Wydma Czołpińska

Kosmos! To miejsce nie przypomina niczego, co wcześniej widziałem. Wydma Czołpińska była numerem jeden na mojej liście miejsc, do zobaczenia w tym regionie. Nie zawiodła mnie! Czekać na nią, zobaczyć ją, przejść i zrozumieć dlaczego jest ona tak wyjątkowa i cenna, było niesamowitym doznaniem. Polecam każdemu zobaczyć Wydmę Czompińską. Może się ona okazać dla wielu nudna, jednak na pewno nabierze znaczenia po czasie, bo ciężko zobaczyć i przeżyć coś podobnego.

Wydma Czołpińska to jeden z dwóch udostępnionych turystom, obszarów wydmowych w Słowińskim Parku Narodowym. To teren mocno pagórkowaty, czekają nas na trasie cztery strome i dodatkowo po piasku, podejścia na szczyty wydm, które sięgają nawet 56 metrów wysokości względem morza. Wydma Czołpińska jest najwyższą ze wszystkich wydm w Słowińskim Parku Narodowym a od dużo popularniejszej Wydmy Łączki, jest wyższa o niemal 25 metrów. Dzięki temu urozmaiceniu terenu, będąc na szczytach wydm naszym oczom ukazuje się przepiękny i rozległy krajobraz, który przypomina trochę pustynię a trochę… powierzchnię Księżyca, tylko że porośniętą „symboliczną” roślinnością.

Dla wielu po prostu dużo piasku, może okazać się nudne, dlatego do tego miejsca nie wypada wejść z marszu. Docenienie tego, gdzie się obecnie znajdujesz jest możliwe, chociaż po krótkim rozeznaniu tego miejsca wcześniej. Takich okoliczności przyrody w Polsce nie uraczysz nigdzie indziej po za Słowińskim Parkiem Narodowym. Już sam fakt utworzenia na tych terenach parku narodowego z obszarem ochrony ścisłej, świadczy o tym że ta „hałdy” nie są zwykłymi górkami piasku.

lokalizacja: na terenie Słowińskiego Parku Narodowego

Wydma Czołpińska

zdjęcia

wydma czołpińska i larania morska w Czołpinie
wydma czołpińska i latarnia morska w Czołpinie
wydma czołpińska i latarnia morska w Czołpinie
wydma czołpińska i larania morska w Czołpinie

Wydma Czołpińska

unikalność

5/5

Tylko pobliska Łączka może okazać się czymś podobnym. Jednak różnice między tymi dwoma miejscami są znaczne. Wydma Czołpińska to unikat, na pewno w skali naszego kraju. Krajobraz niepowtarzalny, niespotykany i nie do podrobienia.

moim zdaniem

5/5

To miejsce jest warte twojego czasu! Widoki nieziemskie, wysiłek niepodobny do wczasów nad morzem a satysfakcja ogromna. Moim zdaniem warto, dlatego zobacz koniecznie!

Wydma Czołpińska

mapa

podpowiedź kierunkowo.pl

Wydma Czołpińska

  • Dobrym pomysłem na zobaczenie tego miejsca jest zaplanowanie trasy, gdzie najpierw przejdziesz Wydmę Czołpińską, potem pójdziesz brzegiem morza na zachód by na końcu odbić w stronę latarni morskiej w Czołpinie. Całość zajmuje około 2,5 godziny.
Wydma Czołpińska

oceny

średnia ocena
4.8/5

ceny

4.5/5

Opłata za wstęp do parku narodowego. Akceptowalna i zrozumiała.

ilość turystów

5/5

My byliśmy sami na szlaku przez wydmy. Nie spodziewałbym się tutaj ogromu turystów.

oznaczenia i informacja turystyczna

5/5

Ścieżka dydaktyczna to doskonały pomysł! W jej ramach dużo tablic informacyjnych z ciekawymi treściami a nawet kody QR dla tych co chcą doczytać więcej w internecie.

przydatne informacje

potrzebny czas

Dojście do wydm to 20 minut spaceru leśnym duktem. Samo przejście wydm w jedną stronę to około 40 minut. Dlatego jeżeli chcesz zobaczyć tylko wydmy, zarezerwuj sobie 2 godziny.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4.5/5

Spory parking przy wejściu na szlak. Symboliczna opłata.

dostępność

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (piaszczysty teren). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku, wózek nie da rady jechać po tej „pustyni”. Dodatkowym utrudnieniem jest pofałdowany teren.

Wydma Czołpińska

mocne strony

  • unikalność, przestrzeń i widoki,
  • doskonale przygotowany szlak turystyczny,
  • bogata informacja turystyczna,
  • parking przy wejściu na szlak,
  • niewielu turystów,
  • akceptowalne ceny za wstęp,

słabe strony

  • trudny, piaszczysty i pagórkowaty teren, który nie każdy da radę pokonać

Wydma Czołpińska

To ważne!

Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Przypominam również o powiadomieniach email, social mediach: Facebook, twitter, Instagram, gdzie również publikuje wiele ciekawostek, informacji oraz przemyśleń.

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

FACEBOOK

Najnowsze na blogu

Zostań Patronem bloga!

Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x