W porównaniu do mojego ojca, który za piwem po prostu nie przepada, ja jestem wielkim fanem tego złocistego trunku! Podróżując po Polsce, oprócz poznawania niezwykłych miejsc i historii, poszukuję również regionalnych piwnych smaków. Właśnie z tego kaprysu, narodziła się już niemal moja podróżnicza tradycja, czyli szukanie i kupowanie wyrobów lokalnych piwowarów. Dodatkowo, z racji, że jestem przekonany o tym , że polskie piwa regionalne a szczególnie piwa rzemieślnicze, są naprawdę doskonałymi napojami alkoholowymi, postanowiłem przedstawić Wam wyroby kilkunastu rozsianych po Polsce browarów. Wszystko zawarłem właśnie w tym wpisie, dlatego pozostaje mi jedynie zachęcić do miłej lektury:)
Słowem wstępu
Polskie piwa regionalne, szczególnie te z browarów rzemieślniczych to doskonałe produkty, które swoją jakością biją na głowę nawet najbardziej uznane piwa koncernowe zarówno rodzime jak i zagraniczne. Oczywiście nie da się przybliżyć Wam wszystkich polskich browarów, wytwarzających polskie piwa regionalne, dlatego poniższa lista to jedynie zbiór wybranych piw z różnych regionów Polski, które akurat udało mi się nabyć podczas moich podróży.
Dodatkowo jako piwny amator, mający na koncie ważenie własnego domowego piwa oraz cydru, spróbuję krótko opisać Wam walory smakowe, które będą całkowicie subiektywne:)
Polskie piwa regionalne – mapa browarów
Poznajcie mapę browarów, dzięki którym powstają polskie piwa regionalne! Oczywiście znajdziecie na niej tylko te warzelnie, z których miałem przyjemność spróbować piw, podróżując po Polsce!
Poznajcie polskie piwa regionalne!
Poniżej przedstawiam Wam wybrane polskie piwa regionalne, które udało mi się zdobyć i spróbować. Dodatkowo od razu podaję Wam linki do wpisów z moich podróży po kraju, podczas których „odkryłem” daną butelczynę.
Wielkopolska
Na pierwszy rzut wybrałem najbliższy mojemu sercu region, czyli Wielkopolskę. To właśnie na południu Wielkopolski się wychowałem i po niej najwięcej podróżuję, dlatego też przedstawię Wam najwięcej piwnych smaków w tego regionu.
Browar Fortuna z Miłosławia
Tak się złożyło, że moim zdaniem najlepszy polski browar – Browar Fortuna z Miłosławia, jest położony bardzo blisko moich rodzinnych stron oraz Poznania, w którym obecnie mieszkam. Dlaczego uważam go za najlepszego? Ponieważ, mimo iż mam mocno zdefiniowany ulubiony styl piwny, piwa Browaru Fortuna zawsze trafią w mój gust! Oczywiście są wyjątki, np. niektóre piwa ciemne za którymi po prostu nie przepadam. Dodatkowo wielkim atutem browaru z Miłosławia jest szeroka oferta oraz nietuzinkowość w gamie piwnych stylów, które są tutaj produkowane.
Klasyczne piwa „Miłosław”
Piwa marki MIŁOSŁAW to moja ulubiona piwna kolekcja, w której znajdziecie wyłącznie piwa jasne. Wśród kilku rodzajów, mi osobiście najbardziej smakuje MIŁOSŁAW Pilzner, który dla mnie jest po prostu nr 1 i sięgam po niego często i chętnie! Ale w tej serii znajdziecie również piwa opisane jako marcowe, sosnowe, niefiltrowane itd.
Piwa „Fortuna”
Piwa FORTUNA to przede wszystkim piwa smakowe oraz ciemne. Znajdziecie wśród nich takie smaki jak kwaśna pigwa, mirabelka czy po prostu ciemne piwo słodowe – FORTUNA Czarne.
Piwa KOMES
KOMES to seria piw dla poszukiwaczy nietypowych i niepowtarzalnych piwnym smaków. KOMES to najbardziej „elitarna” marka browaru Fortuna, która dla wielu będzie niezapomnianym piwnym doświadczeniem. Znajdziecie w niej takie style piwne jak jasne Imperial IPA, Poczwórny Bursztynowy czy ciemne: Barley Wine czy Porter Bałtycki. I przyznam Wam szczerze, że tak jak nie przepadam za ciemnymi piwami, Komesa za każdym razem wypijam ze smakiem i ciekawością.
Piwa bezalkoholowe
Na słowa uznania zasługują miłosławskie piwa bezalkoholowe, które zdecydowane wyróżniają się na tle innych piw bezalkoholowych. Bezalkoholowa IPA oraz Witbier to niesamowite piwa 0%, z czego pierwsza urzeka charakterem i wyrazistą goryczką a druga niesamowitym orzeźwiającym smakiem, podbitym kolendrą i skórką pomarańczy. Doskonałe piwa bezalkoholowe, które smakiem biją na głowę większość pełnoprawnych piw alkoholowych.
Pozostałe piwa browaru FORTUNA
Nie mogę nie wspomnieć o Cydrze Miłosławskim, który od lat ubóstwiam oraz o edycjach specjalnych, które znajdziecie pod marką MIŁOSŁAW Warzy Śmiało!
Poznajcie okolice Miłosławia!
Ciekawe miejsca w Pyzdrach (mapa, opisy, wskazówki)
Niewielkie miasto nad Wartą, położone w zachodniej Wielkopolsce skrywa w sobie niezwykła historię, ciekawe zabytki i efektowne murale, którą zachwycą…
Ląd nad Wartą. Niezwykła historia, pachnąca lawendą!
W Lądzie na Wartą jest takie jedno miejsce, z którego można dostrzec niemal wszystkie najciekawsze zakątki tej niezwykłej miejscowości. To…
Browar Niechanowo
Około 30 kilometrów na północ od Miłosławia położone jest niewielkie Niechanowo, gdzie znajduje się Browar Niechanowo. Udało mi się posmakować dwóch rodzajów ich piw: klasycznego pilsnera oraz intrygującego, ryżowego IPA. Wrażenia? Czuć, że to piwo warzone z pasją, choć dla mnie preferującego bardziej wyraziste smaki, były nieco za bardzo delikatne. Dlatego jeżeli lubicie bardzo przyjemne i umiarkowane w smaku piwo warto poszukać ich na lokalnych półkach sklepowych.
Nowy Browar Poznań
„Poznańskie” to piwo prawdziwie poznańskie, produkowane w nowo powstałym browarze na obrzeżach miasta. W moje ręce wpadło akurat „Poznańskie pszeniczne” i ogromnie pozytywnie mnie zaskoczyło! Niewiele jest pszenicznych piw, które mi smakują a to było po prostu świetne. Dlatego będąc w Poznaniu warto poszukać właśnie piw z tego browaru, choć nie jest to łatwe.
Browar Posnania
Choć na powyższym zdjęciu widzicie zarówno piwa z Browaru Fortuna oraz piwo „Tey!”, o którym za chwilę, teraz chciałbym przedstawić Wam kolejne piwa, które swoją nazwą nawiązują do stolicy Wielkopolski. Browar Posnania warzy swoje piwa w… Niechanowie, choć trzeba przyznać że są one zupełnie inną historią, której warto spróbować:) Szczególnie uradowani będą fani delikatnych i klasycznych piwnych smaków.
Browar Sady
W podpoznańskich Sadach, kojarzonych głównie z ogromnymi halami magazynowymi i produkcyjnymi, znajduje się niewielki, lokalny Browar Sady warzący piwo o bardzo wielkopolskiej nazwie „Tey!”. Choć smakowo mi ono nie przypadło, ponieważ jak dla mnie było za mało wyraziste i zbyt delikatne (nawet nieco bezpostaciowe) na pewno ze względu na ciekawą etykietę, na której znajdują się charakterystyczne miejsca Poznania, będzie ono doskonałą pamiątką z tych stron.
Browar Czarnków
W tym miejscu jedynie wspomnę o Browarze Czarnków, które choć produkuje wiele rodzajów piw, pod różnymi nazwami to dla Wielkopolan najbardziej znane jest „Noteckie”. Ja spotkałem i uwieczniłem inne piwo z czarnkowskiego browaru, które poznacie w dalszej części wpisu:)
Poznajcie stolicę Wielkopolski!
Betlejem Poznańskie czyli jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu
Jak w wielu polskich miastach, również i w Poznaniu na okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia, na jednym z dużych placów…
Dzielnica Cesarska w Poznaniu – pamiątka pełna skrajności
Dzielnica Cesarska w Poznaniu jest szczególnym miejscem na mapie centrum miasta. To „pamiątka” po dawnym zaborcy, który postanowił z ówczesnego…
Dolny Śląsk
Browar Wielka Sowa
„Sowie” to piwo z Gór Sowich, które warzone jest w Browarze Wielka Sowa w Bielawie. Bez zbędnych zahamowań, przyznam że to chyba najładniejsze piwo w Polsce, za sprawą pięknych etykiet, doskonale nawiązujących do tutejszych okolic. Niestety zachwytów nad etykietami nie do końca podtrzymał smak piwa, bo choć były one przyjemne, delikatne, i rześkie, mimo wszystko nie zaskarbiły sobie mojego, bardzo lubiącego chmielowe smaki, serca. Mimo wszystko fanom przyjemnych i delikatnych w smaku piw, na pewno bardzo przypasują.
Browar Rebelia
Piwo „Muszkiet Srebno Górski” to buteleczka, dzięki której wspomagacie Twierdzę Srebrna Góra! Samo piwo, choć było lagerem mocno smakowo przypominało mi piwa w stylu IPA, co nie szczególnie mnie radowało. Jednak czego się nie robi dla tak cudownego miejsca jak srebrnogórska twierdza!
Browar Lwówek 1209
Piwa „Lwówek” bardzo miło wspominam! Wyraziste, przyjemnie podchmielone i doskonale wpisujące się w klasykę jasnych piw. Z przyjemnością skosztowałbym ich ponownie:)
… ponownie Browar Czarnków
Choć Browar Czarnków znajduje się w Wielkopolsce, to na Dolnym Śląsku, szczególnie w okolicach Szklarskiej Poręby bez problemu kupicie piwo „Walońskie” i „Izerskie”, produkowane specjalnie dla tutejszych gestorów turystycznych. To piwa przyjemne w smaku, orzeźwiające i bardzo poprawne, przez co zasmakują wielu z Was!
Poznajcie atrakcje Dolnego Śląska!
Ślęża i Srebrna Góra, czyli mikropodróż po Dolnym Śląsku!
Planowana na prędce i w małym zamieszaniu w związku z epidemią, mikropodróż po Dolnym Śląsku okazała się dokładnie tym, co…
Wodospad Szklarki: trasa, parking i praktyczne informacje
Wodospad Szklarki to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby! Poznajcie kolejny wpis a w nim wszystko, co powinien wiedzieć…
Pomorze Zachodnie
Minibrowar Kowal z Koszalina
To właśnie Minibrowar Kowal z Koszalina stoi za produkcją wszystkich nadmorskich „Wiwatów”, czy to z Międzyzdrojów czy z wielu innych nadbałtyckich miejscowości. Miło, że mamy spory wybór piwnych stylów z których ja mogę polecić imbirowo-miodowe i pszeniczne. One najbardziej zapadły mi w pamięci:)
Browar Bosman ze Szczecina
Choć szczeciński Browar Bosman od wielu lat jest w rękach grupy Calsberg, pozostał „wierny” produkowanemu piwu i warzy niemal wyłącznie złociste trunki marki „Bosman”. Nie ma co się czarować, piwo Bosman to piwo produkowane na masową skalę i swoim smakiem tylko to potwierdza. Niemniej, można je traktować jako piwo regionalne bo faktycznie ciężko znaleźć je gdzieś indziej niż na Pomorzu Zachodnim.
Browar Połczyn
W drodze na Pomorze Zachodnie lub środkowe wybrzeże, warto wykręcić w stronę Połczyna Zdroju, gdzie oprócz uroków uzdrowiska możemy również skosztować bardzo dobrego piwa! Trzeba przyznać, że piwo z Połczyna Zdrój smakuje doskonale, choć nie jest mocno chmielone (choć ja osobiście lubię chmielowe nuty) jest bogate w smaku! Na szczególną uwagę zasługuje piwo z dodatkiem lokalnego miodu drahimskiego, który jest wpisany na listę Chronionego Oznaczenia Geograficznego i pozyskiwany w całkowitej zgodzie z naturą.
Odkryjcie Pomorze Zachodnie!
Atrakcje dla dzieci w Niechorzu i okolicy
Lubicie odpoczywać nad morzem i szukacie ciekawego miejsca na rodzinne wakacje? Poznajcie Wybrzeże Rewalskie i sprawdźcie jakie atrakcje dla dzieci…
Atrakcje w Niechorzu i okolicach. Nudy nie będzie!
Poznajcie najciekawsze atrakcje w Niechorzu i okolicach, dzięki którym Was urlop w tych stronach będzie ciekawy i niezapomniany. Poza pięknymi…
Pomorze Wschodnie
Minibrowar Kowal z Koszalina po raz drugi!
Jak już wspomniałem, to właśnie z Koszalina pochodzą wszystkie nadmorskie piwa „Wiwat … (tu wstaw nazwę miejscowości)”. Podobnie piwa „Usteckie” i „Słupskie”, zostały uwarzone w tym samym miejscu. Zaryzykuję stwierdzenie, że piwa te różnią się wyłącznie etykietą, bo zawartość butelki wydaje się identyczna:) Ciekawostką jest piwo o zielonej barwie – Irlandzkie.
Stary Browar Kościerzyna
Ukryta na pomorzu wschodnim Kościerzyna skrywa w sobie browarniczą perełkę – Stary Browar Kościerzyna. Lager który pochodzi właśnie z tego browaru na chwilę obecną na pewno znajduję się w moim TOP3! Również pozostałe rodzaje piwa zasługują na słowa uznania, bo pije się je z ogromną przyjemnością! Znajdziecie je na Pomorzu Wschodnim ale również w niektórych sklepach na terenie całego kraju!
Pomorze Wschodnie czeka! Oto kilka ciekawych miejsc!
Nadmorskie Rowy: atrakcje, które warto zobaczyć!
Całe polskie wybrzeże jest wyjątkowe ale jedno miejsce szczególnie zapisało się w moim sercu: Rowy – atrakcje, które w nich…
Rowy – miejsce stworzone do wypoczynku
Tak się złożyło, że miejscem gdzie spędziłem tegoroczne wakacje były Rowy. Zapowiadało się niepozornie, ale suma summarum było świetnie. Moje…
Kujawy
Browar Krajan
Piwo „Bydgoskie” jasne pełne, kupiłem podczas wizyty w Bydgoszczy po dosyć długich poszukiwaniach. W końcu gdy trafiłem do sklepu, gdzie na piwa było osobne pomieszczenie… trudno było znaleźć lokalne piwa regionalne. Ostatecznie kupiłem dwa powyższe z czego liczyłem że bliżej moim smakom będzie „Bydgoskie”. Niestety, piwo okazało się bez wyrazu, zbyt delikatne i podobne do typowych „koncerniaków”…
Browar Koronowo
Z drugim kujawskim piwkiem było o wiele lepiej! Choć było to jasne ALE, które nie należy do moich ulubionych, było bardzo przyjemnym doznaniem smakowym. Czuć było, że piwo pochodzi z małego, rzemieślniczego browaru, w którym w warzenie piwa wkłada się całe serce! Żałuję, że udało się dostać tylko jeden rodzaj piwa z Koronowa bo chętnie spróbował bym piwa w innych stylach. Warto!
