historyland w poznaniu wystawa budowli z klocków lego hełm rycerz bitwa pod grunwaldem makieta miniatura grunwald

HistoryLand w Poznaniu. Historia opowiedziana klockami LEGO


HistoryLand to nie jest zwykła wystawa klocków LEGO w Poznaniu. To ekspozycja stworzona ze szczegółowo przygotowanych makiet, zbudowanych z milionów maleńkich klocków, wzbogacona o multimedialną otoczkę, dzięki której możemy jeszcze lepiej poznać niezwykłe budowle i wydarzenia z historii Polski. Odkryjcie to miejsce z mojego wpisu, sprawdźcie co możecie zobaczyć i doświadczyć przybywając do HistoryLand w Poznaniu a także poznajcie jego historię i praktyczne wskazówki, dzięki którym łatwiej będzie Wam dotrzeć do poznańskiego świata klocków pełnego historycznych ciekawostek!

Podstawowe informacje o HistoryLand w Poznaniu

HistoryLand oficjalnie otwarto w 2017 roku w innej niż obecnie lokalizacji, bo na terenie dawnego, krakowskiego dworca PKP “Kraków Główny”. Historia wystawy sięga jednak około 10 lat wcześniej, kiedy to trójka przyjaciół i pasjonatów z Poznania: Marcin Tobolski, Krzysztof Tobolski i Marcin Pietrucha połączyli swoje siły i postanowili stworzyć makietę z klocków LEGO jakiej jeszcze Polska nie widziała.

bitwa pod grunwaldem grunwald historyland w poznaniu rycerze konie
ludek rycerz postać z bajki zbudowana z lego

Pierwsze makiety powstawały w garażach założycieli a przy ich tworzeniu brali udział też modelarze i historycy, zaproszeni do udziału w pracach. Dzięki zaangażowaniu tych osób makiety są nie tylko szczegółowe ale również zgodne z wiedzą historyczną. Ciekawostką jest fakt, że jeden z pomysłodawców – Marcin Pietrucha, budował wcześniej miniatury do pierwszego w Polsce parku miniatur w Pobiedziskach (przeczytacie o nim we wpisie: Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego. Miniskarby regionu!).

W połowie 2021 roku wystawa HistoryLand została przeniesiona do Poznania, gdzie dostępna jest do dzisiaj.

Lokalizacja HistoryLand w Poznaniu

HistoryLand znajduje się niemal w ścisłym centrum stolicy Wielkopolski, zaledwie kilkaset metrów od dworca kolejowego “Poznań Główny” czy Ronda Kaponiera (jeden z głównych węzłów komunikacyjnych miasta) a także około 1,5 km od poznańskiego Starego Miasta czy Starego Rynku.

HistoryLand w Poznaniu znajduje się w jednym z pawilonów Międzynarodowych Targów Poznańskich, jednego z najbardziej znanych miejsc stolicy Wielkopolski.

Westybul Międzynarodowych Targów Poznańskich

Pawilon 3A, czyli dawny Westybul Państwowej Wystawy Krajowej to obok iglicy najbardziej rozpoznawalny i symboliczny budynek Międzynarodowych Targów Poznańskich. Znajduje się on w północno-wschodnim narożniku terenów targowych, przy skrzyżowaniu ulic Roosevelta i Bukowskiej.

pawilon 3a mtp, westybul, sala reprezentacyjna międzynarodowe targi poznańskie
pawilon 3a mtp, westybul, sala reprezentacyjna międzynarodowe targi poznańskie wejście historyland

Dawniej był to pawilon wejściowy na Powszechną Wystawę Krajową. Wzniesiono go w latach 1928-1929 i zwieńczono smukłą, około 35-metrową wieżyczką. Pawilon pełnił rolę Hali Reprezentacyjnej w której mieściły się sala koncertowa, kongresowa czy reprezentacyjna, na której 16 maja 1929 roku uroczyście otwarto Pewukę z udziałem Prezydenta Mościckiego. Obecnie w jej murach znajduje się wyjątkowa ekspozycja HistoryLand w Poznaniu.

Komunikacja, dojazd i parking

Poznań, w którego sercu znajduje się wystawa HistoryLand, jest jednym z największych polskich miast, doskonale skomunikowanym z resztą kraju. Stolica Wielkopolski jest jednym z największych węzłów kolejowych w kraju, dzięki czemu dotrzecie do niej z większości największych polskich miast. Najwygodniej wysiąść na stacji – Poznań Główny, która znajduje się praktycznie po sąsiedzku. Aktualny rozkład jazdy pociągów znajdziecie na stronach Portalu Pasażera PKP a do Poznania dotrzecie zarówno składami PKP Intercity, POLREGIO jak i m. in. regionalnymi Kolejami Wielkopolskimi. Stacja kolejowa Poznań Główny, to zintegrowany węzeł transportowy w którym mieści się również dworzec autobusowy. Swoje połączenia autobusowe do Poznania realizują m. in. PKS Poznań S.A. (połączenia regionalne) czy FlixBus (połączenia dalekobieżne).

pociąg koleje wielkopolskie na dworcu w poznaniu
komunikacja miejska w poznaniu zielono żółte autobusy mpk poznań

Po mieście najwygodniej poruszać się charakterystycznymi zielono-żółtymi autobusami i tramwajami poznańskiej komunikacji miejskiej. Szczegółowy rozkład jazdy i siatka połączeń znajduje się na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Do HistoryLand w Poznaniu możecie dojechać również własnym samochodem. Umożliwia to gęsta sieć dróg krajowych, ekspresowych oraz autostrada, przebiegające przez miasto. Sam dojazd do miasta jest bardzo komfortowy, jednak poruszanie się po samym Poznaniu autem nie należy do przyjemności, dlatego zachęcam do pozostawienia samochodu na parkingu i poruszaniu się dalej komunikacją miejską. Chcących zaparkować możliwie blisko wystawy kieruje na parking podziemny PWK (na terenie MTP, wjazd od ul. Głogowskiej) czy parking pod Rondem Kaponiera (wjazd od ul. Roosevelta). Oba proponowane parkingi są płatne.

Godziny otwarcia, zwiedzanie i bilety

Wejście na ekspozycję HistoryLand w Poznaniu jest płatne i wymaga kupienia biletów, dostępnych zarówno w kasie na miejscu jak i on-line, w serwisie tobilet.pl. W sprzedaży dostępne są m. in. bilety normalne i ulgowe (dzieci do 3 lat wchodzą bezpłatnie) a cena biletów nie należy do najniższych. Sposobem aby zaoszczędzić przy ich zakupie jest skorzystanie np. z oferty OK Poznań czy okazji dostępnych w serwisach rabatowych. HistoryLand w Poznaniu otwarty jest od wtorku do niedzieli, przez cały rok. Szczegóły dot. godzin otwarcia i cen biletów znajdziecie na stronie internetowej HistoryLand.

historyland wejście bilety kasa szatnia
multimedialne ekrany wystawa lego w poznaniu

Ekspozycje zwiedzamy indywidualnie, choć dla grup zorganizowanych jest dostępna opcja zwiedzania z przewodnikiem. Dla zwiedzających indywidualnie dostępny jest audioprzewodnik z wbudowanym systemem lokalizacji, który prowadzi po kolejnych punktach zwiedzania (audioprzewodnik dodatkowo płatny). Poza tym na ekspozycji znajdziecie również opiekunów wystawy, stanowiska multimedialne oraz tablice informacyjne, ułatwiające lepsze poznanie ekspozycji. Średni czas zwiedzania HistoryLand w Poznaniu to ok. 45-60 minut.

Dostępność wystawy

Cała wystawa HistoryLand w Poznaniu jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Poznajcie HistoryLand w Poznaniu!

Ekspozycja HistoryLand w Poznaniu to na pewno jedna z najnowocześniejszych atrakcji Poznania, zaawansowana multimedialnie w porównywalnym stopniu jak Brama Poznania czy Centrum Szyfrów ENIGMA. Na powierzchni ponad 1500 metrów kwadratowych znajduje się 10 makiet w skali 1:50, zbudowanych w całości z klocków LEGO a mimo to niesamowicie starannie odwzorowanych. Do ich zbudowania wykorzystano ponad 1 500 000 klocków a nad tworzeniem makiet i scenariuszy do ich prezentacji, oprócz modelarzy i konstruktorów pracowało kilkunastu historyków, dbających o jak najbardziej rzetelne i wierne odwzorowanie przybliżanych miejsc czy historii.

stocznia gdańska sierpień 80 makieta wystawa lego poznań historyland w poznaniu
wystawa budowli z klocków lego historyland w poznaniu bitwa pod oliwą statki okręty z lego

Dzięki ich pracy i determinacji twórców tego miejsca udało się stworzyć przestrzeń, która pozwala przeżyć prawdopodobnie najciekawszą lekcję historii w Waszym życiu. Ekspozycja HistoryLand pozwoli Wam poznać ważne wydarzenia i miejsca z historii Polski w sposób nietuzinkowy, ciekawy i niezwykle angażujący, bo to nie tylko wystawa klocków LEGO w Poznaniu ale multimedialny spektakl którego tłem są klockowe makiety. Ogromną robotę robią w tym miejscu multimedia, animacje i doskonały video-mapping, które ożywiają statyczną makietę tworząc trójwymiarowe widowisko!

Makiety przy których koniecznie się zatrzymajcie!

Trudno wskazać trzy najciekawsze fragmenty ekspozycji, bo każdego z Was może zachwycić czy zaangażować inna makieta. Są wśród nich jednak takie makiety, gdzie widać ogrom klockowej pasji, zaangażowanie, miłość do historii a także wierność w odtworzeniu miejsc i wydarzeń. Poznajcie trzy moim zdaniem najbardziej ciekawe z nich!

Bitwa pod Grunwaldem – największa makieta

Pierwsza z nich to największa, licząca 200 metrów kwadratowych makieta przedstawiająca jedną z największych bitew średniowiecznej Europy czyli bitwę pod Grunwaldem. Makietę budowano przez 3,5 miesiąca a do jej powstania wykorzystano 12 020 koni, oczywiście z serii LEGO (szacuje się, że w bitwie wzięło udział ponad 35 000 koni), które zbierano przez 3 lata. Ułożone zostały zgodnie z najlepszą, historyczną wiedzą a w aranżowaniu makiety brał udział m. in. Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które to wsparło ekspozycje swoim patronatem.

historyland w poznaniu sala bitwy pod grunwaldem

Ale wyjątkowości tej części ekspozycji, zbudowanej z tysięcy koni i figurek LEGO dodaje ekran otaczający całą salę, na którym wyświetlana jest animacja, połączona z efektami dźwiękowymi i świetlnymi. Całość uzupełnia kilkanaście projektorów a także multimedialne stanowiska, korzystając z których możemy podświetlić najważniejszych bohaterów i wydarzenia bitwy. Warto zauważyć, że ta niezwykle krwawa bitwa, została opowiedziana w taki sposób aby oddać jej ducha bez skupiania się i podkreślania wszechobecnej na niej przemocy.

Multimedialne Monte Cassino

W kategorii najlepszy video-mapping wyróżnić należy niewielką i niepozornie wyglądającą makietę wzgórza Monte Cassino ze znajdującym się na jej szczycie klasztorem. Miejsce to było areną jednej z najbardziej zaciętych i przełomowych bitew II wojny światowej, w której ogromną rolę odegrały oddziały 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Andersa.

klasztor na monte cassino maping ekspozycka poznań wystawa lego
historyland w poznaniu klasztor na monte cassino z lego

Video-mapping rzutowany na model wzgórza tworzy trójwymiarową inscenizację, podkreśloną dźwiękiem i grą świateł, dzięki czemu możemy wziąć udział w tym historycznym starciu, niemal dosłownie jak byśmy byli na miejscu… Klasztor w trakcie pokazu jest bombardowany, płonie, przemienia w gruzy i odbudowuje się na naszych oczach, co robi niesamowite wrażenie. Z ciekawostek, makieta wzgórza Monte Cassino jako jedyna nie została wykonana w skali 1:50, bo w takiej byłaby po prostu zbyt duża…

Gród w Biskupinie – każdy szczegół ma znaczenie!

Ostatnią makietą, przy której polecam Wam przystanąć na chwilę dłużej jest miniaturowy gród w Biskupinie. Osadę budowano z klocków LEGO przez 7 miesięcy (!) a przy jej tworzeniu dbano dosłownie o każdy detal, chociażby kąt nachylenia dachu. Do jej stworzenia użytku 190 000 klocków.

osada w biskupinie z klocków w lego
ognisko osada biskupin z lego

Za sprawą swojej szczegółowości i oddawaniu realizmu dawnych czasów, zyskała uznanie w oczach Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, które objęło ją swoim patronatem.

Pozostałe makiety HistoryLand w Poznaniu

Oprócz 3 opisanych makiet, czeka na Was jeszcze 7 innych scen zbudowanych z setek tysięcy klocków LEGO. Wśród nich m. in. Katedra Wawelska, Stocznia Gdańska, Westerplatte z makietą Schleswiga-Holsteina w skali 1:50, która liczy ponad dwa metry długości! Najstarszą makietą są krakowskie Sukiennice a zbudowaną z największej ilości klocków (docelowo 300 000 klocków) jest makieta Jasnej Góry w Częstochowie. Zachwycająca jest również miniaturowa bitwa pod Oliwą, którą budowano przez okrągły rok i zużyto do jej budowy ponad 120 000 klocków oraz 1800 metrów sznurka, imitującego olinowanie okrętów.

Jak wiecie, HistoryLand w Poznaniu to nie jest statyczna wystawa klocków LEGO tylko multimedialny spektakl, dlatego też na pozostałych makietach znajdziecie świetnie przygotowany video-mapping oraz liczne animacje. Dodatkowym smaczkiem są interaktywne elementy, które pozwalają sterować nam wydarzeniami m. in. na Westerplatte czy bitwie pod Oliwą. Wprawne oko wypatrzy na ekspozycji mniejsze scenki zaaranżowane z klocków i figurek, przedstawiające niektóre z ważnych wydarzeń z historii Polski, m. in. hołd pruski, ślubowanie Kościuszki na krakowskim rynku czy skok Lecha Wałęsy przez płot gdańskiej stoczni. Całość uzupełniają inne ciekawe atrakcje jak tron królewski, trąbka krakowskiego hejnalisty i wiele innych.

Galeria

Trudno oddać na zdjęciach atmosferę tego miejsca oraz drobiazgowość makiet, nie wspominając nawet o zachwycających animacjach i video-mappingu, które czekają na Was w HistoryLand w Poznaniu. Nie można jednak przybliżać takiego miejsca jak ta wyjątkowa wystawa klocków LEGO w Poznaniu tylko samymi opisami, dlatego zobaczcie kolejną porcję zdjęć z tej unikatowej ekspozycji w małej galerii.

Ciekawostki na ekspozycji

Ekspozycja HistoryLand w Poznaniu ma nie tylko prezentować pięknie wykonane makiety czy sceny, ale również angażować i pobudzać zmysły. Dlatego pośród imponujących dużych makiet znajdziecie detale, które również przybliżają ciekawe historie, postacie, wydarzenia i nie tylko!

Matejko

Szczególne miejsce na ekspozycji znaleziono dla Jana Matejki, jednego z najbardziej znanych malarzy w historii Polski. Oprócz jego samego, stojącego pod Sukiennicami przy sztaludze znajdziemy również nawiązania do jego obrazów.

jan matejko malarz z klocków lego poznań
historyland w poznaniu hołd pruski z klocków lego

Oczywistym nawiązaniem jest zbudowany z klocków hołd pruski, do którego powstania posłużono się właśnie dziełem, namalowanym przez mistrza Jana Matejko.

Znajdź superbohatera!

Aby wprowadzić nieco luźniejszej tematyki na makietach poukrywano również figurki superbohaterów, absolutnie nie nawiązujących do tematyki makiety. Ich odszukiwanie może być świetną rozrywką dla całej rodziny!

figurki klocki lego wystawa poznań
Ekspozycja stale się powiększa

HistoryLand w Poznaniu stara się stale powiększać swoją ekspozycję, nieprzerwanie pracując nad kolejnymi makietami i scenariuszami, pozwalającymi poznać kolejne miejsca i wydarzenia z historii Polski.

makieta lego poznań wystawa żuraw budowa

Pewnych prac nie widać a inne zostały w ciekawy sposób zaaranżowane, jak np. te, które trwają przy makiecie częstochowskiej Jasnej Góry. Do jej ukończenia potrzeba jeszcze ponad 30 000 klocków i kilku tygodni pracy. Nikt nie kryje się z tym faktem, a nawet w pomysłowy sposób zostało pokazane, że “prace trwają”!

Sala zabaw dla dzieci

HistoryLand w Poznaniu to atrakcja dla każdego, niezależnie od wieku. Choć główna ekspozycja to potężna lekcja historii, kierowana raczej do dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, przygotowano również coś wyjątkowego dla najmłodszych gości. Na końcu ścieżki zwiedzania znajduje się sala zabaw, która jest małym miasteczkiem niemal w całości zbudowanym z klocków LEGO.

historyland w poznaniu sala zabaw lego dla dzieci w poznaniu

Można tutaj budować swoje budowle i pojazdy lub bawić się już tym co wcześniej zbudowano. Do dyspozycji dzieci są zarówno klocki LEGO DUPLO jak i tradycyjne LEGO, m. in. z serii City. Pomyślano również o dziewczynkach, które mogą pobawić się tutaj klockami z serii LEGO Friends lub zestawami klasycznych LEGO. To jedyna taka otwarta makieta dla dzieci w Poznaniu a wstęp na nią jest dodatkowo płatny.

Sklep z klockami LEGO

Przy sali zabaw funkcjonuje również sklep z klockami LEGO – salonklockow.pl. Znajdziecie w nim zarówno małe zestawy, doskonałe jako pamiątka z tego miejsca jak i duże, unikatowe zestawy w atrakcyjnych cenach. Dodatkowo dla posiadaczy biletów z HistoryLand sklep oferuje rożne promocje i rabaty – szczegóły i aktualne promocje poznacie na miejscu.

Oprócz legendarnych i ponadczasowych klocków LEGO sklep w swojej sprzedaży posiada również klockowe gadżety, które spodobają się nie tylko najmłodszym:)

Wpis powstał w ramach współpracy barterowej

kierunkowo.pl dziękuje za miły kontakt, przyjęcie, możliwość przygotowania materiałów do wpisu oraz pomoc merytoryczną w jego przygotowaniu

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona HistoryLand w Poznaniu – www.historyland.pl, link, dostęp z dn. 05.03.2024,
  • artykuł Historia zbudowana z Lego na stronie www.sukcespopoznansku.pl, link, dostęp z dn. 05.03.2024,
  • artykuł Lekcja historii, którą zapamiętam na zawsze. Atrakcja w polskim mieście robi wrażenie w serwisie www.turystyka.wp.pl, link, dostęp z dn. 06.03.2024,
  • artykuł Historia Polski zbudowana z półtora miliona klocków LEGO. Zobacz wyjątkową wystawę HistoryLand, którą można zwiedzać na MTP w Poznaniu w serwisie www.gloswielkopolski.pl, link, dostęp z dn. 06.03.2024,
  • wpis HistoryLand – historia z klocków Lego w Poznaniu na stronie www.lokalnyfyrtel.pl, link, dostęp z dn. 06.03.2024,
kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca