Podstawowe informacje
mały wstęp
Idąc ulicą Marynarki Polskiej, dochodzimy do usteckiego portu. Niemal na samym końcu nabrzeża znajduje się latarnia morska w Ustce. Z początku mało widoczna, schowana za wysokimi drzewami przy dalszym zbliżaniu ku morzu, odsłania swoją ceglaną wierzę, zakończoną białą laterną, czyli kopułą z zamontowanym źródłem światła.
Latarnia morska w Ustce powstała pod koniec XIX wieku. Wieża zbudowana jest na planie ośmiokąta i ma wysokość ponad 19 metrów, dzięki temu światło latarni znajduje się na wysokości 22 m. n. p. m. Widoczne jest ono z odległości 33 kilometrów, co odpowiada 18 milom morskim.
Do samej latarni przylega również budynek latarników, w którym to w odleglejszych czasach mieszkała obsługa latarni. Cały kompleks budynków został w 1993 roku wpisany na listę zabytków.
konkrety
region
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
lokalizacja
Marynarki Polskiej 1, Ustka
kategoria
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
zdjęcia




najważniejsze
unikalność
★★★★★ 2/5
Lorem ipsum
Czynnych latarni nad polskim wybrzeżem mamy dokładnie 15 latarni. Latarnia morska w Ustce, nie wyróżnia się na tle innych, choć jest oczywiście kolejnym skalpem dla zdobywców polskich latarni.
moim zdaniem
★★★★★ 2/5
Lorem ipsum
Mimo naprawdę wyjątkowej urody konstrukcji, wzniesionej z cegły i ozdobionej wieloma elementami architektonicznymi, latarnia morska w Ustce, kusi bardziej widokiem z wieży niż samym budynkiem. Pozycja dla pasjonatów, choć jest to również jeden z symboli miasta.
mapa
Konkretne info
moje oceny
średnia ocen
☆☆☆☆☆ 3.5/5
ceny
☆☆☆☆☆ 3/5
Wejście na latarnię płatne. Wysokość opłaty akceptowalna, choć wysoka w stosunku do tego co jest oferowane.
ilość turystów
☆☆☆☆☆ 3.5/5
Jak każdy punkt widokowy w tak tłumnie odwiedzanym miejscu, również i latarnia morska w Ustce, na brak chętnych do wejścia nie narzeka.
oznaczenia i informacja turystyczna
☆☆☆☆☆ 4/5
Drogowskazów kierujących brak. Oznaczenia na miejscu informujące o obiekcie wystarczające.
cenne info
potrzebny czas
Samo zdjęcie pod latarnią to kwestia minuty. Jeżeli jednak chcesz wejść na jej szczyt, zarezerwuj sonie 30 minut.
sugerowany wiek
Dla każdego.
parking
☆☆☆☆☆ 3.5/5
Najbliżej mamy duży ale płatny parking po drugiej stronie Słupi.
dostępność
Otoczenie latarni dostępne dla każdego, sam budynek niestety nie jest w żaden sposób dostosowany do osób niepełnosprawnych.
podpowiedź
- Koniecznie uważaj na godziny otwarcia obiektu! Latarnia morska w Ustce otwarta jest dla zwiedzających w stałych godzinach tylko w miesiącach wakacyjnych (lipiec-sierpień). W pozostałym okresie, trzeba się umówić wcześniej na zwiedzanie latarni z jej opiekunem.
Jeszcze więcej!
inne źródła
dowiedź się więcej
(linki)
strona na Wikipedii
facebook
tripadvisor
plusy i minusy
mocne strony
- dogodne położenie w ścisłym centrum turystycznym Ustki,
- architektura,
- możliwość (ograniczona) wejścia na latarnię,
słabe strony
- obiekt dostępny dla turystów w ograniczonym okresie roku,
newsletter
[mailerlite_form form_id=1]
Więcej na blogu
ciekawe miejsca w pobliżu
0/5