zamek czocha

Zamek Czocha – warownia pełna tajemnic

Jeden z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska, a może i całego naszego kraju. Miejsce pełne tajemnic, sekretnych przejść i nie do końca znanej historii. Oto owiany tajemnicą Zamek Czocha.

Jego historia sięga XIII wieku, w którym to w latach 1241-1247 (wg Wikipedii) wzniesiono w jego miejscu pierwszą warownię. Jego historia jest bardzo burzliwa, wielokrotne zmiany właścicieli zamku (naliczyłem 10), oblężenia i czasy gdy zamek stał opustoszony. Te burzliwe czasy skończyły się w roku 1909, kiedy to zamek nabył Ernst Gütschow, niemiecki producent cygar. To on nakazał przebudowę zamku, która nadała mu dzisiejszego kształtu ale też zniszczyła wiele najstarszych fragmentów warowni. W rękach Gütschowa zamek był aż do końca II wojny światowej. Niestety nieznana jest historia zamku, podczas trwania II wojny światowej. Bardzo możliwe, że zamek był wykorzystywany przez nazistów na ich potrzeby, szczegóły jednak nie są znane.

Po wojnie zamek został wielokrotnie okradziony. Zrabowano z niego wiele cennych dzieł sztuki, które pozostawił tutaj ostatni właściciel – Gütschow. Pełnej dewastacji dokonało przeznaczenie zamku na tymczasowy dom dla uchodźców z Grecji. Od 1952 roku Zamek Czocha oficjalnie zniknął. Nie był opisywany na mapach, stał się obiektem tajnym i przeszedł na własność polskiego wojska, które urządziło sobie w nim dom wczasowy. Zmieniło się to dopiero 1996 roku, od kiedy to zamek jest hotelem z funkcjami konferencyjnymi. Właścicielem nadal pozostaje polskie wojsko, a dokładnie Agencja Mienia Wojskowego.

Zamek Czocha jest bardzo ciekawie promowany. Posiada świetnie opracowane materiały internetowe (socialmedia, www) a dodatkowo organizuje okolicznościowe wydarzenia, jak na przykład zlot fanów… Harrego Pottera.

Zamek Czocha – warownia pełna tajemnic

Zamek Czocha, Sucha, 59-820 Leśna

Dokładną lokalizację miejsca: Zamek Czocha – warownia pełna tajemnic, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Zamek Czocha to niewątpliwie miejsce nietypowe i wyjątkowe. Jednak nie jest na tyle niepowtarzalny bym nazwał go unikatem. Mimo to, jest to miejsce niesamowite, tajemnicze i ciężko znaleźć podobne.

Zamek Czocha – warownia pełna tajemnic

zamek czocha
zamek czocha
zamek czocha
zamek czocha
zamek czocha
5 / 5

Zamek Czocha nie potrzebuje wielkiej reklamy, przyciąga swoją niepowtarzalnością na tyle, że nie możesz przegapić tego miejsca będąc w tych stronach Polski. Nie zawiedziesz się!

Zamek Czocha – warownia pełna tajemnic
3.1 / 5

2.5 / 5

Cenią się! Niestety trzeba rzucić trochę grosza, by zobaczyć go z maksymalnego bliska.

3 / 5

Zamek Czocha stał się popularną atrakcją, dlatego spodziewaj się sporej grupki turystów.

4 / 5

Zawsze może być lepiej!

4 / 5

Duży parking pod samym zamkiem, przy głównej drodze. Niestety dodatkowo płatny…

Zwiedzanie trwało około godziny. Do tego trzeba doliczyć minimum kolejną godzinę na obejście zamku na zewnątrz oraz kupno biletów.

Dla wszystkich powyżej 3 lat, mniejsze dzieci mogą bać się pewnych zakamarków.

Może być trudny do zobaczenia dla dzieci poniżej 3roku życia oraz osób o obniżonej sprawności. Zwiedzanie zamku wiedzie wąskimi i krętymi tajnymi przejściami, gdzie może być trudno poruszać się w ww. przypadkach.

  • wspaniały i charakterystyczny zamek,
  • świetnie promowany w internecie, bardzo dużo ciekawych informacji i zdjęć,
  • bardzo ciekawie oprowadzający przewodnicy,
  • ekscytująca i trochę tajemnicza historia,
  • tajemne przejścia,
  • obiekt z racji, że łączy w sobie różne funkcje (hotel, sale konferencyjne i eventowe oraz funkcje turystyczne) nie zawsze jest dostępny dla turystów w pełnym zakresie,
  • ceny za wstęp,
  • małe zasoby cennego wyposażenia,
  • osobno płatny parking,
  • Zamek Czocha położony jest nad Jeziorem Leśniańskim. Niedaleko zamku (w odległości około 1 kilometra) znajduje się Zapora Leśniańska oraz plaża nad nim. Doskonałe miejsce do letniego wypoczynku.

Zamek Czocha – warownia pełna tajemnic

Dolny Śląsk to niesamowity zakątek Polski! Więcej o nim dowiesz się z moich wpisów:

Wpis opublikowano: 16 sierpnia 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 maja 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl