park miniatur w kowarach park miniatur zabytków dolnego śląska zamek czocha makieta miniatura atrakcje kowary atrakcje w kowarach

Park Miniatur w Kowarach. Dolnośląskie zabytki w miniaturze!


Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach to unikalny i niesamowity świat w miniaturze, przybliżający w wyjątkowy sposób piękno architektury i bogactwo dolnośląskiego dziedzictwa! W tym pięknym ogrodzie, pełnym ręcznie i drobiazgowo wykonanych makiet, każdy kolejny krok przenosi nas w inny zakątek Dolnego Śląska ale również Polski i tej części Europy, sprawiając że nawet najbardziej monumentalne dzieła architektury regionu stają się dostępne na wyciągnięcie ręki, odkrywając przy tym swoją historię i inspirując do dalszego podróżowania. Spacerując po nim odwiedzicie m. in. Wrocław, Śnieżkę, Jelenią Górę czy pobliski Karpacz, którego najpiękniejsze budowle również odwzorowano w kowarskim Parku Miniatur. Odkryjcie magiczny świat w miniaturze, tworzony od ponad 20 lat temu w malowniczych Kowarach z mojego wpisu na kierunkowo.pl!

Park Miniatur w Kowarach – podstawowe informacje

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, bo tak brzmi pełna nazwa parku miniatur w Kowarach to ponad półhektarowy ogród w którym prezentowane są starannie przygotowane makiety najważniejszych i najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska. W kowarskim parku można podziwiać ok. 90 miniaturowych budowli, które zostały ręcznie przygotowane przez modelarzy pracujących od lat w pracowni, znajdującej się przy parku.

Historia Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

Oficjalne otwarcie parku miało miejsce 14 sierpnia 2003 roku przy okazji Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. Posiadał on wtedy 8 makiet, spośród których najstarszą była miniatura kościoła w Mysłakowicach. Poza makietą wspomnianego kościoła od początku w parku znajdowały się makiety m. in. kościoła Wang w Karpaczu, starówki w Lubomierzu czy Starego Miasta w Jeleniej Górze. Inicjatorem i pomysłodawcą parku był Pan Marian Piasecki a od samego początku makiety kowarskiego parku tworzyli głównie absolwenci lokalnej Szkoły Rzemiosł Artystycznych z Jeleniej Góry.

pałac paulinum jelenia góra park miniatur w kowarach park miniatur zabytków dolnego śląska
bachus karczma sądowa karpacz park miniatur w kowarach

Park od początku zlokalizowano na terenie przylegającym do dawnej Fabryki Dywanów w Kowarach, początkowo zajmując również cześć dawnej hali fabrycznej. W chwili otwarcia Park Miniatur w Kowarach był jednym z pierwszych tego typu parków w Polsce. Jest on nieznacznie młodszy od najstarszego polskiego parku miniatur w wielkopolskich Pobiedziskach (otwarty w 1998 roku, więcej o nim przeczytacie w moim wpisie: Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego. Miniskarby regionu!). Od chwili powstania jego głównym zadaniem i celem było w nowatorski sposób ukazać najpiękniejsze i najciekawsze zabytki okolic Kowar i Karpacza ale również całego Dolnego Śląska.

Park Miniatur w Kowarach na mapie

Miasto Kowary w których mieści się Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska położone jest w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego pomiędzy pasmami górskimi Rudaw Janowickich i Karkonoszy, około 5 kilometrów na północny wschód od Karpacza.

Sam park znajduje się w północnej części miasta, na terenie dawnej Fabryki Dywanów w Kowarach przy ulicy Zamkowej, niemalże po sąsiedzku z drugą znaną atrakcją Kowar: Muzeum Sentymentów (już wkrótce na kierunkowo.pl).

Dojazd i komunikacja

Kowary położone są południowo-wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej, nieco na uboczu od głównych szlaków komunikacyjnych w regionie. Przez miasto nie przebiega żadna czynna linia kolejowa, więc nie dotrzecie do niego pociągiem. Nieco lepiej wygląda sieć drogowa, ponieważ przez Kowary przebiegają aż dwie drogi wojewódzkie (DW366 i DW367), krzyżujące się zresztą niedaleko Parku Miniatur.

park miniatur zabytków dolnego śląska w kowarach wejście kasa biletowa pamiątki sklep
pawilon wejściowy kasa biletowa z widokiem na karkonosze kowary miniatury

Takie uwarunkowania sprawiają, że do miasta możemy dojechać jedynie komunikacją autobusową lub własnym samochodem. Połączenia autobusowe do Kowar realizuje m. in. PKS Tour Jelenia Góra Sp. z o.o. oraz prywatni przewoźnicy.

Parking

Przyjeżdżając do Parku Miniatur w Kowarach własnym samochodem możecie bezpieczne zaparkować swój samochód na bezpłatnym parkingu pod samym wejściem do parku miniatur. Parking jest nie tylko pojemy (ok. 150 samochodów) ale i wystarczająco duży, dzięki czemu bez problemu zaparkują na nim nawet autokary. Przy wzmożonym ruchu turystycznym dodatkowym ułatwieniem są parkingowi, kierujący ruchem oraz wskazujący wolne miejsca.

Bilety i zwiedzanie

Wejście i zwiedzanie Parku Miniatur jest możliwe po uprzednim zakupie biletów wstępu. Szczegółowy i aktualny cennik biletów znajdziecie na stronie internetowej parku. Park Miniatur w Kowarach można zwiedzać na trzy sposoby: indywidualnie własnym tempem, w towarzystwie animatorów (w cenie biletu) stale krążących po trasie zwiedzania lub łącząc indywidualne poznawanie ekspozycji z posłuchaniem animatorów tylko przy wybranych makietach.

tabliczka informacyjna park miniatur zabytków dolnego śląska
pawilon park miniatur zabytków dolnego śląska

Doskonałe położenie Parku Miniatur i bliskość takich miast jak Karpacz, Jelenia Góra czy Szklarska Poręba sprawia, że z każdym sezonem odwiedza go coraz większa liczba gości. Nie musicie obawiać się jednak, że tłum uniemożliwi Wam poznanie tego wyjątkowego ogrodu. Aby ułatwić indywidualne poznawanie makiet Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, przy każdej z nich znajdziecie tabliczkę informacyjną z krótkim opisem budowli. Zazwyczaj zwiedzanie parku trwa od 45 do 60 minut, choć czas ten może się wydłużyć np. kiedy zdecydujecie się na wypicie kawy w parkowej kawiarni.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Poznajcie Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Kowarski park miniatur to najpiękniejsze dolnośląskie zabytki i perły architektury, wiernie odwzorowane w formie makiet wykonanych głównie w skali 1:25 ale i w kilku przypadkach w skali 1:50. Wśród około 90 makiet znajdziecie m. in. zamki, kościoły, pałace, ratusze, starówki a nawet największą w Polsce miniaturę gór – fragment pasma Karkonoszy z miniaturową Śnieżką.

marcin krawczyk autor kierunkowo.pl bloger mikropodóżnik
park miniatur w kowarach park miniatur zabytków dolnego śląska widok na cały park

Wszystkie one wykonane zostały przy użyciu najnowocześniejszych technik modelarskich i materiałów odpornych na różne warunki atmosferyczne, przez niezwykle zdolnych i skrupulatnych modelarzy. Uroku temu miejscu dodaje również piękny ogród, pełen zieleni i kwiatowych kompozycji, pośród których rozstawiono starannie przygotowane makiety.

Najbardziej efektowne makiety!

Każda makieta, którą będziecie mogli zobaczyć w Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach to modelarskie dzieło sztuki, oddające ze wszystkimi szczegółami i detalami piękno prawdziwych zabytków. Co ciekawe, w parku można zobaczyć także w całej okazałości obiekty z czasów swojej świetności, które dzisiaj popadają w ruinę, bądź z rożnych względów są niedostępne do zwiedzania. Dzięki temu niejednokrotnie te piękne zabytki prezentują się w swojej miniaturze piękniej od pierwowzorów.

Choć wszystkie makiety przykuwają wzrok, zachwycają detalami i urzekają pieczołowitością wykonania, trzy z nich postanowiłem Wam szczególnie przybliżyć. Oto moim zdaniem najbardziej efektowne miniatury w kowarskim parku.

Zamek Książ

Jestem przekonany, że i Wy zatrzymacie się na dłużej przy miniaturze Zamku Książ w Wałbrzychu (możecie przeczytać o nim na moim blogu: Zamek Książ w Wałbrzychu), która przede wszystkim wprawa w osłupienie swoją wielkością!

makieta miniatura zamek książ park miniatur w kowarach park miniatur zabytków dolnego śląska

Dzięki temu, że makietę Zamku Książ wykonano w tej samej skali co inne parkowe miniatury, od razu widać wielkość i potęgę wałbrzyskiego zamku, która sprawia, że jest to trzeci, największy zamek w Polsce!

zamek książ makieta miniatura park miniatur zabytków dolnego śląska
miniatura makieta złoty pociąg park miniatur zabytków dolnego śląska

W jego pobliżu nie mogło oczywiście zabraknąć jednej z jego największych atrakcji, czyli Złotego Pociągu. Choć póki co nikt go nie widział, przyciągnął on do Książa już tysiące turystów! W Kowarach dookoła makiety Zamku Książ krąży jego miniatura, co szczególnie cieszy najmłodszych, którą również wykonali kowarscy modelarze.

Bazylika Mniejsza w Krzeszowie

Drugą, niezwykle imponująca makietą jest stojąca w pobliżu wejścia do parku miniatura Bazyliki Mniejszej w Krzeszowie. Ilość i szczegółowość odwzorowania wszystkich detali fasady świątyni to niesamowita robota i widoczny gołym okiem kunszt modelarzy Parku Miniatur w Kowarach.

bazylika mniejsza w krzeszowie miniatura park miniatur w kowarach park miniatur zabytków dolnego śląska
detal miniatura makieta wejście do bazyliki mniejszej krzeszów

Warto zwrócić uwagę na stojącą u jej wejścia postać, która również została odwzorowana w skali aby oddać rzeczywistą wielkość krzeszowskiej bazyliki. Przy tej miniaturze rozpoczyna się również ścieżka zwiedzania z animatorem a dodatkowo w oczekiwaniu na niego możecie posłuchać muzyki Johanna Sebastiana Bacha. Nawiązuje ona do koncertów organowych, wykonywanych na zabytkowych organach krzeszowskiej bazyliki, będących jednym z najcenniejszych instrumentów w Europie!

Śnieżka

Trzecią makietą jest miniaturowa Śnieżka i fragment pasma Karkonoszy, która głównie zachwyca swoja pomysłowością i niepowtarzalnością. Doskonale wpisuje się również w samo miejsce, położone u podnóża Karkonoszy z którego przy sprzyjającej pogodzie widać Królową Karkonoszy, wznoszącą się na wysokość 1602 m. n. p. m.

obserwatorum na śnieżce miniatura park miniatur w kowarach park miniatur zabytków dolnego śląska

Odwzorowano na niej nie tylko samo ukształtowanie masywu ale również główne szlaki, schroniska oraz inne charakterystyczne budowle stojące obecnie w obrębie najwyższego szczytu Karkonoszy. Wśród nich m. in. obserwatorium meteorologiczne, kaplicę św. Wawrzyńca czy budynek czeskiej poczty. Ciekawostką jest to, ze w Parku Miniatur w Kowarach możecie poznać również historyczny wygląd tego miejsca, oglądając makiety nieistniejących już na szczycie góry obiektów, które stały na nim aż do 1968 roku (znajdują się one na części ekspozycji w zadaszonym pawilonie).

kapliczka na śnieżce miniatura makieta kowary
luneta na śnieżkę kowary

Makieta najwyższego szczytu Karkonoszy jest największą tego typu miniaturą w całej Polsce. Co ciekawe, możemy z niej podejrzeć co dzieje się na prawdziwej Królowej Karkonoszy i poczuć jej fizyczną bliskość, za sprawą ustawionej lunety, która przy dobrej pogodzie pozwoli zajrzeć nam na sam szczyt polskiej Góry Wiatrów.

Miniaturowy świat w Parku Miniatur w Kowarach!

Powyższe trzy makiety to dopiero początek miniaturowego świata, który stworzono na przestrzeni ponad 20 lat działalności parku. Poznajcie kolejne miniatury najpiękniejszych budowli Kowar, Karpacza i okolic, najbardziej znanych zabytków Dolnego Śląska oraz majestatycznych i zachwycających obiektów z dalszych zakątków Europy!

Makiety dolnośląskich zabytków

Czas przybliżyć Wam teraz wspaniale wykonane makiety dolnośląskich zabytków, które wykonywane są ręcznie z ogromną dbałością o każdy szczegół. Dodatkowo wiele z nich oddaje wygląd budowli z czasów ich świetności, prezentując się przez to bardziej okazale niż pierwowzory.

miniatura muzeum papiernictwa w dusznikach zdroju park miniatur zabytków dolnego śląska
kościół pokoju w jaworze miniatura park miniatur w kowarach park miniatur zabytków dolnego śląska

Wśród nich będziecie mieli okazję zobaczyć miniatury m. in. Kościoła Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Ratusza we Wrocławiu czy Domu Kołodzieja ze Zgorzelca a także makiety budowli, które zostały opisane już przeze mnie na kierunkowo.pl, np.:

Budowle z najbliższych okolic

Szczególnie odwiedzających Park Miniatur w Kowarach powinny zainteresować makiety budowli, które znajdują się zaledwie kilka, kilkanaście kilometrów od Kowar. To doskonała okazja aby zainspirować się do poznania najciekawszych miejsc w okolicy, które po prostu można odwiedzić w kolejnych dniach!

karpacz karczma sądowa bachus park miniatur zabytków dolnego śląska
park miniatur w kowarach park miniatur zabytków dolnego śląska kościół wang miniatura makieta karpacz

Wśród nich szczególnie warto zwrócić uwagę na m. in. Świątynię Wang w Karpaczu (już wkrótce na kierunkowo.pl), Schronisko Szwajcarka w Górach Sokolich (już wkrótce na kierunkowo.pl), domy tyrolskie z Mysłakowic, chałupę przysłupową z Karpacza, mało znaną karczmę sądową Bachus również z Karpacza czy znajdujący się zaledwie kilkaset metrów od Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska kowarski ratusz.

Trzeba przyznać, że makiety prezentują się wyjątkowo okazale i pięknie nie tylko za sprawą drobiazgowego i ręcznego wykonania, ale również urokliwie zaaranżowanego otoczenia, które fantastycznie uzupełnia same miniatury jaki i uatrakcyjnia całe założenie parkowe.

Jeleniogórska starówka

Kowarki Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska to nie tylko zjawiskowe makiety ale również wiele ciekawych historii. Jedną z najciekawszych jest ta dotycząca parkowego logo. Stworzyły je dzieci polskich architektów z Kanady, które przesłały rysunek Lumpiego – jamnika założyciela parku, przebiegającego przez miniaturą jeleniogórską Bramę Wojnowską będącą częścią makiety starówki w Jeleniej Górze. Zainspirowały się one materiałem telewizyjnym, wyemitowanym na cały świat w którym to Lumpiego, okrzyknięto największym psem na świecie, bo takie sprawiał wrażenie biegając po miniaturowym jeleniogórskim Starym Mieście.

starówka jelenia góra w miniaturze kowary

Odwiedzając Park Miniatur w Kowarach możecie liczyć na znacznie większą dawkę ciekawych historii, którymi bardzo chętnie dzielą się parkowi animatorzy. Podążając za nimi będziecie mieli możliwość posłuchać również lokalnych opowiadań, legend i ciekawostek m. in. o okrutnej Kunegundzie z Zamku Chojnik, hrabinie z pałacu Spiż czy pałacu wzniesionym na kształt… parowca.

Miniatury z dalszych zakątków i nie tylko

Bogatą kolekcję dolnośląskich makiet, przedstawiających liczne zamki, pałace, kościoły czy starówki uzupełniają okazałe miniatury budowli z dalszych zakątków kraju i nie tylko. Wspomnę tylko o miniaturach takich budowli jak m. in. czeski Zamek Frydlnat, niemiecki Pałac Bad Muskau czy Ratusz w Görlitz a także Domy Tkaczy Śląskich z Chełmska Śląskiego.

zamek w mosznej park miniatur w kowarach park miniatur zabytków dolnego śląska
plac przez zamkiem czocha miniatura fontanna

Ręcznie wykonane makiety przez kowarskich modelarzy, reprezentujące zarówno bogactwo architektury Dolnego Śląska jak tej części Europy, znajdujące się na zewnątrz zostały otoczone pięknymi rabatami i zielenią, przez co spacerowanie pomiędzy nimi jest czystą przyjemnością.

Przepiękny zamek w Mosznie

A spacerując po parku na pewno zatrzymacie się przy kapitalnie wykonanej makiecie przepięknego Zamku w Mosznie, który zachwyca swoją bajkową architekturą.

zamek moszna park miniatur zabytków dolnego śląska w kowarach
zamek moszna miniatura makieta szklarnia palmiarnia

Na tej makiecie znajdziecie nie tylko fontannę ale również ogród zimowy czy sytuacyjną scenkę przed wejściem do miniaturowego zamku, które tylko potwierdzają niezwykłe zdolności, sumienność, kreatywność i pomysłowość kowarskich modelarzy.

Jeszcze więcej makiet w pawilonie

Większość z około 90 makiet znajduje się na zewnątrz, pośród parkowej zieleni. Część ekspozycji, dokładniej kilkadziesiąt miniaturowych budowli umieszczono pod dachem w pawilonie na terenie Parku Miniatur. To właśnie w tym miejscu będziecie mogli z bardzo bliska zobaczyć makietę kowarskiego ratusza a także dawnych zabudowań na szczycie Śnieżki, które znajdowały się tam do końca lat 70. XX wieku.

wieża ratusz gorlitz makieta miniatura kowary

W tym miejscu warto również posłuchać animatorów, którzy opowiedzą Wam nieco o tym, jak powstają makiety, ile pracy kosztują, jak wykonuje się nawet najbardziej drobiazgowe detale i ile czasu zajmuje stworzenie takich miniaturowych konstrukcji. To będzie początek poznawania “kuchni” Parku Miniatur w Kowarach, bo pod koniec zwiedzania możecie wejść do najprawdziwszej pracowni modelarzy, o czym w dalszej części wpisu.

miniatura zegar na wieży ratusza w gorlitz kowary park
makiety miniatury w pawilonie zadaszonym w kowarach

W pawilonie znajdziecie również wystawę zdjęć, prezentującą 20-letnią historię funkcjonowania Parku Miniatur w Kowarach. Zobaczycie na niej nie tylko to jak Park Miniatur Dolnego Śląska wyglądał 20 lat temu ale również to jak zmieniał się i na przestrzeni lat, stając się jedną z największych i najciekawszych atrakcji turystycznych regionu.

Kawiarenka i miejsca do chwili odpoczynku

Choć Park Miniatur w Kowarach słynie przede wszystkim z przepięknych makiet, jest również miejscem gdzie można miło spędzić czas również w inny sposób, niż tylko spacerując pomiędzy urokliwymi i zachwycającymi miniaturowymi budowlami. W najładniejszych zakątkach parku ustawiono ławki, na których można usiąść na moment, odpocząć czy podelektować się widokiem.

kawiarnia w parku miniatur w kowarach parasol ogrodowy stolik kawa herbata

W kowarskim Parku Miniatur znajduje się również kawiarenka, serwująca m. in. kawy mrożone, orzeźwiające koktajle, desery lodowe szczególnie popularnie w cieplejsze dni. Na chłodniejsze chwile doskonale sprawdzą się takie pyszności jak gorąca czekolada, aromatyczna kawa a nawet grzane wino! Kawiarniane stoliki znajdziecie zarówno w pawilonie jak i na świeżym powietrzu, pośród parkowych miniatur.

Atrakcja dla dzieci i Pałacowa Bawialnia

Park Miniatur w Kowarach jest również świetną propozycją na miłe spędzenie czasu całą rodziną. Najmłodsi nie tylko chętnie będą oglądać miniatury i odkrywać ich najciekawsze fragmenty ale również z zaciekawieniem posłuchają lokalnych legend i opowiadań, które przybliżają w ciekawy sposób animatory oprowadzający po parku. Dodatkowo z myślą o najmłodszych (ale nie tylko) na każdej makiecie ukryto miniaturowego jamnika – symbol parku, którego szukanie na pewno pochłonie wiele czasu ale i da sporo radości zarówno dzieciom jak i ich opiekunom.

pałacowa bawialnia kowary

A gdyby tego nadal było za mało, tuż obok parku pełnego miniatur znajduje się Pałacowa Bawialnia – prawdziwa kraina zabaw dla najmłodszych, w której znajdziecie przede wszystkim dmuchane atrakcje takie jak np. dmuchane zamki i tory przeszkód, wieżę wspinaczkową, pontonową zjeżdżalnie czy ogromne skocznie. Pałacowa Bawialnia otwarta jest w sezonie letnim, wstęp do niej możliwy jest po zakupie osobnych biletów a więcej informacji o niej znajdziecie na stronie www.palacowa-bawialnia.pl.

Modelarze Parku Miniatur w Kowarach stale pracują!

Niezwykłą atrakcją tego miejsca jest możliwość podejrzenia w pracy modelarzy, twórców makiet stojących m. in. w Parku Miniatur w Kowarach. W Studiu Modeli Architektonicznych poznacie proces powstawania kolejnych miniatur, zobaczycie materiały z których są one wykonywane, niezbędne narzędzia a przede wszystkim poznacie ludzi, którzy od ponad 20 lat z ogromną pasją wykonują własnoręcznie te modelarskie działa sztuki!

pracownia modelarzy rzemieślników tworzących makiety budowli dolnego śląska kowary makieta kościoła pokoju w świdnicy w budowie

Dzięki ich niemal codziennej pracy, stale powstają nowe miniatury które zarówno powiększają ich kolekcję w kowarskim parku jak i zastępują najstarsze i najbardziej wysłużone konstrukcje. To w pracowni najbardziej uderza ogrom pracy, jaki trzeba włożyć w powstanie miniatury, która nim opuści jej mury jest tutaj tworzona nawet przez kilka miesięcy!

pracownia modelarzy rzemieślników tworzących makiety budowli dolnego śląska kowary fragmenty elementy miniatury makiety
pracownia modelarzy rzemieślników tworzących makiety budowli dolnego śląska kowary
pracownia modelarzy rzemieślników tworzących makiety budowli dolnego śląska kowary

Miniatury, które powstają w tej pracowni są później prezentowane głównie w parkach miniatur, stworzonych przez Pana Mariana Piaseckiego, czyli Parku Miniatur w Kowarach oraz Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu, który również miałem przyjemność odwiedzić i opisać dla Was na łamach kierunkowo.pl – Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu. Modelarskie cudo!

Wpis powstał w ramach współpracy barterowej

kierunkowo.pl dziękuje za miły kontakt, przyjęcie, możliwość przygotowania materiałów do wpisu oraz pomoc merytoryczną w jego przygotowaniu

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, link, dostęp z dn. 12.11.2023,
  • oficjalna strona internetowa Pałacowej Bawialni w Kowarach, link, dostęp z dn. 12.11.2023,
  • oficjalna strona internetowa Opactwa w Krzeszowie, link, dostęp z dn. 15.11.2023,
  • wpis Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska ma oficjalnej stronie internetowej Miasta Kowary, link, dostęp z dn. 12.11.2023,
  • film 20 urodziny Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska! na kanale TV Dami Jelenia Góra w serwisie YouTube, link, dostęp z dn. 12.11.2023,
  • film Marian Piasecki, twórca Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach na kanale Telewizja Lubań w serwisie YouTube, link, dostęp z dn. 12.11.2023,
  • wpis Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 12.11.2023,
kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca