nad wartą

Oprócz filetowych pól w Lawendowym Lądzie możemy również spróbować lawendowej waty cukrowej czy lemoniady, kupić rękodzieło oczywiście z lawendowym motywem a także lawendowe olejki zapachowe czy ekstrakty.

Możemy również przedłużyć lawendową rozkosz, siadając wśród fioletowych pól i niespiesznie wypić filiżankę kawy.

Dla wielu zaskoczeniem będzie ilość pracowitych pszczółek, które tłumnie pracują na lawendowych polach. Szum ich skrzydełek jest równie intensywny co wszechobecny i dosłownie aksamitny zapach lawendy, który unosi się już kilkadziesiąt metrów od Lawendowego Lądu.

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Lawendowy Ląd

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Marina Ląd

Marina w Lądzie

Niemal na przeciwko Lawendowego Lądu znajduje się kolejne bardzo klimatyczne miejsce, gdzie z przyjemnością odpoczniecie ale nie tylko. Marina Ląd to zarówno restauracja, kawiarnia jak i może przede wszystkim miejsce, gdzie możecie rozpocząć swoją wodną przygodę, ruszając na Wartę np. kajakiem. Marina oferuje również schronienie i niezbędne zaplecze za wszystkich wodniaków, którzy podróżują wodnym szlakiem.

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Marina Ląd

Nadwarciański Park Krajobrazowy

Nadwarciański Park Krajobrazowy

Nadwarciański Park Krajobrazowy to jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Wielkopolski. Po za pięknymi panoramami nadwarciańskiej doliny,która urzeka kolorami i przestrzenią jest on bardzo ważną ostoją ptaków błotnych, których szczególnie wiele można spotkać w trakcie wiosennej i jesiennej ich wędrówki.

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Nadwarciański Park Krajobrazowy

Ostoja ptaków – szlak bocianich gniazd

ląd nad wartą

Są jednak ptaki, które możemy oglądać znacznie dłużej niż tylko w trakcie przelotów. To bardzo lubiane w naszym kraju bociany, których dziesiątki gniazd znajdziemy wzdłuż DW466 pomiędzy Pyzdrami a Lądem. Szczególnie fajna trasa dla dzieci, które mogą wyglądać bocianich gniazd!

Pałac w Lądzie (Ośrodek Edukacji Przyrodniczej)

Pałac w Lądzie

Nieopodal dawnego opactwa znajduje się jeszcze jeden zabytek niewielkiego Lądu, dawny pałac, który obecnie jest siedzibą Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. We wnętrzach pałacu oraz w otaczającym go parku, znajdziemy ekspozycję, która za pomocą ciekawej formy podniesie przyrodniczą świadomość wielu z nas.

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Pałac w Lądzie, obecnie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej

Poznaj więcej atrakcji w okolicy!

Okolice Lądu nad Wartą to niezwykle ciekawy rejon, który może pochwalić się niezwykłymi miejscami, które z jednej strony przypominają o bardzo unikatowej historii tych stron a z drugiej są przykładem nowoczesnej atrakcji turystycznej. Warto również pamiętać o niesamowitej przyrodzie tych stron, które wielu z Was mogą zaskoczyć!

Pyzdry

Najwięcej atrakcji znajdziecie w pobliskich Pyzdrach, które stają się naprawdę świetnym miejscem do odwiedzenia i poznania ich historii! Oto kilka miejsc, które znajdziecie właśnie w Pyzdrach!

Wszystkie ciekawe miejsca w Pyzdrach poznacie również mojego wpisu: Ciekawe miejsca w Pyzdrach (mapa, opisy, wskazówki)!

Pozostałe miejsca w okolicy

Oczywiście Pyzdry to nie wszystko! Kolejne atrakcyjne miejsca znajdziecie w okolicy! Oto kilka przykładów.

wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu