ratusz w poznaniu skansen miniatur szlaku piastowskiego w Pobiedziskach stary rynek

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego. Miniskarby regionu!


opublikowano: 5 kwietnia 2023
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach to jeden z najstarszych w Polsce ogrodów miniatur, który przybliża wyjątkowe budowle najstarszej polskiej trasy turystycznej, czyli Szlaku Piastowskiego przebiegającego przez malowniczą Wielkopolskę i Kujawy. Ekspozycje bardzo starannie wykonanych makiet uzupełniają miniatury najciekawszy i najbardziej charakterystycznych budowli obu regionów a także drewniane rzeźby słowiańskich bóstw i ciekawie opracowane elementy informacji dla zwiedzających. Dzięki temu to doskonała atrakcja dla całych rodzin i fantastyczne miejsce do szukania dalszych podróżniczych inspiracji! Poznajcie dokładnie Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego z poniższego wpisu!

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego. Podstawowe informacje

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach to jeden z najstarszych w Polsce ogrodów miniatur. Otwarto go w 1998 roku z inicjatywy Miasta i Gminy Pobiedziska, które w ten sposób uświetniło 950-lecie miasta. Skansen w Pobiedziskach ma około 3500 metrów kwadratowych powierzchni a na jego terenie około 40 miniatur budowli z Wielkopolski i Kujaw.

skansen miniatur szlaku piastowskiego w Pobiedziskach katedra w poznaniu makieta
skansen w pobiedziskach drewniana kładka sztuczny staw

Dzięki temu, że przybliża przede wszystkim najważniejsze budowle Szlaku Piastowskiego, sam również się na nim znalazł, tworząc niejako jego miniaturę, inspirującą do dalszego odkrywania. Pozwala nam zajrzeć w przeszłość regionu a także spojrzeć na najważniejsze budowle z całkowicie innej perspektywy, która być może odkryje przed nami ich ukryte lub dotychczas niewidoczne piękno.

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego – lokalizacja

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego znajduje się w wielkopolskich Pobiedziskach, położonych niemal dokładnie pośrodku pomiędzy Poznaniem a Gnieznem.

Park z makietami położony jest w zachodniej części miasta, przy ulicy Fabrycznej, która jest drogą wylotową w kierunku Poznania.

Komunikacja, dojazd i parking

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego jest bardzo dobrze zlokalizowany, patrząc pod kątem komunikacji i dojazdu. Tuż za płotem skansenu przebiega droga wojewódzka nr 194 (Poznań – trasa S5 w okolicach Gniezna), którą dojedziecie własnym autem. Pod skansenem znajduje się utwardzony i bezpłatny parking na kilkadziesiąt samochodów.

Równolegle do drogi wojewódzkiej biegnie linia kolejowa nr 353 (Poznań Wschód – Skandawa, odcinek Poznań – Gniezno). Najbliższa stacja kolejowa – Pobiedziska Letnisko znajduje się ok. 650 metrów na zachód od skansenu. Dojeżdżają do niej głównie pociągi Kolei Wielkopolskich oraz pojedyncze składy POLREGIO.

Do Pobiedzisk nie dojedziecie komunikacją autobusową dalekobieżną. Po gminie Pobiedziska kursują jedynie autobusy gminnej komunikacji autobusowej.

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego – zwiedzanie, bilety

Wejście na teren Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego jest możliwe po wcześniejszym zakupie biletów. Kasa biletowa znajduje się w drewnianym budynku, znajdującym się przy głównym wejściu. Ceny biletów nie należą do wysokich; bilet normalny dla jednej osoby to koszt kilkunastu złotych.

wejście do skansenu w Pobiedziskach kasa bilety

Skansen zwiedzamy samodzielnie, podążając wyznaczoną ścieżką zwiedzania. Przejście całego skansenu niespiesznym krokiem zajmuje około 45 minut.

Informacja i ułatwienia dla zwiedzających

Z racji, że Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego zwiedzamy samodzielnie na jego terenie bardzo mocno rozbudowano elementy informacyjne, tak aby bez trudu poznać każdą z makiet i dowiedzieć się nieco więcej o rzeczywistym obiekcie.

tablica informacyjna skansen pobiedziska
tablica informacyjna opis skansen w pobiedziskach

Przygotowano również zagadki, gry i ciekawostki, które znajdują się na dużych tablicach czy słupach, rozmieszczonych na terenie całego skansenu. Powinny szczególnie spodobać się najmłodszym.

Poznajcie Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego

Po przekroczeniu wejścia do skansenu, znajdziecie się w miniaturowej Wielkopolsce oraz na Kujawach. Na terenie skansenu znajdziecie najważniejsze zabytki Szlaku Piastowskiego oraz inne ciekawe obiekty dwóch wspomnianych regionów. Właśnie na takie dwie grupy podzieliłem ten rozdział, najpierw ukazując Wam historyczne budowle sięgające historią do czasów piastowskich a następnie inne ciekawe obiekty obu regionów.

Historyczne budowle Szlaku Piastowskiego

Zacznijmy od miniatur przedstawiających najważniejsze i najciekawsze budowle, sięgające czasów Piastów. Pięknie prezentuje się okazała katedra w Gnieźnie, która mimo, że jest miniaturą ma ponad 2 metry wysokości! Ciekawie wygląda również makieta kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Gieczu, która choć skromna ukazuje piękno romańskiej architektury, sprzed blisko 1000 lat!

katedra w gnieźnie makieta minaitura skansen miniatur szlaku piastowskiego w Pobiedziskach
dawny kościół w gieczu skansen miniatur szlaku piastowskiego w Pobiedziskach

Szczególnie imponująco prezentuje się również poznańska katedra czy kaliski kościół pw. św. Mikołaja, które potrafią zachwycić wykonaniem i dbałością o każdy detal!

Poza tymi budowlami, możecie zobaczyć tutaj makiety takich budowli jak m. in.:

 • kościół kolegiacki w Kruszwicy,
 • kościół pw. Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu,
 • kościół pw. Św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu,
 • kościół pw. Św. Marcina w Poznaniu,
 • kościół pw. Św. Jakuba w Murowanej Goślinie,
 • Gród w Biskupinie,
 • Mysią wieżę w Kruszwicy.

Perły Wielkopolski i Kujaw w miniaturze

Poza zabytkami o najstarszym, piastowskim rodowodzie w skansenie miniatur w Pobiedziskach możecie zobaczyć również makiety innych, charakterystycznych i równie pięknych budowli Wielkopolski oraz Kujaw.

skansen miniatur szlaku piastowskiego w Pobiedziskach pałac w antoninie miniatura makieta
wieża ratusza w poznaniu skansen miniatur szlaku piastowskiego w Pobiedziskach makieta miniatura

Na pewno warto zatrzymać się przy największej makiecie skansenu, czyli poznańskim Starym Rynku w miniaturze. Okazale wyglądają również makiety wielkopolskich posiadłości magnackich, m. in. pałac w Rogalinie, pałac w Antoninie czy pałac w Czerniejewie, który w originale stoi zaledwie kilkanaście kilometrów od skansenu.

Poza tymi budowlami, możecie zobaczyć tutaj makiety takich budowli jak m. in.:

 • stojące również nieopodal wiatraki w Moraczewie (ok. 7 km na północny-wschód),
 • Collegium w Trzemesznie,
 • Dwór w Koszutach,
 • Iglicę Międzynarodowych Targów Poznańskich,
 • Muzeum w Rakoniewicach,
 • Poznańskie Krzyże.

Pozostałe ciekawostki skansenu

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego częściowo ogrodzono drewnianą palisadą w ciągu której umieszczono również drewnianą wieżę, która pełni funkcję punktu widokowego, na tereny położone na północ od skansenu.

wieża obserwacyjna punkt obserwacyjny skansen w pobiedziskach
rzeźba drewniana skansen pobiedziska

Dodatkowo pomiędzy miniaturami najbardziej znanych i historycznie ważnych obiektów Szlaku Piastowskiego znajdziecie również drewniane rzeźby – wyobrażenia bogów słowiańskich: Welesa, Peruna, Porenuta, Swaroga i Trzygłowa.

Kunszt twórców makiet

Makiety znajdujące się w skansenie wykonano w skali 1:20 (20-krotne pomniejszenie) i do ich wykonania użyto m. in. tworzyw sztucznych, metalu, drewna i szkła, dzięki czemu udało się im twórcom w wierny sposób oddać detale architektoniczne ich oryginalnych odpowiedników.

O tym jak doskonale zostały one odwzorowane, niech świadczą poniższe trzy porównania budowli, które wcześniej udało mi się osobiście odwiedzić a ich miniatury spotkałem również w Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego. By nie nastąpiła żadna pomyłka – jedno zdanie wyjaśnienia: jako pierwsze umieściłem zdjęcie miniatury a jako drugie oryginalnej budowli:)

Opactwo benedyktynów w Lubiniu

Jako pierwszą poznajcie makietę potężnego i majestatycznego opactwa benedyktynów w Luboniu, w południowej Wielkopolsce. Świątynia znajdująca się w niepozornym Lubiniu od ponad 1000 lat pisze historię tego maleńkiego miasteczka a różnorodność jej stylów architektonicznych, które można podziwiać stojąc u jej murów, na pewno była wyzwaniem dla modelarzy.

opactwo w lubiniu makieta miniatura skansen miniatur szlaku piastowskiego w Pobiedziskach
opactwo benedyktynów w lubiniu lubiń

Więcej o opactwie w Lubiniu, tym w rzeczywistych rozmiarach przeczytacie w osobnym wpisie: Opactwo Benedyktynów w Lubiniu. Historia zapisana w murach!

Pustelnica z Lasów Grabskich

Znajdująca się w Wielkopolskim Parku Etnograficznym drewniana pustelnica z Lasów Grabskich, to jeden z najbardziej urokliwych obiektów skansenu w Dziekanowicach. Uroki tej niewielkiej świątyni docenili również modelarze ze skansenu w Pobiedziskach, wykonując jej makietę w skali 1:20, która tym samym stała się najmniejszą makietą Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego.

skansen makieta miniatura kaplica pustelnica z lasów grabskich pobiedziska
wielkopolski park etnograficzny w dziekanowicach skansen kaplica pustelnica z lasów grabskich skarby architektury drewnianej

Jej oryginał możecie zobaczyć bardzo niedaleko, bo zaledwie 9 km na północny-wschód od pobiedziskiego skansenu w Wielkopolskim Parku Etnograficznym. Przeczytacie o nim w osobnym wpisie: Wielkopolski Park Etnograficzny. Piękny skansen wielkopolskiej wsi

Teatr Wielki w Poznaniu

Ostatnim porównaniem niech będzie jeden z najbardziej charakterystycznych gmachów stolicy Wielkopolski – monumentalny Teatr Wielki, będący najważniejszą sceną teatralną w mieście i regionie. W skansenie w Pobiedziskach odwzorowany w każdym detalu, łącznie z charakterystyczną rzeźbą Pegaza na szczycie dachu!

teatr wielki opera w poznaniu makieta miniatura skansen
teatr wielki w poznaniu dzielnica cesarska w poznaniu

Oryginalny gmach Teatru Wielkiego w Poznaniu jest częścią tzw. Dzielnicy Cesarskiej, którą możecie ze szczegółami poznać z mojego wpisu: Dzielnica Cesarska w Poznaniu – pamiątka pełna skrajności

Szlak Piastowski na kierunkowo.pl!

kierunkowo.pl to blog, na którym przybliżam wiele miejsc z mojej rodzinnej Wielkopolski. Niemożliwe jest odkrywanie Wielkopolski bez poznawania miejsc, która znajdują się na Szlaku Piastowskim.

katedra w poznaniu miniatura makieta skansen miniatur szlaku piastowskiego w Pobiedziskach
opactwo w lubiniu miniatura makieta katedra w gnieźnie skansen miniatur szlaku piastowskiego w Pobiedziskach

Wiele miejsc najstarszego szlaku turystycznego w Polsce jeszcze zostało mi do odwiedzenia, co nie zmienia faktu, że wiele udało mi się już zobaczyć! Oto kilka wpisów z moich mikropodróży do miejsc, położonych na Szlaku Piastowskim!

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego dla dzieci

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach jest bardzo fajnym miejscem na rodzinny wyjazd. To miejsce gdzie wasze pociechy nie tylko odbędą niezwykłą lekcję historii Polski i regionu ale będą mogły również spędzić miło czas.

skansen miniatur szlaku piastowskiego w Pobiedziskach piaskownica archeologiczna dla dzieci
piaskownica archeologiczna dla dzieci pobiedziska

Przygotowano dla nich ogromną piaskownicę archeologiczną, w której pod pisakiem skrywa się pewien skarb do odkrycia. Dodatkowo na tablicach rozmieszczonych na terenie skansenu znajdują się również gry i zagadki. Skansen oferuje również atrakcyjną ofertę dla grup szkolnych, które mogą liczyć nie tylko na zwiedzanie z przewodnikiem ale również wyjątkowe lekcje historii z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej dostosowanej do wieku dzieci.

Gród Pobiedziska – zaraz obok!

A tuż za ogrodzeniem skansenu miniatur znajduje się druga z największych atrakcji miasta – Gród Pobiedziska. Jest to otwarta w 2012 roku rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego grodu w której prezentowane są elementy obronne takiej fortecy oraz liczne średniowieczne maszyny oblężnicze, które skonstruowano w ich naturalnej wielkości a dodatkowo, można je nawet obsługiwać dzięki czemu miejsce to zyskuje na wyjątkowości.

gród pobiedziska
gród pobiedziska

W Grodzie Pobiedziska organizowane są również liczne wydarzenia, m. in. pokazy rycerskie, festyny historyczne czy lekcje żywej historii. Nie zapomniano o najmłodszych dla których przygotowano średniowieczny plac zabaw oraz średniowieczne gry planszowe!

Bibliografia
 • oficjalna strona internetowa Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego – www.miniatury.pobiedziska.pl, link, dostęp z dn. 05.04.2023,
 • oficjalna strona Szlaku Piastowskiego – www.szlakpiastowski.pl, link, dostęp z dn. 05.04.2023,
 • wpis Najmniejsza świątynia romańska w Wielkopolsce na stronie szlakpiastwoski.pl, link, dostęp z dn. 05.04.2023,
 • wpis Skansen miniatur na stronie www.poznan.pl, link, dostęp z dn. 05.04.2023,
 • wpis Gród Pobiedziska w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 05.04.2023,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu