tu byłem

Wielkopolski Park Narodowy to miejsce, które odbiega swoim charakterem od innych, znanych nam parków narodowych w Polsce, np. Słowińskiego Parku Narodowego czy górskich parków. Jak w każdym parku, najważniejsza jest przyroda, jednak w Wielkopolskim PN nie widać jej tak od razu, jak np. będąc w górach, które imponują nam swoimi rozmiarami i różnorodnością. Najbardziej cenne formy przyrodnicze w Wielkopolskim Parku Narodowym nie są tak oczywiste, ponieważ przede wszystkim jest to unikatowy polodowcowy krajobraz, czyli głównie jeziora rynnowe, łagodne wzgórza (moreny), liczne głazy narzutowe i niewielkie jeziorka – kociołki. Wszystko to dodatkowo w dużej mierze porośnięte wiekowymi lasami mieszanym oraz z bogatą fauną.

Wielkopolski Park Narodowy formalnie został utworzony w 1957 roku, choć tereny te starano się chronić już od lat 20. XX wieku. Inicjatorem działań, które miały chronić tutejszą przyrodę był poznański profesor Adam Wodziczko, którego zresztą na terenie parku uhonorowano m.in. nazywając jego imieniem jeden z głazów narzutowych oraz obszar ochrony ścisłej „Grabina”. W 1996 roku park zwiększył swoją powierzchnię oraz dodatkowo zyskał otulinę, czy obszar który dodatkowo zabezpiecza chronioną przyrodę. Na terenie parku znajduje się 18 obszarów ochrony ścisłej o różnych charakterystykach, chroniące obszary różnego typu (od jezior, poprzez bory, mszary, bagna i tereny podtapiane).

Wielkopolski Park Narodowy jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców pobliskiego Poznania (ok. 15 km odległości). Jego infrastruktura i przystosowanie do turystów pozwala korzystać z niego nie tylko amatorom dzikiej przyrody ale również rowerzystom, biegaczom czy fanom jazdy konnej. Rocznie odwiedza go ponad milion osób, co jest wynikiem imponującym biorąc pod uwagę walory i atrakcje przyrodnicze. Do największych atrakcji parku trzeba zaliczyć: Jezioro Góreckie, ruiny zamku Klaudyny Potockiej na Wyspie Zamkowej, Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego, Jezioro Kociołek czy Studnia Napoleona.

region:

lokalizacja: centralna Wielkopolska, ok. 15 km na południe od Poznania

Wielkopolski Park Narodowy

zdjęcia

unikalność

4/5

Dla przyrodnika Wielkopolski Park Narodowy będzie unikatem polodowcowego krajobrazu i ostoją dzikiej, pierwotnej przyrody tych terenów. Dla zwykłego turysty będzie to głównie las nad jeziorem z licznymi szlakami turystycznymi czy rowerowymi. Trzeba jednak przyznać, że miejsce to w ocenie znawców jest niepowtarzalne i bezsprzecznie trzeba je chronić.

moim zdaniem

3/5

Każdy kto lubi odpoczywać na łonie przyrody i czerpać z niej pełnymi garściami, powinien odwiedzić Wielkopolski Park Narodowy. Każdy kto nie jest przekonany do takiej formy aktywnego wypoczynku, może właśnie w Wielkopolskim Parku Narodowym, spacerując nad brzegiem jeziora w stuletnim, liściastym lesie złapie „bakcyla” i przekona się, że przyroda urzeka w każdej formie. Dlatego właśnie moim zdaniem warto odwiedzić to miejsce.

Wielkopolski Park Narodowy

mapa

oceny

średnia ocena
4.2/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

3.5/5

Weekendami mogą być miejscami tłumy, w tygodniu spokojniej.

infrastruktura turystyczna

4/5

Całkiem fajna informacja turystyczna, jednak jest nad czym jeszcze popracować patrząc na inne parki narodowe. Bardzo dobrze oznaczone szlaki.

przydatne informacje

potrzebny czas

Wszystko zależy od twoich planów, jednak mniej niż 2 godziny to na pewno za mało.

sugerowany wiek

Dla wszystkich.

parking

4/5

Liczne i odpowiednio duże parkingi przy wejściach na szlaki turystyczne, niestety płatne.

dostępność

Niektóre miejsca parku trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich lub z wózkami dziecięcymi (podejścia, schody, wąskie przejścia, piaski).

podpowiedź kierunkowo.pl!

Uważaj na kleszcze! Jest ich na terenie parku od groma!

Wielkopolski Park Narodowy

mocne strony

  • różnorodna przyroda,
  • dobra infrastruktura turystyczna oraz świetnie oznaczone szlaki turystyczne,
  • parkingi przy wejściach na szlaki,
  • przygotowane szlaki dla różnych aktywności,
  • widoki,

słabe strony

  • tłumnie w letnie weekendy,
  • informacja turystyczna poprawna, mogłaby być liczniejsza i ciekawsza,

dowiedź się więcej!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

więcej o tym miejscu w internecie

Wielkopolski Park Narodowy

ważne
Pomogłem lub zainspirowałem?

Fajnie Cię spotkać właśnie w tym miejscu, czyli na końcu wpisu. Mam nadzieję, że okazał się pomocny:)

Wspieraj kierunkowo.pl i pozwól mi tworzyć jeszcze więcej podobnych wpisów! Zostań Patronem bloga lub postaw mi wirtualną kawkę:)

Zapraszam Cię również do społeczności kierunkowo.pl, o której przeczytasz więcej tutaj. Pamiętaj również, by obserwować bloga w serwisach społecznościowych!

autor
Marcin
Marcin

kierunkowo.pl

Cześć, miło Cię widzieć! Poznaj mojego bloga, na którym opisuję swoje mikropodróże, ciekawe miejsca w Polsce, kulinarne dokonania i doświadczenia z bycia tatą w podróży i w domu.

Wspieraj kierunkowo.pl!

Pozwól mi tworzyć jeszcze więcej podobnych treści! Zostań Patronem bloga lub postaw mi wirtualną kawkę:)

Wirtualna kawa lub patronat bloga to możliwość wsparcia dowolną kwotą autora a tym samym i bloga. Dzięki Twojemu wsparciu możliwy będzie szybszy rozwój bloga! Więcej dowiesz się na stronie społeczności kierunkowo.pl!

Obserwuj kierunkowo.pl!

Dołącz do społeczności kierunkowo.pl, która liczy już tysiące osób!

0
Co myślisz o tym wpisie? Zostaw swój komentarz!x
()
x