gorzelnia szreniawa browa szreniawa muzeum rolnictwa w szreniawie piwo rzemieślnicze

Na piwnym szlaku. Odkryjcie polskie piwa regionalne!


W porównaniu do mojego ojca, który za piwem po prostu nie przepada, ja jestem wielkim fanem tego złocistego trunku! Podróżując po Polsce, oprócz poznawania niezwykłych miejsc i historii, które znajdziecie na mojej interaktywnej mapie, poszukuję również regionalnych piwnych smaków. Właśnie z tego kaprysu, narodziła się już niemal moja podróżnicza tradycja, czyli szukanie i odkrywanie wyrobów lokalnych piwowarów. Dodatkowo, z racji, że jestem przekonany o tym, że polskie piwa regionalne a szczególnie piwa rzemieślnicze, są naprawdę doskonałe, postanowiłem przybliżyć Wam kilkadziesiąt rozsianych po Polsce browarów, których piw mogłem spróbować przy okazji moich podróży. Wszystko zawarłem właśnie w tym wpisie, dlatego pozostaje mi jedynie zachęcić do miłej lektury:)

UWAGA! Wpis nieodpowiedni dla osób poniżej 18 lat.

Słowem wstępu – polskie piwa regionalne

Polskie piwa regionalne, szczególnie te z browarów rzemieślniczych to doskonałe produkty, które swoją jakością biją na głowę nawet najbardziej uznane piwa koncernowe zarówno rodzime jak i zagraniczne. Oczywiście nie da się przybliżyć Wam wszystkich polskich browarów, wytwarzających polskie piwa regionalne, dlatego poniższa lista to jedynie zbiór wybranych piw z różnych regionów Polski, które akurat udało mi się nabyć przy okazji moich podróży. Dodatkowo jako piwny amator, mający na koncie ważenie własnego domowego piwa oraz cydru, spróbuję krótko opisać Wam walory smakowe, które będą całkowicie subiektywne:)

Poznajcie polskie piwa regionalne!

Poniżej przedstawiam Wam wybrane polskie piwa regionalne, które udało mi się zdobyć i spróbować. Dodatkowo od razu podaję Wam linki do wpisów z moich podróży po kraju, podczas których “odkryłem” daną butelczynę.

Wielkopolska – piwa regionalne


Na pierwszy rzut wybrałem najbliższy mojemu sercu region, czyli Wielkopolskę. To właśnie na południu Wielkopolski się wychowałem i po niej najwięcej podróżuję, dlatego też przedstawię Wam najwięcej piwnych smaków w tego regionu.

Browar Fortuna

Zacznę od Browaru, położonego zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od mojego rodzinnego domu, czyli Browaru Fortuna z Miłosławia. Nie dość, że znajduje się bardzo blisko mnie, bardzo odpowiada mi to wszystko, co zostało w nim uwarzone. Mimo, że mam mocno zdefiniowany ulubiony styl piwny, piwa Browaru Fortuna zawsze trafią w mój gust! Browar Fortuna ma w swojej ofercie kilkadziesiąt piwnych gatunków i stylów, produkowanych pod markami MIŁOSŁAW, FORTUNA i KOMES.

Najciekawiej prezentują się piwa KOMES. To seria piw dla poszukiwaczy nietypowych i niepowtarzalnych piwnym smaków. Znajdziecie w niej takie style piwne jak m. in. jasne Imperial IPA, Poczwórny Bursztynowy czy ciemne Barley Wine. I przyznam Wam szczerze, mimo że nie jestem wielkim fanem ciemnych piw, Komesa za każdym razem wypijam ze smakiem i ciekawością.

wielkopolski pn i rogalin polskie piwa regionalne
komes miłosław fortuna porter bałtycki polskie piwa regionalne ciemne

Moją ulubioną marką z Browaru Fortuna są zdecydowanie jasne piwa spod szyldu MIŁOSŁAW. Wśród kilku rodzajów, mi osobiście od wielu lat najbardziej smakuje MIŁOSŁAW Pilzner, po którego zawsze chętnie sięgam, nie tylko podczas podróży! W tej serii znajdziecie również m. in. piwa: Marcowe, charakterny Chmielowy Lager czy wyjątkowe Sosonowe APA. Ogromne brawa należą się również za doskonałe piwa bezalkoholowe: Bezalkoholowe IPA oraz Bezalkoholowy Witbier – jedne z najlepszych piw bezalkoholowych w kraju!

Ostatnią piwną marką miłosławskiego browaru są piwa FORTUNA, które są przede wszystkim piwami smakowymi oraz ciemnymi. Znajdziecie wśród nich takie smaki jak Kwaśna Pigwa, Mirabelka czy piwa ciemne np. Miodowe Ciemne, Czarne czy równie fantastyczne Czarne Bezalkoholowe. Całość dopełnią doskonałe cydry m. in. wyśmienity Miłosławski Półsłodki czy urzekający gruszkowy Perry Miłosławski.

Moje typy od Browaru Fortuna!
  • MIŁOSŁAW Pilzner – doskonale skomponowane i wyraziste piwo, które tylko z wyglądu przypomina klasyczne pilznery ze sklepowych półek. W smaku bardzo rześkie, pijalne i przyjemnie orzeźwiające. Charakterystyczna ziołowa a nawet nieco sosnowa goryczka jest bardzo przyjemna, dobrze wyczuwalna ale nie dominująca, za to świetnie wpisująca się w ogólne wrażenia smakowe. Dla mnie doskonałe piwo a dodatkowo łatwo dostępne (np. w sieci sklepów Żabka) oraz nie kosztujące miliony monet!
  • Bezalkoholowy Wietbier – niesamowicie orzeźwiający, pięknie pachnący, zarówno w aromacie jak i smaku lekko cytrusowy oraz nieco kwiatowy – lato zamknięte w butelce! Mimo, że jestem fanem pilznerów z dużą goryczką, po Witbiera sięgam bardzo chętnie i piję z ogromną przyjemnością!

Browar Grodzisk

Browar w Grodzisku Wielkopolskim to jeden z najciekawszych browarów w kraju. To właśnie w Grodzisku, gdzie od około 700 lat warzy się piwo, powstał jedyny całkowicie polski styl piwa – piwo grodziskie! Wyjątkowość zawdzięcza produkcji piwa na bazie ujmowanej tutaj wody grodziskiej z wykorzystaniem specjalnego szczepu drożdży górnej fermentacji, używanych wyłącznie do fermentacji piwa grodziskiego!

browar grodzisk piwo z gordziska
polskie piwa regionalne browar grodzisk piwo z grodziska
browar grodzisk

W stałej ofercie dostępnych jest 5 piw grodziskich, które uzupełniają piwa z edycji limitowanych. Najważniejszym z nich jest oczywiście Piwo z Grodziska, czyli zamknięty w butelce jedyny polski styl piwny! Uzupełniają go 3 piwa GRODZISKIE: Session ALE, White IPA oraz APA, wszystkie skomponowane na bazie polskich odmian chmielu. W stałej ofercie jest również niesamowicie soczyste i orzeźwiające Bezalkoholowe MANGO ALE. Całość uzupełnia kilka piw z edycji limitowanych, zarówno jasnych jak i ciemnych.

Moje typy od Browaru Grodzisk!
  • GRODZISKA WHITE IPA – lekkie, cytrusowe w aromacie i bardzo orzeźwiające w smaku. Umiarkowana goryczka fajne komponuje się owocowym i odrobinę kwiatowym smakiem. Ciekawostką jest dodatek herbaty sencha, która nadaje nieco herbacianego posmaku. Ogólnie, jako fan dobrze nachmielonych pilznerów, muszę stwierdzić że piwo doskonale “wjeżdża”, jest bardzo przyjemne i na pewno zadowoli każdego, kto szuka ciekawego, delikatnego i jednocześnie wyrazistego w smaku piwa.
  • GRODZISKIE SESSION ALE – doskonale orzeźwiające dzięki wysokiemu wysyceniu (nagazowaniu). W smaku łagodne, ziołowe i delikatnie kwiatowe z bardzo przyjemną goryczką, dzięki fermentowaniu na zimno polskim chmielem Sybilla. Czysta przyjemność!

ROCK BROWAR JAROCIN

ROCK BROWAR JAROCIN to niewielki rzemieślniczy browar w mieście, które na stałe zapisało się w historii polskiej muzyki rockowej! Stworzyła go w 2018 roku dwójka przyjaciół: Karol Kuch i Przemysław Szyduk. Po początkowym sukcesie i zyskaniu uznania lokalnej społeczności pierwotny browar restauracyjny przekształcono w pełnoprawny browar rzemieślniczy, warzący piwo z rockową duszą do dnia dzisiejszego.

rock browar jarocin polskie piwa regionalne
rock browar jarocin polskie piwa regionalne
rock browar piwa jarocin

W kolekcji piw, warzonych przez ROCK BROWAR JAROCIN znajdziecie kilkanaście piwnych stylów, które bardzo pomysłowo nazwano dla podkreślenia rockowej duszy. I tak oto wśród piw jarocińskiego browaru znajdziecie m. in. piwo PUNK PILS (pils), REGGAE AMERICAN WHEAT (amercican wheat) czy SKELETON CHILI VANILLA EDITION RIS (russian imperial stout). Całej piwnej kolekcji możecie spróbować w klubie KONTRAPUNKT, znajdującym się w Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie, który prowadzony jest właśnie przez ROCK BROWAR.

Moje typy od ROCK BROWAR JAROCIN!
  • AMERICAN WHEAT REGGAE – Pierwsze wrażenie: jeszcze przed spróbowaniem: dosłowna eksplozja aromatu świeżych, słodkich cytrusów, które czuć bardzo intensywnie i przyjemnie! W smaku wytrawne, rześkie z bardzo przyjemną, umiarkowaną goryczką, która ma fajny ziołowo-cytrusowy posmak. Klasa piwko!
  • SESSION IPA SKATE – bardzo przyjemne i intensywnie cytrusowe w aromacie. W smaku zdecydowanie wytrawne, lekko gorzkie, nieco cytrusowe, przypominające mało słodkie cytrusy jak grejfrut czy limonka. Goryczka słabo wyczuwalna przez co dla wielu piwo będzie bardzo pijalne i orzeźwiające!

Browar Czarnków

Browar Czarnków to niewielki browar z centralnej Wielkopolski, który do dzisiaj produkuje wykorzystując wyłącznie dawne metody produkcji i klasyczne urządzenia piwowarskie m.in. otwarte kadzie fermentacyjne czy kocioł parowy. Dzięki uszanowaniu tradycji piwowarskich oraz rzetelnego uprawiania sztuki warzenia piwa, najbardziej znane piwo tutejszego browaru – Noteckie – zostało w 2006 roku wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jako jedni z nielicznych browarów w kraju rozlewają swoje piwa do charakterystycznych butelek typu steine o pojemności 330 ml.

browar czarnków noteckie pils bursztynowe jasne pełne polskie piwa regionalne
piwo noteckie bączki browar czarnków
browar czarnków łoś czarnkowskie

Browar ma w swojej kolekcji kilka piwnych marek, m. in. Noteckie, Gniewosz, Konstancin czy stworzone w Sudetach Walońskie i Izerskie. Niemal każda marka ma w sobie kilka piwnych stylów, dlatego wybór piw z Czarnkowa jest naprawdę duży. A dodatkowo w swojej ofercie Browar Czarnków ma również klasyczne jasne pełne, dystrybuowane na lokalny rynek i będące doskonałą alternatywą dla koncerniaków np. Czarnków czy Łoś.

Moje typy od Browar Czarnków!
  • Noteckie Bursztynowe – mój osobisty numer 1 pośród czarnkowskich piw! Dobrze wyważona słodowość w połączeniu z średnią goryczką, tworzy świetne połączenie, które do tego wszystkie ma przepiękną, bursztynową barwę! Czuć w nim charakterek, którego szukam w piwach!
  • Piwo Noteckie Pils – już zapach piwa jest bardzo przyjemny, co później podtrzymuje również jego smak. Całość jest delikatna, mało słodowa i świetnie orzeźwia a wyraźna nutka goryczki na końcu, na pewno zostanie doceniona przez fanów bardziej charakternych piw.
  • ŁOŚ – choć czarnkowski Łoś to nie jest piwo z tej samej półki co np. Noteckie, jest świetną alternatywą dla wszelkiej maści piw z dużych koncernów. Wyraźnie słodowe, klasyczne jasne pełne z delikatną goryczką, dodającą mu charakteru, na pewno zasmakuje Wam dużo bardziej niż jakikolwiek inny, popularny piwny trunek rodem z ogromnych browarów przemysłowych.

Browar Szreniawa

Na terenie Narodowego Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie (poznajcie je z mojego wpisiu – tutaj) w budynku dawnej gorzelni znajduje się kolejny, bardzo ciekawy browar w Wielkopolsce. Browar Szreniawa specjalizuje się warzeniu piw rzemieślniczych, których ma kilkanaście w swojej stałej ofercie. Ale Browar Szreniawa to również miejsce, gdzie możecie zobaczyć na własne oczy jak powstaje rzemieślnicze piwo! W zabytkowym budynku, gdzie na co dzień warzone jest piwo możecie również wziąć udział w prezentacji procesu warzenia piwa czy warsztatach z sensoryki piwa i kultury spożycia alkoholu.

browar szreniawa stara gorzelnia piwo regionalne pils jakne polskie chmiele miodowe letnie kwasne
gorzelnia szreniawa browa szreniawa muzeum rolnictwa w szreniawie piwo rzemieślnicze

W stałej ofercie piw Browaru Szreniawa jest kilkanaście pozycji, wśród których znajdziecie klasyczne Jasne, Pszeniczne czy Ciemne ale również takie wyjątkowe smaki jak np. Letnie Kwaśne, Jasne Polski Chmiel czy Belgian Blonde. Wszystkie je możecie nabyć w sklepie mieszczącym się w budynku kasy Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, punktach sprzedaży w centralnej Wielkopolsce czy kupić online na stronie internetowej Browaru Szreniawa.

Moje typy od Browar Szreniawa!
  • Jasne Polski Chmiel – mimo, że nazwa mogła by wskazywać na ostre chmielenie, piwo jest umiarkowanie goryczkowe. W smaku wyczuwalnie słodowe i nieco alkoholowe i bez wątpienia najlepiej smakuje schłodzone. Na plus zasługuje prosty skład: woda, słód, 4 polskie chmiele (Marynka, Sybilla, Oktawia, Puławski) oraz drożdże.
  • Letnie Kwaśne – bardzo delikatny zapach owocowo-kwiatowy. W smaku zdecydowanie dominuje bardzo intensywny kwaśny smak m. in. dzięki dodatkowi soku z limonki, której charakterystyczny posmak jest bardzo dobrze wyczuwalny. Piwo jest mocno orzeźwiające, przez co najlepiej sprawdzi się podczas ciepłych, letnich dni!

Nowy Browar Poznań

“Poznańskie” to piwo prawdziwie poznańskie, produkowane w całkiem niedawno powstałym browarze na obrzeżach stolicy Wielkopolski. Nowy Browar Poznań póki co ma w swoim katalogu zaledwie kilka piwnych stylów, ale najważniejsze jest to, że trzymają one wysoką jakość!

nowy browar poznań piwo poznańskie polskie piwa regionalne

W moje ręce wpadło akurat POZNAŃSKIE PSZENICZNE oraz POZNAŃSKIE JASNE PEŁNE. Szczególnie to pierwsze bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło, ponieważ trudno piwom pszenicznym wpasować się w moje gusta! Niewiele jest pszenicznych piw, które mi zasmakowały a to z Nowego Browaru Poznań było po prostu świetne! Szukając piwa rodem z Poznania, warto poszukać właśnie “Poznańskiego”, choć nie będzie to łatwe, bo piwo póki co produkowane jest w małych seriach.

Browar POLANIN

browar polanin poznań

Browar POLANIN to niewielki, kraftowy browar rodem z Wielkopolski. W swoim katalogu ma 4 piwne style: LAGER, PILSNER, PSZENICZNE i IPA. Powiecie klasyki ale pamiętajcie, że prawdziwą sztuką jest uwarzyć doskonałe klasyczne piwo! TO właśnie udało się piwowarom POLANINA, co mogę stwierdzić po spróbowaniu dwóch z nich. POLANIN LAGER urzekł mnie wyrazistym, umiarkowanie gorzkim smakiem z nutami korzennymi oraz delikatnym wysyceniem, dzięki czemu piło się je z ogromną przyjemnością. POLANIN PSZENICZNE było takie, jakie powinno być piwo pszeniczne! Delikatne, aksamitne, nieco słodkawe i świetnie komponujące się ze słabą ale wyczuwalną goryczką.

Browar Niechanowo

polskie piwa regionalne

Około 10 kilometrów na południowy-wschód od Gniezna położone jest niewielkie Niechanowo, gdzie znajduje się Browar Niechanowo. Udało mi się posmakować dwóch rodzajów ich piw: klasycznego pilsnera oraz intrygującego, ryżowego IPA. Wrażenia? Czuć, że to piwo warzone z pasją, choć dla mnie preferującego bardziej wyraziste smaki, były nieco za bardzo delikatne. Dlatego jeżeli lubicie bardzo przyjemne i umiarkowane w smaku piwo warto poszukać ich na lokalnych półkach sklepowych.


Poznajcie ciekawe miejsca w Wielkopolsce!

Podróżujcie nie tylko piwnym szlakiem! Wielkopolska skrywa w sobie wiele podróżniczych smaczków, wiele z nich poznacie na kierunkowo.pl, gdzie oznaczyłem je dla Was tagiem #województwo wielkopolskie. Ze swojej strony piwoszom polecam wspomniane już Muzeum Rolnictwa w Szreniawie (gdzie mieści się Browar Szreniawa) ale również Muzeum Gorzelnictwa w Turwi, które znajduje się w murach nadal czynnej gorzelni rolniczej oraz Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie z klimatycznym klubem KONTRAPUNKT, prowadzonym przez Rock Browar Jarocin!

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Dolny Śląsk – piwa z regionu


Przenosimy się na południe a dokładnie przepiękny Dolny Śląsk, który zachwyca nie tylko atrakcjami ale również doskonałym, regionalnym piwem!

Browar Wielka Sowa

“Sowie” to piwo z Gór Sowich, które warzone jest w Browarze Wielka Sowa w Bielawie. Bez zbędnych zahamowań, przyznam że to chyba najładniejsze piwo w Polsce, za sprawą pięknych etykiet, doskonale nawiązujących do tutejszych okolic. Browar Wielka Sowa ma bardzo szeroką ofertę warzonych u siebie piw, od klasycznych stylów, po bardziej nowofalowe rodzaje a kończąc na piwach smakowych i bezalkoholowych. W sumie kilkadziesiąt rodzajów!

browar wielka sowa piwo sobie polskie piwa regionalne piwo muszkiet browar rebel
polskie piwa regionalne

Piwa “Sowie” które udało mi się kupić na rynku w Srebrnej Górze, okazały się bardzo delikatne, słodowe w smaku, przyjemne i rześkie, przez co nie do końca trafiły w moje ulubione smaki. Nie zmienia to faktu, że zarówno SOWIE MARCOWE, SOWIE MIODOWE jak i SOWIE JASNE PEŁNE na pewno podbiją serca nie jednego piwosza, bo to po prostu dobrze uwarzone piwa!

Browar Rebelia

Piwo “Muszkiet Srebno Górski”, który widzieliście na powyższym zdjęciu w towarzystwie piw Sowich, to buteleczka, dzięki której wspomagacie Twierdzę Srebrna Góra! Samo piwo stworzone przez Browar Rebelia, choć miało być lagerem okazało się bardziej charakterne niż się spodziewałem i smakiem przypominało mi piwa w stylu IPA. Warto spróbować, szczególnie że wspomagacie jednocześnie niezwykle cudowne miejsce jakim jest srebrno górska twierdza!

Browar Lwówek 1209

Browar Lwówek 1209 to jedna z największych gwiazd dolnośląskiej sceny browarniczej. Najstarsza wzmianka o cechu piwowarów w Lwówku Śląskim pochodzi z 1209 roku, jednak obecny browar powstał w XIX wieku. Browar w Lwówku Śląskim wytwarza piwo przy wykorzystaniu naturalnych procesów produkcji piw, korzystając do dzisiaj m. in. z otwartej fermentacji oraz tradycyjnych receptur, które możecie zresztą dokładniej poznać w działającym przy browarze muzeum browarnictwa.

Piwa z Browaru Lwówek bardzo miło wspominam! Wyraziste, przyjemnie podchmielone i doskonale wpisujące się w klasykę jasnych piw. Z przyjemnością skosztowałbym ich ponownie, co na pewno uczynię podróżując ponownie po Dolnym Śląsku.

Oczywiście widoczne na zdjęciu piwo ROHOZEC Skalak nie pochodzi z Browaru Lwówek.

Poznajcie niezwykłe miejsca na Dolnym Śląsku!

Podobnie jak w przypadku Wielkopolski, również Dolny Śląsk jest pełen niesamowitych zakątków i atrakcji, które możecie poznać na kierunkowo.pl, gdzie oznaczyłem je dla Was tagiem #województwo dolnośląskie. Piwoszom na pewno mogę polecić Muzeum Browarnictwa w Lwówku Śląskim ale również Twierdzę Srebrna Góra, gdzie dawniej piwo lało się strumieniami i funkcjonował fortowy browar!

Pomorze – nadbałtyckie browary


Każdy piwosz, który choć raz był nad polskim morzem, na pewno zauważył że pełno tam lokalnego piwa. Piwo z danej miejscowości to jedna z popularnych pamiątek z nad morza, dlatego też niemal każdy większy kurort ma swoje lokalne piwo… No nie do końca, ale szczegóły poniżej!

Minibrowar Kowal z Koszalina

To właśnie Minibrowar Kowal z Koszalina stoi za produkcją wszystkich nadmorskich piw Wiwat (tu wstaw miejscowość) czy lokalnych piw np. Usteckiego, Latarnika Rewalskiego, zielonego Islandzkiego czy Jasnej Pary. Minibrowar Kowal to browar restauracyjny, który rozpoczął swoją działalność w 2008 roku. W ofercie ma bardzo wiele rodzajów piw, w tym kilkanaście piwnych stylów.

latarnik rewalski złoty płomień jasna para piwo rewal niechorze minibrowar kowal polskie piwa regionalne
piwo wiwat Międzyzdroje minibrowar kowal

Najczęściej nad morzem spotkacie się z klasycznym piwem JASNE, PSZENICZNE Weizen, CIEMNE i moim zdaniem najbardziej ciekawym MIODOWO-IMBIROWYM z nutą maliny. Mimo, że to właśnie smakowe piwo najbardziej zapadło mi w pamięci, pamiętam, że żadne z nich mnie również nie rozczarowało, dlatego jeżeli macie ochotę napić się dobrego piwa nad Bałtykiem – śmiało polecam!

Stary Browar Kościerzyna

Historia piwowarstwa w Kościerzynie liczy sobie już ponad 150 lat historii, którą kontynuuje uruchomiony w 2013 roku Stary Browar Kościerzyna. Browar w Kościerzynie w sercu malowniczych Kaszub, to miejsce gdzie piwowarską tradycję łączy się z nowoczesnością, tworząc wyjątkowe piwo, którego bazą są nadaj te same co dawniej ujęcia wody.

stary browar kościerzyna polskie piwa regionalne

Obecnie w Starym Browarze Kościerzyna warzone jest kilka rodzajów piw, wśród nich klasyczne LAGER, PILS czy PSZENICZNE a również piwa w takich stylach jak RED LAGER, AMERICAM IPA czy FEELEMON. Warto po nie sięgnąć nie tylko dlatego, że to bardzo dobre piwa ale również z racji, że dostaniecie je nie tylko na Pomorzu ale również w niektórych ogólnopolskich sieciach handlowych.

Moje typy od Stary Browar Kościerzyna!
  • PILS – bardzo przyjemne i orzeźwiające piwo o zdecydowanym słodowym charakterze. Duże wysycenie, łagodny smak i bardzo niska goryczka sprawiają, że znajdzie sobie wielu sympatyków!
  • LAGER – wytrawne piwo o zdecydowanym i wyrazistym smaku oraz bursztynowej barwie. W smaku dominuje słodowość, której nic nie zakłóca, ponieważ piwo ma niskie nagazowanie i bardzo słabo wyczuwalną goryczką. Miłośnicy słodowych, wyrazistych piw będą zachwyceni!

Browar Amber

Poznajcie Browar Amber – rodzinny i niezależny browar z Pomorza! Historia Browaru Amber sięga 1993 roku, kiedy to w niewielkim Bielkówku ruszył proces warzenia piwa, który do dzisiaj opary jest o własne uprawy jęczmienia browarnego, własną stację propagacji drożdży oraz własne ujęcie wody. To wszystko wraz z pielęgnacją browarniczych tradycji Pomorza, daje niesamowitą gamę piw rzemieślniczych.

browar amber johannes czarny bez apa polskie piwa regionalne
browar amber johannes czarny bez apa polskie piwa regionalne
browar amber pszeniczniak

W stałej ofercie Browaru Amber znajduje się kilkanaście rodzajów piw, w tym unikalne piwo JOHANNES, stworzone wspólnie przez Browar Amber i Muzeum Gdańska, z sprzedaży którego część środków idzie na wspieranie regionalnego muzeum poprzez zakup do niego nowych eksponatów. Oprócz niego w stałej kolekcji piw znajdzie również takie piwa jak APA, PIWO ŻYWE, KOŹLAK, portera GRAND, smakowe MARANGO czy BEZALKOHOLOWE IPA.

Moje typy od Browar Amber!
  • PSZENICZNIAK – bardzo klasyczne pszeniczne piwo o bardzo prostym składzie, w którym znajduje się tylko to, co w pszenicznym piwie być powinno! Uwarzone w stylu Hefeweizen, orzeźwiające, nieco kwaskowe i goździkowe w smaku. Każdy fan pszenicznego piwa będzie usatysfakcjonowany.
  • CZARNY BEZ – nieoczywiste piwo, które łączy w sobie smak klasycznego lagera z wyjątkowym smakiem i aromatem czarnego bzu. Dodatek soku z czarnego bzu bardzo delikatnie i subtelnie przełamuje słodowość piwa a dodatkowo, wzbogaca całość o piękne kwiatowe aromaty! Propozycja nie tylko dla Pań.

Browar Połczyn

połczyn zdrój piwo połczyńskie na miodzie drahimskim

W drodze na Pomorze Zachodnie lub środkowe wybrzeże, warto wykręcić w stronę Połczyna Zdroju, gdzie oprócz uroków uzdrowiska możemy również skosztować bardzo dobrego piwa z Browaru Połczyn! Trzeba przyznać, że piwo z Połczyna Zdrój smakuje doskonale, ma bogaty i złożony smak a dodatkowo nie jest mocno chmielone! Na szczególną uwagę zasługuje piwo z dodatkiem lokalnego miodu drahimskiego (POŁCZYN NA MIODZIE DRAHIMSKIM), który jest wpisany na listę Chronionego Oznaczenia Geograficznego i pozyskiwany w całkowitej zgodzie z naturą.


Pomorze czeka! Oto kilka ciekawych miejsc!

O tym, że polskie Pomorze jest piękne nie muszę chyba szczególnie informować, bo większość z Was zapewne choć raz w życiu była nad polskim Bałtykiem. Atrakcje i miejsca, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, znajdziecie na kierunkowo.pl, gdzie oznaczyłem je dla Was tagiem #województwo zachodniopomorskie i #województwo pomorskie. Fanom złocistego trunku polecam zabrać buteleczkę ulubionego piwa i ruszyć wieczorem na jedną z nadmorskich plaż na przepiękne zachody Słońca, podczas których wszystko smakuje znacznie lepiej i tonie w złocistych kolorach!

Pozostałe piwa regionalne


Podczas swoich podróży udało mi się dotrzeć w wiele regionów Polski, jednak nie od zawsze podróżowałem również za piwnymi smakami… Dlatego ostatnia część to pozostałe, polskie piwa regionalne z terenów do których udało mi się dotrzeć i które znajdziecie również w na kierunkowo.pl!

Browar Witnica

WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE

Na pierwszy ogień zabieram Was na Ziemię Lubuską, do Browaru Witnica. Podobno w Witnicy już w XIV wieku, cystersi warzyli złociste trunki, jednak historia Browaru Witnica jest nieco krótsza, bo sięga 1848 roku. Obecnie browar posiada szeroką ofertę piw, która stale jest rozszerzana. Najbardziej znanymi markami są piwa: LUBUSKIE i LUBUSZ które możecie spróbować w kilkudziesięciu piwnych odmianach.

piwo lubusz browar witnica
rewalskie browar witnica piwo polskie piwa regionalne

Podczas urlopu w Lubniewicach, spróbowałem chyba kilkunastu piw LUBELSKIE lub LUBUSZ, wtedy jednak nie myślałem o tym, że będę dzielił się z Wam również podpowiedziami regionalnych polskich browarów. Udało się jednak odkopać w moich archiwach jedno pamiątkowe zdjęcie LUBUSZA, jako dowód, że miałem go w ręce:) Jednak na piwa z Witnicy natknąłem się w… Rewalu! Tamtejsze lokalne piwo – REWALSKIE – uwarzono właśnie w Witnicy, dlatego mogę Wam coś o nich powiedzieć.

Moje typy od Browar Witnica!
  • REWALSKIE JAGODOWE – intensywnie pachnące jagodą niemal dopiero co zarwaną z lasu, w smaku przyjemnie jagodowe, wyraźnie słodkie i z bardzo delikatną, subtelną goryczką na końcu, nisko nasycone przez co bardzo pijalne.
  • REWALSKIE CIEMNE – smakuje jak lekko osłodzona kawa z delikatną goryczką na końcu. Ogólnie patrząc, piwo bardzo przyjemne i dobrze wyważone smakowo. Jak na ciemne piwo, wydaje się bardzo lekkie.

Browar PINTA

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

Browar PINTA to pierwszy browar rzemieślniczy w Polsce, od 2011 roku warzący swoje piwa w niewielkim Wieprzu k. Żywca w malowniczym Beskidzie Żywieckim. Od początku Browar PINTA chciał krzewić w kraju nad Wisłą kulturę spożywania piwa i propagowanie różnorodności stylów piwnych, czym włożył ogromny wkład w tzw. piwną rewolucję w Polsce. Za umowny początek piwnej rewolucji uznaje się premierę piwa ATAK CHMIELU, które dzisiaj (12 lat od premiery) ma już status legendarnego.

browar pinta atak chmielu a ja pale ale pierwsza pomoc piwo polskie piwa regionalne
browar pinta atak chmielu a ja pale ale pierwsza pomoc piwo polskie piwa regionalne
pinta pierwsza pomoc

Browar PINTA nie ma stałego katalogu piw, choć kilka pozycji w tym ATAK CHMIELU, A JA PALE ALE czy PIERWSZA POMOC warzone są nieprzerwanie od lat, to o sile browaru z Wieprza świadczą głównie piwa sezonowe, jednorazowe partie (In & Out), piwa z serii CLASSICS czy SZTOSY, kierowane do prawdziwych koneserów. Piwnych podróżników najbardziej zainteresuje seria PITNA BESKIDY, która dostępna jest jedynie na południu Polski w przepięknych Beskidach.

Moje typy od Browar PINTA!
  • ATAK CHMIELU (American IPA) – legendarne piwo o urzekających cytrusowym zapachu i goryczce, która powoduje dosłowny atak chmielu! Daje on dużo przyjemnej i długo utrzymującej się goryczki a do tego delikatny posmak cytrusowy, ziołowy i żywiczny. Dodatkowo bardzo orzeźwiające!
  • PIERWSZA POMOC (polski pils) – lekkie, rześkie i bardzo pijalne piwo! Bardzo zrównoważone w smaku z wyczuwalną i bardzo przyjemną, ziołową goryczką. Doskonałe jako “pierwsza pomoc”, po dniu pełnym obowiązków czy wysiłku.

Browar Zamkowy Racibórz

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

Drugi ze śląskich browarów, który wpadł w moje ręce to Browar Zamkowy Racibórz. Racibórz jest on dumny ze swojej piwowarskiej historii, która sięga aż XIV wieku, kiedy to ponoć wszystkie domostwa w Raciborzu miały prawo do warzenia piwa! Sam browar książęcy powstał w XVI wieku a dzisiejszy browar wzniesiono w XIX wieku, po pożarze dawnego budynku browaru. Piwo jest w nim warzone od czasu jego budowy, z jedyną przerwą po katastrofalnej powodzi tysiąclecia (1997), po której do 2004 roku zawieszono działalność browaru, mocno dotkniętego jej skutkami.

browar zamkowy racibórz polskie piwa regionalne
browar zamkowy raciobórz kapsel

Główną piwną marką Browaru Zamkowego w Raciborzu jest piwo RACIBORSKIE, ale warzone jest tutaj również piwo TWIERDZOWE czy GRZANIEC RACIBORSKI. Ogółem kilkanaście piwnych propozycji w różnych piwnych stylach.

Moje typy od Browar Zamkowy Racibórz!
  • RACIBORSKIE MIODOWE – od początku urzeka pięknym, bardzo świeżym i słodkim zapachem. W smaku słodkie, miodowe, fajnie zbilansowane smaki spośród których żaden nie wybija się ponad inne. Całość zamyka delikatna goryczka i nutka słodowości. Doskonale smakuje latem!
  • GRZANIEC RACIBORSKI – doskonały na zimno, przyjemnie słodki i korzenny a do tego niezwykle pijalny i orzeźwiający. Osobiście wolę go na zimno, ponieważ po podgrzaniu stracił nieco smaku i wysycenia, choć rozgrzewał doskonale.

Browar Zamkowy Cieszyn

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE
noszak polskie piwa regionalne browar zamkowy cieszyn

Drugi z zamkowych browarów Śląska, którego piw mogłem spróbować to Browar Zamkowy Cieszyn. Uznawany jest za najdłużej, nieprzerwanie działający browar w Polsce a powstał w 1846 roku na Wzgórzu Zamkowym w przepięknym Cieszynie. W swoim katalogu piw Browar Zamkowy z Cieszyna na kilkadziesiąt pozycji, zaczynając od klasycznego LAGER-a, poprzez piwa typu IPA, PSZENICZNE, WITBIER, STOUT, piwa smakowe a kończąc na PORTERZE CIESZYŃSKIM. Jest w czym wybierać!

Ważne, że w parze z ilością idzie również jakość, bo piwa z Cieszyna to naprawdę mocne propozycje, warte spróbowania jak tylko nadarzy się okazja!


Odkryjcie niezwykłe miejsca w Polsce!

Już wkrótce w tym wpisie pojawią się kolejne polskie piwa regionalne, ponieważ jest on aktualizowany na bieżąco! Tymczasem podróżujcie i odkrywajcie nie tylko polskie piwa regionalne i wyjątkowe smaki polskich regionów, ale też to wszystko co ma nam do zaoferowania nasz piękny kraj. Inspiracji szukajcie na kierunkowo.pl w kategorii zwiedzam Polskę lub na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych, również na kierunkowo.pl!

Wkrótce kolejne polskie piwa regionalne!

Każda kolejna mikropodróż to kolejne piwne odkrycia! Poszukiwanie lokalnych piw, stało się dla mnie równie ważną częścią wyjazdu jak robienie zdjęć i zwiedzanie, dlatego możecie być pewni, że to nie wszystkie polskie piwa regionalne, które znajdą się w tym wpisie.

A może Wy macie jakieś propozycje, sprawdzone marki czy lokalne piwowarskie perełki? Każda Wasza podpowiedź ułatwia odkrywanie prawdziwych piwnych sztosów, dlatego śmiało piszczcie do nas – szczegóły na stronie kontakt. Zachęcamy również do współpracy regionalne browary, które chciałby pochwalić się swoimi piwnymi propozycjami i znaleźć na powyższej liście, gdzie zebrałem wybrane polskie piwa regionalne – szczegóły na stronie współpraca.

kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca