Jezioro Turkusowe w Wapnicy

Jezioro Turkusowe w Wapnicy Pomysły na wycieczki z Międzyzdrojów po okolicy
  • Marcin
  • 22 czerwca 2021
Jezioro Turkusowe w Wapnicy

Jezioro Turkusowe w Wapnicy położone jest na wyspie Wolin w granicach Wolińskiego Parku Narodowego, u stóp Lelowej Góry, około 6 kilometrów na południe od Międzyzdrojów. Jezioro Turkusowe zawdzięcza swoją nazwę od niebieskawo-zielonej barwy lustra wody, która spowodowane jest zjawiskiem optycznym, polegającym na rozszczepieniu światła w wodzie i jego odbiciem od białego dna jeziora, pokrytego związkami węglanu wapnia.

Związki węglanu wapnia na dnie jeziora to pozostałość po dawnym wyrobisku kopalni kredy, która funkcjonowała tutaj od XIX wieku do lat 50. XX wieku. Po zakończeniu wydobywania kredy, w naturalny sposób dawne wyrobisko zaczęło wypełniać się wodą. Po kilku latach (ok. 1960 roku) poziom wody zrównał się z poziomem wody w Zalewie Szczecińskim i zwierciadło jeziora ustabilizowało się na obecnym poziomie. Uroku dodają wznoszące się nad jeziorem Wzgórza Lubińsko-Wapnickie, gęsto porośnięte lasem. Na jednym ze szczytów, dokładniej Piaskowej Górze zlokalizowano punkt widokowy na jezioro, do którego dojdziemy niebieskim szlakiem turystycznym, którym dotrzemy również do punktu widokowego na Wzgórzu Zielonce.

Warto pamiętać, że w Jeziorze Turkusowym nie można się kąpać a na teren Wolińskiego Parku Narodowego nie można wchodzić z psami.

 

 

 

lokalizacja

na południu m. Wapnica na wyspie Wolin

GALERIA

Jezioro Turkusowe w Wapnicy

Jezioro Turkusowe w Wapnicy Pomysły na wycieczki z Międzyzdrojów po okolicy
Jezioro Turkusowe w Wapnicy
Jezioro Turkusowe w Wapnicy wycieczki z międzyzdrojów
Jezioro Turkusowe w Wapnicy

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Jezioro Turkusowe w Wapnicy to jedno z kilkudziesięciu kolorowych zbiorników wodnych w Polsce. Każde z nich jest na swój sposób unikatowe, również to w Wolińskim Parku Narodowym, jednak w wielu aspektach są one podobne do siebie.

  • MOIM ZDANIEM

Jezioro Turkusowe w Wapnicy to niezwykła ciekawostka którą stworzyła natura razem z człowiekiem. Dotarcie do niego nie jest wymagające, dlatego tym bardziej warto je odwiedzić.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Jezioro Turkusowe w Wapnicy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.3 / 5

Jezioro Turkusowe w Wapnicy


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3 / 5

Jezioro Turkusowe w Wapnicy to popularny kierunek turystów wypoczywających w Międzyzdrojach, Wapnicy czy na wyspie Wolin, dlatego zazwyczaj nie będziecie sami nad jego brzegiem. Na pewno bardziej popularny jest punkt widokowy na północnym brzegu (od strony Wapnicy).

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

5 / 5

Kilka ciekawych tablic na miejscu oraz drogowskazów na trasie jest tym wszystkim, co potrzebne by dotrzeć i poznać Jezioro Turkusowe w Wapnicy.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

1 / 5

Tuż przy punkcie widokowym w samej Wapnicy (po północnej stronie jeziora) znajduje się duży płatny parking. Cena za postój w tym miejscu do dosłowne ździerstwo… Stąd właśnie taka moja ocena, gdyż 10 złotych za postój, który zazwyczaj trwa 10-20 minut to stawka znacznie przesadzona… Bez wątpienia to najdroższy parking w okolicy.

POTRZEBNY CZAS

Nad brzegiem jeziora spędzisz najprawdopodobniej około 5-10 minut. Pamiętaj jednak o czasie, potrzebnym na dojście do wybranego punktu widokowego.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Choć do punktów widokowych prowadzą gruntowe ścieżki, nie powinny one być na tyle uciążliwe by osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich z pomocą innej osoby lub wózek dziecięcy nie dały by rady wjechać na taras widokowy.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Turkusowa barwa tafli wody jest najlepiej widoczna przy słonecznej pogodzie. Wtedy to ilość odbijanego światła jest największa, co tylko potęguje efekt “kolorowej” wody.

Jezioro Turkusowe w Wapnicy

MOCNE STRONY

  • niezwykłe zjawisko optyczne, czego efektem jest turkusowy kolor wody,
  • dostępność,
  • informacja turystyczna,

SŁABE STRONY

  • horrendalna wysokość opłaty za parking w Wapnicy,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj pozostałe atrakcje i ciekawe miejsca w Międzyzdrojach, przejdź do wpisu:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!