Bateria artylerii stałej na Białej Górze

Bateria artylerii stałej na Białej Górze położona jest na szczytowych partiach Pasma Wolińskiego, który obecnie mieści się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Kompleks fortyfikacji zlokalizowano na zachodnich zboczach Białej Góry i składa się on z kilku bunkrów magazynowych, stanowisk ogniowych oraz wieży obserwacyjnej. Fortyfikacje powstały po II wojnie światowej, jako 17. Bateria Artylerii Stałej (BAS) w Międzyzdrojach. Ich budowa rozpoczęła się w 1949 roku a do wojskowego systemu obrony wybrzeża włączony został w 1951 roku. Ostatecznie budowa obiektów w ramach BAS zakończyła się w 1960 roku. Stanowiska ogniowe wraz z zapleczem wykorzystywane były przez polskie wojsko do 2003 roku.

Wcześniej w pobliżu miejsca, gdzie obecnie znajduje się dawna bateria artylerii stałej na Białej Górze, zlokalizowana była szkoła artylerii pokładowej Kriegsmarine (wybudowana w latach 30. XX wieku), która położona była około 200 m od obiektów bojowych 17 BAS-a. Obecnie w tych obiektach mieszczą się obiekty archiwalne i badawcze różnych jednostek naukowych i nie tylko. Same dawne obiekty fortyfikacyjne obecnie nie są użytkowane a część z nich, po pracach zabezpieczających jest w małym stopniu udostępniona dla odwiedzających. Można m. in. wejść na bunkry, będące dawnej miejscem umiejscowienia armat czy zajrzeć do nielicznych wnętrz, jednak jedynie przez kraty zabezpieczające. Ze względu na położenie na terenie parku narodowego, niemożliwe jest utworzenie tutaj muzeum fortyfikacji lub innej formy udostępniania dawnych zabudowań powojskowych.

Bateria artylerii stałej na Białej Górze

w pobliżu Białej Góry w Paśmie Wolińskim, około 1,5 km na północny wschód od Międzyzdrojów

Dokładną lokalizację miejsca: Bateria artylerii stałej na Białej Górze, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Podobne pozostałości fortyfikacji możemy spotkać w innych miejscach polskiego wybrzeża, np. na Helu czy w okolicach Kołobrzegu, jednak bateria artylerii stałej na Białej Górze wyróżnia się lokalizacją! Położenie nad najwyższym klifem polskiego wybrzeża robi wrażenie i daje wyobrażenie o mocy tych instalacji obronnych.

Bateria artylerii stałej na Białej Górze

Bateria artylerii stałej na Białej Górze
Bateria artylerii stałej na Białej Górze
Bateria artylerii stałej na Białej Górze
2 / 5

Niestety stan w jakim obecnie znajdują się dawne budowle wojskowe oraz brak możliwości zobaczenia ich “od kuchni” powoduje, że jest to średnia atrakcja dla większości, którzy dotrą w to miejsce. Niewątpliwie dla fanów tego typu konstrukcji militarnych, będzie to nie lada gratka.

Bateria artylerii stałej na Białej Górze
4.1 / 5

5 / 5

Bez opłat.

4 / 5

Pojedyncze osoby docierają do tego miejsca, dlatego tłumy tu nie straszne.

3.5 / 5

Są drogowskazy, jest kilka tablic ale wiele z nich bardziej skupia się na otaczającej przyrodzie a mniej na fortyfikacjach. Brakuje mi np. tabliczek na każdym z obiektów z chociaż nazwą i jednozdaniowym opisem.

4 / 5

Najbliższy parking, ciągnie się wzdłuż ul. Zwycięstwa (DW 102) oraz Campingowej w Międzyzdrojach. Parkowanie nie wiąże się z opłatami, jednak ilość miejsc nie jest zbyt duża. Drugi wygodny parking “Kwasowo” znajduje się przy drodze wojewódzkiej 102 w okolicach Daglezji Kwasowskiej.

Od 10 do 30 minut w zależności od zainteresowania tematyką militarną.

Ze względu na stan obiektów nie jest to bezpieczne miejsce dla dzieci poniżej 5 lat. Starsze dzieci obowiązkowo pod opieką dorosłych.

Bateria artylerii stałej na Białej Górze to dawny obiekt militarny położony na jednym z wyższych wzniesień polskiego Pomorza, przez co dla osób niepełnosprawnych, szczególnie tych poruszających się na wózkach inwalidzkich może być niedostępny. Dojazd do niego wózkiem dziecięcym, choć nie będzie łatwy jest możliwy.

  • unikalność i położenie dawnych obiektów wojskowych,
  • widok na morze,
  • stan obiektów, po części zrozumiały ze względu na położenie na terenie Wolińskiego Parku Narodowego,
  • średnia informacja turystyczna,
  • wiele obiektów zamurowanych, zabezpieczonych kratami itp., przez co niedostępnych

Teren dawnych fortyfikacji do dzisiaj strzeże w wielu fragmentach płot z drutu kolczastego a fragment trasy dojściowej pokrywa “trelinka”, która jest pozostałością po drodze dojazdowej do fortyfikacji.

Bateria artylerii stałej na Białej Górze

Poznaj pozostałe atrakcje i ciekawe miejsca w Międzyzdrojach, przejdź do wpisu:

Wpis opublikowano: 16 czerwca 2021, ostatnia modyfikacja treści: 24 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl