latarnia stilo latarnia morska osetnik

Latarnia morska Stilo. Jedna z najpiękniejszych!

Latarnia morska Stilo to jedna z 15 czynnych latarni morskich na polskim Wybrzeżu. Zbudowano ją w latach 1904-1906 na porytej lasem, nadmorskiej wydmie (o wysokości 43 m n.p.m), znajdującej się ok. 1 km od morza w pobliżu kolonii Osetnik (dawniej Stilo). Znajduje się pomiędzy latarnią morską Czołpino i latarnią na Rozewiu a zlokalizowano ją w tym miejscu z powodu pobliskich mielizn i wyrzucania na brzeg statków w tych okolicach (głownie na przełomie XIX i XX w.).

Jest jedną z dwóch stalowych latarni morskich w Polsce, a jej konstrukcja jest szesnastokątnym ostrosłupem nakrytym laterną. Zbudowano ją według projektu niemieckiego architekta Waltera Körtego. Montowano ją z gotowych, stalowych elementów, łączonych na śruby i posadawianych na granitowym fundamencie. Taka technika budowy była nowatorska jak na swoje czasy.

Latarnia morska Stilo mierzy 33,4 m wysokości (wysokość światła 32 m, co dopowiada 75 m n.p.m.; zasięg światła 43,5 km). Od początku swojego istnienia pomalowana jest w 3 kolorowe pasy, barwy odwróconej flagi flagi państwowej Cesarstwa Niemieckiego, kolejno od góry: czerwony, biały, czarny. Latarnię zwieńczy biała galeryjka, w której znajduje się aparat optyczny (źródło światła). Pierwsze oświetlenie było gazowe, kolejne żarowe i halogenowe a od 2019 roku w laternie znajduje się oświetlenie LED. Dawniej latarnia posiadała również sygnał dźwiękowy, z którego rezygnowano po wprowadzeniu radarów na kutry.

Do dzisiaj latarnia morska Stilo pomaga w nawigacji na morzu. Jej kierownikami są od lat przedstawiciele rodziny Łozickich, którzy objęli latarnie w 1948 roku. Pierwszym polskim latarnikiem po II wojnie światowej był Stefan Łozicki – bohater spod Monte Cassino (ostatni niemiecki latarnik pracował na latarni do 1945 roku). Po nim, kierownictwo objął jego syn Romuald Łozicki; jemu poświęcono tablice pamiątkową przy wejściu.

Od 1992 roku udostępniona do zwiedzania.

Latarnia morska Stilo. Jedna z najpiękniejszych!

ok. 700 od kolonii Osetnik, administracyjnie: Sasino, ul. Morska 25

Dokładną lokalizację miejsca: Latarnia morska Stilo. Jedna z najpiękniejszych!, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Latarnia morska Stilo jest unikalnym zabytkiem techniki, o bardzo ciekawej konstrukcji i charakterystycznym malowaniu. Na świecie znajdziecie tylko trzy tego typu konstrukcje (dwie w Europie) a dodatkowo latarnia Stilo jest jedną z jedynie dwóch metalowych latarni na polskim Wybrzeżu (druga znajduje się w Jastarni). Uroku dodaje jej spokojna i nieco odludna okolica.

Latarnia morska Stilo. Jedna z najpiękniejszych!

latarnik tablica płaskorzeźba latarnia morska
wejście do latarni morskiej stilo
schody wewnątrz latarni morskiej
laterna stilo szczyt lampa halogen latarnia morska stilo
widok z latarni morskiej na morze bałtyckie
widok z latarni morskiej na bałtyk
3 / 5

Latarnia morska Stilo to miejsce, które naprawdę warto odwiedzić będąc w tej części polskiego Wybrzeża. Sam budynek jest wyjątkowy, wnętrze udostępnione do zwiedzania i wypełnione ciekawą ekspozycją a na jej końcu taras widokowy, z którego można podziwiać jeden z najspokojniejszych zakątków polskiego Wybrzeża.

Latarnia morska Stilo. Jedna z najpiękniejszych!
3.8 / 5

4 / 5

Ceny biletów wstępu do latarni i na taras widokowy nie są wysokie (w 2024 roku wynosiły 8 zł za bilet normalny).

3.5 / 5

Takie miejsca jak latarnia morska Stilo są chętnie odwiedzanym atrakcjami nad polskim morzem. Latarnia morska Stilo dzięki temu, że znajduje się w pewnej odległości od dużych miejscowości, nie jest tak bardzo oblegana jak np. latarnia w Niechorzu, latarnia morska w Kołobrzegu czy latarnia w Ustce.

4 / 5

Najtrudniej dojechać do samego Ostetnika, choć z pomocą nawigacji nie będzie to zbyt skomplikowane. W Osetniku znajdziecie już drogowskazy kierujące do latarni a w samej latarni znajduje się ciekawa ekspozycja poświęcona historii obiektu, działalności morskiej i sztuce marynistycznej.

3 / 5

W Osetniku znajdziecie trzy duże parkingi:

  • na końcu ul. Latarników (najbliżej latarni),
  • dwa parkingi przy ul. Cisowej (przej wjazdem do miejscowości – przed mostem na Chełście)

Wszystkie parkingi są płatne w sezonie (ceny parkowania nie należą do niskich).

Dojście z Osetnika do latarni zajmuje ok. 10-12 minut (identycznie powrót). Zakup biletów, zwiedzanie wnętrza latarni wraz z wejściem na galerię widokową zajęło nam ok. 25 minut.

Podobnie jak na innych latarniach, ze względów bezpieczeństwa sugeruje aby zabierać na jej szczyt dzieci w wieku minimum 4 lat.

Latarnia dostępna jest do zwiedzania od początku czerwca do końca sierpnia. Ze względu na swój charakter, wejście na nią wiąże się z pokonaniem ok. 120 schodów, co będzie dużą przeszkodą dla osób o obniżonej sprawności i najmniejszych dzieci.

  • charakterystyczne malowanie latarni, dodające jej wyjątkowego uroku,
  • unikalna konstrukcja,
  • przystępne ceny biletów,
  • położenie w cichej i spokojnej okolicy,
  • dużo miejsc parkingowych w Osetniku,
  • ciekawa ekspozycja wewnątrz latarni,
  • drogie bilety na pobliskich parkingach w sezonie,
  • oddalenie od innych ciekawych miejsc i atrakcji,

Z tarasu widokowego rozciąga się mało urozmaicona panorama na pobliskie lasy, morze i Jezioro Sarbsko. Bez lornetki trudno będzie Wam wypatrzeć większe miejscowości, atrakcje czy miasta w okolicy.

Latarnia morska Stilo. Jedna z najpiękniejszych!

Miniaturę latarni morskiej Stilo możecie zobaczyć w Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu (znajduje się niemal pod samą latarnią morską w Niechorzu) a będąc w tych stronach, miłośnicy latarni morskich powinni odwiedzić również latarnie w Czołpinie – najdalej odsuniętą od osad ludzkich latarnię w kraju. Oprócz tego w tym regionie warto odwiedzić również:

Wpis opublikowano: 29 czerwca 2024, ostatnia modyfikacja treści: 29 czerwca 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl