Na piwnym szlaku. Odkryjcie polskie piwa regionalne!

polskie piwa regionalne
  • Marcin
  • 6 grudnia 2021

W porównaniu do mojego ojca, który za piwem po prostu nie przepada, ja jestem wielkim fanem tego złocistego trunku! Podróżując po Polsce, oprócz poznawania niezwykłych miejsc i historii, poszukuję również regionalnych piwnych smaków. Właśnie z tego kaprysu, narodziła się już niemal moja podróżnicza tradycja, czyli szukanie i kupowanie wyrobów lokalnych piwowarów. Dodatkowo, z racji, że jestem przekonany o tym , że polskie piwa regionalne a szczególnie piwa rzemieślnicze, są naprawdę doskonałymi napojami alkoholowymi, postanowiłem przedstawić Wam wyroby kilkunastu rozsianych po Polsce browarów. Wszystko zawarłem właśnie w tym wpisie, dlatego pozostaje mi jedynie zachęcić do miłej lektury:)

Słowem wstępu

Polskie piwa regionalne, szczególnie te z browarów rzemieślniczych to doskonałe produkty, które swoją jakością biją na głowę nawet najbardziej uznane piwa koncernowe zarówno rodzime jak i zagraniczne. Oczywiście nie da się przybliżyć Wam wszystkich polskich browarów, wytwarzających polskie piwa regionalne, dlatego poniższa lista to jedynie zbiór wybranych piw z różnych regionów Polski, które akurat udało mi się nabyć podczas moich podróży.

Dodatkowo jako piwny amator, mający na koncie ważenie własnego domowego piwa oraz cydru, spróbuję krótko opisać Wam walory smakowe, które będą całkowicie subiektywne:)

Polskie piwa regionalne – mapa browarów

Poznajcie mapę browarów, dzięki którym powstają polskie piwa regionalne! Oczywiście znajdziecie na niej tylko te warzelnie, z których miałem przyjemność spróbować piw, podróżując po Polsce!

Poznajcie polskie piwa regionalne!

Poniżej przedstawiam Wam wybrane polskie piwa regionalne, które udało mi się zdobyć i spróbować. Dodatkowo od razu podaję Wam linki do wpisów z moich podróży po kraju, podczas których „odkryłem” daną butelczynę.

Wielkopolska

Na pierwszy rzut wybrałem najbliższy mojemu sercu region, czyli Wielkopolskę. To właśnie na południu Wielkopolski się wychowałem i po niej najwięcej podróżuję, dlatego też przedstawię Wam najwięcej piwnych smaków w tego regionu.

Browar Fortuna z Miłosławia

Tak się złożyło, że moim zdaniem najlepszy polski browar – Browar Fortuna z Miłosławia, jest położony bardzo blisko moich rodzinnych stron oraz Poznania, w którym obecnie mieszkam. Dlaczego uważam go za najlepszego? Ponieważ, mimo iż mam mocno zdefiniowany ulubiony styl piwny, piwa Browaru Fortuna zawsze trafią w mój gust! Oczywiście są wyjątki, np. niektóre piwa ciemne za którymi po prostu nie przepadam. Dodatkowo wielkim atutem browaru z Miłosławia jest szeroka oferta oraz nietuzinkowość w gamie piwnych stylów, które są tutaj produkowane.

Klasyczne piwa „Miłosław”
wielkopolski pn i rogalin polskie piwa regionalne

Piwa marki MIŁOSŁAW to moja ulubiona piwna kolekcja, w której znajdziecie wyłącznie piwa jasne. Wśród kilku rodzajów, mi osobiście najbardziej smakuje MIŁOSŁAW Pilzner, który dla mnie jest po prostu nr 1 i sięgam po niego często i chętnie! Ale w tej serii znajdziecie również piwa opisane jako marcowe, sosnowe, niefiltrowane itd.

Piwa „Fortuna”

Piwa FORTUNA to przede wszystkim piwa smakowe oraz ciemne. Znajdziecie wśród nich takie smaki jak kwaśna pigwa, mirabelka czy po prostu ciemne piwo słodowe – FORTUNA Czarne.

