Wydma Czołpińska

Wydma Czołpińska
 • Marcin
 • 12 czerwca 2020
Wydma Czołpińska

Kosmos! To miejsce nie przypomina niczego, co wcześniej widziałem. Wydma Czołpińska była numerem jeden na mojej liście miejsc, do zobaczenia w tym regionie. Nie zawiodła mnie! Czekać na nią, zobaczyć ją, przejść i zrozumieć dlaczego jest ona tak wyjątkowa i cenna, było niesamowitym doznaniem. Polecam każdemu zobaczyć Wydmę Czompińską. Może się ona okazać dla wielu nudna, jednak na pewno nabierze znaczenia po czasie, bo ciężko zobaczyć i przeżyć coś podobnego.

Wydma Czołpińska to jeden z dwóch udostępnionych turystom, obszarów wydmowych w Słowińskim Parku Narodowym. To teren mocno pagórkowaty, czekają nas na trasie cztery strome i dodatkowo po piasku, podejścia na szczyty wydm, które sięgają nawet 56 metrów wysokości względem morza. Wydma Czołpińska jest najwyższą ze wszystkich wydm w Słowińskim Parku Narodowym a od dużo popularniejszej Wydmy Łączki, jest wyższa o niemal 25 metrów. Dzięki temu urozmaiceniu terenu, będąc na szczytach wydm naszym oczom ukazuje się przepiękny i rozległy krajobraz, który przypomina trochę pustynię a trochę… powierzchnię Księżyca, tylko że porośniętą “symboliczną” roślinnością.

Dla wielu po prostu dużo piasku, może okazać się nudne, dlatego do tego miejsca nie wypada wejść z marszu. Docenienie tego, gdzie się obecnie znajdujesz jest możliwe, chociaż po krótkim rozeznaniu tego miejsca wcześniej. Takich okoliczności przyrody w Polsce nie uraczysz nigdzie indziej po za Słowińskim Parkiem Narodowym. Już sam fakt utworzenia na tych terenach parku narodowego z obszarem ochrony ścisłej, świadczy o tym że ta “hałdy” nie są zwykłymi górkami piasku.

lokalizacja

na terenie Słowińskiego Parku Narodowego

GALERIA

Wydma Czołpińska

wydma czołpińska i latarnia morska w Czołpinie
wydma czołpińska i latarnia morska w Czołpinie
wydma czołpińska i latarnia morska w Czołpinie
wydma czołpińska i latarnia morska w Czołpinie

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Tylko pobliska Łączka może okazać się czymś podobnym. Jednak różnice między tymi dwoma miejscami są znaczne. Wydma Czołpińska to unikat, na pewno w skali naszego kraju. Krajobraz niepowtarzalny, niespotykany i nie do podrobienia.

 • MOIM ZDANIEM

To miejsce jest warte twojego czasu! Widoki nieziemskie, wysiłek niepodobny do wczasów nad morzem a satysfakcja ogromna. Moim zdaniem warto, dlatego zobacz koniecznie!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Wydma Czołpińska, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.8 / 5

Wydma Czołpińska


CENY

4.5 / 5

Opłata za wstęp do parku narodowego. Akceptowalna i zrozumiała.

ILOŚĆ TURYSTÓW

5 / 5

My byliśmy sami na szlaku przez wydmy. Nie spodziewałbym się tutaj ogromu turystów.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

5 / 5

Ścieżka dydaktyczna to doskonały pomysł! W jej ramach dużo tablic informacyjnych z ciekawymi treściami a nawet kody QR dla tych co chcą doczytać więcej w internecie.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Spory parking przy wejściu na szlak. Symboliczna opłata.

POTRZEBNY CZAS

Dojście do wydm to 20 minut spaceru leśnym duktem. Samo przejście wydm w jedną stronę to około 40 minut. Dlatego jeżeli chcesz zobaczyć tylko wydmy, zarezerwuj sobie 2 godziny.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (piaszczysty teren). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku, wózek nie da rady jechać po tej “pustyni”. Dodatkowym utrudnieniem jest pofałdowany teren.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL
 • Dobrym pomysłem na zobaczenie tego miejsca jest zaplanowanie trasy, gdzie najpierw przejdziesz Wydmę Czołpińską, potem pójdziesz brzegiem morza na zachód by na końcu odbić w stronę latarni morskiej w Czołpinie. Całość zajmuje około 2,5 godziny.

Wydma Czołpińska

MOCNE STRONY

 • unikalność, przestrzeń i widoki,
 • doskonale przygotowany szlak turystyczny,
 • bogata informacja turystyczna,
 • parking przy wejściu na szlak,
 • niewielu turystów,
 • akceptowalne ceny za wstęp,

SŁABE STRONY

 • trudny, piaszczysty i pagórkowaty teren, który nie każdy da radę pokonać

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Interesuje Cię okolica? Wcale się nie dziwię! Poznaj ją lepiej dzięki poniższym wpisom:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!