Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy to jeden z dwóch parków narodowych w Polsce, chroniących nadmorską przyrodę. Jednak to on, czyli Słowiński Park Narodowy ma to, co nam wszystkim kojarzy się z morzem – wydmy. Te tutaj są ogromne, wysokie, rozległe i w ciągłym ruchu. Nie ulegnijcie tylko zbytniemu optymizmowi, że zobaczycie ruszające się wydmy… Owszem stale się one przesuwają ale „tylko” o kilka metrów rocznie!

Słowiński Park Narodowy to trzeci pod względem powierzchni park narodowy w naszym kraju. Chroni nie tylko monumentalne obszary wydmowe ale również jeziora (największe to Łebsko i Gardno), plaże, torfowiska, wody przybrzeżne  oraz rozległe lasy i całą faunę oraz florę tych obszarów. Najważniejszymi zwierzętami parku są ptaki dlatego też symbolem parku została mewa srebrzysta.

Park rozciąga się od Łeby, kierując się na zachód aż po Rowy. To ponad 30 kilometrów samej linii brzegowej, kryjącej w sobie pewnie ostatnie w Polsce prawdziwie dzikie plaże. Do tego należy dodać ponad 21 tys. hektarów parku na lądzie oraz blisko 11 tys. hektarów na morzu. To trzeci pod względem powierzchni park narodowy w Polsce. To co najbardziej widowiskowe, czyli pola wydmowe, zajmują powierzchnię 500 hektarów, co sprawia że nie bez powodu nazywane są pustyniami.

Ale Słowiński Park Narodowy to nie tylko nieziemskie wydmy lecz również wspaniałe i dzikie lasy z uroczymi duktami i szlakami. Przy nich zlokalizowane zostały miejsca do odpoczynku oraz stojaki rowerowe, bo Słowiński Park Narodowy to miejsce wręcz idealne dla fanów dwóch kółek. Całości ogólnych wrażeń dopełniają plaże. Zazwyczaj szerokie i puste (bezludne). Imponujący widok! Masy wody, piasku i nie rzadko wiatr a dookoła żywej duszy – iście księżycowy krajobraz. Dodatkowo dla turystów jest przygotowana doskonała informacja turystyczna, która zaspokoi ciekawość nawet najbardziej żądnego wiedzy.

Będąc w Słowińskim Parku Narodowym warto odwiedzić latarnię morską w Czołpinie oraz którekolwiek z niesamowitych pól wydmowych, na przykład Wydmę Czołpińską. Byłem w obu miejscach i polecam Wam je gorąco.

lokalizacja: Bohaterów Warszawy 1A, 76-214 Smołdzino
Słowiński Park Narodowy

zdjęcia

Wydma Czołpińska
słowiński park narodowy
wydma czołpińska i larania morska w Czołpinie
wydma czołpińska i larania morska w Czołpinie
wydma czołpińska i latarnia morska w Czołpinie

Słowiński Park Narodowy

unikalność
5/5

Słowiński Park Narodowy to miejsce wyjątkowe nie tylko na mapie Polski ale i całej Europy. Dzięki swojej unikalności i wartości przyrodniczej został wpisany na listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO. Chyba nie trzeba niczego więcej dodawać.

moim zdaniem
5/5

Nim udasz się do odległych krajów, szukając pustynnych krajobrazów zobacz najpierw wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Zresztą zobaczyć je powinien każdy, bo widok jest niezapomniany i absolutnie nie podobny do niczego innego.

Słowiński Park Narodowy

mapa

podpowiedź kierunkowo.pl

Słowiński Park Narodowy

  • Nie bój się dojechać trochę dalej! Wydma Czołpińska to nie to samo co popularna Łączka. Dlatego zarezerwuj czas i zobacz wszystko co oferuje Słowiński Park Narodowy.
  • Zaopatrz się w mapę. Słowiński Park Narodowy to obszar niemal jak polskie Tatry, dlatego nie traktuj go jak małej wydemki, gdzieś przy plaży. Korzystaj ze szlaków, mapa na pewno Ci to ułatwi.
Słowiński Park Narodowy

oceny

średnia ocena
4.8/5
ceny
4.5/5

Rozsądne i symboliczne.

ilość turystów
4.5/5

Latem jest ich sporo. W sezonie niskim może się zdarzyć tak, że na szlaku będziecie sami.

oznaczenia i informacja turystyczna
5/5

Doskonała robota! Mogą dawać przykład innym!

przydatne informacje

potrzebny czas

Oj ciężko powiedzieć… Teren jest rozległy, atrakcji nie brakuje. Myślę, że w kilka dni (3-5) jesteś w stanie zobaczyć najważniejsze miejsca tego niezwykłego zakątka Polski.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking
4.5/5

Z reguły przy wejściu na szlaki turystyczne, zlokalizowane zostały duże parkingi. Niestety płatne.

dostępność

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (przejścia po terenie pustynnym, piaszczystym, często wiodącym pod górę). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku.

Słowiński Park Narodowy
mocne strony
  • unikalność i niezwykłość,
  • doskonała i nowoczesna informacja turystyczna,
  • obcowanie z naturą, niekiedy wręcz sam na sam,
  • dobra infrastruktura dla turystów,
  • raj dla rowerzystów,
  • rozsądne ceny
słabe strony
  • rozległość,
  • miejscami wielu turystów,

Słowiński Park Narodowy

To ważne!

Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Przypominam również o powiadomieniach email, social mediach: Facebook, twitter, Instagram, gdzie również publikuje wiele ciekawostek, informacji oraz przemyśleń.

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

FACEBOOK

Najnowsze na blogu

Zostań Patronem bloga!

Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x