Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu latarnia darłowo miniatura makieta Atrakcje dla dzieci w Niechorzu

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu. Modelarskie cudo!


Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu to jedna z najciekawszych atrakcji w tej nadmorskiej miejscowości. Odwiedzając to miejsce będziecie mieli okazję obejrzeć dziesiątki niesamowitych i skrupulatnie przygotowanych makiet i miniatur nie tylko latarni morskich, choć to one są tutaj tematem przewodnim. Poznajcie Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu z mojego wpisu i przekonajcie się, że to atrakcja warta odwiedzenia!

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu. Podstawowe informacje

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu powstał w 2012 roku i zlokalizowany jest dosłownie kilkadziesiąt metrów od nadmorskiej, piaszczystej plaży niemal pod samą latarnią morską w Niechorzu. Na terenie parku miniatur znajdują się makiety wszystkich polskich latarni morskich ale i wyjątkowych budowli Pomorza Zachodniego oraz inne “smaczki” w miniaturze.

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

Wszystko to pięknie wyeksponowane, skąpane wśród kwiatów i zieleni i doskonale przygotowane do tego, by każdy wyszedł by z tego miejsca głodny zobaczenia wszystkich prezentowanych obiektów w rzeczywistości!

Lokalizacja – Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu znajduje się w zachodniej części miejscowości, niemal w bezpośrednim sąsiedztwie latarni morskiej, przy ulicy Ludnej 16.

Dodatkowo położony jest od przy nadmorskim deptaku pomiędzy wejściami na plażę nr 17 i 18.

Dojazd i komunikacja

Niechorze położone jest przy drodze wojewódzkiej nr 102, którą dotrzemy do DW107 a później trasy S3. Do samego parku miniatur dojedziemy już ulicami Niechorza. Warto wtedy skorzystać z mapy lub nawigacji.

Do Niechorza można dotrzeć również Nadmorską Koleją Wąskotorową. Najbliższa parku stacja kolejowa to Niechorze – Latarnia, z której dotrzecie do Parku Miniatur pieszo w kilka minut.

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

Pod Parkiem Miniatur znajduje się bezpłatny parking dla odwiedzających.

Inne praktyczne informacje

Ceny biletów

Koszt wejścia osoby dorosłej to kilkadziesiąt złotych, dzieci, młodzież oraz seniorzy mogą nabyć bilety ulgowe tańsze od normalnych o kilka złotych. Dostępne są również bilety łączone (rodzinne) oraz grupowe. Szczegółowy cennik znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu.

Potrzebny czas

Obejrzenie wszystkich miniatur wymaga około 40 minut, ale jeżeli chcecie poczytać również o nich oraz ich historii, warto zarezerwować sobie więcej czasu (od 60 do 90 minut).

Poznajcie Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu!

Czas przybliżyć nieco sam park miniatur. Nie zdradzę Wam wszystkiego co w sobie skrywa, bo chciałbym pokazać Wam dokładnie tyle, by zachęcić do jego odwiedzenia:) Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu to nie tylko wrażenia estetyczne nad efektami pracy modelarzy ale również solidna porcja wiedzy, ciekawostek i historii polskiego wybrzeża.

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu makieta latarnia wejściowa gdańsk
tablice informacyjne

By łatwiej było zorientować się wśród wszystkich makiet parku, podzieliłem je na kilka grup w zależności od regionu czy rodzaju. Warto zaznaczyć, że królowe parku, czyli latarnie morskie ustawiono w taki sposób by oddać ich rzeczywiste położenie nad brzegiem polskiego morza.

Latarnie polskiego wybrzeża

Wśród miniatur latarni, które znajdziecie w Parku Miniatur, znajdziecie zarówno stojące do dzisiaj obiekty jak i latarnie historyczne, które zostały zniszczone, zburzone lub zastąpione przez nowsze konstrukcje.

Zatoka Gdańska

Na początku ścieżki, prowadzącej przez park miniatur będziecie mogli zobaczyć latarnie położone na Pomorzu Wschodnim a dokładniej zlokalizowane nad Zatoką Gdańską. Zobaczycie tutaj m. in. nieistniejące już latarnie w Krynicy Morskiej, Gdyni Oksywiu czy Jastarni Borze.

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu makieta latarnia krynica morska zniszczona nieistniejąca
Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu makieta latarnia oksywie zniszczona
latarnia grańsk makieta miniatura
makieta latarnia jastarnia bór zniszczona

Ale oprócz obiektów historycznych, po których pozostały jedynie zdjęcia i miniatury zobaczycie również wszystkie czynne i nadal rozświetlające wody Zatoki Gdańskiej latarnie, m. in. najmłodszą na całym wybrzeżu latarnię w gdańskim porcie oraz np. latarnie w Jastarni, Helu i kilku innych miejscach.

Pomorze Wschodnie

Idąc dalej na zachód, poznamy latarnie Pomorza Wschodniego, m. in. bardzo znane i rozpoznawalne latarnie na Rozewiu czy latarnię Stilo, poznając przy okazji skąd pochodzi jej nazwa.

