latarnia morska w czołpinie

Latarnia morska w Czołpinie

Przyzwyczailiśmy się, że latarnia morska jest zlokalizowana na głównym deptaku miasta, niedaleko miejscowego portu, jak na przykład jest w pobliskiej Ustce (Latarnia morska w Ustce). W przypadku tej latarni jest bardzo daleko od tej reguły. Latarnia morska w Czołpinie położona jest w dziko rosnącym lesie, na wysokiej wydmie, która znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

By się do niej dostać musimy przejść około kilometra nadmorskim lasem. Niezależnie od której strony zmierzamy do latarni, czy od strony morza czy od parkingu trasa jest podobna. Ma około kilometra, wiedzie pod górę i prowadzi sosnowym lasem. Podejście od strony parkingu ma dla ułatwienia schody, ale nie betonowe tylko piaskowe, wzmocnione drewnem.

Sama latarnia postała w końcówce XiX wieku, a dokładniej – uruchomiona została w 1875 roku. Latarnia morska w Czołpinie ma 25,2 metrów wysokości a dzięki umiejscowieniu na wysokiej wydmie, jej światło znajduje się 75 m. n. p. m. To przekłada się na bardzo duży zasięg latarni, który sięga 21 mil morskich, co daje w przeliczeniu na kilometry zasięg około 40 km (7 km większy niż pobliska latarnia w Ustce). Sam budynek latarni to okrągła, ceglana wieża u szczytu zdobnie zakończona. Na górze wieży znajduje się przeszklona laterna, w której znajduje się oczywiście serce latarni, czyli lampa.

Latarnia morska w Czołpinie jest w sezonie letnim udostępniona dla turystów. Można wejść na jej szczyt i zobaczyć jak wygląda Słowiński Park Narodowy z wysokości.

Dokładną lokalizację miejsca: Latarnia morska w Czołpinie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Latarnia morska w Czołpinie to wyjątkowy obiekt na tle pozostałych latarni. Wyróżnia ją przede wszystkim położenie. Z dala od cywilizacji, schowana w lesie, który dodatkowo jest naturą w najczystszej postaci, którą chronimy bo jest unikatowa i wyjątkowa.

Latarnia morska w Czołpinie

latarnia morska w czołpinie
latarnia morska w czołpinie
latarnia morska w czołpinie
latarnia morska w czołpinie
3 / 5

Latarnia morska w Czołpinie to bardzo interesujący cel na spokojny spacer, wśród lasów, który po minięciu latarni, może zakończyć się na magicznej, wręcz bezludnej plaży Słowińskiego Parku Narodowego.

Latarnia morska w Czołpinie
4.5 / 5

4.5 / 5

Symboliczna opłata za wstęp.

4.5 / 5

Musisz mieć pecha by trafić na tłum.

4.5 / 5

Sporo drogowskazów kierujących do latarni oraz tablice informacyjne w samej latarni. Jest dobrze.

4.5 / 5

Duży i symbolicznie płatny parking leśny, z którego wiedzie szlak turystyczny przy którym znajduje się latarnia.

Podejście do latarni od strony parkingu (lub morza) to około 25-30 minut spaceru. Na miejscu warto zarezerwować sobie 15 minut, chyba że chcesz wejść na szczyt latarni to trochę dłużej.

Dla każdego.

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (miejscami podejście po  piaszczystym szlaku). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku.

  • położenie z dala od “cywilizacji”,
  • mało turystów,
  • dogodny parking przy wejściu na szlak, prowadzący na latarnię,
  • dobra informacja turystyczna,
  • przystępne ceny,
  • obiekt nie jest stale udostępniony dla turystów,
  • dla osób niepełnosprawnych lub z bardzo małym dzieckiem, podejście do latarni może być wymagające,
  • Dobrym pomysłem jest połączenie wizyty w latarni z zobaczeniem Wydmy Czołpińskiej. Przejście obu tych atrakcji zajmuje 2,5 godziny.

Latarnia morska w Czołpinie

Interesuje Cię okolica? Wcale się nie dziwię! Poznaj ją lepiej dzięki poniższym wpisom:

Wpis opublikowano: 13 czerwca 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 maja 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl