Każdy, któremu muzyka rockowa ostatnich kilkudziesięciu lat nie jest obca, zapewne słyszał o Festiwalu w Jarocinie, wydarzeniu podczas którego wielu muzyków stawiało swoje pierwsze kroki na scenie lub koncertowało, inspirując kolejne pokolenia. Jarocin to obecnie miejsce wręcz legendarne, w którym nadal, corocznie odbywa się jeden z najbardziej znanych festiwali muzycznych w kraju. Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie to wyjątkowa multimedialna ekspozycja z elementami wystawy muzealnej, przybliżająca nam historię polskiego rocka oraz jarocińskiego festiwalu.

Spichlerz Polskiego Rocka – podstawowe informacje

Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie otwarto w 2014 roku w wyremontowanym budynku dawnego spichlerza zbożowego, niemal w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego centrum miasta i Parku Miejskiego. W zamyśle miało to być miejsce, które przybliża ponad 50 lat polskiej muzyki rockowej i ponad 40 lat historii jarocińskich festiwali.

spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie
spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie winyl winyle perfect breakout

Spichlerz Polskiego Rocka jest oddziałem Muzeum Regionalnego w Jarocinie, które swoja siedzibę ma w Pałacu Radolińskich w pobliskim Parku Miejskim.

Muzyczna historia Jarocina

W latach 50-60. XX wieku Jarocin był jednym z setek typowych, polskich prowincjonalnych miasteczek w którym na ogół panowała względna cisza, spokój i monotonia codziennego dnia. Nie dotyczyło to jednak grupy kilku młodych ludzi z Jackiem Chudzikiem na czele, który przyjechał do Jarocina w 1965 roku aby grać w w miejscowej drużynie koszykarskiej “Victorii”. To oni w 1967 roku zawiązali klub młodzieżowy na zapleczu kawiarni “Młodzieżowa” na jarocińskim rynku, który w kolejnych miesiącach ewoluował w klub “Olimp”. Na jarocińskim rynku “Olimp” funkcjonował do 1970 roku, kiedy to przeniósł się do przedsionków sali bursy na ulicy Kościuszki. Nowe miejsce dało możliwość pomieścić wszystkich chętnych do uczestnictwa w klubowych wydarzeniach, których stale przybywało. Przyciągały ich m. in. spotkania z osobistościami, wieczory poezji, wystawy fotograficzne, wieczory taneczne oraz różne zespoły muzyczne ze swoimi mini-koncertami. Klubowym zespołem została formacja Kwiaty, która zyskała już pewną sławę w okolicy ale pragnęła więcej! Namawiała m. in. Jacka Chudzika, by zorganizować festiwal, o którym ma być głośno od początku istnienia…

Rytmy, które zmieniły wszystko!

Pierwszy festiwal, czy raczej przegląd muzyczny odbył się w “Olimpie” w dniach 12-14 czerwca 1970 roku. Nosił nazwę: I Wielkopolskie Rytmy Młodych i w historii miasta bez wątpienia zapisał się jako jeden z najważniejszych kamieni milowych. Mimo upływu lat, do dzisiaj jarocinianie i stali bywalcy festiwalu nie idą na koncerty czy festiwal – idą na Rytmy! Wielkopolskie Rytmy Młodych odbywały się aż do 1979 roku a podczas nich występowały takie zespoły i gwiazdy jak np. ANAWA z Markiem Grechutą, Andrzej Zaucha, Tadeusz Nalepa czy bluesowa Kasa Chorych. Od 1976 roku odbywał się w nowowybudowanym Jarocińskim Ośrodku Kultury.

spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie ekspozycja sale wystawa wrm wielkopolskie rytmy młodych
kabiny jarocin muzeum słuchanie

Pod koniec lat 70. XX wieku, kilku pełnych energii menedżerów muzycznych, wydawców i producentów telewizyjnych i radiowych (Walter Chełstowski, Jacek Sylwin, Wojciech Korzeniewski i Marcin Jacobson) dostrzegło duży potencjał w muzyce rockowej, która była wtedy w podziemiu. Utworzyli oni nowi nurt – Muzyka Młodej Generacji i próbowali różnymi sposobami, nadać mu nieco rozgłosu. Udało im się zorganizować koncerty zespołów Muzyki Młodej Generacji m. in. na największym wtedy festiwalu rockowym w Sopocie. Głównie dla Sywina i Chełstowskiego było to nadal za mało. Usłyszeli o jarocińskich Rytmach, przyjechali się dogadać i praktycznie przejęli przegląd, robiąc z niego festiwal o zupełnie innym formacie. Tak powstał Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, który odbywał się na świeżym powietrzu i był relacjonowany w mediach ogólnopolskich. Odbywał się co rok, nawet w okresie stanu wojennego a przyjeżdżali na niego najwięksi ówcześni muzycy rockowi oraz najbardziej obiecujące młode talenty, wyłonione w konkursie na podstawie nadsyłanych zgłoszeń i kaset. Podczas 3 edycji Przeglądu Muzyki Młodej Generacji (1980 – 1982) na jarocińskiej scenie zagrali m. in. Perfekt, Kombi, Dżem, TSA, Dezerter, Maanam czy Muniek Staszczyk ze swoim ówczesnym zespołem Opozycja.

Od 1983 roku, z racji zmiany profilu muzycznego zmieniono nazwę festiwalu na Festiwal Muzyków Rockowych. Kolejne lata były złotym okresem jarocińskiego festiwalu, który ponownie przyciągał tych największych ale również promował nowe zespoły, które nadsyłały swoje dema do konkursu talentów, który stał na bardzo wysokim poziomie. Sukces festiwalu przyciągnął zainteresowanie aparatu państwowego, który wcześniej nieco pobłażliwie traktował jarocińskie święto rocka. Do gry wkroczyła cenzura, próbująca ingerować w teksty i nazwy zespołów oraz Służba Bezpieczeństwa, która starała się ograniczyć do tej pory nieskrępowaną wolność. Na jarocińskiej scenie grali m. in. Daab, Voo Voo, Tilt, Róże Europy, Sztywny Pal Azji, T. Love, Chłopcy z Placu Broni, Czesław Niemen czy bardzo chłodno przyjęta Republika, która później żegnana była owacją na stojąco. W latach 80. ubiegłego stulecia Festiwal w Jarocinie był największym festiwalem rockowym wśród państw byłego bloku wschodniego.

spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie przypinki festiwal jarocin punkt skórzana kurtka
kasety magnetofonowe muzeum jarocin

Coraz częściej na festiwalowej scenie grały zespoły punkowe, przyciągające chyba najbardziej charakterystyczną dla Jarocina subkulturę punków. Niestety powodowało, że z roku na rok nasilały się podziały wśród festiwalowej publiczności na poszczególne subkultury, które nie zawsze pałały do siebie sympatią. Szczególnie edycje festiwalu na początku lat 90. charakteryzowały się zamieszkami i burdami subkultur oraz starciami z policją. Nasilające się z roku na rok zamieszki a także problemy organizacyjne i finansowe spowodowały, że w 1994 roku odbyła się ostatnia edycja Festiwalu Muzyków Rockowych.

Po 11 latach przerwy festiwal reaktywowano w 2005 roku. Formuła festiwalu nieco się zmieniła, z racji dostosowania jest do obecnych realiów muzycznych i społecznych. Zaczęto zapraszać również zagranicznych artystów, podtrzymano tradycję Konkursu Młodych Talentów a sam festiwal był nie tylko wydarzeniem czysto muzycznym ale również miejscem warsztatów, spotkań, inicjatyw czy happeningów.

Ciekawostki
  • Pierwszy klub młodzieżowy utworzony na zapleczu jednej z kawiarni na jarocińskim rynku, będący zaczątkiem pod późniejszy klub “Olimp”, miał swoją siedzibę w pomieszczeniu o wymiarach około 4 x 4 m.
  • Swoje pierwsze kroki na dużej scenie stawiali w Jarocinie nie tylko artyści rockowi. W 1986 roku na Festiwalu w Jarocinie wraz z zespołem Tilt wystąpiła Kayah. Wykonywali oni stworzony wspólnie utwór “Mówię Ci, że…“, bardzo popularny w tamtych latach. Możecie posłuchać wykonania z 1986 roku na Youtube (link), a przy okazji zobaczyć kilka minut materiału video z tamtego festiwalu.
  • Koncerty grane na scenach jarocińskiego Festiwalu, były masowo nagrywane przez festiwalowiczów przy użyciu przeróżnych podręcznych magnetofonów, w tym m. in. legendarnych Kasprzaków od UNITRY. Nagrania te były bardzo chodliwym towarem, ponieważ zawierały często premierowe utwory czy po prostu muzykę, której nie grało żadne ówczesne radio.
  • W 1991 roku Festiwal w Jarocinie był po raz pierwszy transmitowanym na żywo w Telewizji Polskiej. Prowadzącym transmisje był Jurek Owsiak.
  • Rok później, w 1992 roku na jarocińskim festiwalu odbyła się zbiórka pieniędzy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (druga zbiórka w historii, po wcześniejszej która odbyła się w Ciechocinku). Miała ona miejsce na rok przed pierwszym oficjalnym Finałem WOŚP (1993).
  • Kierownikiem artystycznym Festiwalu w 1993 roku był Kuba Wojewódzki.
  • Jarociński Festiwal mógł być jak Przystanek Woodstock! Ostatni Festiwal przed zawieszeniem go na kilkanaście lat z powodu burd i zamieszek, miał miejsce w 1994 roku. Rok później Jurek Owsiak, zaangażowany wcześniej w różnym stopniu w jarociński festiwal, zorganizował po raz pierwszy Przystanek Woodstock…
  • Największą publiczność Festiwal w Jarocinie przyciągnął w 2022 roku – około 20 000 osób! Podobna ilość festiwalowiczów przybyła do Jarocina m. in. w 1985 czy 1991 roku.

Lokalizacja – Spichlerz Polskiego Rocka

Jarocin, w którym mieści się Spichlerz Polskiego Rocka znajduje się na południu centralnej Wielkopolski, około 60 km na południowy-wschód od Poznania.

Spichlerz położony jest na terenie zabytkowego centrum Jarocina, zaledwie kilka kroków od rynku czy Parku Miejskiego, czyli miejsc bardzo znaczących w historii jarocińskiego rocka.

Komunikacja, dojazd i parking

Jarocin znajduje się na styku trzech dróg krajowych: DK12, DK15 i DK11. Ta ostatnia na dystansie kilkunastu kilometrów tworzy obwodnicę miasta, która jest fragmentem przyszłej trasy szybkiego ruchu S11. Dzięki temu dojazd samochodem do Jarocina nie jest niczym trudnym. Najbliższy parking znajduje się przy banku, położonym po sąsiedzku (przy Al. Niepodległości). Większy parking znajduje się na ulicy Wojska Polskiego (przy Pomniku Glana). Samochód można pozostawić również na pobliskich ulicach, obowiązuje na nich Strefa Płatnego Parkowania.

spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie wejście
spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie

Jednak w przypadku Jarocina to kolej dla festiwalowiczów była zawsze podstawowym sposobem dotarcia do miasta. Dworzec PKP w Jarocinie, położony całkiem niedaleko centrum, stał się przez lata miejscem równie legendarnym co amfiteatr czy stadion, gdzie odbywały się koncerty. Jarocin położony jest na skrzyżowaniu szlaków kolejowych, dzięki czemu siatka połączeń jest duża i umożliwia przyjazd nawet z Krakowa, Łodzi, Warszawy, Szczecina, Poznania czy nawet Zakopanego. Szczegóły na stronach Polskich Linii Kolejowych i Kolei Wielkopolskich.

Obecnie w Jarocinie nie zatrzymują się żadne autobusy dalekobieżne. Połączenia miejskie i podmiejskie realizują Jarocińskie Linie Autobusowe.

Zwiedzanie i bilety

Spichlerz Polskiego Rocka możecie zwiedzać indywidualnie ale obsługiwane są również grupy zorganizowane. Wejście na ekspozycję jest biletowane a ceny biletów wynoszą maksymalnie kilkanaście złotych od osoby za bilet normalny. Dostępne w sprzedaży są również bilety ulgowe, rodzinne a także dedykowane posiadaczom Karty Dużej Rodziny. W ofercie dla grup zorganizowanych dostępne jest oprowadzanie ekspozycji z przewodnikiem a także dodatkowe atrakcje m. in. lekcje muzealne, czy warsztaty. Szczegóły na stronie internetowej Spichlerza Polskiego Rocka.

Orientacyjny czas zwiedzania ekspozycji to około 60 minut.

Spichlerz Polskiego Rocka – jedyna taka ekspozycja!

Spichlerz Polskiego Rocka to około 600 metrów kwadratowych multimedialnej ekspozycji, pełnej dźwięków, zdjęć, filmów, historii i wyjątkowych eksponatów. Autorami scenariusza ekspozycji są: Leszek Gnoiński – dziennikarz muzyczny, reżyser filmowy oraz Robert Jarosz – badacz kultury niezależnej i producent muzyczny. Ekspozycja składa się z kilkunastu stref tematycznych, które ułożone są w chronologiczny sposób aby łatwiej było nam poznać historię muzyki rockowej w Polsce oraz jarocińskiego Festiwalu.

Historia polskiego rocka

Nie byłoby dzisiejszego Jarocina, bez muzyki rockowej. Wielu myśli, że polski rock w Jarocinie się narodził – nic bardziej mylnego. Pierwsza część ekspozycji w Spichlerzu Polskiego Rocka, przybliża historię i rozwój muzyki rockowej w Polsce od lat 50-60. XX wieku aż po lata współczesne.

gramofon muzeum niebiesko-czarni winyl
telewizory prl neptun

Już sam początek będzie dla Was zaskoczeniem, bo podobnie jak na niemal całym świecie na początku nie było gitarowych riffów a rock&roll, który w Polsce ze względów politycznych nazwano bigbitem (big beat). Wśród prekursorów bigbitu w Polsce uznaje się takich wykonawców jak Filipinki, Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary, Karin Stanek i wielu, wielu innych. Obok nich działało również muzyczne podziemie (underground), które również znalazło swoje miejsce na ekspozycji.

Na początku ekspozycji od razu podkreślono ogromną rolę kobiet w rozwoju muzyki rockowej czy rock&roll-owej w Polsce. Część “Rock kobiet” przybliża takie postaci polskiej sceny muzycznej jak Helena Majdaniec, Katarzyna Sobczyk, Ada Rusowicz (Niebiesko-Czerni) czy Mira Kubasińska (Breakout), która została ikoną polskiego bluesa. Wspomniano o twarzach rockowej rewolucji lat 80. czyli Korze (Maanam), Izabeli Trojanowskiej (Budka Suflera) czy Małgorzacie Ostrowskiej (Lombard).

Po erze bigbitu nastąpił okres dojrzałości, kiedy to swoje utwory wydawali m. in. Czesław Niemen czy Krzysztof Klenczon i Trzy Korony (10 w Skali Beauforta). Druga połowa lat 70. XX wieku to początkowo czas stagnacji i zapaści muzyki rockowej. Pod ich koniec nastał czas Muzyki Młodej Generacji, gdzie prym wiedli Kombi, Krzak czy Exodus dając wraz z jednocześnie rodzącym się punk rockiem, podwaliny pod eksplozję polskiego rocka w latach 80. XX wieku.

spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie winyl maanam kora
spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie gazety plansze ekspozycja
spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie ekspozycja

Za początek eksplozji rocka lat 80. uznawany jest występ Kory i Maanamu na festiwalu w Opolu, podczas którego do legendy polskiej muzyki przeszło Boskie Buenos. Ten występ sprawił, że o muzyce rockowej zrobiło się głośno, coraz częściej gościła w radiu, czasopismach muzycznych i telewizji. Rockowy boom przypadł na okres rewolucji społecznej (powstanie Solidarności, stan wojenny), co tylko go wzmocniło. Wtedy właśnie rozkwitał Festiwal w Jarocinie a każda sobota należała do Listy Przebojów Programu III PR, prowadzonej przez Marka Niedźwiedziego na której królowali: Maanam, Perfekt, Republika, TSA, Lady Pank czy Oddział Zamknięty. Złoty okres polskiego rocka trwał do połowy lat osiemdziesiątych.

Zmiany ustrojowe na przełomie lat 80/90 zmieniły również rynek muzyczny, poświęcono temu ostatnią część ekspozycji – WSPÓŁCZESNOŚĆ (1990-2014). To okres kiedy polski rock się odrodził, powstało wiele nowych zespołów i reaktywowało się wiele uznanych kapel, które odnosiły znaczące sukcesy fonograficzne zapisując się w tym samym na kartach historii polskiej muzyki. Nie sposób nie wymienić w tym czasie takich zespołów jak m. in. Hey, Myslovitz, O.N.A., Coma, Akurat czy Łąki Łan.

Oczywiście to ogromny skrót tego co znajdziecie na ekspozycji w Spichlerzu Polskiego Rocka, poświęconej historii polskiego rocka. Oprócz samych informacji i historii, będziecie mogli zobaczyć również wyjątkowe zbiory, które udało się pozyskać, setki zdjęć i materiałów audio a także multimedialne smaczki, które tylko potęgują doznania podczas poznawania ekspozycji.

Festiwal

Najbardziej bogata i ciekawa jest z oczywistych względów, część ekspozycji poświęcona jarocińskiemu festiwalowi. Ilość zebranych materiałów, pamiątek i zbiorów robi wrażenie a ich prezentacja, ułatwia poznanie ducha tego wydarzenia.

spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie ekspozycja plakaty
zgłoszenia konkursowe festiwal jarocin koperty kasety muzeum spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie

Historia Festiwalu w Jarocinie liczy sobie już blisko 50 lat, z pewnymi przerwami. Niemal tyle samo, co historia polskiego rocka. Dlatego też odkrywanie historii jarocińskiej inicjatywy, stworzonej w latach 70. XX wieku, jest ponowną podróżą po historii muzyki rockowej w Polsce, jednak mocno osadzoną w tym niewielkim wielkopolskim mieście.

Wielkopolskie Rytmy Młodych

Jak już wiecie z wcześniejszych rozdziałów, nie byłoby Festiwalu bez organizowanych wcześniej Wielkopolskich Rytmów Młodych. Poświęcono im jedną z największych sal ekspozycji, tym samym podkreślając ich niebagatelne znaczenie w całej opowiadanej historii.

spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie ekspozycja
magnetofon szpulowy jarocin
wrm wielkopolskie rytmy młodych jarocin muzeum

Udało się w niej przedstawić pokrótce ich historię oraz wyeksponować zbiory i pamiątki, związane z organizowanymi przez klub “Olimp” w latach 70. XX wieku przeglądami muzycznymi.

Festiwalowe plakaty

Historia festiwalu w wyjątkowy sposób została zapisana w plakatach, które dodatkowo szczególnie w latach 90. wyglądały bardzo efektownie. Na ekspozycji znajdziecie ich galerię, na której zebrano plakaty ze wszystkich edycji jarocińskiego festiwalu.

plakaty festiwal jaroccin galeria
plakat festiwal jarocin galeria wystawa muzeum
plakaty festiwal jarocin muzeum

To dobra okazja by poznać wszystkie zespoły w tym prawdziwe rockowe gwiazdy, które koncertowały podczas jarocińskich festiwali ale również samą sztukę plakatu, która jak się sami przekonacie, mocno ewoluowała na przestrzeni lat.

Pamiątki i “relikwie”

Dla wielu z Was najciekawsze będą jednak autentycznie pamiątki z jarocińskiego festiwalu. Poza legendarnym szyldem z miejscowego dworca PKP, fragmentem starej kładki nad torami kolejowymi przy dworcu, którą co roku przechodziło tysiące festiwalowiczów czy kawałka deski z rozebranego już amfiteatru, w którym od 1980 odbywały się Wielkopolskie Rytmy Młodych i rockowy Festiwal w Jarocinie, na ekspozycji znajdziecie setki innych pamiątek, które dla niektórych mogą być traktowane niczym relikwie!

opaski bilety karnety festwal jarocin muzeum
drewno z amfiteatru w jarocinie muzeum

W gablotach znajdziecie m. in. bilety, opaski, pieczątki, przypinki, koszulki, karty meldunkowe z pola namiotowego, oryginalne zgłoszenia zespołów wraz z kasetami, na których pewnie do dzisiaj zachowały się nagrania zgłaszane do przeglądu Młodych Talentów. Do tego kilka przedmiotów, które chcąc nie chcąc stały się również symbolami tego muzycznego święta jak np. glany czy tanie wino marki “Wino“, nazwane również “patykiem pisane“. W tych stronach na takie trunki mówiło się najczęściej jabol lub korbol, co zresztą doskonale było słychać podczas festiwalu.

przypinki festiwal jarocin
spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie wino patykiem pisane wino marki wino ekspozycja festiwal jarocin
zawieszka artysta jarocin festiwal kumka olik

Wypatrujcie również magnetofonów szpulowych z tamtych czasów, radiomagnetofonów w tym słanych Kasprzaków, które służyły najczęściej do nagrywania koncertów ale również instrumentów, ubrań czy elementów garderoby gwiazd jarocińskiego Festiwalu.

Najciekawsze sale tematyczne

Trudno wskazać najbardziej widowiskowo prezentujące się miejsca na ekspozycji w Spichlerzu Polskiego Rocka, bo każdy jej zakątek jest kawałkiem niesamowitej historii. Kilka z tych zakątków robi jednak wyjątkowe wrażenie, oto te sale które na mnie zrobiły największe.

Punk

Sala poświęcona subkulturze i muzyce punk to najbardziej mroczna i jedna z najgłośniejszych sal ekspozycji, mroczniejsza nawet części poświęconej muzycznemu underground-owi (podziemia).

punk ekspozycja jarocin skóra winyl ksu
spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie punk sala punk

Podejrzewam, że nikt z organizatorów Festiwalu w 1980 roku, zapraszając po raz pierwszy do Jarocina punkową kapelę Nocne Szczury, nie spodziewał się, że w ciągu kilku najbliższych lat Jarocin stanie się wręcz stolicą polskiego punk rocka i najważniejszą sceną promocji nowych punkrockowych grup.

glany muzeum spichlerz jarocin
spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie vermona

Tym samym nikt nie zakładał, że to glany, irokezy, skórzane kurtki, bunt, nonkonformizm oraz to wszystko z czym kojarzy się punk, będzie również synonimem Festiwalu w Jarocinie. Mimo wszystko, tak właśnie się stało, przez co punkowi poświęcono wyjątkowe miejsce na ekspozycji Spichlerza Polskiego Rocka.

Fonografia

Druga z najciekawszych moim zdaniem sal w Spichlerzu, to ta poświęcona fonografii. Jej ściany zostały wyłożone okładkami płyt winylowych najbardziej uznanych zespołów w historii polskiego rocka.

spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie słuchawki muzyka słuchanie
spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie winyle galeria polska muzyka na winylu

Wiele z nich, to płyty mające obecnie status wręcz legendarny w historii polskiej muzyki, nie tylko rockowej! Całość dopełnia multimedialny pulpit, który umożliwia nam posłuchanie wielu z nich.

Wspomnienia i sztuka towarzysząca

Festiwal w Jarocinie, choć jest wydarzeniem muzycznym inspiruje innych twórców, co najlepiej widać w sali Art Rock, gdzie prezentowane są sztuki wizualne, nawiązujące do jarocińskiego święta muzyki rockowej.

art rock sztuka rocka spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie

Jeszcze kilka lat temu smartfony i socialmedia nie były aż tak bardzo popularne jak obecnie. Dzięki technice, którą mamy pod ręką obecnie każdy z nas może zrobić relacje z festiwalu i puścić ją w świat. Są jednak nadal ludzie, który pragną nadać temu bardziej artystyczny wymiar, tworząc niesamowite fotografie, które od zawsze kojarzone były z jarocińskim festiwalem.

zdjęcia festiwal jarocin galeria
zdjęcia festiwal jarocin sztuka rocka

Galerię niesamowitych zdjęć możecie zobaczyć w sali Art Rock. Ta część ekspozycji nie jest stała, co sprawia, że jest jeszcze bardziej wyjątkowa, ciekawa a także zakasująca, dlatego nie zdziwcie się jeżeli w tym miejscu zobaczycie inną wystawę czy ekspozycję.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Miejsce spotkań

Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie to nie tylko multimedialna ekspozycja, ale również przestrzeń do realizowania wielu inicjatyw, spotkań, pomysłów a także koncertów, dzięki czemu możemy poznać tutaj nie tylko historię rocka w Polsce ale również zetknąć się z nim na żywo!

Klub KONTRAPUNKT

Na multimedialną ekspozycję Spichlerza Polskiego Rocka wejdziemy przez znajdujący się na najniższej kondygnacji budynku klub muzyczny KONTRAPUNKT. To niewielki ale bardzo klimatyczny klub, który jest bijącym sercem spichlerza i miejscem, gdzie co chwila pojawia się rockowa gwiazda, młody zespół z wielkim talentem lub inna ciekawa osoba.

pub kontrapunkt jarocin spichlerz
pub kontrapunkt jarocin spichlerz scena koncertowa

Jeżeli jesteście ciekawi, jakie koncerty i wydarzenia miały już miejsce a jakie są planowane w klubie KONTRAPUNKT koniecznie odwiedźcie ich stronę na Facebooku.

Warsztaty, spotkania

Ale klub KONTRAPUNKT to nie tylko miejsce wyśmienitych koncertów oraz towarzyskich spotkań. Klub jak również inne miejsca w budynku Spichlerza Polskiego Rocka to przestrzeń, w której organizowane są również wydarzenia, warsztaty, lekcje muzealne, spotkania z wyjątkowymi artystami czy osobami, które zapisały się w historii polskiej muzyki rockowej i nie tylko. Więcej szczegółów poznacie na stronie Spichlerza Polskiego Rocka w serwisie Facebook.

ROCK BROWAR JAROCIN – lokalny browar z rockowym pazurem!

Klub KONTRAPUNKT to również miejsce, w którym możecie napić się lokalnego piwa rzemieślniczego z rockową duszą! Na obrzeżach miasta znajduje się niewielki ROCK BROWAR JAROCIN, warzący kilkanaście rodzajów piw rzemieślniczych i będący również gospodarzem klubu muzycznego w budynku Spichlerza Polskiego Rocka.

pub kontrapunkt jarocin rock browar
rock browar piwa jarocin

W klubie KONTRAPUNKT możecie spróbować całej kolekcji piw tutejszego, rockowego browaru., co sprawia że oprócz fenomenalnej muzyki możecie przeżyć tutaj również piwną ucztę, kosztując najwyższej jakości rzemieślniczych piw, które dla zachowania wszystkich swoich walorów smakowych są niepasteryzowane i niefiltrowane! Oczywiście spróbowałem kilku piw z ROCK BROWARU i opisałem je dla Was w moim wpisie z piwnych podróży po Polsce: Na piwnym szlaku. Odkryjcie polskie piwa regionalne!.

W tym miejscu chciałbym podziękować pracownikom Spichlerza Polskiego Rocka oraz Muzeum Regionalnego w Jarocinie za miłe i serdeczne przyjęcie oraz pomoc w stworzeniu wpisu.
Bibliografia
  • oficjalna strona internetowa Spichlerza Polskiego Rocka – www.spichlerzpolskiegorocka.pl, link, dostęp z dn. 09.02.2023,
  • oficjalna strona internetowa Muzeum Regionalnego w Jarocinie – www.muzeumjarocin.pl, link, dostęp z dn. 10.02.2023,
  • oficjalna strona internetowa ROCK BROWAR JAROCIN, link, dostęp z dna. 12.02.2023,
  • artykuł Krótka historia jarocińskich festiwali w serwisie www.kulturaupodstaw.pl, link, dostęp z dn. 09.02.2023,
  • artykuł Festiwal w Jarocinie: niezależność i swoboda w serwisie www.kulturaupodstaw.pl, link, dostęp z dn. 09.02.2023,
  • artykuł Festiwal w Jarocinie. Jak rodziła się legenda w serwisie www.polskieradio.pl, link, dostęp z dn. 09.02.2023,
  • artykuł “Spichlerz Polskiego Rocka” w Jarocinie w serwisie dzieje.pl, link, dostęp z dn. 10.02.2023,
  • artykuł Jarocin Festiwal 2022. Duża i mała scena na oficjalnej stronie Miasta Jarocin – www.jarocin.pl, link, dostęp z dn. 12.02.2023,
  • filmy z serii HISTORIA JF – DEKADA 1 -5 dostępne na kanale Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie w serwisie Youtube, link, dostęp z dn. 12.02.2023,
  • film Jurek Owsiak z wizytą w Spichlerzu Polskiego Rocka na kanale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w serwisie Youtube, link, dostęp z dn. 12.02.2023,
  • wpis Spichlerz Polskiego Rocka w serwisie regionwielkopolska.pl, link, dostęp z 10.02.2023,
  • wpis Festiwal w Jarocinie w serwisie pl.wikipedia.com, link, dostęp z dn. 09.02.2023,
  • wpis Leszek Gnoiński w serwisie pl.wikipedia.com, link, dostęp z dn. 10.02.2023,
  • książka W kuchni u pleszewian. Słownik języka i kultury mieszkańców powiatu pleszewskiego pod redakcją Błażeja Osowskiego, Poznań 2019, Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauki, ISBN 978-83-7654-413-7,
kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca