tu byłem

Wiatrak holenderski w Pyzdrach

Zabytkowy wiatrak holenderski w Pyzdrach jest jednym z nielicznych tego typu wiatraków w Wielkopolsce. Wiatrak holenderski w Pyzdrach wybudowany został w południowej części miasta, w 1903 roku przez rodzinę Bartczaków. Do lat 80. XX wieku był wykorzystywany zgodnie ze swoim przeznaczeniem a na docenienie zasługuje fakt, że mimo zamontowania w dwudziestoleciu międzywojennym urządzeń elektrycznych , zachowane zostały mechanizmy napędzane siłą wiatru.

Wiatrak typu holenderskiego różnił się budową od najbardziej powszechnych koźlaków. Zasadnicza część wiatraka była murowana i nieruchoma, natomiast obracająca się kopuła pokryta blachą z której wyprowadzony był wał skrzydłowy, na którym zamontowane była śmigi wiatraka. Niestety do obecnych czasów nie dotrwały oryginalne śmigi, zostały one jednak odtworzone ale za to mechanizmy wewnętrzne z 1903 roku zachowały się niemalże w komplecie, co należy uznać za prawdziwy ewenement!

W ostatnich latach wiatrak holenderski w Pyzdrach został gruntownie wyremontowany i odrestaurowany, dzięki czemu obecnie możemy korzystać z niego w celach turystycznych. Obecnie jest on zarządzany przez Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej.

region:

lokalizacja: Wrocławska 31, Pyzdry

Wiatrak holenderski w Pyzdrach

zdjęcia

unikalność

4/5

Wiatrak holenderski w Pyzdrach, głównie za sprawą zachowanego oryginalnego wyposażenia i mechanizmów ale również z racji typu samego wiatraka, jest on niepowtarzalny i trudny do odnalezienia w okolicy, nawet tej dalszej.

moim zdaniem

4/5

Tak pięknie odrestaurowanego i oryginalnie wyposażonego wiatraka nie powinno się ominąć! To ważny i bardzo cenny zabytek techniki, który mimo pozornej powszechności, jest techniczną perełką.

Wiatrak holenderski w Pyzdrach

dowiedź się więcej!

mapa

oceny

średnia ocena
3.5/5

ceny

5/5

Na chwilę obecną zobaczenie wiatraka nie wiąże się z żadnymi opłatami.

ilość turystów

4.5/5

Raczej niewielki ruch turystów.

infrastruktura turystyczna

1/5

Niestety podczas mojej wizyty wyglądało to tragicznie… Poza jedną, jedyną tabliczką informującą o godzinach otwarcia, którą można było zauważyć na ogrodzeniu, nie znajdziemy nic więcej… Brakuje również oznakowania dojścia do wiatraka, co wcale nie jest takie proste. Dużo do poprawy!

przydatne informacje

potrzebny czas

Jeżeli planujecie zobaczyć wszystko, łącznie z wnętrzem wiatraka warto wygospodarować sobie około 30 minut czasu.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

1/5

Brak dedykowanego parkingu oraz bezpiecznych miejsc do zaparkowania w najbliższej okolicy. Pozostaje nam jedynie pobocze najbliższej ulicy i nadzieja, że nie pogoni nas Właściciel posesji, przed którą zostawiliśmy auto.

dostępność

Teren wokół wiatraka dostępny dla każdego. Wnętrza z racji mechanizmów, które zajmują większość miejsca i pozwalają jedynie na wąskie przejścia, są niedostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Dotarcie do wiatraku od głównej ulicy (tj. Wrocławskiej) nie jest takie łatwe… Należy zrobić małe koło, idąc utwardzoną gruzem drogą prowadzącą dookoła prywatnych posesji. Uważajcie by nie pokusić się na najkrótszą drogę przez prywatną działkę, która może zakończyć się nieprzyjemnie.

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Wiatrak holenderski w Pyzdrach

mocne strony

  • unikatowość i stopień zachowania mechanizmów,
  • nietypowa i rzadko spotykana konstrukcja,

słabe strony

  • brak parkingu,
  • tragiczne oznakowanie dojścia,
  • brak szerszej informacji turystycznej na miejscu, przybliżającej historię i mechanizm wiatraka,
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Wiatrak holenderski w Pyzdrach

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x