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu makieta minatura latarnia nowe rozewie
Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu latarnia stilo makieta miniatura
makieta latarnia rozewie
stilo makieta latarnia miniatura

Oczywiście nie zabraknie pozostałych latarni tego fragmentu polskiego wybrzeża oraz wielu ciekawostek, jak np. tę, że latarnia na Rozewiu, mimo że nie jest najwyższą spośród polskich latarni ma największy zasięg światła – ponad 48 kilometrów!

Pomorze Środkowe

Kolejnym regionem będzie Pomorze Środkowe, na którym również nie brakuje pięknych oraz wyjątkowych latarni, jak np. najbardziej odsunięta od osad ludzkich latarnia Czołpino, którą odwiedziliśmy przy okazji naszych wakacji w Rowach. Jeżeli ciekawi Was co jeszcze interesującego skrywa w sobie ten fragment polskiego wybrzeża, koniecznie przeczytajcie moje wpisu, np.:

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu latarnia ustka makieta miniatura
Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu latarnia darłowo miniatura makieta
Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu latarnia czołpino makieta miniatura
latarnia jarosławiec makieta miniatura Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

Zobaczycie tutaj również makietę latarni w Ustce, ale również miniatury latarni m. in. z Jarosławca czy Darłowa.

Pomorze Zachodnie

Po woli przybywamy w strony, gdzie w rzeczywistości znajduje się Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu, czyli na Pomorze Zachodnie. Jednak na początek mały przystanek w Kołobrzegu i jej imponującej latarni morskiej, która została niesamowicie wykonana z nieprawdopodobną dbałością o szczegóły.

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu latarnia kołobrzeg makieta miniatura
kołobrzeg latarnia minatura makieta
latarnia kołobrzeg detal makieta

Przyznacie, że Pani robiąca zdjęcie smartfonem, stojąca nieco chwiejnie na jednej nodze to modelarskie cudeńko! Model kołobrzeskiej latarni to największa miniatura parku, którą stworzyło aż 8 modelarzy w ciągu 7 miesięcy!!!

Kolejną miniaturą jest wiernie odwzorowana latarnia morska, wyłaniająca się zza płotu i pasa zieleni, czyli latarnia morska z Niechorzu. Nie bez powodu uchodzi za jedną z najpiękniejszych latarni na polskim wybrzeżu, bo również i w Parku Miniatur prezentuje się niezwykle okazale.

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu latarnia niechorze makieta miniatura

Będąc w Niechorzu warto wybrać się również na tutejszą latarnię morską, na której znajduje się taras widokowy z którego rozpościera się niesamowity widok na okolicę. Więcej o latarni morskiej w Niechorzu przeczytacie w moim opisie tego miejsca: Latarnia morska w Niechorzu

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu latarnia kikut makieta miniatura
Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu latarnia świnoujście makieta miniatura

Za miniaturą latarni w Niechorzu, znajdziecie jeszcze dwie ostatnie latarnie polskiego wybrzeża, wysunięte najdalej na zachód kraju. Są to latarnia Kikut stojąca w Wolińskim Parku Narodowym oraz najwyższa w Polsce, latarnia morska w Świnoujściu.

Polskie latarnie daleko od kraju…

Polskie latarnie morskie znajdują się nie tylko nad Morzem Bałtyckim i na polskim wybrzeżu. Dwie z nich, których miniatury znajdziecie również w Parku Miniatur w Niechorzu, położone są w wyjątkowych miejscach.

latarnia uwe-1 hornsund makieta miniatura
Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu latarnia arctowski wyspa króla jerzego makieta miniatura

Pierwszą z nich jest latarnia Arctowski, wzniesiona na Wyspie Króla Jerzego na Antarktydzie. Drugą jest latarnia UWE-1, która znajduje się na Spitsbergenie. Obie latarnie w miniaturze zobaczycie oczywiście w Parku Miniatur w Niechorzu i dla wielu z Was będą one nie lada ciekawostką.

Pozostałe miniatury

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu oprócz modeli latarni prezentuje nam również inne ciekawe obiekty, związane z morzem oraz polskim wybrzeżem.

Statki i okręty w miniaturze

Pierwszymi z nich, są modele statków i okrętów z których o jednym, być może nie mieliście pojęcia!

Latarniowiec ADLERGRUND

Latarniowiec to statek, wyposażony w źródło światła na maszcie, który zakotwiczano na mieliźnie o której miał ostrzegać.

makieta latarniowiec adlergrund Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

Skąd jego obecność w Parku Miniatur w Niechorzu? Być może dlatego, że jeden z nich został zwodowany w Szczecinie a drugi w Gdańsku, pełniły swoją służkę na Ławicy Orlej a zimą cumowały w Świnoujściu.

latarniowiec adlergrund makieta
latarniowiec adlergrund makieta lampa

Choć latarniowce nigdy nie pływały pod polską banderą, są świadectwem kawałka historii polskiego wybrzeża.

Dar Pomorza

Legendarny polski żaglowiec został również niesamowicie zminiaturyzowany w Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu. Byłem pod ogromnym wrażeniem szczegółowości i jakości każdego detalu!

dar młodziezy makieta Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu
dar młodzieży makieta marynarze
dar młodzieży makieta
stary dar młodzieży makieta

Stworzyło go 8 modelarzy i zajęło im to 7 miesięcy, co widać w każdym detalu modelu Daru Pomorza.

Legendarny ORP Orzeł

Kolejnym okrętem, który można zobaczyć na terenie parku miniatur jest legendarny podwodny okręt wojenny ORP Orzeł.

makieta orp orzeł

Będąc przy jego modelu warto nie tylko zachwycać się drobiazgowością jego odtworzenia w miniaturze ale również wyjątkową historią, która spokojnie mogłaby być gotowym scenariuszem filmowym.

makieta orp orzeł
makieta orp orzeł Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

ORP Orzeł to również doskonały bohater historii w której latarnie morskie odegrały ogromną rolę. Bez nich prawdopodobnie nie zapisał by się w tak spektakularny sposób na kartach historii polskiej Marynarki. Niestety do dzisiaj nie znamy miejsca, gdzie zaginął i zatonął ORP Orzeł, dlatego Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie możemy zobaczyć do, choćby w miniaturze.

Budowle z Pomorza

W Parku Miniatur w Niechorzu, będziecie mogli zobaczyć również miniatury charakterystycznych budowli Pomorza Zachodniego. Są to m. in. katedra w Kamieniu Pomorskim, Stawa Młyny w Świnoujściu i kilka innych.

katedra kamień pomorski makieta miniatura
Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu stawa młyny świnoujście makieta miniatura
kołobrzeg ratusz makieta
wiatrak niechorze makieta

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu to również miejsce, w którym możecie zobaczyć w całości kościół w niedalekim Trzęsaczu, który w dużej mierze już zabrało morze. Do dzisiaj przetrwała jedynie południowa ściana kościoła i to tylko w pewnym fragmencie.

kościół trzęsacz makieta Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

To unikalne miejsce w skali Europy znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Niechorza i będąc w tych stronach warto wybrać się również i tam. Więcej o tych niezwykłych ruinach dowiecie się więcej z mojego opisu tego miejsca: Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Nautofon

Nautofon to bez wątpienia najgłośniejsza atrakcja Parku Miniatur w Niechorzu. Inaczej nazywany jest “buczkiem mgłowym” i nazwa ta nie jest oczywiście przypadkowa.

buczek mgłowy nautofon
buczek mgłowy nautofon Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu
buczek mgłowy nautofon

W czasie gdy światło latarni nie jest widzialne (np. podczas mgły) uruchamiany jest wtedy właśnie buczek mgłowy. W Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu możemy taki “buczek” obejrzeć w skali 1:1 a nawet spróbować własnoręcznie go uruchomić.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa w miniaturze

Choć w latach 90. XX wieku Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej groziło zapomnienie i ostateczne unieruchomienie, uratował ją lokalny samorząd, robiąc z niej jedną z największych atrakcji Pomorza Zachodniego.

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu nadmorska kolej wąskotorowa makieta
dworzec makieta kolej

Jej historia sięga 1896 roku i przez kolejne lata rozrosła się do pokaźnych rozmiarów, licząc aż ponad 60 km torów. Obecnie to zabytek techniki, wyremontowany już w XXI wieku i oddanym do ruchu turystycznego na odcinku Pogorzelica – Trzęsacz. Najważniejsze jej elementy takie jak dworce, składy czy lokomotywy możecie zobaczyć w skali 1:25 w Parku Miniatur w Niechorzu.

Kawiarenka i sklep z pamiątkami

Na końcu trasy po parku miniatur warto wejść jeszcze raz do sklepu, gdzie wcześniej kupiliście bilety. Znajdziecie tam bardzo urokliwe pamiątki i wyroby, m. in. ceramikę z Bolesławca.

sklep pamiątki niechorze latarnie
Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu sklep
Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

Obok sklepu znajduje się również niewielka kawiarenka, gdyby ktoś chciał wypić filiżankę kawy z widokiem na modelarskie cuda, które stoją w parku miniatur.

Na koniec chciałbym bardzo podziękować Parkowi Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu za miłe przyjęcie i umożliwienie zrobienia zdjęć oraz przygotowania wpisu.

Poznajcie inne atrakcje Niechorza i okolic!

Niechorze i okolice pełne są ciekawych miejsc, wartych odwiedzenia! Wiele z nich znajdziecie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce, którą przygotowałem dla Was!

Latarnia morska w Niechorzu
Motylarnia Niechorze

Zapraszam Was również do wpisów z tych stron Polski, które już wkrótce na kierunkowo.pl!

Poznajcie również pobliską Wyspę Wolin!

Zaledwie 30 minut drogi od Niechorza zaczyna się Wyspa Wolin, pełna pięknych miejsc, urokliwych miejscowości i niepowtarzalnych atrakcji!

międzyzdroje
Grodzisko w Lubinie Woliński Park Narodowy
gosań wycieczki z międzyzdrojów

Poznajcie ją z moich wpisów:

kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca