tu byłem

Wydma Czołpińska

szybkie menu

Kosmos! To miejsce nie przypomina niczego, co wcześniej widziałem. Wydma Czołpińska była numerem jeden na mojej liście miejsc, do zobaczenia w tym regionie. Nie zawiodła mnie! Czekać na nią, zobaczyć ją, przejść i zrozumieć dlaczego jest ona tak wyjątkowa i cenna, było niesamowitym doznaniem. Polecam każdemu zobaczyć Wydmę Czompińską. Może się ona okazać dla wielu nudna, jednak na pewno nabierze znaczenia po czasie, bo ciężko zobaczyć i przeżyć coś podobnego.

Wydma Czołpińska to jeden z dwóch udostępnionych turystom, obszarów wydmowych w Słowińskim Parku Narodowym. To teren mocno pagórkowaty, czekają nas na trasie cztery strome i dodatkowo po piasku, podejścia na szczyty wydm, które sięgają nawet 56 metrów wysokości względem morza. Wydma Czołpińska jest najwyższą ze wszystkich wydm w Słowińskim Parku Narodowym a od dużo popularniejszej Wydmy Łączki, jest wyższa o niemal 25 metrów. Dzięki temu urozmaiceniu terenu, będąc na szczytach wydm naszym oczom ukazuje się przepiękny i rozległy krajobraz, który przypomina trochę pustynię a trochę… powierzchnię Księżyca, tylko że porośniętą „symboliczną” roślinnością.

Dla wielu po prostu dużo piasku, może okazać się nudne, dlatego do tego miejsca nie wypada wejść z marszu. Docenienie tego, gdzie się obecnie znajdujesz jest możliwe, chociaż po krótkim rozeznaniu tego miejsca wcześniej. Takich okoliczności przyrody w Polsce nie uraczysz nigdzie indziej po za Słowińskim Parkiem Narodowym. Już sam fakt utworzenia na tych terenach parku narodowego z obszarem ochrony ścisłej, świadczy o tym że ta „hałdy” nie są zwykłymi górkami piasku.

lokalizacja: na terenie Słowińskiego Parku Narodowego

dowiedź się więcej!

Interesuje Cię okolica? Wcale się nie dziwię! Poznaj ją lepiej dzięki poniższym wpisom:

Wydma Czołpińska

zdjęcia

unikalność

5/5

Tylko pobliska Łączka może okazać się czymś podobnym. Jednak różnice między tymi dwoma miejscami są znaczne. Wydma Czołpińska to unikat, na pewno w skali naszego kraju. Krajobraz niepowtarzalny, niespotykany i nie do podrobienia.

moim zdaniem

5/5

To miejsce jest warte twojego czasu! Widoki nieziemskie, wysiłek niepodobny do wczasów nad morzem a satysfakcja ogromna. Moim zdaniem warto, dlatego zobacz koniecznie!

Wydma Czołpińska

mapa

oceny

średnia ocena
4.8/5

ceny

4.5/5

Opłata za wstęp do parku narodowego. Akceptowalna i zrozumiała.

ilość turystów

5/5

My byliśmy sami na szlaku przez wydmy. Nie spodziewałbym się tutaj ogromu turystów.

oznaczenia i informacja turystyczna

5/5

Ścieżka dydaktyczna to doskonały pomysł! W jej ramach dużo tablic informacyjnych z ciekawymi treściami a nawet kody QR dla tych co chcą doczytać więcej w internecie.

przydatne informacje

potrzebny czas

Dojście do wydm to 20 minut spaceru leśnym duktem. Samo przejście wydm w jedną stronę to około 40 minut. Dlatego jeżeli chcesz zobaczyć tylko wydmy, zarezerwuj sobie 2 godziny.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4.5/5

Spory parking przy wejściu na szlak. Symboliczna opłata.

dostępność

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (piaszczysty teren). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku, wózek nie da rady jechać po tej „pustyni”. Dodatkowym utrudnieniem jest pofałdowany teren.

podpowiedź kierunkowo.pl

  • Dobrym pomysłem na zobaczenie tego miejsca jest zaplanowanie trasy, gdzie najpierw przejdziesz Wydmę Czołpińską, potem pójdziesz brzegiem morza na zachód by na końcu odbić w stronę latarni morskiej w Czołpinie. Całość zajmuje około 2,5 godziny.

Podoba Ci się to, co robię?

Kliknij i postaw mi kawę, dzięki czemu pomożesz mi niewielką kwotą w rozwoju bloga!

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Wydma Czołpińska

mocne strony

  • unikalność, przestrzeń i widoki,
  • doskonale przygotowany szlak turystyczny,
  • bogata informacja turystyczna,
  • parking przy wejściu na szlak,
  • niewielu turystów,
  • akceptowalne ceny za wstęp,

słabe strony

  • trudny, piaszczysty i pagórkowaty teren, który nie każdy da radę pokonać
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Interesuje Cię okolica? Wcale się nie dziwię! Poznaj ją lepiej dzięki poniższym wpisom:

Wydma Czołpińska

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x