Całe polskie wybrzeże jest wyjątkowe ale jedno miejsce szczególnie zapisało się w moim sercu: Rowy – atrakcje, które w nich znajdziecie choć nie są wyjątkowo efektowne, umilą Wam pobyt i sprawią że naładujecie wewnętrzne akumulatory. W Rowach po prostu można odpocząć a do tego zobaczyć niezwykłe miejsca, które zapadną w waszej pamięci na długo!
Podstawowe informacje o Rowach
Oto co przygotowały dla Was Rowy: atrakcje, piękne plaże, niesamowity Słowiński Park Narodowy czy owiana niezwykłą historią kraina Słowińców. Jednak nim to wszystko będziecie mogli osobiście zobaczyć, musicie wiedzieć gdzie są one położone i jak do nich dotrzeć.
Mapa
Rowy położone są na północ od Słupska w środkowej części wybrzeża Morza Bałtyckiego, administracyjnie na obszarze województwa pomorskiego. Od wschodu i południa otoczone Słowińskim Parkiem Narodowym a od zachodu nadmorskim lasem.
Środkowe wybrzeże to wiele interesujących miejsc na wakacyjny urlop, wśród nich na pewno należy wymienić również Rowy. Atrakcje, które warto zobaczyć znajdują się w samej miejscowości ale również najbliższej okolicy.
Dojazd
Najprościej dojechać do Rowów samochodem osobowym, którym dotrzecie lokalnymi drogami, prowadzącymi od drogi krajowej nr 21 (odcinek: Słupsk – Ustka), biegnącej od południa i łączącej się z DK6 (S6) i DK20.
Do Rowów dojedziecie również komunikacją autobusową, obsługiwaną przez PKS w Słupsku S.A.
Rowy: atrakcje na miejscu
Rowy to spokojna miejscowość nad polskim morzem, która na pewno wielu z Was da wytchnienie i najczystszy odpoczynek. Choć nie ma tutaj dziesiątek atrakcji jak np. w Międzyzdrojach, o których przeczytacie we wpisie: Atrakcje w Międzyzdrojach, które warto zobaczyć!, jest kilka miejsc i atrakcji, które warto odwiedzić.
Poznajcie Rowy: atrakcje, najciekawsze miejsca i najbliższą okolicę! Oto one!
Nadmorska promenada
Bez wątpienia najbardziej popularna atrakcja nadmorskich Rowów, czyli urokliwa promenada, ciągnąca się od ujścia z portu aż do zachodniej plaży. Znajdziecie tutaj miejsce by na chwilę usiąść i posłuchać szumu morza!
Więcej o tym miejscu dowiecie się z opisu miejsca w kategorii tu byłem: Nadmorska promenada w Rowach
Plaża zachodnia
Tak wielkiej plaży z tak miłym i delikatnym piaskiem w Polsce możecie nie znaleźć nigdzie więcej! Po pierwsze jest ona ogromna, dzięki czemu każdy znajdzie tutaj miejsce dla siebie a po drugie, będziecie zaskoczeni, że piasek może być niczym aksamit:)
Więcej o zachodniej plaży w Rowach dowiecie się z opisu miejsca w kategorii tu byłem: Przepiękna plaża w Rowach
Plaża wschodnia
Druga z plaż w Rowach, to już obszar Słowińskiego Parku Narodowego, co widać na pierwszy rzut oka! Panuje tutaj jeszcze większy spokój, mniej jest wypoczywających ale również plaża jest bardziej dzika. To natura robi na niej porządki:)
Port rybacki
Port rybackie to nie tylko możliwość zobaczenia rybackiego kutra z bardzo bliska ale również okazja do spróbowania doskonałej rybki w znajdującej się w nim smażalni oraz sklepie. Szczególnie polecam Wam wędzoną rybkę, nasza była doskonała!
Więcej o porcie w Rowach przeczytacie w opisie tego miejsca, który znajdziecie w kategorii tu byłem: Port rybacki w Rowach
Główne ulice kurortu
Jak w każdej nadmorskiej miejscowości, również w Rowach znajdziecie ogrom straganów, punktów gastronomicznych czy małych, ulicznych atrakcji. Jednak Rowy mają do zaoferowania coś więcej! Na terenie całej miejscowości umieszczono tablice informacyjne pt. „Rowy jakich nie znacie”, dzięki którym poznacie historię oraz tutejsze ciekawostki.
Dodatkowo na ulicach znajdują się również efektownie wyglądające drewniane rzeźby – doskonałe do pamiątkowego zdjęcia.
Dowiedzcie się więcej z opisu miejsca: Letnisko Rowy – centrum miejscowości
Kościół w Rowach
Kościół w Rowach istnieje najprawdopodobniej od XV wieku, jednak obecna świątynia wzniesiona została w połowie XIX wieku. Ciekawostką jest, że jej budulec – ciosane kamienie, pochodzą z jedynej wysypy na pobliskim Jeziorze Gardno – Wyspy Kamiennej.
Spacery brzegiem morza
Atrakcja, którą możecie sobie zafundować w każdym miejscu na polskim morzem. Mimo to każde miejsce jest na tyle wyjątkowe, że potrafi na długo zapaść w pamięci! Szerokie, piaszczyste plaże, niemal bezmiar piasku i dzikie plaże parku narodowego wraz z kojącym szumem fal, skutecznie uspokoją Wasze myśli i naładują wewnętrzne akumulatory.
Zachody Słońca
Zachody Słońca w Rowach są niezwykle klimatyczne, bo można je podziwiać w spokoju i ciszy, z dala od zgiełku nadmorskiego kurortu. Niezwykłe doznanie!
Rowy: atrakcje w okolicy
Słowiński Park Narodowy
Unikalna nadmorska przyroda z niemal niepowtarzalnymi ruchomymi wydmami, które swoją wielkością dosłownie wprawiają w osłupienie… i do tego te bezludne, dzikie plaże – to w wielkim skrócie najważniejsze i unikalne walory Słowińskiego Parku Narodowego! Będąc w Rowach warto zobaczyć to niezwykłe miejsce, które od lat jest chronione ze względu na swoją przyrodniczą niepowtarzalność!
Po więcej informacji o Słowińskim Parku Narodowym zapraszam do opisu miejsca w kategorii tu byłem: Słowiński Park Narodowy
Wydma Czołpińska
Wydma Czołpińska to jeden z wielu piaskowych oceanów na terenie parku. Wyróżnia ją wysokość i mocno pofałdowany układ wydm, przez co pokonanie jej to niezły wysiłek:) Znacznie bardziej spokojna i mniej oblegana niż większa i bardziej znana Wydma Łącka.
Więcej o tym niezwykłym miejscu przeczytacie we wpisach:
Tylko na kierunkowo.pl!
Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!Latarnia morska i dawny dom latarnika w Czołpinie
Będąc w okolicach Wydmy Czołpińskiej koniecznie odwiedźcie również jedną z najbardziej odludnie położonych latarni morskich w Polsce, czyli latarnię w Czołpinie. Możecie z niej podziwiać niezwykłą panoramę Słowińskiego Parku Narodowego!
Przy drodze prowadzącej do latarni z parkingu w Czołpinie, znajduje się dawny dom latarnika w którym obecnie mieści się Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego. Znajdziecie w nim interaktywna ekspozycję, dzięki której jeszcze lepiej poznacie przyrodę parku narodowego.
Więcej informacji znajdziecie w poniższych wpisach:
oraz na stronach Pomoskie.travel, gdzie możecie zobaczyć wnętrza muzealnej ekspozycji – link.
Jezioro Gardno
Jezioro Gardno to jedno z największych przybrzeżnych jezior w Polsce, oddzielone od wód Morza Bałtyckiego piaszczystą mierzeją wyróżnia się urozmaiconą przyrodą, szczególnie widoczną na brzegach.
Wokół jeziora znajdziecie wiele ciekawych tras rowerowych, które doprowadzą Was m. in. do punktów widokowych na jezioro i nie tylko.
Wydma Łącka
Wydma Łącka to bez wątpienia najpopularniejsze miejsce Słowińskiego Parku Narodowego. Druga udostępniona do zwiedzania (obok Wydmy Czołpińskiej) piaszczysta wydma, jest znacznie większa i jeszcze bardzie przypomina pustynię! Jej nazwa pochodzi o zasypanej ponad 300 lat temu przez piaski, wioski Łączka. Więcej o niej przeczytacie na stronach Pomorskie.travel.
Bezludne plaże Słowińskiego Parku Narodowego
Wiele mówi się o morzach piasku, które znajdują się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego a często zapominamy i nie doceniamy, naprawdę dzikich plaż parku! Żywej duszy na horyzoncie, szum morza, cisza Świata i niezwykłe widoki zrobią na wielu kolosalne wrażenie.
Nie bądźcie zaskoczeni gdy spacerując mini dotrzecie do plaży naturystów (położona ok. 2 km na wschód od Rowów).
Więcej o Słowińskim Parku Narodowym przeczytacie w opisie miejsca: Słowiński Park Narodowy.
Smołdzino
Malowniczo położona wieś Smołdzino do dobry cel rowerowej wycieczki lub małej samochodowej eskapady. Ta „stolica” krainy Słowińców oraz ostoja tradycji kaszubskich skrywa w sobie niezwykłą historię oraz ciekawe zabytki. Smołdzino to również dobry punkt wypadowy do dalszych wycieczek wgłąb parku narodowego.
Rowokół
Święta góra Słowian – Rowokół, to wzgórze o wysokości około 114 metrów, znajdujące się blisko 6 km od brzegu Morza Bałtyckiego. Niegdyś na szczycie znajdowało się sanktuarium maryjne a obecnie jest tam wieża widokowa. Na zboczach w przeszłości znajdowało się wczesnośredniowieczne grodzisko, od czego najprawdopodobniej wzięła się nazwa wzniesienia.
Ustka
Ustka to nadmorskie uzdrowisko, położone zaledwie 15 km od Rowów. Z racji, że Ustka jest znacznie większa od Rowów, oferuje również o wiele więcej atrakcji.
Więcej o Ustce dowiecie się z opisu miejsca, który znajduje się w kategorii tu byłem: Ustka – pomorskie uzdrowisko i nie tylko…
Więcej informacji znajdziecie również na oficjalnych stronach miasta Ustka – visit.ustka.pl
Latarnia morska w Ustce
Fani morskich latarni na pewno powinni stanąć u stóp niemal 20-metrowej latarni morskiej. Znajdziecie ją przy kanale portowym, na początku nadmorskiej promenady.
Więcej o latarni w Ustce przeczytacie w opisie miejsca: Latarnia morska w Ustce
Promenada
Główny deptak miasta to zagłębie licznej gastronomii, małych atrakcji i charakterystycznych miejsc miasta, przy których aż się prosi o pamiątkowe zdjęcie! Być w Ustce i choć na chwilę nie odbić na promenadę – szkoda.
Po więcej informacji odsyłam do opisu miejsca: Promenada w Ustce
Obrotowy most nad Słupią
Jedna z najnowszych i największych atrakcji Ustki, czyli obrotowy most nad Słupią tuż u wyjścia z portu. Niesamowicie efektownie podświetlony w nocy a za dnia, znacznie skracający drogę do atrakcji na drugim brzegu!
Więcej praktycznych informacji w opisie miejsca, który znajdziecie w kategorii tu byłem: Obrotowy most nad Słupią w Ustce
Stara osada rybacka
Dawna osada rybacka to niezwykle unikatowe miejsce, kryjące w sobie duży potencjał turystyczny! Pięknie odnowione, dawne chaty rybackie urzekają swoim pięknem oraz przenoszą w czasie!
Jeżeli chcecie wybrać się na niezwykłą ulicę Czerwonych Kosynierów i na własne oczy zobaczyć dawne chaty rybackie, najpierw przeczytajcie więcej informacji na kierunkowo.pl: Stara osada rybacka w Ustce
Trasy rowerowe
Wspominałem już, że Rowy oraz okolice to świetne tereny na rowerowe wyprawy. Szczególnie przyjazny rowerzystom jest las parku narodowego oraz okolice Jeziora Gardno!
Na trasach znajdziecie wiele miejsc, by chwilę odpocząć, zrobić łyk wody czy po prostu podelektować się otoczeniem. w okolicach dróg rowerowych znajdziecie również takie miejsca tak punkty i tarasy widokowe a pokonując położone bliżej morza krótkie ale piaszczyste wydmy porośnięte lasem, dotrzecie na brzeg dzikich plaż.
Dzięki temu, że wiele z nich wiedzie lasem, nawet największy upał Wam nie straszy, ponieważ bez problemu schronicie się na nich w cieniu drzew.
Dla chętnych na dalsze wycieczki proponuję ruszyć w kierunku Ustki, do której również dotrzecie na dwóch kółkach!
Rowy: atrakcje dla dzieci
Rowy do doskonałe miejsce na wypoczynek z małymi dziećmi! Znajdziecie tutaj spokój, dużą plażę, całkiem sporo atrakcji w centrum miejscowości oraz wiele tras na spacery! Szczególnie polecam Rowy rodzinom z dziećmi do 5 roku życia, którym do szczęścia na prawdę niewiele potrzeba. Poniżej kilka propozycji.
Plaża
Nic nie raduje tak dzieci jak niczym nieograniczona zabawa. Właśnie w taki sposób, mogą bawić się na plażach nad Bałtykiem, m. in. tej w Rowach! Babki, zamki, fosy, szukanie skarbów i wiele innych zabaw, wypełni czas waszym pociechom na długie godziny! Po co szukać dalej:)
Dodatkowo plaże w Rowach to dosłownie kopalnia muszelek! Na wielu plażach byłem ale to właśnie tutaj znaleźliśmy dosłownie może muszelek! Spowodowane mogło to być czasem kiedy odpoczywaliśmy w Rowach (początek czerwca) oraz niewielką ilością plażowiczów. Choć myślę, że było ich na tyle dużo, że starczyłoby dla każdego.
Place zabaw
Dla urozmaicenia zawsze możecie ruszyć w kierunku placów zabaw, których w Rowach jest klika. Najwięcej znajdziecie wzdłuż ulicy Nadmorskiej oraz Trakcie Imienia Pierwszych Rybaków (które często są zasypywane wędrującym piaskiem z pobliskich wydm) a poza tym place zabaw znajdują się również w parku i innych zakątkach miejscowości.
Sale gier i mini parki rozrywki
Przy głównych ulicach kurortu znajdziecie również mniejsze i większe sale gier czy niewielki parki rozrywki i atrakcji dla dzieci. Szukajcie ich wzdłuż ulic: Bałtyckiej, Kościelnej, Nadmorskiej i Plażowej.
Inne ciekawe miejsca i atrakcje dla dzieci
Wiele nadmorskich miejscowości, również i Rowy, atrakcje dla dzieci ukrywają w bardzo niepozornych i czasami kompletnie z dziećmi nie kojarzącymi się miejscami. Zresztą o tym czy miejsce stanie się atrakcją dla dziecka, zależy głównie od rodziców, którzy wplatając ciekawą historię i szerząc niezwykłą opowieść swoim dzieciom, pobudzają je do innego spojrzenia na pierwotnie mało ciekawe miejsce:)
Oczywiście są miejsca, gdzie znacznie łatwiej taką historię czy opowieść, która zainteresuje dzieci wpleść. Dobrymi przykładami z Rowów są np. miejscowy port z kolorowymi kutrami, rzeźby piratów rozstawione w całej miejscowości czy wędrujące wydmy, zasypujące nadmorskie chodniki.
Zawsze dobrym pomysłem są również wycieczki rowerowe, które w tych okolicach bardzo łatwo zaplanować bo opcji jest naprawdę sporo!
Poznaj polskie Pomorze!
Polskie pomorze to oczywiście nie tylko Rowy, atrakcje i ciekawe miejsca ciągną się na setkach kilometrów polskiego wybrzeża. Kilka innych miejsc nad Morzem Bałtyckim poznacie z innych moich wpisów w kategorii zwiedzam Polskę!
Atrakcje dla dzieci w Niechorzu i okolicy
Lubicie odpoczywać nad morzem i szukacie ciekawego miejsca na rodzinne wakacje? Poznajcie Wybrzeże Rewalskie i sprawdźcie jakie atrakcje dla dzieci…
Słowiński Park Narodowy. Ultrawyjątkowy skrawek wybrzeża!
Słowiński Park Narodowy sam siebie nazywa krainą wody, wiatru i piasku. Nie ma w tym określeniu ani odrobiny przesady, ponieważ…
A więcej ciekawych miejsc, położonych nad polskim morzem poznacie w kategorii tu byłem! Kilka z nich poniżej!