Poznajcie Kujawy!
Moje zwiedzanie Bydgoszczy. Śródmieście miasta
Jednodniowy wyjazd do Bydgoszczy okazał się doskonałym pomysłem! Oczywiście jak przypuszczałem jeden dzień nie wystarczy by zobaczyć wszystko, co przygotowano…
Jakie atrakcje w Bydgoszczy warto zobaczyć?
Chcecie poznać atrakcje w Bydgoszczy? Dobrze trafiliście, bo oto przed wami lista 62 miejsc, wydarzeń lub innych atrakcji, dzięki którym…
Ziemia Lubuska
Browar Witnica
Będąc na Ziemi Lubuskiej nie można nie spróbować piw z Browaru Witnica! Choć do zdjęcia pozostało mi jedynie piwo Lubusz, to spróbowałem ich wtedy wiele i ku mojemu zaskoczeniu, były świetne! Dlatego odwiedzając te strony, nie odmawiajcie sobie przyjemności ich spróbowania, bo na brak wyboru nie będziecie narzekać!
Ciekawi Ziemi Lubuskiej? Poznajcie ją!
Lubniewice i Łagów – dwie perły Ziemi Lubuskiej
Lubniewice i Łagów to dwie niesamowite miejscowości, leżące na Ziemi Lubuskiej. Niesłusznie moim zdaniem tylko jedna z nich nazywana jest…
Jakie atrakcje w Lubniewicach warto zobaczyć?
Jakie ciekawe miejsca i atrakcje w Lubniewicach warto zobaczyć? Oto wpis, który odpowie na to pytanie! Oczywiście po szersze opisy…
Beskid Śląski
Browar Zamkowy Cieszyn
Przyznaję się bez bicia, że piwa z Cieszyna kupiłem w Poznaniu, długo po mojej wizycie w Beskidzie Ślaskim. Nie żałowałem tego zakupu, ponieważ głównie Kellerski okazał się po prostu świetny. Oczywiście jak dla mnie:) Był przyjemnie goryczkowaty, wyrazisty w smaku i charakterny, czyli dokładnie taki jak lubię. Drugie z cieszyńskich piw – Noszak, było bardzo podobne do dobrze znanych piw koncernowych. W smaku był delikatny i bez wyrazu, jednym słowem poprawny i na pewno wielu fanom takiego piwnego stylu przypasuje.
Wkrótce kolejne polskie piwa regionalne!
Z każdą kolejną podróżą i poznawaniem nowych regionów naszego kraju w tym wpisie pojawiać się będą kolejne polskie piwa regionalne. Dla mnie to już niemal mała tradycja, że będąc w dowolnym zakątku Polski, chodzę po sklepach monopolowych i szukam tych piwnych perełek.
A jeżeli i Wy chcecie ruszyć w podróż piwnym szlakiem, przeczytajcie garść moich bezcennych rad, dzięki którym podróżowanie będzie łatwiejsze. Znajdziecie je w poradnikach turystycznych, spośród których dwa z nich widzicie poniżej!
Listonic. Mobilna checklista, nie tylko do zakupów…
Kiedyś myślałem, że mam dobrą pamięć ale już z tego wyrosłem:) Od kiedy, zamiast kilku tematów na głowie mam ich…
Paragony grozy! Jak ich uniknąć?
„Paragony grozy” to jedno z głośniejszych haseł każdego sezonu urlopowego. Choć wiele w nim przesady i sensacji, można na nie…