Jezioro Turkusowe w Wapnicy Pomysły na wycieczki z Międzyzdrojów po okolicy

Jezioro Turkusowe w Wapnicy

Jezioro Turkusowe w Wapnicy położone jest na wyspie Wolin w granicach Wolińskiego Parku Narodowego, u stóp Lelowej Góry, około 6 kilometrów na południe od Międzyzdrojów. Jezioro Turkusowe zawdzięcza swoją nazwę od niebieskawo-zielonej barwy lustra wody, która spowodowane jest zjawiskiem optycznym, polegającym na rozszczepieniu światła w wodzie i jego odbiciem od białego dna jeziora, pokrytego związkami węglanu wapnia.

Związki węglanu wapnia na dnie jeziora to pozostałość po dawnym wyrobisku kopalni kredy, która funkcjonowała tutaj od XIX wieku do lat 50. XX wieku. Po zakończeniu wydobywania kredy, w naturalny sposób dawne wyrobisko zaczęło wypełniać się wodą. Po kilku latach (ok. 1960 roku) poziom wody zrównał się z poziomem wody w Zalewie Szczecińskim i zwierciadło jeziora ustabilizowało się na obecnym poziomie. Uroku dodają wznoszące się nad jeziorem Wzgórza Lubińsko-Wapnickie, gęsto porośnięte lasem. Na jednym ze szczytów, dokładniej Piaskowej Górze zlokalizowano punkt widokowy na jezioro, do którego dojdziemy niebieskim szlakiem turystycznym, którym dotrzemy również do punktu widokowego na Wzgórzu Zielonce.

Warto pamiętać, że w Jeziorze Turkusowym nie można się kąpać a na teren Wolińskiego Parku Narodowego nie można wchodzić z psami.

 

 

 

Jezioro Turkusowe w Wapnicy

na południu m. Wapnica na wyspie Wolin

Dokładną lokalizację miejsca: Jezioro Turkusowe w Wapnicy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Jezioro Turkusowe w Wapnicy to jedno z kilkudziesięciu kolorowych zbiorników wodnych w Polsce. Każde z nich jest na swój sposób unikatowe, również to w Wolińskim Parku Narodowym, jednak w wielu aspektach są one podobne do siebie.

Jezioro Turkusowe w Wapnicy

Jezioro Turkusowe w Wapnicy Pomysły na wycieczki z Międzyzdrojów po okolicy
Jezioro Turkusowe w Wapnicy
Jezioro Turkusowe w Wapnicy wycieczki z międzyzdrojów
Jezioro Turkusowe w Wapnicy
3 / 5

Jezioro Turkusowe w Wapnicy to niezwykła ciekawostka którą stworzyła natura razem z człowiekiem. Dotarcie do niego nie jest wymagające, dlatego tym bardziej warto je odwiedzić.

Jezioro Turkusowe w Wapnicy
4.3 / 5

5 / 5

Bez opłat.

3 / 5

Jezioro Turkusowe w Wapnicy to popularny kierunek turystów wypoczywających w Międzyzdrojach, Wapnicy czy na wyspie Wolin, dlatego zazwyczaj nie będziecie sami nad jego brzegiem. Na pewno bardziej popularny jest punkt widokowy na północnym brzegu (od strony Wapnicy).

5 / 5

Kilka ciekawych tablic na miejscu oraz drogowskazów na trasie jest tym wszystkim, co potrzebne by dotrzeć i poznać Jezioro Turkusowe w Wapnicy.

1 / 5

Tuż przy punkcie widokowym w samej Wapnicy (po północnej stronie jeziora) znajduje się duży płatny parking. Cena za postój w tym miejscu do dosłowne ździerstwo… Stąd właśnie taka moja ocena, gdyż 10 złotych za postój, który zazwyczaj trwa 10-20 minut to stawka znacznie przesadzona… Bez wątpienia to najdroższy parking w okolicy.

Nad brzegiem jeziora spędzisz najprawdopodobniej około 5-10 minut. Pamiętaj jednak o czasie, potrzebnym na dojście do wybranego punktu widokowego.

Dla każdego.

Choć do punktów widokowych prowadzą gruntowe ścieżki, nie powinny one być na tyle uciążliwe by osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich z pomocą innej osoby lub wózek dziecięcy nie dały by rady wjechać na taras widokowy.

  • niezwykłe zjawisko optyczne, czego efektem jest turkusowy kolor wody,
  • dostępność,
  • informacja turystyczna,
  • horrendalna wysokość opłaty za parking w Wapnicy,

Turkusowa barwa tafli wody jest najlepiej widoczna przy słonecznej pogodzie. Wtedy to ilość odbijanego światła jest największa, co tylko potęguje efekt “kolorowej” wody.

Jezioro Turkusowe w Wapnicy

Poznaj pozostałe atrakcje i ciekawe miejsca w Międzyzdrojach, przejdź do wpisu:

Wpis opublikowano: 22 czerwca 2021, ostatnia modyfikacja treści: 24 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl