Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy to drugi obok Słowińskiego Parku Narodowego, park narodowy na polskim wybrzeżu. Obszar parku w większości znajduje się na wyspie Wolin w północno-zachodniej Polsce w pobliżu popularnych Międzyzdrojów czy okolicznych miejscowości jak np. Wapnica, Lubin czy Wisełka. Woliński Park Narodowy utworzono w 1960 roku z inicjatywy Mieczyslawa Tarchalskiego oraz wcześniejszych działań prof. Adama Wodziczki, który przyczynił się również do utworzenia Słowińskiego PN i Wielkopolskiego PN. Obecnie Woliński Park Narodowy obejmuje obszar ponad 10000 ha, na których utworzono 7 obszarów ochrony ścisłej oraz obszar ochrony siedlisk i specjalny obszar ochrony ptaków, które są szczególnymi mieszkańcami parku, czego dowodem jest bielik w godle parku.

Woliński Park Narodowy słynie przede wszystkim z potężnych klifów nadmorskich, dzięki temu że obejmuje on swoim obszarem pasmo wzniesień moreny czołowej (Pasmo Wolińskie i Pasmo Lubińsko-Wapnickie). Wzgórza morenowe sięgają wysokości znacznie ponad 100 metrów (najwyższe wzniesienie – Grzywacz mający 115,9 m. n. p. m.). Kolejnym charakterystycznym obszarem parku jest wsteczna delta Świny, która jest unikatowym obszarem w naszym kraju! Na terenie parku znajdziemy również liczne jeziora polodowcowe, nietypowe formy ukształtowania terenu (np. kemy), sztuczne zbiorniki wodne (np. efektowne Jezioro Turkusowe), potężne nadmorskie lasy oraz tereny morskie i wody Zalewu Szczecińskiego, dzięki czemu Woliński Park Narodowy stał się pierwszym w Polsce parkiem morskim! Park jest również miejscem występowania rzadkich i objętych ochroną roślin, których są dosłownie setki jak nie tysiące. Również fauna parku to bogaty ekosystem, w którym główne miejsce zajmują ptaki z racji, że obszar parku znajduje się na głównym szlaku przelotu ptaków wzdłuż Bałtyku. Do tego należy dodać bogaty świat owadów a także organizmów wodnych, np. ryb i rzadkich ssaków takich jak foka czy morświn.

Obecnie Woliński Park Narodowy poza swoją podstawową działalnością jest również popularnych i chętnie odwiedzanym miejscem turystycznym. Takie miejsca jak Kawcza Góra i schody na jej szczyt, wzniesione na klifie, Gosań, imponujące ujście Świny czy Jezioro Turkusowe to bardzo chętnie odwiedzane miejsca przez wypoczywających w tych stronach. Dla turystów została przygotowana infrastruktura taka jak piesze szlaki turystyczne, ścieżki edukacyjne czy szlaki rowerowe, dzięki której poznawanie parku jest prostsze i przyjemniejsze.

 

Woliński Park Narodowy

część wyspy Wolin wraz z wodami Zatoki Pomorskiej i Zalewu Szczecińskiego

Dokładną lokalizację miejsca: Woliński Park Narodowy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Choć wiele miejsc Wolińskiego Parku Narodowego jest prawdziwymi unikatami, cały obszar i charakter parku nazwałbym bardziej niepowtarzalnym niż unikatowym. Bez wątpienia jest to niesamowite miejsce, które zachwyci wielu z Was i które zasługuje na szczególną ochronę i opiekę.

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy
Woliński Park Narodowy
Grodzisko w Lubinie Woliński Park Narodowy niesamowite punkty widokowe
Woliński Park Narodowy wycieczki z Międzyzdrojów
gosań Woliński Park Narodowy
5 / 5

Woliński Park Narodowy to miejsce, które trzeba zobaczyć koniecznie! Majestatyczne klify, przepiękna wsteczna delta Świny, pełne uroku jeziora, owiane tajemnicą dawne fortyfikacje i niemalże górski krajobraz położony nad samym morzem sprawiają, że każdy powinien odnaleźć tutaj swoje miejsce!

Woliński Park Narodowy
4.1 / 5

5 / 5

Za wejście na teren parku narodowego nie są pobierane opłaty.

4 / 5

Teren parku jest duży, dlatego można bez problemu znaleźć miejsce, w którym nie spotkamy innych turystów. Są jednak też miejsca, gdzie często robi się nieco tłumnie…

3.5 / 5

Na terenie parku znajdziemy wiele elementów informacji i zaplecza turystycznego, dzięki którym lepiej zorientujemy się w terenie oraz dowiemy wielu cennych informacji. Jednak w porównaniu do innych, podobnych miejsc na mapie Polski, widać że można zrobić coś jeszcze.

4 / 5

W pobliżu najpopularniejszych turystycznie miejsc parku zlokalizowano wygodne miejsca parkingowe. Wiele z nich jest darmowych, choć i są takie gdzie cena za postój jeży włos na głowie… Ogólnie baza parkingowa wygląda solidnie.

Zależy od wybranego miejsca lub obszaru. Dla tych co mogą sobie pozwolić na wędrowanie po Wolińskim Parku Narodowym wolnym krokiem, polecam poświęcić dwa dni na poznanie jest najciekawszych zakątków.

Dla każdego, choć dla szczególnie małych dzieci może to być średnia atrakcja.

Ukształtowanie parku oraz piaszczyste podłoże nie sprzyja temu, bo po terenie parku narodowego mogli poruszać się swobodnie niepełnosprawni oraz rodzice z wózkami dziecięcymi. Istnieją jednak trasy, gdzie możemy wędrować po twardych ścieżkach leśnych.

  • urozmaicony teren, na którym znajdziemy wiele unikatowych na skale kraju miejsc jak wysokie klify nad brzegiem morza, wysokie wzniesienia, jeziora czy unikalny krajobraz środowiska wodnego,
  • wygodna i rozproszona po najciekawszych miejscach baza parkingowa,
  • brak opłat za wstęp na teren parku,
  • wiele punktów widokowych,
  • dawne obiekty militarne rozsiane po terenie parku,
  • solidnie przygotowana informacja turystyczna,
  • duży ruch w miejscach szczególnie lubianych wśród turystów, głównie w okolicach Międzyzdrojów,

Dla wielu Woliński Park Narodowy to głównie klify i nadmorski krajobraz, co nie jest do końca prawdą. Teren parku narodowego rozciąga się również na południowe zakątki wyspy Wolin, gdzie znajdziemy takie zachwycające miejsca jak widok na deltę Świny czy Jezioro Turkusowe! Warto poznać również te mniej znane obszary Wolińskiego Parku Narodowego!

Woliński Park Narodowy

Poznaj pozostałe atrakcje i ciekawe miejsca w Międzyzdrojach, przejdź do wpisu:

Wpis opublikowano: 24 czerwca 2021, ostatnia modyfikacja treści: 25 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl