tu byłem

Idąc ulicą Marynarki Polskiej, dochodzimy do usteckiego portu. Niemal na samym końcu nabrzeża znajduje się latarnia morska w Ustce. Z początku mało widoczna, schowana za wysokimi drzewami przy dalszym zbliżaniu ku morzu, odsłania swoją ceglaną wierzę, zakończoną białą laterną, czyli kopułą z zamontowanym źródłem światła.

Latarnia morska w Ustce powstała pod koniec XIX wieku. Wieża zbudowana jest na planie ośmiokąta i ma wysokość ponad 19 metrów, dzięki temu światło latarni znajduje się na wysokości 22 m. n. p. m. Widoczne jest ono z odległości 33 kilometrów, co odpowiada 18 milom morskim.

Do samej latarni przylega również budynek latarników, w którym to w odleglejszych czasach mieszkała obsługa latarni. Cały kompleks budynków został w 1993 roku wpisany na listę zabytków.

lokalizacja: Marynarki Polskiej 1, Ustka

Latarnia morska w Ustce

zdjęcia

źródło: wikimedia.org
źródło: wikipedia.org

unikalność

2/5

Czynnych latarni nad polskim wybrzeżem mamy dokładnie 15 latarni. Latarnia morska w Ustce, nie wyróżnia się na tle innych, choć jest oczywiście kolejnym skalpem dla zdobywców polskich latarni.

moim zdaniem

2/5

Mimo naprawdę wyjątkowej urody konstrukcji, wzniesionej z cegły i ozdobionej wieloma elementami architektonicznymi, latarnia morska w Ustce, kusi bardziej widokiem z wieży niż samym budynkiem. Pozycja dla pasjonatów, choć jest to również jeden z symboli miasta.

Latarnia morska w Ustce

mapa

oceny

średnia ocena
3.5/5

ceny

3/5

Wejście na latarnię płatne. Wysokość opłaty akceptowalna, choć wysoka w stosunku do tego co jest oferowane.

ilość turystów

3.5/5

Jak każdy punkt widokowy w tak tłumnie odwiedzanym miejscu, również i latarnia morska w Ustce, na brak chętnych do wejścia nie narzeka.

infrastruktura turystyczna

4/5

Drogowskazów kierujących brak. Oznaczenia na miejscu informujące o obiekcie wystarczające.

przydatne informacje

potrzebny czas

Samo zdjęcie pod latarnią to kwestia minuty. Jeżeli jednak chcesz wejść na jej szczyt, zarezerwuj sobie 30 minut.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

3.5/5

Najbliżej mamy duży ale płatny parking po drugiej stronie Słupi.

dostępność

Otoczenie latarni dostępne dla każdego, sam budynek niestety nie jest w żaden sposób dostosowany do osób niepełnosprawnych.

podpowiedź kierunkowo.pl!

  • Koniecznie uważaj na godziny otwarcia obiektu! Latarnia morska w Ustce otwarta jest dla zwiedzających w stałych godzinach tylko w miesiącach wakacyjnych (lipiec-sierpień). W pozostałym okresie, trzeba się umówić wcześniej na zwiedzanie latarni z jej opiekunem.

Latarnia morska w Ustce

mocne strony

  • dogodne położenie w ścisłym centrum turystycznym Ustki,
  • architektura,
  • możliwość (ograniczona) wejścia na latarnię,

słabe strony

  • obiekt dostępny dla turystów w ograniczonym okresie roku,

dowiedź się więcej!

Interesuje Cię okolica? Wcale się nie dziwię! Poznaj ją lepiej dzięki poniższym wpisom:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

więcej o tym miejscu w internecie

Latarnia morska w Ustce

pomogłem?

Fajnie Cię spotkać właśnie w tym miejscu, czyli na końcu wpisu:) Mam nadzieję, że okazał się pomocny i dał wiele informacji, pomysłów lub inspiracji! Jeżeli masz ochotę odwdzięczyć się, możesz wspomóc dalszy rozwój bloga niewielką wpłatą, stawiając mi wirtualną kawkę. Pamiętaj również, by obserwować mnie w serwisach Facebook, Instagram i twitter, dzięki czemu nie przegapisz kolejnych wpisów.

autor
Marcin
Marcin

kierunkowo.pl

Cześć, miło Cię widzieć! Poznaj mojego bloga, na którym opisuję swoje mikropodróże, ciekawe miejsca w Polsce, kulinarne dokonania i doświadczenia z bycia tatą w podróży i w domu.

Podobał Ci się ten wpis?

Daj grosza autorowi to możliwość wsparcia dowolną kwotą autora a tym samym i bloga. Dzięki Twojemu wsparciu możliwy będzie szybszy rozwój bloga! Więcej dowiesz się na stronie społeczności kierunkowo.pl!

zwiedzam Polskę!
Odkryj więcej ciekawych miejsc w kategorii zwiedzam Polskę!
poradniki turystyczne
Przeczytaj poradniki turystyczne, aby być przygotowanym na każdą sytuację.
0
Co myślisz o tym wpisie? Zostaw swój komentarz!x
()
x