Grodzisko w Lubinie Woliński Park Narodowy niesamowite punkty widokowe

Punkt widokowy i grodzisko w Lubinie

Grodzisko w Lubinie mnie osobiście zachwyciło! Imponujący był tutaj przede wszystkim widok, który niespodziewanie objawił się naszym oczom ale swoje do ogólnego wrażenia, dorzuciła lokalizacja i pomysł na to miejsce!

Lubin to jedna z najwcześniej wymienianych osad na Pomorzu, która funkcjonowała między X a XII wiekiem. Zlokalizowana została na najwyższym wzniesieniu, leżącym nad dzisiejszym Zalewem Szczecińskim i według zachowanych źródeł pisanych, była ważnym ośrodkiem we wczesnym średniowieczu na tych terenach. O jej znaczeniu świadczy również zlokalizowanie tutaj jednego z najstarszych kościołów na Pomorzu, którego relikty możemy podziwiać do dzisiaj. Niestety najprawdopodobniej w 1173 roku, gród został zdobyty i zniszczony przez wyprawę duńskiego króla Waldemara I. Zniszczeniu nie uległ kościół, który dotrwał do czasów nowożytnych i okresu budowy nowej świątyni, która obecnie znajduje się w pobliżu grodziska.

Grodzisko w Lubinie w XXI wieku badane było przez archeologów, który odsłonili podczas swoich badań relikty dawnej świątyni, cmentarzyska i średniowiecznej baszty. Przyjmuje się, że na terenie grodziska istniała dawniej budowla, która być może pełniła funkcję latarni morskiej dla żeglarzy, płynących Świną i Zalewem Szczecińskim. To właśnie dzięki pracy archeologów wiemy o Lubinie tak wiele.

Obecnie dawne grodzisko w Lubinie zostało zorganizowane jako miejsce otwarte dla turystów. Zabezpieczono relikty dawnych budowli osady, utworzono punkt widokowy na deltę Świny oraz wzniesiono jedną z najbardziej malowniczo położonych kawiarni na Pomorzu, z tarasu której możemy wpatrywać się z liczne wyspy na ujściu Świny. Dzisiejsze Grodzisko w Lubinie to również miejsce wielu wydarzeń np. historycznych. Oferta dla turystów jest wyjątkowa i jestem pewien, że wielu z Was znajdzie tutaj coś dla siebie, dlatego jeżeli wypoczywasz w Międzyzdrojach, Świnoujściu czy okolicach, odwiedź to miejsce!

Dokładną lokalizację miejsca: Punkt widokowy i grodzisko w Lubinie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Grodzisko w Lubinie to bez wątpienia unikalne miejsce. Na jego wyjątkowość wpływa położenie, niesamowity widok, ciekawa historia, relikty średniowiecznej osady, pełne uroku zaplecze dla turystów (caffe bar) i bardzo dobre przygotowanie miejsca do obsługi odwiedzających.

Punkt widokowy i grodzisko w Lubinie

Grodzisko w Lubinie Woliński Park Narodowy niesamowite punkty widokowe
Grodzisko w Lubinie
Grodzisko w Lubinie wycieczki z Międzyzdrojów
Grodzisko w Lubinie wycieczki z międzyzdrojów niesamowite punkty widokowe
5 / 5

To miejsce zasługuje na odwiedzenie i stanie się jedną z najważniejszych atrakcji okolicy! Odwiedziny grodziska w Lubinie to była czysta przyjemność i jestem pewien, że dla wielu z Was będzie to podobnie przyjemne doznanie, dlatego jeżeli wypoczywasz w okolicach, np. Międzyzdrojach koniecznie odwiedź to grodzisko w Lubinie!

Punkt widokowy i grodzisko w Lubinie
4.2 / 5

4 / 5

Wstęp jest płatny ale cena biletów jest bardzo atrakcyjna.

4 / 5

Miejsce to zyskuje popularność, dlatego też turystów powinno być coraz więcej. Mimo tego ogromnych tłumów nie musimy się spodziewać, choć zawsze może zdarzyć się, że trafimy na większą grupę wycieczkową czy godziny szczytu…

4.5 / 5

Cała infrastruktura dla turystów została bardzo dobrze przemyślana i przygotowana. Dzięki niej dowiemy się wiele ciekawych faktów historycznych oraz bez problemu odnajdziemy się na rozległej panoramie.

5 / 5

Przy głównej ulicy znajduje się bezpłatny parking dla odwiedzających, dodatkowo (awaryjnie) drugi parking znajdziemy za tutejszym kościołem.

Warto zarezerwować sobie minimum 20 minut, choć możecie zostać tutaj znacznie dłużej.

Dla każdego, choć oczywiście tutejszych wątków historycznych czy przyrodniczych nie wytłumaczymy najmłodszym dzieciom.

Dostępne dla każdego, także dla osób niepełnosprawnych.

  • unikatowy widok,
  • ciekawa historia,
  • dostępność dla każdego,
  • zaplecze turystyczne z urokliwą kawiarnią nad klifem,
  • atrakcyjne ceny,
  • wygodny parking,
  • nie zauważyłem…

Wielu uważa, że wyżej położone Wzgórze Zielonka jest lepszym punktem widokowym na deltę Świny. Sam również tak zakładałem, rzeczywistość okazał się inna i to właśnie punkt widokowy i grodzisko w Lubinie zasługuje na miano najlepszego punktu widokowego w okolicy!

Punkt widokowy i grodzisko w Lubinie

Poznaj pozostałe atrakcje i ciekawe miejsca w Międzyzdrojach, przejdź do wpisu:

Wpis opublikowano: 21 czerwca 2021, ostatnia modyfikacja treści: 24 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl