Mural nad Wartą w Pyzdrach

Ciekawe miejsca w Pyzdrach (mapa, opisy, wskazówki)


opublikowano: 1 września 2021
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Niewielkie miasto nad Wartą, położone w zachodniej Wielkopolsce skrywa w sobie niezwykła historię, ciekawe zabytki i efektowne murale, którą zachwycą każdego! Poznaj wszystkie ciekawe miejsca w Pyzdrach, bo właśnie o nich mowa! Sami będziecie zaskoczeni, jak wiele ciekawostek skrywa to niepozorne miasto!

Pyzdry. Podstawowe informacje

Pyzdry leżą nad Wartą, w odległości około 35 km od Konina, 50 km od Kalisza i około 60 km od stolicy Wielkopolski – Poznania. To niewielkie miasto, liczące około 3000 mieszkańców, od wieków pisze swoją niezwykłą historię, która da wielu dzisiaj może być zaskakująca.

Historia

Początki historii Pyzdr sięgają państwa Piastów, kiedy to przypuszcza się, że były jednym z najważniejszych osad w Wielkopolsce. Pyzdry były w czasach średniowiecza znaczącym i zamożnym ośrodkiem, czego dowodem jest pierwsza wzmianka pisana z 1232 roku. Dodatkowo Pyzdry są jednym z najstarszych miast lokacyjnych w Wielkopolsce a zawdzięczają to najprawdopodobniej Bolesławowi Pobożnemu, który to najprawdopodobniej dokonał lokacji Pyzdr na prawie magdeburskim.

W latach późniejszych Pyzdry były gospodarzem zjazdów książąt i królów, wydawano w nim akty królewskie, zwoływano wiece rycerskie, zawiązywano konfederację a nawet dokonywano konsekracji biskupiej. Po spaleniu miasta przez krzyżaków w XIV wieku, z ruin podniósł je król Kazimierz Wielki, który wzniósł w Pyzdrach zamek i otoczył je murami obronnymi.

Również w kolejnych wiekach Pyzdry, pisały bogatą historię, podtrzymując swoje znaczenie aż do 1768 roku, kiedy to kolejny w historii miasta pożar strawił je niemal doszczętnie. Na skutek rozbiorów, w XIX wieku Pyzdry stały się miastem nadgranicznym, dodatkowo najbardziej wysuniętym na zachód miastem Cesarstwa Rosyjskiego oraz Królestwa Polskiego, tzw. Kongresówki.

Od 1918 roku Pyzdry znalazły się na terytorium Rzeczpospolitej i oczywiście taki stan rzeczy trwa do dziś:)

Dojazd i komunikacja

Niegdyś położone na ważnych szlakach handlowych Pyzdry, obecnie już nie wyglądają tak dobrze, jeżeli chodzi o szeroko pojętą komunikację.

Stylowy przystanek w Pyzdrach

Najwygodniej dojechać do Pyzdr samochodem, natomiast dla niezmotoryzowanych istnieją lokalne połączenia autobusowe do Wrześni jak i połączenia dalekobieżne realizowane przez PKS Konin. Pyzdry nie leżą na szlakach kolejowych.

Warto wspomnieć również o tym, że przez Pyzdry przebiega szlak św. Jakuba, którym również można dotrzeć do miasta o własnych siłach. Osobiście będąc w Pyzdrach, spotkałem wędrowca na jakubowym szlaku!

Oznaczenie szlaku św. Jakuba

Poznaj ciekawe miejsca w Pyzdrach!

Skoro Pyzdry mogą pochwalić się taką historią, musi mieć również jej niemych świadków! Dodatkowo miasto mądrze uatrakcyjnia swoją ofertę turystyczną tworząc nowe, bardzo przemyślane atrakcje, które nawiązują do przyjętej linii, opartej na unikatowej historii miasta. Poznajcie, że przedstawię Wam ciekawe miejsca w Pyzdrach, które naprawdę warto zobaczyć!

Ciekawe miejsca w Pyzdrach – mapa

Poniżej przygotowana przeze mnie mapa, która przedstawia ciekawe miejsca w Pyzdrach na planie miasta. Można powiedzieć, że jest gęsto🙂

Legenda oznaczeń:

 1. Mural historyczny
 2. Dom podcieniowy
 3. Mozaikowe schody
 4. Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej
 5. Wiatrak holenderski
 6. Mural nad rzeką
 7. Kolorowe kamienice
 8. Marina
 9. Kościół i dawny klasztor franciszkański
 10. Kościół pw. Narodzenia NMP
 11. Zamek w Pyzdrach
 12. Ławka Stefana Korbońskiego
 13. Rynek w Pyzdrach
 14. Zabytkowe budynki
 15. Sady owocowe

Miejsca podzieliłem na dwie grupy:

 • miejsca najbardziej ciekawe, które po prostu trzeba odwiedzić,
 • pozostałe ciekawe zakątki miasta, które będąc w Pyzdrach warto zobaczyć.

Najbardziej ciekawe miejsca w Pyzdrach!

Mural historyczny

Mural historyczny w Pyzdrach ciekawe miejsca w pyzdrach

Mural historyczny na wschodniej ścianie hali sportowej w Pyzdrach, to doskonały punkt do rozpoczęcia spaceru po mieście. Dzięki temu ogromnemu malowidłu (jeden z największych murali w Polsce!), poznamy najciekawsze wątki historyczne miasta!

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Mural historyczny w Pyzdrach

Dom podcieniowy

Dom podcieniowy w Pyzdrach

Perełka pyzdrskiego rynku, czyli zabytkowy i charakterystyczny dom podcieniowy, który obecnie pełni funkcję oddziału regionalnego muzeum. Znajdziemy w nim ekspozycje stałe ale również i okolicznościowe.

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Dom podcieniowy w Pyzdrach

Schody mozaikowe

Mozaikowe schody w Pyzdrach ciekawe miejsca w pyzdrach

Stare i zaniedbane schody na skarpie przy Warcie, dzięki niesamowitej wizji i pracy artystów dzisiaj zachwycają każdego, kto stanie u ich podstawie. Ułożona z tysięcy małych kawałeczków mozaika przedstawia węgorza i jest niesamowitą ozdobą schodów, które są doskonałym skrótem pomiędzy nadrzecznym bulwarem a ścisłym centrum miasta.

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Mozaikowe schody w Pyzdrach

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej ciekawe miejsca w pyzdrach

Miejsce w którym najlepiej poznamy zawiłe losy Pyzdr na przestrzeni dziejów. Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej to instytucja, która odpowiada za całą strategię turystyczną miasta, dlatego odwiedzając jego wnętrza i poznając przygotowane ekspozycje, na pewno nie umknie nam żaden ważny wątek historyczny.

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej

Wiatrak holenderski

wiatrak holenderski w pyzdrach holender ciekawe miejsca w pyzdrach

Wiatrak holenderski w Pyzdrach to unikalny zabytek techniki, który w ostatnich latach przeszedł gruntowny remont i renowację. Ciekawostką jest zachowany w bardzo dobrym stanie wewnętrzny mechanizm, który po dziś dzień może być napędzany siłą wiatru!

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Wiatrak holenderski w Pyzdrach

Mural nad rzeką

Mural nad Wartą w Pyzdrach ciekawe miejsca w pyzdrach

Pyzdry kochają murale i trzeba przyznać, że wiedzą jak je zrobić, by zachwycały wykonaniem, miejscem i wplecioną historią! Mural nad rzeką Wartą to malowidło, które powstało na podstawie archiwalnych zdjęć mieszkańców miasta, korzystających z terenów nadrzecznych!

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Mural nad Wartą w Pyzdrach

Kolorowe kamienice

kamienice w Pyzdrach kolorowe kamienice kolorowe domki murale mural nardzeczna ciekawe miejsca w pyzdrach

Mało murali? No to jeszcze jeden ciekawy projekt na dokładkę! Na ulicy Nadrzecznej odrestaurowano już znacznie naruszone czasem kamieniczki a ich elewacje pokryto kolorowymi malowidłami, które aż proszą o pamiątkowe zdjęcie.

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Kolorowe kamienice w Pyzdrach

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Pozostałe miejsca

Marina

Marina w Pyzdrach

Pyzdry od zawsze związane są z rzeką Wartą, dlatego nie mogło zabraknąć w nich miejsca, w którym można skorzystać z atrakcji wodnych, które umożliwia pobliska rzeka. To w niej możecie wygodnie odpocząć nad brzegiem rzeki, przepłynąć się niewielkim stateczkiem lub ruszyć na kajaki!

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Marina w Pyzdrach

Kościół pw. Ścięcia Głowy św. Jana i dawny klasztor franciszkanów

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

Jeden z dwóch pozostałych w Pyzdrach kościołów to stająca niemal nad urwiskiem, świątynia wraz z budynkami dawnego klasztoru franciszkanów, w którym obecnie swoją siedzibę ma regionalne muzeum.

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

Kościół pw. Narodzenia NMP

ciekawe miejsca w pyzdrachh

Nie, to wcale nie jest poszukiwany przez wielu zamek królewski w Pyzdrach, choć faktycznie wieża kościoła pw. Narodzenia NMP może sprawiać takie wrażenie. To drugi kościół (z siedmiu(!), które niegdyś stały w mieście), który dotrwał do dzisiejszych czasów.

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Kościół pw Narodzenia NMP w Pyzdrach

Zamek w Pyzdrach

Zamek Królewski w Pyzdrach… obecnie nie istnieje. Owszem w XIV wieku wzniósł go tutaj Kazimierz Wielki i uchodził nawet za jeden z największych zamków w ówczesnej Polsce, jednak spłonął w XVII wieku a około sto lat później został rozebrany… Mimo swojej wielkości, znaczenia i pięknej historii, zamek nie dotrwał do naszych czasów, choć możemy w miejscu gdzie kiedyś się wznosił zobaczyć obecnie szczątkowe jego relikty, odsłonięte w wyniku badań archeologicznych.

Na miejscu zamku obecnie wznosi się m. in. ceglany budynek budynek magazynowa z lat 60. XX wieku oraz inne mniejsze budynki. Choć po zamku pozostało jedynie kilka “cegieł” jest on poszukiwany przez turystów a także wpisany do rejestru zabytków!

Szukajcie go w północnym łuku ulicy Nadrzecznej i na końcu ulicy Zamkowej.

Ławka Stefana Korbońskiego

Stefan Korboński to mało znana, choć bardzo znacząca w polskiej historii postać, która przez kilka lat związana była z Pyzdrami doczekała się upamiętniania. Przy nadrzecznych bulwarach, niemal pod murami szkoły w Pyzdrach, postawiono ławeczkę Stefana Korbońskiego, na której można zarówno poznać nieco tę postać jak i chwilę odpocząć, relaksując się widokiem na dolinę Warty.

Rynek w Pyzdrach

Rynek w Pyzdrach

Centrum miasta, które tętni codziennym życiem mieszkańców ale jest również miejscem, gdzie znajdziecie kilka ciekawostek! W niewielkim skwerze, położonym centralnie na rynku znajdziecie pamiątkową tablicę oraz postument z rzeźbą domniemanego założyciela Pyzdr – Bolesława Pobożnego. Dookoła rynku znajdziecie również ciekawe zabytkowe budynki, jak np. dom podcieniowy.

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Rynek w Pyzdrach

Zabytkowe budynki rozsiane po mieście

ciekawe miejsca w pyzdrachh

Spacerując ulicami Pyzdr warto mieć oczy szeroko otwarte, bo niektóre z budynków to prawdziwe cudeńka! Na mnie największe wrażenie zrobił ten stojący przy ulicy Niepodległości 31, choć mijałem ich o wiele więcej.

Dawny dworzec kolei wąskotorowej

To już jest prawdziwe wyzwanie dla poszukiwaczy śladów przeszłości. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, władze Pyzdr zabiegały o przedłużenie Wrzesińskiej Kolei Powiatowej z pobliskiego Borzykowa (dawny zabór pruski) do Pyzdr (zabór rosyjski), czego skutkiem było uruchomienie połączeń w 1930 roku. Kolej była wykorzystywana głównie do celów transportu produktów rolnych ale obsługiwała również ruch pasażerski. Kolej wąskotorowa kursowała do 1976 roku a kilka lat później zdemontowano tory i infrastrukturę.

Pozostał jedynie dawny budynek dworca kolejowego, który obecnie znajduje się przy ulicy Dworcowej. Został on w ostatnim czasie poddany remontowi, przez co nie widać już śladu po dawnej funkcji. Obecnie to budynek mieszkalny.

Sady owocowe

ciekawe miejsca w pyzdrachh

Pyzdry to również zagłębie sadownicze! Dojeżdżając do miasta, szczególnie od strony Wrześni mijamy potężne sady, które w zależności od pory roku raczą nas widokami, zapachami czy swoimi owocami. Przy drodze znajdziecie kilku sprzedawców, którzy handlują owocami a dla fanów spacerów wśród takich okoliczności przyrody, przypominam tylko, że sady to tereny prywatne dlatego warto poruszać się ogólnodostępnymi polnymi drogami.

Zobacz atrakcje w okolicy!

Będąc w Pyzdrach warto odwiedzić również ciekawe miejsca w okolicy! Oto kilka z nich!

Więcej ciekawych miejsc z całej Polski znajdziecie w kategorii tu byłem!

wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu