Wielkopolski Park Narodowy

Wielkopolski Park Narodowy to miejsce, które odbiega swoim charakterem od innych, znanych nam parków narodowych w Polsce, np. Słowińskiego Parku Narodowego czy górskich parków. Jak w każdym parku, najważniejsza jest przyroda, jednak w Wielkopolskim PN nie widać jej tak od razu, jak np. będąc w górach, które imponują nam swoimi rozmiarami i różnorodnością. Najbardziej cenne formy przyrodnicze w Wielkopolskim Parku Narodowym nie są tak oczywiste, ponieważ przede wszystkim jest to unikatowy polodowcowy krajobraz, czyli głównie jeziora rynnowe, łagodne wzgórza (moreny), liczne głazy narzutowe i niewielkie jeziorka – kociołki. Wszystko to dodatkowo w dużej mierze porośnięte wiekowymi lasami mieszanym oraz z bogatą fauną.

Wielkopolski Park Narodowy formalnie został utworzony w 1957 roku, choć tereny te starano się chronić już od lat 20. XX wieku. Inicjatorem działań, które miały chronić tutejszą przyrodę był poznański profesor Adam Wodziczko, którego zresztą na terenie parku uhonorowano m.in. nazywając jego imieniem jeden z głazów narzutowych oraz obszar ochrony ścisłej „Grabina”. W 1996 roku park zwiększył swoją powierzchnię oraz dodatkowo zyskał otulinę, czy obszar który dodatkowo zabezpiecza chronioną przyrodę. Na terenie parku znajduje się 18 obszarów ochrony ścisłej o różnych charakterystykach, chroniące obszary różnego typu (od jezior, poprzez bory, mszary, bagna i tereny podtapiane).

Wielkopolski Park Narodowy jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców pobliskiego Poznania (ok. 15 km odległości). Jego infrastruktura i przystosowanie do turystów pozwala korzystać z niego nie tylko amatorom dzikiej przyrody ale również rowerzystom, biegaczom czy fanom jazdy konnej. Rocznie odwiedza go ponad milion osób, co jest wynikiem imponującym biorąc pod uwagę walory i atrakcje przyrodnicze. Do największych atrakcji parku trzeba zaliczyć: Jezioro Góreckie, ruiny zamku Klaudyny Potockiej na Wyspie Zamkowej, Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego, Jezioro Kociołek czy Studnia Napoleona.

region:

lokalizacja: centralna Wielkopolska, ok. 15 km na południe od Poznania

Wielkopolski Park Narodowy

zdjęcia

grabina wielkopolski park narodowy
wielkopolski park narodowy
jezioro góreckie wielkopolski park narodowy co warto zobaczyć
wielkopolski park narodowy
wielkopolski park narodowy
wielkopolski park narodowy podsumowanie 2020

Wielkopolski Park Narodowy

unikalność

4/5

Dla przyrodnika Wielkopolski Park Narodowy będzie unikatem polodowcowego krajobrazu i ostoją dzikiej, pierwotnej przyrody tych terenów. Dla zwykłego turysty będzie to głównie las nad jeziorem z licznymi szlakami turystycznymi czy rowerowymi. Trzeba jednak przyznać, że miejsce to w ocenie znawców jest niepowtarzalne i bezsprzecznie trzeba je chronić.

moim zdaniem

3/5

Każdy kto lubi odpoczywać na łonie przyrody i czerpać z niej pełnymi garściami, powinien odwiedzić Wielkopolski Park Narodowy. Każdy kto nie jest przekonany do takiej formy aktywnego wypoczynku, może właśnie w Wielkopolskim Parku Narodowym, spacerując nad brzegiem jeziora w stuletnim, liściastym lesie złapie „bakcyla” i przekona się, że przyroda urzeka w każdej formie. Dlatego właśnie moim zdaniem warto odwiedzić to miejsce.

Wielkopolski Park Narodowy

mapa

podpowiedź kierunkowo.pl

Wielkopolski Park Narodowy

Uważaj na kleszcze! Jest ich na terenie parku od groma!

Wielkopolski Park Narodowy

oceny

średnia ocena
4.2/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

3.5/5

Weekendami mogą być miejscami tłumy, w tygodniu spokojniej.

oznaczenia i informacja turystyczna

4/5

Całkiem fajna informacja turystyczna, jednak jest nad czym jeszcze popracować patrząc na inne parki narodowe. Bardzo dobrze oznaczone szlaki.

przydatne informacje

potrzebny czas

Wszystko zależy od twoich planów, jednak mniej niż 2 godziny to na pewno za mało.

sugerowany wiek

Dla wszystkich.

parking

4/5

Liczne i odpowiednio duże parkingi przy wejściach na szlaki turystyczne, niestety płatne.

dostępność

Niektóre miejsca parku trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich lub z wózkami dziecięcymi (podejścia, schody, wąskie przejścia, piaski).

Wielkopolski Park Narodowy

mocne strony

  • różnorodna przyroda,
  • dobra infrastruktura turystyczna oraz świetnie oznaczone szlaki turystyczne,
  • parkingi przy wejściach na szlaki,
  • przygotowane szlaki dla różnych aktywności,
  • widoki,

słabe strony

  • tłumnie w letnie weekendy,
  • informacja turystyczna poprawna, mogłaby być liczniejsza i ciekawsza,

Wielkopolski Park Narodowy

To ważne!

Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Przypominam również o powiadomieniach email, social mediach: Facebook, twitter, Instagram, gdzie również publikuje wiele ciekawostek, informacji oraz przemyśleń.

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

FACEBOOK

Najnowsze na blogu

Zostań Patronem bloga!

Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x