Mikropodróż! Dowiedź się jak podróżować lepiej i taniej!
Nasze podróżnicze oczekiwania rosną z każdym sezonem wakacyjnym ale jest sposób by sobie z tym poradzić – mikropodróż! To właśnie…
Woliński Park Narodowy to drugi obok Słowińskiego Parku Narodowego, park narodowy na polskim wybrzeżu. Obszar parku w większości znajduje się na wyspie Wolin w północno-zachodniej Polsce w pobliżu popularnych Międzyzdrojów czy okolicznych miejscowości jak np. Wapnica, Lubin czy Wisełka. Woliński Park Narodowy utworzono w 1960 roku z inicjatywy Mieczyslawa Tarchalskiego oraz wcześniejszych działań prof. Adama Wodziczki, który przyczynił się również do utworzenia Słowińskiego PN i Wielkopolskiego PN. Obecnie Woliński Park Narodowy obejmuje obszar ponad 10000 ha, na których utworzono 7 obszarów ochrony ścisłej oraz obszar ochrony siedlisk i specjalny obszar ochrony ptaków, które są szczególnymi mieszkańcami parku, czego dowodem jest bielik w godle parku.
Woliński Park Narodowy słynie przede wszystkim z potężnych klifów nadmorskich, dzięki temu że obejmuje on swoim obszarem pasmo wzniesień moreny czołowej (Pasmo Wolińskie i Pasmo Lubińsko-Wapnickie). Wzgórza morenowe sięgają wysokości znacznie ponad 100 metrów (najwyższe wzniesienie – Grzywacz mający 115,9 m. n. p. m.). Kolejnym charakterystycznym obszarem parku jest wsteczna delta Świny, która jest unikatowym obszarem w naszym kraju! Na terenie parku znajdziemy również liczne jeziora polodowcowe, nietypowe formy ukształtowania terenu (np. kemy), sztuczne zbiorniki wodne (np. efektowne Jezioro Turkusowe), potężne nadmorskie lasy oraz tereny morskie i wody Zalewu Szczecińskiego, dzięki czemu Woliński Park Narodowy stał się pierwszym w Polsce parkiem morskim! Park jest również miejscem występowania rzadkich i objętych ochroną roślin, których są dosłownie setki jak nie tysiące. Również fauna parku to bogaty ekosystem, w którym główne miejsce zajmują ptaki z racji, że obszar parku znajduje się na głównym szlaku przelotu ptaków wzdłuż Bałtyku. Do tego należy dodać bogaty świat owadów a także organizmów wodnych, np. ryb i rzadkich ssaków takich jak foka czy morświn.
Obecnie Woliński Park Narodowy poza swoją podstawową działalnością jest również popularnych i chętnie odwiedzanym miejscem turystycznym. Takie miejsca jak Kawcza Góra i schody na jej szczyt, wzniesione na klifie, Gosań, imponujące ujście Świny czy Jezioro Turkusowe to bardzo chętnie odwiedzane miejsca przez wypoczywających w tych stronach. Dla turystów została przygotowana infrastruktura taka jak piesze szlaki turystyczne, ścieżki edukacyjne czy szlaki rowerowe, dzięki której poznawanie parku jest prostsze i przyjemniejsze.
część wyspy Wolin wraz z wodami Zatoki Pomorskiej i Zalewu Szczecińskiego
Woliński Park Narodowy
Choć wiele miejsc Wolińskiego Parku Narodowego jest prawdziwymi unikatami, cały obszar i charakter parku nazwałbym bardziej niepowtarzalnym niż unikatowym. Bez wątpienia jest to niesamowite miejsce, które zachwyci wielu z Was i które zasługuje na szczególną ochronę i opiekę.
Woliński Park Narodowy to miejsce, które trzeba zobaczyć koniecznie! Majestatyczne klify, przepiękna wsteczna delta Świny, pełne uroku jeziora, owiane tajemnicą dawne fortyfikacje i niemalże górski krajobraz położony nad samym morzem sprawiają, że każdy powinien odnaleźć tutaj swoje miejsce!
Dokładną lokalizację miejsca: Woliński Park Narodowy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Woliński Park Narodowy
Za wejście na teren parku narodowego nie są pobierane opłaty.
Teren parku jest duży, dlatego można bez problemu znaleźć miejsce, w którym nie spotkamy innych turystów. Są jednak też miejsca, gdzie często robi się nieco tłumnie…
Na terenie parku znajdziemy wiele elementów informacji i zaplecza turystycznego, dzięki którym lepiej zorientujemy się w terenie oraz dowiemy wielu cennych informacji. Jednak w porównaniu do innych, podobnych miejsc na mapie Polski, widać że można zrobić coś jeszcze.
W pobliżu najpopularniejszych turystycznie miejsc parku zlokalizowano wygodne miejsca parkingowe. Wiele z nich jest darmowych, choć i są takie gdzie cena za postój jeży włos na głowie… Ogólnie baza parkingowa wygląda solidnie.
Zależy od wybranego miejsca lub obszaru. Dla tych co mogą sobie pozwolić na wędrowanie po Wolińskim Parku Narodowym wolnym krokiem, polecam poświęcić dwa dni na poznanie jest najciekawszych zakątków.
Dla każdego, choć dla szczególnie małych dzieci może to być średnia atrakcja.
Ukształtowanie parku oraz piaszczyste podłoże nie sprzyja temu, bo po terenie parku narodowego mogli poruszać się swobodnie niepełnosprawni oraz rodzice z wózkami dziecięcymi. Istnieją jednak trasy, gdzie możemy wędrować po twardych ścieżkach leśnych.
Dla wielu Woliński Park Narodowy to głównie klify i nadmorski krajobraz, co nie jest do końca prawdą. Teren parku narodowego rozciąga się również na południowe zakątki wyspy Wolin, gdzie znajdziemy takie zachwycające miejsca jak widok na deltę Świny czy Jezioro Turkusowe! Warto poznać również te mniej znane obszary Wolińskiego Parku Narodowego!
Woliński Park Narodowy
Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)
Dowiedź się więcej o okolicy!
Poznaj pozostałe atrakcje i ciekawe miejsca w Międzyzdrojach, przejdź do wpisu:
Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)
Nasze podróżnicze oczekiwania rosną z każdym sezonem wakacyjnym ale jest sposób by sobie z tym poradzić – mikropodróż! To właśnie…
Poznajcie jedną z najbardziej znanych nadmorskich miejscowości Pomorza Zachodniego – Rewal – atrakcje, które znajdziecie w samym mieście i okolicy…
polecane miejsca
Więcej praktycznych opisów ciekawych miejsc w Polsce znajdziecie w kategorii tu byłem!
mapa atrakcji turystycznych w Polsce
Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!