Latarnia morska w Czołpinie

latarnia morska w czołpinie
 • Marcin
 • 13 czerwca 2020
Latarnia morska w Czołpinie

Przyzwyczailiśmy się, że latarnia morska jest zlokalizowana na głównym deptaku miasta, niedaleko miejscowego portu, jak na przykład jest w pobliskiej Ustce (Latarnia morska w Ustce). W przypadku tej latarni jest bardzo daleko od tej reguły. Latarnia morska w Czołpinie położona jest w dziko rosnącym lesie, na wysokiej wydmie, która znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

By się do niej dostać musimy przejść około kilometra nadmorskim lasem. Niezależnie od której strony zmierzamy do latarni, czy od strony morza czy od parkingu trasa jest podobna. Ma około kilometra, wiedzie pod górę i prowadzi sosnowym lasem. Podejście od strony parkingu ma dla ułatwienia schody, ale nie betonowe tylko piaskowe, wzmocnione drewnem.

Sama latarnia postała w końcówce XiX wieku, a dokładniej – uruchomiona została w 1875 roku. Latarnia morska w Czołpinie ma 25,2 metrów wysokości a dzięki umiejscowieniu na wysokiej wydmie, jej światło znajduje się 75 m. n. p. m. To przekłada się na bardzo duży zasięg latarni, który sięga 21 mil morskich, co daje w przeliczeniu na kilometry zasięg około 40 km (7 km większy niż pobliska latarnia w Ustce). Sam budynek latarni to okrągła, ceglana wieża u szczytu zdobnie zakończona. Na górze wieży znajduje się przeszklona laterna, w której znajduje się oczywiście serce latarni, czyli lampa.

Latarnia morska w Czołpinie jest w sezonie letnim udostępniona dla turystów. Można wejść na jej szczyt i zobaczyć jak wygląda Słowiński Park Narodowy z wysokości.

lokalizacja

Ogrodowa 12, 76-214 Smołdzino

GALERIA

Latarnia morska w Czołpinie

latarnia morska w czołpinie
latarnia morska w czołpinie
latarnia morska w czołpinie
latarnia morska w czołpinie

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Latarnia morska w Czołpinie to wyjątkowy obiekt na tle pozostałych latarni. Wyróżnia ją przede wszystkim położenie. Z dala od cywilizacji, schowana w lesie, który dodatkowo jest naturą w najczystszej postaci, którą chronimy bo jest unikatowa i wyjątkowa.

 • MOIM ZDANIEM

Latarnia morska w Czołpinie to bardzo interesujący cel na spokojny spacer, wśród lasów, który po minięciu latarni, może zakończyć się na magicznej, wręcz bezludnej plaży Słowińskiego Parku Narodowego.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Latarnia morska w Czołpinie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.5 / 5

Latarnia morska w Czołpinie


CENY

4.5 / 5

Symboliczna opłata za wstęp.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4.5 / 5

Musisz mieć pecha by trafić na tłum.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4.5 / 5

Sporo drogowskazów kierujących do latarni oraz tablice informacyjne w samej latarni. Jest dobrze.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Duży i symbolicznie płatny parking leśny, z którego wiedzie szlak turystyczny przy którym znajduje się latarnia.

POTRZEBNY CZAS

Podejście do latarni od strony parkingu (lub morza) to około 25-30 minut spaceru. Na miejscu warto zarezerwować sobie 15 minut, chyba że chcesz wejść na szczyt latarni to trochę dłużej.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (miejscami podejście po  piaszczystym szlaku). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL
 • Dobrym pomysłem jest połączenie wizyty w latarni z zobaczeniem Wydmy Czołpińskiej. Przejście obu tych atrakcji zajmuje 2,5 godziny.

Latarnia morska w Czołpinie

MOCNE STRONY

 • położenie z dala od „cywilizacji”,
 • mało turystów,
 • dogodny parking przy wejściu na szlak, prowadzący na latarnię,
 • dobra informacja turystyczna,
 • przystępne ceny,

SŁABE STRONY

 • obiekt nie jest stale udostępniony dla turystów,
 • dla osób niepełnosprawnych lub z bardzo małym dzieckiem, podejście do latarni może być wymagające,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Interesuje Cię okolica? Wcale się nie dziwię! Poznaj ją lepiej dzięki poniższym wpisom:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!