Piwa KOMES
polskie piwa regionalne

KOMES to seria piw dla poszukiwaczy nietypowych i niepowtarzalnych piwnym smaków. KOMES to najbardziej „elitarna” marka browaru Fortuna, która dla wielu będzie niezapomnianym piwnym doświadczeniem. Znajdziecie w niej takie style piwne jak jasne Imperial IPA, Poczwórny Bursztynowy czy ciemne: Barley Wine czy Porter Bałtycki. I przyznam Wam szczerze, że tak jak nie przepadam za ciemnymi piwami, Komesa za każdym razem wypijam ze smakiem i ciekawością.

Piwa bezalkoholowe

Na słowa uznania zasługują miłosławskie piwa bezalkoholowe, które zdecydowane wyróżniają się na tle innych piw bezalkoholowych. Bezalkoholowa IPA oraz Witbier to niesamowite piwa 0%, z czego pierwsza urzeka charakterem i wyrazistą goryczką a druga niesamowitym orzeźwiającym smakiem, podbitym kolendrą i skórką pomarańczy. Doskonałe piwa bezalkoholowe, które smakiem biją na głowę większość pełnoprawnych piw alkoholowych.

Pozostałe piwa browaru FORTUNA

Nie mogę nie wspomnieć o Cydrze Miłosławskim, który od lat ubóstwiam oraz o edycjach specjalnych, które znajdziecie pod marką MIŁOSŁAW Warzy Śmiało!

Poznajcie okolice Miłosławia!

Browar Niechanowo

polskie piwa regionalne

Około 30 kilometrów na północ od Miłosławia położone jest niewielkie Niechanowo, gdzie znajduje się Browar Niechanowo. Udało mi się posmakować dwóch rodzajów ich piw: klasycznego pilsnera oraz intrygującego, ryżowego IPA. Wrażenia? Czuć, że to piwo warzone z pasją, choć dla mnie preferującego bardziej wyraziste smaki, były nieco za bardzo delikatne. Dlatego jeżeli lubicie bardzo przyjemne i umiarkowane w smaku piwo warto poszukać ich na lokalnych półkach sklepowych.

Nowy Browar Poznań

„Poznańskie” to piwo prawdziwie poznańskie, produkowane w nowo powstałym browarze na obrzeżach miasta. W moje ręce wpadło akurat „Poznańskie pszeniczne” i ogromnie pozytywnie mnie zaskoczyło! Niewiele jest pszenicznych piw, które mi smakują a to było po prostu świetne. Dlatego będąc w Poznaniu warto poszukać właśnie piw z tego browaru, choć nie jest to łatwe.

Browar Posnania

polskie piwa regionalne

Choć na powyższym zdjęciu widzicie zarówno piwa z Browaru Fortuna oraz piwo „Tey!”, o którym za chwilę, teraz chciałbym przedstawić Wam kolejne piwa, które swoją nazwą nawiązują do stolicy Wielkopolski. Browar Posnania warzy swoje piwa w… Niechanowie, choć trzeba przyznać że są one zupełnie inną historią, której warto spróbować:) Szczególnie uradowani będą fani delikatnych i klasycznych piwnych smaków.

Browar Sady

W podpoznańskich Sadach, kojarzonych głównie z ogromnymi halami magazynowymi i produkcyjnymi, znajduje się niewielki, lokalny Browar Sady warzący piwo o bardzo wielkopolskiej nazwie „Tey!”. Choć smakowo mi ono nie przypadło, ponieważ jak dla mnie było za mało wyraziste i zbyt delikatne (nawet nieco bezpostaciowe) na pewno ze względu na ciekawą etykietę, na której znajdują się charakterystyczne miejsca Poznania, będzie ono doskonałą pamiątką z tych stron.

Browar Czarnków

W tym miejscu jedynie wspomnę o Browarze Czarnków, które choć produkuje wiele rodzajów piw, pod różnymi nazwami to dla Wielkopolan najbardziej znane jest „Noteckie”. Ja spotkałem i uwieczniłem inne piwo z czarnkowskiego browaru, które poznacie w dalszej części wpisu:)

Poznajcie stolicę Wielkopolski!

Dolny Śląsk

Browar Wielka Sowa

mikropodróż na Dolny Śląśk

„Sowie” to piwo z Gór Sowich, które warzone jest w Browarze Wielka Sowa w Bielawie. Bez zbędnych zahamowań, przyznam że to chyba najładniejsze piwo w Polsce, za sprawą pięknych etykiet, doskonale nawiązujących do tutejszych okolic. Niestety zachwytów nad etykietami nie do końca podtrzymał smak piwa, bo choć były one przyjemne, delikatne, i rześkie, mimo wszystko nie zaskarbiły sobie mojego, bardzo lubiącego chmielowe smaki, serca. Mimo wszystko fanom przyjemnych i delikatnych w smaku piw, na pewno bardzo przypasują.

Browar Rebelia

Piwo „Muszkiet Srebno Górski” to buteleczka, dzięki której wspomagacie Twierdzę Srebrna Góra! Samo piwo, choć było lagerem mocno smakowo przypominało mi piwa w stylu IPA, co nie szczególnie mnie radowało. Jednak czego się nie robi dla tak cudownego miejsca jak srebrnogórska twierdza!

Browar Lwówek 1209

Piwa „Lwówek” bardzo miło wspominam! Wyraziste, przyjemnie podchmielone i doskonale wpisujące się w klasykę jasnych piw. Z przyjemnością skosztowałbym ich ponownie:)

… ponownie Browar Czarnków

Choć Browar Czarnków znajduje się w Wielkopolsce, to na Dolnym Śląsku, szczególnie w okolicach Szklarskiej Poręby bez problemu kupicie piwo „Walońskie” i „Izerskie”, produkowane specjalnie dla tutejszych gestorów turystycznych. To piwa przyjemne w smaku, orzeźwiające i bardzo poprawne, przez co zasmakują wielu z Was!

Poznajcie atrakcje Dolnego Śląska!

Pomorze Zachodnie

Minibrowar Kowal z Koszalina

polskie piwa regionalne

To właśnie Minibrowar Kowal z Koszalina stoi za produkcją wszystkich nadmorskich „Wiwatów”, czy to z Międzyzdrojów czy z wielu innych nadbałtyckich miejscowości. Miło, że mamy spory wybór piwnych stylów z których ja mogę polecić imbirowo-miodowe i pszeniczne. One najbardziej zapadły mi w pamięci:)

Browar Bosman ze Szczecina

Choć szczeciński Browar Bosman od wielu lat jest w rękach grupy Calsberg, pozostał „wierny” produkowanemu piwu i warzy niemal wyłącznie złociste trunki marki „Bosman”. Nie ma co się czarować, piwo Bosman to piwo produkowane na masową skalę i swoim smakiem tylko to potwierdza. Niemniej, można je traktować jako piwo regionalne bo faktycznie ciężko znaleźć je gdzieś indziej niż na Pomorzu Zachodnim.

Browar Połczyn

polskie piwa regionalne

W drodze na Pomorze Zachodnie lub środkowe wybrzeże, warto wykręcić w stronę Połczyna Zdroju, gdzie oprócz uroków uzdrowiska możemy również skosztować bardzo dobrego piwa! Trzeba przyznać, że piwo z Połczyna Zdrój smakuje doskonale, choć nie jest mocno chmielone (choć ja osobiście lubię chmielowe nuty) jest bogate w smaku! Na szczególną uwagę zasługuje piwo z dodatkiem lokalnego miodu drahimskiego, który jest wpisany na listę Chronionego Oznaczenia Geograficznego i pozyskiwany w całkowitej zgodzie z naturą.

Odkryjcie Pomorze Zachodnie!

Pomorze Wschodnie

Minibrowar Kowal z Koszalina po raz drugi!

Jak już wspomniałem, to właśnie z Koszalina pochodzą wszystkie nadmorskie piwa „Wiwat … (tu wstaw nazwę miejscowości)”. Podobnie piwa „Usteckie” i „Słupskie”, zostały uwarzone w tym samym miejscu. Zaryzykuję stwierdzenie, że piwa te różnią się wyłącznie etykietą, bo zawartość butelki wydaje się identyczna:) Ciekawostką jest piwo o zielonej barwie – Irlandzkie.

Stary Browar Kościerzyna

Ukryta na pomorzu wschodnim Kościerzyna skrywa w sobie browarniczą perełkę – Stary Browar Kościerzyna. Lager który pochodzi właśnie z tego browaru na chwilę obecną na pewno znajduję się w moim TOP3! Również pozostałe rodzaje piwa zasługują na słowa uznania, bo pije się je z ogromną przyjemnością! Znajdziecie je na Pomorzu Wschodnim ale również w niektórych sklepach na terenie całego kraju!

Pomorze Wschodnie czeka! Oto kilka ciekawych miejsc!

Kujawy

Browar Krajan

wyjazd do bydgoszczy

Piwo „Bydgoskie” jasne pełne, kupiłem podczas wizyty w Bydgoszczy po dosyć długich poszukiwaniach. W końcu gdy trafiłem do sklepu, gdzie na piwa było osobne pomieszczenie… trudno było znaleźć lokalne piwa regionalne. Ostatecznie kupiłem dwa powyższe z czego liczyłem że bliżej moim smakom będzie „Bydgoskie”. Niestety, piwo okazało się bez wyrazu, zbyt delikatne i podobne do typowych „koncerniaków”…

Browar Koronowo

Z drugim kujawskim piwkiem było o wiele lepiej! Choć było to jasne ALE, które nie należy do moich ulubionych, było bardzo przyjemnym doznaniem smakowym. Czuć było, że piwo pochodzi z małego, rzemieślniczego browaru, w którym w warzenie piwa wkłada się całe serce! Żałuję, że udało się dostać tylko jeden rodzaj piwa z Koronowa bo chętnie spróbował bym piwa w innych stylach. Warto!

Poznajcie Kujawy!

Ziemia Lubuska

Browar Witnica

Będąc na Ziemi Lubuskiej nie można nie spróbować piw z Browaru Witnica! Choć do zdjęcia pozostało mi jedynie piwo Lubusz, to spróbowałem ich wtedy wiele i ku mojemu zaskoczeniu, były świetne! Dlatego odwiedzając te strony, nie odmawiajcie sobie przyjemności ich spróbowania, bo na brak wyboru nie będziecie narzekać!

Ciekawi Ziemi Lubuskiej? Poznajcie ją!

Beskid Śląski

Browar Zamkowy Cieszyn

browar zamkowy cieszyn
polskie piwa regionalne browar zamkowy cieszyn

Przyznaję się bez bicia, że piwa z Cieszyna kupiłem w Poznaniu, długo po mojej wizycie w Beskidzie Ślaskim. Nie żałowałem tego zakupu, ponieważ głównie Kellerski okazał się po prostu świetny. Oczywiście jak dla mnie:) Był przyjemnie goryczkowaty, wyrazisty w smaku i charakterny, czyli dokładnie taki jak lubię. Drugie z cieszyńskich piw – Noszak, było bardzo podobne do dobrze znanych piw koncernowych. W smaku był delikatny i bez wyrazu, jednym słowem poprawny i na pewno wielu fanom takiego piwnego stylu przypasuje.

Wkrótce kolejne polskie piwa regionalne!

Z każdą kolejną podróżą i poznawaniem nowych regionów naszego kraju w tym wpisie pojawiać się będą kolejne polskie piwa regionalne. Dla mnie to już niemal mała tradycja, że będąc w dowolnym zakątku Polski, chodzę po sklepach monopolowych i szukam tych piwnych perełek.

A jeżeli i Wy chcecie ruszyć w podróż piwnym szlakiem, przeczytajcie garść moich bezcennych rad, dzięki którym podróżowanie będzie łatwiejsze. Znajdziecie je w poradnikach turystycznych, spośród których dwa z nich widzicie poniżej!

0 0 votes
Article Rating

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Podobne wpisy

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!

Wszystkie ciekawe miejsca, które odwiedziłem opisałem dla Was w kategorii tu byłem.