Wielkopolski Park Narodowy

wielkopolski park narodowy
 • Marcin
 • 24 października 2020
Wielkopolski Park Narodowy

Wielkopolski Park Narodowy to miejsce, które odbiega swoim charakterem od innych, znanych nam parków narodowych w Polsce, np. Słowińskiego Parku Narodowego czy górskich parków. Jak w każdym parku, najważniejsza jest przyroda, jednak w Wielkopolskim PN nie widać jej tak od razu, jak np. będąc w górach, które imponują nam swoimi rozmiarami i różnorodnością. Najbardziej cenne formy przyrodnicze w Wielkopolskim Parku Narodowym nie są tak oczywiste, ponieważ przede wszystkim jest to unikatowy polodowcowy krajobraz, czyli głównie jeziora rynnowe, łagodne wzgórza (moreny), liczne głazy narzutowe i niewielkie jeziorka – kociołki. Wszystko to dodatkowo w dużej mierze porośnięte wiekowymi lasami mieszanym oraz z bogatą fauną.

Wielkopolski Park Narodowy formalnie został utworzony w 1957 roku, choć tereny te starano się chronić już od lat 20. XX wieku. Inicjatorem działań, które miały chronić tutejszą przyrodę był poznański profesor Adam Wodziczko, którego zresztą na terenie parku uhonorowano m.in. nazywając jego imieniem jeden z głazów narzutowych oraz obszar ochrony ścisłej “Grabina”. W 1996 roku park zwiększył swoją powierzchnię oraz dodatkowo zyskał otulinę, czy obszar który dodatkowo zabezpiecza chronioną przyrodę. Na terenie parku znajduje się 18 obszarów ochrony ścisłej o różnych charakterystykach, chroniące obszary różnego typu (od jezior, poprzez bory, mszary, bagna i tereny podtapiane).

Wielkopolski Park Narodowy jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców pobliskiego Poznania (ok. 15 km odległości). Jego infrastruktura i przystosowanie do turystów pozwala korzystać z niego nie tylko amatorom dzikiej przyrody ale również rowerzystom, biegaczom czy fanom jazdy konnej. Rocznie odwiedza go ponad milion osób, co jest wynikiem imponującym biorąc pod uwagę walory i atrakcje przyrodnicze. Do największych atrakcji parku trzeba zaliczyć: Jezioro Góreckie, ruiny zamku Klaudyny Potockiej na Wyspie Zamkowej, Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego, Jezioro Kociołek czy Studnia Napoleona.

region
lokalizacja

centralna Wielkopolska, ok. 15 km na południe od Poznania

GALERIA

Wielkopolski Park Narodowy

grabina wielkopolski park narodowy
wielkopolski park narodowy
jezioro góreckie wielkopolski park narodowy co warto zobaczyć
wielkopolski park narodowy
wielkopolski park narodowy
wielkopolski park narodowy podsumowanie 2020

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Dla przyrodnika Wielkopolski Park Narodowy będzie unikatem polodowcowego krajobrazu i ostoją dzikiej, pierwotnej przyrody tych terenów. Dla zwykłego turysty będzie to głównie las nad jeziorem z licznymi szlakami turystycznymi czy rowerowymi. Trzeba jednak przyznać, że miejsce to w ocenie znawców jest niepowtarzalne i bezsprzecznie trzeba je chronić.

 • MOIM ZDANIEM

Każdy kto lubi odpoczywać na łonie przyrody i czerpać z niej pełnymi garściami, powinien odwiedzić Wielkopolski Park Narodowy. Każdy kto nie jest przekonany do takiej formy aktywnego wypoczynku, może właśnie w Wielkopolskim Parku Narodowym, spacerując nad brzegiem jeziora w stuletnim, liściastym lesie złapie “bakcyla” i przekona się, że przyroda urzeka w każdej formie. Dlatego właśnie moim zdaniem warto odwiedzić to miejsce.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Wielkopolski Park Narodowy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.2 / 5

Wielkopolski Park Narodowy


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3.5 / 5

Weekendami mogą być miejscami tłumy, w tygodniu spokojniej.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Całkiem fajna informacja turystyczna, jednak jest nad czym jeszcze popracować patrząc na inne parki narodowe. Bardzo dobrze oznaczone szlaki.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Liczne i odpowiednio duże parkingi przy wejściach na szlaki turystyczne, niestety płatne.

POTRZEBNY CZAS

Wszystko zależy od twoich planów, jednak mniej niż 2 godziny to na pewno za mało.

SUGEROWANY WIEK

Dla wszystkich.

DOSTĘPNOŚĆ

Niektóre miejsca parku trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich lub z wózkami dziecięcymi (podejścia, schody, wąskie przejścia, piaski).

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Uważaj na kleszcze! Jest ich na terenie parku od groma!

Wielkopolski Park Narodowy

MOCNE STRONY

 • różnorodna przyroda,
 • dobra infrastruktura turystyczna oraz świetnie oznaczone szlaki turystyczne,
 • parkingi przy wejściach na szlaki,
 • przygotowane szlaki dla różnych aktywności,
 • widoki,

SŁABE STRONY

 • tłumnie w letnie weekendy,
 • informacja turystyczna poprawna, mogłaby być liczniejsza i ciekawsza,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

polecane miejsca

Więcej praktycznych opisów ciekawych miejsc w Polsce znajdziecie w kategorii tu byłem!

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!