latarnia morska w ustce

Latarnia morska w Ustce

Idąc ulicą Marynarki Polskiej, dochodzimy do usteckiego portu. Niemal na samym końcu nabrzeża znajduje się latarnia morska w Ustce. Z początku mało widoczna, schowana za wysokimi drzewami przy dalszym zbliżaniu ku morzu, odsłania swoją ceglaną wierzę, zakończoną białą laterną, czyli kopułą z zamontowanym źródłem światła.

Latarnia morska w Ustce powstała pod koniec XIX wieku. Wieża zbudowana jest na planie ośmiokąta i ma wysokość ponad 19 metrów, dzięki temu światło latarni znajduje się na wysokości 22 m. n. p. m. Widoczne jest ono z odległości 33 kilometrów, co odpowiada 18 milom morskim.

Do samej latarni przylega również budynek latarników, w którym to w odleglejszych czasach mieszkała obsługa latarni. Cały kompleks budynków został w 1993 roku wpisany na listę zabytków.

Dokładną lokalizację miejsca: Latarnia morska w Ustce, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Czynnych latarni nad polskim wybrzeżem mamy dokładnie 15 latarni. Latarnia morska w Ustce, nie wyróżnia się na tle innych, choć jest oczywiście kolejnym skalpem dla zdobywców polskich latarni.

Latarnia morska w Ustce

latarnia morska w ustce
latarnia morska w ustce promenada w ustce ustka
promenada w ustce
2 / 5

Mimo naprawdę wyjątkowej urody konstrukcji, wzniesionej z cegły i ozdobionej wieloma elementami architektonicznymi, latarnia morska w Ustce, kusi bardziej widokiem z wieży niż samym budynkiem. Pozycja dla pasjonatów, choć jest to również jeden z symboli miasta.

Latarnia morska w Ustce
3.5 / 5

3 / 5

Wejście na latarnię płatne. Wysokość opłaty akceptowalna, choć wysoka w stosunku do tego co jest oferowane.

3.5 / 5

Jak każdy punkt widokowy w tak tłumnie odwiedzanym miejscu, również i latarnia morska w Ustce, na brak chętnych do wejścia nie narzeka.

4 / 5

Drogowskazów kierujących brak. Oznaczenia na miejscu informujące o obiekcie wystarczające.

3.5 / 5

Najbliżej mamy duży ale płatny parking po drugiej stronie Słupi.

Samo zdjęcie pod latarnią to kwestia minuty. Jeżeli jednak chcesz wejść na jej szczyt, zarezerwuj sobie 30 minut.

Dla każdego.

Otoczenie latarni dostępne dla każdego, sam budynek niestety nie jest w żaden sposób dostosowany do osób niepełnosprawnych.

  • dogodne położenie w ścisłym centrum turystycznym Ustki,
  • architektura,
  • możliwość (ograniczona) wejścia na latarnię,
  • obiekt dostępny dla turystów w ograniczonym okresie roku,
  • Koniecznie uważaj na godziny otwarcia obiektu! Latarnia morska w Ustce otwarta jest dla zwiedzających w stałych godzinach tylko w miesiącach wakacyjnych (lipiec-sierpień). W pozostałym okresie, trzeba się umówić wcześniej na zwiedzanie latarni z jej opiekunem.

Latarnia morska w Ustce

Interesuje Cię okolica? Wcale się nie dziwię! Poznaj ją lepiej dzięki poniższym wpisom:

Wpis opublikowano: 8 czerwca 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 maja 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl