skansen miniatur szlaku piastowskiego w pobiedziskach

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego. Miniskarby regionu!


opublikowano: 5 kwietnia 2023
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego to park miniatur w Pobiedziskach, będący jednym z najstarszych tego typu ogrodów w Polsce! Skansen w Pobiedziskach przybliża wyjątkowe budowle najstarszej polskiej trasy turystycznej, czyli Szlaku Piastowskiego przebiegającego przez malowniczą Wielkopolskę i Kujawy. Ekspozycje bardzo starannie wykonanych makiet uzupełniają miniatury najciekawszy i najbardziej charakterystycznych budowli obu regionów a także drewniane rzeźby słowiańskich bóstw i ciekawie opracowane elementy informacji dla zwiedzających. Dzięki temu to doskonała atrakcja dla całych rodzin i fantastyczne miejsce do szukania dalszych podróżniczych inspiracji! Poznajcie dokładnie Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego z poniższego wpisu!

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego – podstawowe informacje

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach to jeden z najstarszych w Polsce ogrodów miniatur. Otwarto go w 1998 roku z inicjatywy Miasta i Gminy Pobiedziska, które w ten sposób uświetniło 950-lecie miasta. Skansen w Pobiedziskach ma około 3500 metrów kwadratowych powierzchni a na jego terenie około 40 miniatur budowli z Wielkopolski i Kujaw.

skansen miniatur szlaku piastowskiego w Pobiedziskach katedra w poznaniu makieta
skansen w pobiedziskach drewniana kładka sztuczny staw

Dzięki temu, że przybliża przede wszystkim najważniejsze budowle Szlaku Piastowskiego, sam również się na nim znalazł, tworząc niejako jego miniaturę, inspirującą do dalszego odkrywania. Pozwala nam zajrzeć w przeszłość regionu a także spojrzeć na najważniejsze budowle z całkowicie innej perspektywy, która być może odkryje przed nami ich ukryte lub dotychczas niewidoczne piękno.

Lokalizacja – Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego znajduje się w wielkopolskich Pobiedziskach, położonych niemal dokładnie pośrodku pomiędzy Poznaniem a Gnieznem.

Park z makietami położony jest w zachodniej części miasta, przy ulicy Fabrycznej, która jest drogą wylotową w kierunku Poznania.

Poznajcie Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego

Po przekroczeniu wejścia do skansenu, znajdziecie się w miniaturowej Wielkopolsce oraz na Kujawach. Na terenie skansenu znajdziecie najważniejsze zabytki Szlaku Piastowskiego oraz inne ciekawe obiekty dwóch wspomnianych regionów.

Właśnie na takie dwie grupy podzieliłem ten rozdział, najpierw ukazując Wam historyczne budowle sięgające historią do czasów piastowskich a następnie inne ciekawe obiekty obu regionów.

Historyczne budowle Szlaku Piastowskiego

Zacznijmy od miniatur przedstawiających najważniejsze i najciekawsze budowle, sięgające czasów Piastów. Pięknie prezentuje się okazała katedra w Gnieźnie, która mimo, że jest miniaturą ma ponad 2 metry wysokości! Ciekawie wygląda również makieta kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Gieczu, która choć skromna ukazuje piękno romańskiej architektury, sprzed blisko 1000 lat!

katedra w gnieźnie makieta minaitura skansen miniatur szlaku piastowskiego w Pobiedziskach
dawny kościół w gieczu skansen miniatur szlaku piastowskiego w Pobiedziskach

Szczególnie imponująco prezentuje się również poznańska katedra czy kaliska katedra pw. św. Mikołaja, które potrafią zachwycić wykonaniem i dbałością o każdy detal!

Poza tymi budowlami, możecie zobaczyć tutaj makiety takich budowli jak m. in.: kościoły w Kruszwicy, Inowrocławiu, Poznaniu, Murowanej Goślinie oraz Mysią Wieże w Kruszwicy czy Gród w Biskupinie.

Perły Wielkopolski i Kujaw w miniaturze

Poza zabytkami o najstarszym, piastowskim rodowodzie w skansenie miniatur w Pobiedziskach możecie zobaczyć również makiety innych, charakterystycznych i równie pięknych budowli Wielkopolski oraz Kujaw.

skansen miniatur szlaku piastowskiego w Pobiedziskach pałac w antoninie miniatura makieta
Pałac myśliwski w Antoninie
Dwór w Koszutach

Na pewno warto zatrzymać się przy największej makiecie skansenu, czyli poznańskim Starym Rynku w miniaturze. Okazale wyglądają również makiety wielkopolskich posiadłości magnackich, m. in. pałac w Rogalinie, pałac w Antoninie czy pałac w Czerniejewie, który w originale stoi zaledwie kilkanaście kilometrów od skansenu.

Poza nimi, możecie zobaczyć tutaj makiety takich budowli jak m. in.: stojące nieopodal wiatraki w Moraczewie (ok. 7 km na północny-wschód), Collegium w Trzemesznie, niepowtarzalny Dwór w Koszutach, Iglicę Międzynarodowych Targów Poznańskich, budynek Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach czy symboliczne Poznańskie Krzyże.

Pozostałe zakątki skansenu

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego częściowo ogrodzono drewnianą palisadą w ciągu której umieszczono również drewnianą wieżę, która pełni funkcję punktu widokowego, na tereny położone na północ od skansenu. Widać z niej bardzo dobrze drugą z tutejszych atrakcji – Gród Pobiedziska.

wieża obserwacyjna punkt obserwacyjny skansen w pobiedziskach
rzeźba drewniana skansen pobiedziska

Dodatkowo pomiędzy miniaturami najbardziej znanych i historycznie ważnych obiektów Szlaku Piastowskiego znajdziecie również drewniane rzeźby – wyobrażenia bogów słowiańskich: Welesa, Peruna, Porenuta, Swaroga i Trzygłowa.

Kunszt twórców makiet

Makiety znajdujące się w skansenie wykonano w skali 1:20 (20-krotne pomniejszenie) i do ich wykonania użyto m. in. tworzyw sztucznych, metalu, drewna i szkła, dzięki czemu udało się ich twórcom w wierny sposób oddać detale architektoniczne ich oryginalnych odpowiedników. Jak wygląda pracownia modelarzy możecie zobaczyć w innym moim wpisie z Parku Miniatur w Kowarach.

wieża ratusza w poznaniu skansen miniatur szlaku piastowskiego w Pobiedziskach makieta miniatura

O tym jak doskonale zostały one odwzorowane, niech świadczą poniższe trzy porównania budowli, które wcześniej udało mi się osobiście odwiedzić a ich miniatury spotkałem również w Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego. By nie nastąpiła żadna pomyłka – jedno zdanie wyjaśnienia: jako pierwsze umieściłem zdjęcie miniatury a jako drugie oryginalnej budowli:)

Opactwo benedyktynów w Lubiniu

Jako pierwszą poznajcie makietę potężnego i majestatycznego opactwa benedyktynów w Luboniu, w południowej Wielkopolsce. Świątynia znajdująca się w niepozornym Lubiniu od ponad 1000 lat pisze historię tego maleńkiego miasteczka. Różnorodność jej stylów architektonicznych, które można podziwiać stojąc u jej murów, na pewno była wyzwaniem dla modelarzy.

opactwo w lubiniu makieta miniatura skansen miniatur szlaku piastowskiego w Pobiedziskach
Miniatura opactwa w Pobiedziskach
opactwo benedyktynów w lubiniu lubiń
Opactwo benedyktynów w Lubiniu

Więcej o opactwie w Lubiniu, tym w rzeczywistych rozmiarach przeczytacie w osobnym wpisie: Opactwo Benedyktynów w Lubiniu. Historia zapisana w murach!

Pustelnica z Lasów Grabskich

Znajdująca się w Wielkopolskim Parku Etnograficznym drewniana pustelnica z Lasów Grabskich, to jeden z najbardziej urokliwych obiektów skansenu w Dziekanowicach. Uroki tej niewielkiej świątyni docenili również modelarze ze skansenu w Pobiedziskach, wykonując jej makietę w skali 1:20, która tym samym stała się najmniejszą makietą Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego.

skansen makieta miniatura kaplica pustelnica z lasów grabskich pobiedziska
Miniatura pustelnicy w Pobiedziskach
wielkopolski park etnograficzny w dziekanowicach skansen kaplica pustelnica z lasów grabskich skarby architektury drewnianej
Pustelnica stojąca w Wielkopolskim Parku Etnograficznym

Jej oryginał możecie zobaczyć bardzo niedaleko, bo zaledwie 9 km na północny-wschód od pobiedziskiego skansenu w Dziekanowicach. Poznajcie to miejsce z mojego innego wpisu: Wielkopolski Park Etnograficzny. Piękny skansen wielkopolskiej wsi

Teatr Wielki w Poznaniu

Ostatnim porównaniem niech będzie jeden z najbardziej charakterystycznych gmachów stolicy Wielkopolski – monumentalny Teatr Wielki, będący najważniejszą sceną teatralną w mieście i regionie. W skansenie w Pobiedziskach odwzorowany w każdym detalu, łącznie z charakterystyczną rzeźbą Pegaza na szczycie dachu!

teatr wielki opera w poznaniu makieta miniatura skansen
Miniatura teatru w Pobiedziskach
teatr wielki w poznaniu dzielnica cesarska w poznaniu
Teatr Wielki w Poznaniu

Oryginalny gmach Teatru Wielkiego w Poznaniu jest częścią tzw. Dzielnicy Cesarskiej, którą możecie ze szczegółami poznać z mojego wpisu: Dzielnica Cesarska w Poznaniu – pamiątka pełna skrajności

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego dla dzieci

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach jest bardzo fajnym miejscem na rodzinny wyjazd. To miejsce gdzie wasze pociechy nie tylko odbędą niezwykłą lekcję historii Polski i poznają najpiękniejsze budowle regionu, będą mogły tutaj również spędzić miło czas, ponieważ przygotowano dla nich tutaj kilka dodatkowych atrakcji.

Oto najciekawsze i najbardziej atrakcyjne z nich, które na pewno zainteresują je na długie minuty.

Piaskownica archeologiczna

Największą z nich jest archeologiczna piaskownica, w której pod pisakiem skrywa się pewien „skarb” do odkrycia.

skansen miniatur szlaku piastowskiego w Pobiedziskach piaskownica archeologiczna dla dzieci
piaskownica archeologiczna dla dzieci pobiedziska

Oczywiście dla małych archeologów przygotowano również łopatki i obowiązkowe narzędzie każdego archeologa – pędzelki. Są one gwarancją udanej zabawy przez co najmniej kilka minut.

Pozostałe atrakcje

Oprócz ogromnej piaskownicy z ukrytym archeologicznym skarbem, dla najmłodszych gości przygotowano również kilka gier i zabaw plenerowych, które umilą im wizytę w Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach. To m. in. gigantyczne puzzle, stół do chińczyka oraz zabawkowa, średniowieczna broń, będąca przedsmakiem tego, co możecie poznać się po sąsiedzku w Grodzie Pobiedziska.

Wśród miniaturowych budowli, znalazła się również miniaturowa kolejka, która na pewno wpadnie w oko każdemu maluchowi. Choć nie znalazłem jej tabliczki informacyjnej, śmiem twierdzić, że to poznańska kolejka parkowa Maltanka. Oczywiście ręki sobie nie dam za to uciąć, bo Wielkopolska i Kujawy mogą się pochwalić kilkoma wąskotorówkami, nadal wyjeżdżającymi na swoje trasy.

Dodatkowo na tablicach rozmieszczonych na terenie skansenu znajdują się również gry i zagadki. Skansen oferuje również atrakcyjną ofertę dla grup szkolnych, które mogą liczyć nie tylko na zwiedzanie z przewodnikiem ale również wyjątkowe lekcje historii z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej dostosowanej do wieku dzieci.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Skansen w Pobiedziskach – praktyczne informacje

Na koniec wpisu, garść praktycznych informacji i wskazówek, które powinny ułatwić Wam odwiedzenie tego miejsca.

Komunikacja, dojazd i parking

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego jest atrakcyjnie zlokalizowany. Tuż za płotem skansenu przebiega droga wojewódzka nr 194 a równolegle do niej przebiega linia kolejowa nr 353 (odcinek Poznań – Gniezno). Najbliższa stacja kolejowa – Pobiedziska Letnisko znajduje się ok. 650 metrów na zachód od skansen (zatrzymują się na niej m. in. Koleje Wielkopolskie czy POLREGIO). Do Pobiedzisk nie dojedziecie komunikacją autobusową dalekobieżną. Po gminie Pobiedziska kursują jedynie autobusy gminnej komunikacji autobusowej.

Parking

Pod skansenem znajduje się utwardzony i bezpłatny parking dla kilkudziesięciu samochodów.

wejście do skansenu w Pobiedziskach kasa bilety

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego – zwiedzanie, bilety

Wejście na teren Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego jest możliwe po wcześniejszym zakupie biletów. Kasa biletowa znajduje się w drewnianym budynku, znajdującym się przy głównym wejściu. Ceny biletów nie należą do wysokich; bilet normalny dla jednej osoby to koszt kilkunastu złotych. Skansen zwiedzamy samodzielnie, podążając wyznaczoną ścieżką zwiedzania. Przejście całego skansenu niespiesznym krokiem zajmuje około 45 minut.

Informacja i ułatwienia dla zwiedzających

Z racji, że Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego zwiedzamy samodzielnie na jego terenie bardzo mocno rozbudowano elementy informacyjne, tak aby bez trudu poznać każdą z makiet i dowiedzieć się nieco więcej o rzeczywistej budowli.

tablica informacyjna skansen pobiedziska
tablica informacyjna opis skansen w pobiedziskach

Przygotowano również zagadki, gry i ciekawostki, które znajdują się na dużych tablicach czy słupach, rozmieszczonych na terenie całego skansenu. Powinny szczególnie spodobać się najmłodszym.

Ciekawe miejsca i atrakcje w okolicy

Pobiedziska położone są w samym sercu historycznego Szlaku Piastowskiego i na terenie, będącym kolebką państwa polskiego. Dzięki temu ich okolice to prawdziwe zagłębie historycznych atrakcji i wyjątkowych miejsc, o których słyszało wielu z Was.

gniezno atrakcje trakt królewski w gnieźnie rzeźba lecha widok na katedrę gdzie na majówkę pomysł na majówkę
Gniezno (Trakt Królewski, Posąg Lecha)
ostrów lednicki prom na wyspę
Prom na Ostrów Lednicki
katedra w poznaniu co zwiedzić w poznaniu ostrów tumski
Ostrów Tumski w Poznaniu

Wśród tych najważniejszych koniecznie trzeba wymienić Wzgórze Lecha w Gnieźnie, na którym stoi gnieźnieńska katedra. Nieco bliżej, nad Jeziorem Lednica znajdziecie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które zaprasza Was na historyczny Ostrów Lednicki a tuż obok do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego (skansenu w Dziekanowicach). Po drugiej stronie czeka na Was Poznań z urokliwym Ostrowem Tumskim, zabytkowym Starym Miastem, kolorową kolejką Maltanka i wieloma innymi atrakcjami, również dla najmłodszych. Poznacie je z mojego innego wpisu – Poznań. Atrakcje i najciekawsze miejsca

poznań wielka mapa atrakcji i ważnych miejsc
Szukasz ciekawych miejsc w Poznaniu? Nie trać czasu! Znajdź je wszystkie ma mojej mapie atrakcji! Ponad 290 atrakcji i ważnych punktów w Poznaniu na interaktywnej mapie, regularnie aktualizowanej!

Szlak Piastowski

Jak już wiecie skansen w Pobiedziskach to również jeden z punktów na najstarszej turystycznej trasie w kraju, czyli Szlaku Piastowskim. Zresztą rzybliża on jego najciekawsze miejsca i atrakcje, które w dużej mierze już odwiedziłem i opisałem dla Was na moim blogu. Wśród nich m. in. Rezerwat Archeologiczny Genius loci w Poznaniu, dawny piastowski gród na kaliskim Zawodziu, mało znane opactwo w Lubiniu czy zyskujące coraz większą popularność Pyzdry.

gród pobiedziska brama wjazdowa do grodu

Gród Pobiedziska – tuż obok!

A tuż za ogrodzeniem skansenu miniatur znajduje się druga z największych atrakcji miasta – Gród Pobiedziska, który poznacie z mojego osobnego wpisu – już wkrótce.

Warto do niego wstąpić nie tylko dlatego, że jest blisko ale również z tego powodu, że jest niepowtarzalną atrakcją i miejscem, gdzie spędzicie bardzo miło czas całą rodziną!

Wpis powstał w ramach współpracy barterowej

kierunkowo.pl dziękuje za miły kontakt, przyjęcie, możliwość przygotowania materiałów do wpisu oraz pomoc merytoryczną w jego przygotowaniu

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego – www.miniatury.pobiedziska.pl, link, dostęp z dn. 05.04.2023,
  • oficjalna strona Szlaku Piastowskiego – www.szlakpiastowski.pl, link, dostęp z dn. 05.04.2023,
  • wpis Najmniejsza świątynia romańska w Wielkopolsce na stronie szlakpiastwoski.pl, link, dostęp z dn. 05.04.2023,
  • wpis Skansen miniatur na stronie www.poznan.pl, link, dostęp z dn. 05.04.2023,
  • wpis Gród Pobiedziska w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 05.04.2023,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu