niechorze latarnia morska w niechorzu niecxorze motylarnia niechorze

Niechorze. Latarnia morska i atrakcje tuż obok


opublikowano: 21 czerwca 2022
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Wśród wszystkich atrakcji i ciekawych miejsc, które skrywa Niechorze, latarnia morska bez wątpienia jest najbardziej charakterystyczną budowlą w miejscowości a może nawet i całej okolicy. Najbardziej popularna i oblegana jest wschodnia część miejscowości, rozciągająca się wzdłuż Alei Bursztynowej. Nie zapominajcie jednak, że piękne jest całe Niechorze, latarnia morska jest świetną atrakcją wraz z całym otoczeniem, gdzie nie brakuje bardzo ciekawych miejsc i atrakcji, które naprawdę WARTO odwiedzić i zobaczyć na własne oczy. Właśnie dlatego w tym wpisie przybliżę Wam zachodnie krańce Niechorza, zyskujące coraz większą popularność!

Niechorze. Podstawowe informacje

Choć Niechorze to mała wieś, mająca ok. 900 mieszkańców, latem staje się kurortem wypoczynkowym, który pomieści grube tysiące wczasowiczów oferując im nie tylko miejsca noclegowe ale również piękne plaże, ciekawe atrakcje oraz bogatą ofertę gastronomiczną.

niechorze latarnia folochorn drewniany

Niechorze znajduje się w gminie Rewal lub jak to ostatnio się przyjęło na tzw. Wybrzeżu Rewalskim. Początkowo Niechorze było niewielką osadą rybacką a pod koniec XIX wieku, zaczęło zyskiwać popularność jak miejsce wypoczynku i kąpielisko. W 1866 roku miało miejsce kolejne wydarzenie, które zapisało się w historii wsi Niechorze – latarnia morska rozpoczęła swoją pracę. Po II wojnie światowej, na podstawie porozumień traktatów pokojowych Niechorze (wtedy: Horzewo) znalazło się w granicach Polski.

Przez Niechorze przebiega linia Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, obecnie obsługującej już jedynie ruch turystyczny.

Lokalizacja

Niechorze położone jest na Pomorzu Zachodnim, mniej więcej w połowie drogi między Kołobrzegiem a Międzyzdrojami.

Miejscowość malowniczo wciśnięta jest pomiędzy Morze Bałtyckie oraz jezioro przybrzeżne Liwia Łuża. Będąc w pobliżu powinniście bez problemu odnaleźć Niechorze – latarnia morska wskaże Wam odpowiedni kierunek:)

Dojazd i komunikacja

Niechorze położone jest przy drodze wojewódzkiej nr 102, która przebiega na południe od miejscowości. Łączy się ona z DW107, która doprowadzi nas drogi szybkiego ruchu S3.

plaża niechorze latarnia polskie morze bałtyk
zachód słońca niechorze pochmurny

Do Niechorza dojeżdża, wspomniana już Nadmorska Kolej Wąskotorowa, którą możemy dojechać do Gryfic, do których dotrzemy pociągami PKP. Istnieje też możliwość dojazdu do Niechorza komunikacją autobusową, którą obsługują lokalni przewoźnicy.

Niechorze. Latarnia i jej okolice pełne atrakcji!

W tym zakątku polskiego wybrzeża nie brakuje fantastycznych miejsc i ciekawych atrakcji, dlatego podzieliłem je na dwa wpisy i postanowiłem właśnie w ten sposób przedstawić Wam Niechorze – latarnia morska i jej okolice to pierwszy z wpisów, drugi wpis już wkrótce na kierunkowo.pl!

Miło mi, jestem Marcin:)

Pozwolicie, że będę Waszym przewodnikiem! Rzadko bywam na zdjęciach, bo są ładniejsze rzeczy do uwieczniania na fotografiach niż ja:) Po prostu nie mogłem powstrzymać się od pamiątkowego zdjęcia na szczycie najwyższej budowli jaką ma Niechorze – latarnia morska to przecież tutejszy must have.

kierunkowo.pl autor bloga

Wybaczcie te lekko przymrużone oczy ale było krótko po 10 rano i mimo, że Słońce chowało się nieco za chmurami raziło i odbijało się dosłownie od wszystkiego. Obiecuję poprawę a tymczasem przejdźmy do tego co najciekawsze w zachodniej części Niechorza, bo o mnie możecie się zawsze dowiedzieć więcej tutaj.

Niechorze. Latarnia morska

Latarnia morska w Niechorzu to punkt wyjścia do tego wpisu i jednocześnie najlepszy punkt orientacyjny w okolicy. Stoi niemal na samym zachodnim końcu miejscowości i mimo, że nieco oddalona od “turystycznego” centrum Niechorza jest coraz chętniej odwiedzana i zyskuje dużą popularność.

latarnia niechorze latarnia morska w niechorzu

Bez wątpienia to jedna z najładniejszych latarni morskich polskiego wybrzeża. Piękny, ceglany budynek z bardzo efektownymi zielonymi okiennicami oraz smukła, pokryta tynkiem wieża latarni w całości niezwykle okazale się prezentują. Dodatkowo przy latarni znajdują się dodatkowe budynki w podobnym stylu oraz wpisujące się w całość, ceglane ogrodzenie.

latania niechorze tablica informacyjna
latarnia niechorze okiennice zielone latarnia morska w niechorzu
niechorze latarnia część dolna okiennice

Latarnia wybudowana została w latach 60. XIX wieku i liczy sobie już ponad 150 lat. Na mającej 45 metrów wieży, poza laterną z układem optycznym znajduje się również taras widokowy, z którego możecie zobaczyć całą okolicę!

Więcej o latarni przeczytacie w opisie tego miejsca: Latarnia morska w Niechorzu oraz w dalszej części wpisu.

Pod latarnią

Latarnia morska w Niechorzu co coś więcej niż sama wieża. Poza wspomnianymi już budynkami gospodarczymi a także dawnymi domami latarników, to dzisiaj miejsce o wielu walorach estetycznych i turystycznych.

Przed latarnią (od strony ul. Klifowej) znajduje się duży, utwardzony plac a na jego końcu niewielki skwer z dużym napisem “NiecXorze”.

niechorze latarnia niecxorze latarnia morska w niechorzu

Wokół placu, który w zamyśle ma być centrum rozrywkowym dla turystów, powoli zaczynają powstawać atrakcje, które wielu z Was umilą czas. Będąc na placu warto spojrzeć w dół, bo każda cegła użyta po wykonania nawierzchni posiada swój numer produkcyjny oraz “stempel” cegielni z Gozdnicy.

plac przed latarnią w niechorzu donica rower zabezpieczenie uchwyt
plac przed latarnią w niechorzu cegła detal

Dodatkowo na placu znajdziecie duże donice z pięknymi kwiatami, na których zamontowano uchwytu do przymocowania rowerów a także ławki i lampy, by móc tutaj odpocząć czy przespacerować się nawet po zmroku.

Od morza

Od strony morza, pod latarnią znajduje się ogród, obecnie będący skwerem z altaną, ławkami i zielenią. Ze skweru możemy zejść na plażę wejściem nr 18 lub deptakiem ruszyć w stronę Parku Miniatur Latarni Morskich i wejścia na plażę nr 17, które jest już bliżej centrum miejscowości.

skwer pod latarnią w niechorzu
kotwica latarnia niechorze

Od strony morza znajduje się również wejście do latarni, dzięki któremu będziemy mogli dotrzeć na szczyt wieży by obejrzeć całą okolicę z góry. Przy wejściu będziecie mogli zobaczyć oryginalną kotwicę Halla.

Taras widokowy

By wejść na taras widokowy, znajdujący się na niemal samym szczycie latarni, trzeba pokonać ponad 200 stopni. Początkowo wejście wiedzie po spiralnych i całkiem szerokich kamiennych schodach. Na samej górze kamienne schody się kończą a My musimy ostatnie metry w pionie pokonać po stalowych, stromych schodach, których jest zaledwie kilka.

schody na latarnię w niechorzu schody latarnia niechorze
schody na latarnie w niechorzu

Wejście na górę zajmie Wam pewnie kilka minut i niejednemu na czole pojawi się kropelka potu, bo nie ma co ukrywać wejście na 12-13 piętro to jakiś już wysiłek. Jednak to co zobaczycie po wyjściu na zewnątrz zrekompensuje Wam ostatnie, męczące minuty.

Widok z latarni morskiej

Widok jest piękny! Niechorze, wciśnięte pomiędzy morskie wody a Jezioro Liwia Łuża z góry wygląda imponująco. Wprawne oko wypatrzy na dole wiele charakterystycznych miejsc a może nawet i miejsce, gdzie się zatrzymaliście.

latarnia niechorze widok z wieży taras widokowy widok na niechorze
widok z tarasu widokowego niechorze latarnia widok z latarni w niechorzu

Równie pięknie wygląda teren pod samą latarnią, zarówno niewielki skwer od strony morza jak i spory plac przed latarnią od południa.

latarnia niechorze widok na plac przed latarnią
plac przed latarnią niechorze latarnia morska niecxorze
latarnia niechorze widok na skwer pod latarnią

Jeżeli zabierzecie ze sobą lornetkę lub aparat z dobrym obiektywem, dostrzeżecie jeszcze więcej! Ja uchwyciłem tutejszych rybaków, którzy właśnie wracali z morza.

kuter rybacki niechorze
plaża niechorze latarnia taras widokowy punkt widokowy falochrony drewniane kuter rybacki

Bez chwili zastanowienia stwierdzam, że taras widokowy na latarni morskiej w Niechorzu to punkt obowiązkowy do odwiedzenia, jeżeli wyruszacie właśnie w te strony.

Kolorowe Niechorze. Latarnia mieniąca się kolorami!

Mieliśmy to szczęście, że mieszkaliśmy zaledwie kilkaset metrów od latarni morskiej w Niechorzu a z drzwi naszego domu, mogliśmy ją podziwiać niemal w pełnej krasie. Właśnie dlatego udało mi się uwiecznić ją o różnych porach, przy różnej pogodzie i w różnej odsłonie!

Latarnia morska w Niechorzu
latarnia niechorze latarnia morska w niechorzu podświetlona led
latarnia niechorze nocą noc latarnia morska
latarnia niechorze latrena latarnia morska w niechorzu

Z tych fotografii udało mi się stworzyć małą galerię, która pokazuje jak pięknie zmienia się nadmorskie niebo oraz jak okazale na jego tle prezentuje się wierzchołek latarni morskiej, który dodatkowo wieczorem i nocą jest oryginalnie podświetlony.

Motylarnia Niechorze

Mieliście kiedyś okazję pospacerować wśród swobodnie latających motyli egzotycznych, w namiocie gdzie dosłownie przez cały rok panuje tropikalny klimat? Wszystko to możecie zobaczyć i przeżyć, odwiedzając półkolisty pawilon w którym znajduje się Motylarnia Niechorze – latarnia morska na pewno wielu pomoże trafić w to miejsce, ponieważ stoi ona niemal pod samym ceglanym płotem terenu latarni.

Motylarnia Niechorze latarnia

Oprócz zobaczenia z bliska motyli, poznacie również wiele ciekawostek na ich temat, zobaczycie jakie smakołyki lubią najbardziej oraz przy odrobinie szczęścia, jak wychodzą ze swoich poczwarek.

motylarnia niechorze
motylarnia niechorze

Sami też będziecie mogli zostać ogromnym motylem:) Pamiętajcie jednak, by przy wyjściu dokładnie obejrzeć samego siebie, czy któryś z kolorowych motyli nie chce wyjść na spacer na waszym ubraniu. Jak widzicie na zdjęciu, dla motyla to żaden problem przycupnąć na naszej koszulce, plecaku czy spodniach.

Więcej o Motylarni Niechorze przeczytacie w opisie tego miejsca w kategorii tu byłemMotylarnia Niechorze

W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować Motylarni Niechorze za miłe przyjęcie i umożliwienie zrobienia zdjęć do wpisu.

Park Miniatur Latarni Morskich

Kilkadziesiąt metrów od latarni morskiej w Niechorzu możecie zobaczyć wszystkie latarnie polskiego wybrzeża ale w miniaturze. Znajdują się one w Parku Miniatur Latarni Morskich, który bez problemu odnajdziecie w okolicy “dużej” latarni.

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu latarnia stilo makieta miniatura

Jednak Park Miniatur prezentuje nie tylko latarnie morskie ale również wiele innych miniatur związanych z Pomorzem oraz historią latarni morskich, dzięki czemu będzie ciekawy nie tylko dla fanów modelarstwa ale dosłownie dla każdego.

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu makieta latarnia wejściowa gdańsk
Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu latarnia kołobrzeg makieta miniatura

Jeżeli chcecie poznać Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu, koniecznie przeczytajcie mój wpis z którego dowiecie się wszystkiego o tym ciekawym miejscu – Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu. Modelarskie cudo!

Niezwykłe zejście na plaże (nr 18)

Za latarnią znajdziecie niesamowicie urokliwe zejście na plaże, prowadzące krętymi schodami po nadmorskim klifie. Dla mnie to było najbardziej niezwykłe wejście na plażę, które odwiedziliśmy w okolicy.

zejscie 18 niechorze schody klif zejście na plażę
wejście 18 niechorze latarnia plaża

Choć wielu orzeknie pewnie, że zejście po mających już swoje lata betonach, w wielu miejscach pomalowanych przez graficiarzy nie jest niczym szczególnym, nam się podobało. Schodząc w dół widać coraz więcej morza, kamiennych falochronów i niemal bezludnej plaży.

wejście 18 niechorze
wejście 18 niechorze latarnia streetart

Warto też wspomnieć, że wśród tych wszystkich kolorowych mazgajów są również uliczne “dzieła sztuki”, których nie powstydził by się żaden streetart-owy artysta.

Betonowa opaska

Po zejściu betonowymi schodami wejdziemy na betonową opaskę, która chroni nadmorski klif ze stojącą na nim latarnią a dodatkowo jest bardzo sympatycznym miejscem na spacer.

wejście 18 niechorze plaża opaska betonowa falochorny kamienne
betonowa opaska niechorze latarnia wejście 18

Ten kawał betonu ma również swoją historię, którą poznacie dzięki “mazgajom”, które zostawili tutaj wcześniejsi spacerowicze. Można też znaleźć “cukiereczka” który liczy sobie już 60 lat (!) a zostawili go Gerta i Wojtek. Ciekawe co za historia kryje się pod tym napisem…

betonowa opaska latarnia niechorze greta i wojtek

Warto przespacerować się całą betonową opaską, która liczy sobie kilkaset metrów długości.

Zachodni kraniec

Na zachodnim krańcu można zejść na niemal dziką, przez większość czasu bezludną plażę.

betonowa opaska niechorze latarnia zejście na plażę
plaża niechorze pod latarnią betonowa opaska falochrony

To doskonałe miejsce na spokojny, klimatyczny a może również romantyczny spacer, najlepszy oczywiście podczas zachodu Słońca.

Wschodni kraniec i zejście na plażę w Niechorzu

Z drugiej strony dotrzemy do długiej i szerokiej plaży, która rozciąga się wzdłuż Niechorza.

wejście 18 niechorze plaża opaska betonowa falochorny kamienne
niechorze latarnia plaża kamienie falochrony falochron

W pewnym momencie kamienne falochrony, które znajdują się przy betonowej opasce zmieniają się w drewniane. To doskonałe miejsce dla fotografów, bo oprócz wyjątkowych falochronów pięknie prezentuje się tutaj laterna latarni morskiej oraz nadmorski klif porośnięty bujną zielenią.

plaża niechorze latarnia

Cała opaska chroniąca latarnie to doskonałe miejsce na spacer nawet przy niepogodzie. Zresztą jak widzicie zdjęcia mówią same za siebie.

Niezapomniane widoki

A co powiecie na pochmurny zachód Słońca? Bo ja stwierdzam, że zachody Słońca przy bezchmurnym niebie to nuda! Spójrzcie tylko na te zdjęcia!

zachód słońca latarnia niechorze w niechorzu

Zrobiłem je 10-15 minut przed deszczem, który widać w oddali nad klifem. Deszcz padał również na północy, nad morzem a Słońce zachodziło w niewielkim, półkolistym “okienku”. Do tego pięknie kontrastujące kamienne falochrony i odbijające się w wodzie pomarańczowe niebo. Niezapomniany zachód Słońca!

zachód słońca w niechorzu polskie morze bałtyk
zachód słońca nad morzem baltyckim polskie morze plaża niechorze

W tym miejscu Niechorza możemy zachodem delektować się w spokoju, bo betonowa opaska mająca kilkaset metrów pozwala się oddalić od innych i cieszyć tym widokiem nawet w samotności.

falochrony polskie może plaża

Zresztą widoki za dnia w tym miejscu również cieszą oczy. Spotkaliśmy tutaj kilku dobrze wyposażonych fotografów, co tylko potwierdza wyjątkowość miejsca i krajobrazu.

Pozostałe atrakcje pod latarnią

Choć najważniejsze i jednocześnie najciekawsze moim zdaniem atrakcje w okolicach latarni morskiej już Wam przedstawiłem, to nadal nie wszystko co przygotowało dla swoich gości w tych okolicach Niechorze, latarnia morska ma być magnesem i sercem rozrywkowej części miejscowości, dlatego znajdziecie tutaj również kolejne “smaczki”!

NiecXorze

Na placu przed latarnią stoi duży, ponad 2 metrowy napis “niecXorze”, który staje się obowiązkowym miejscem pamiątkowego zdjęcia. Sprzyja temu doskonała lokalizacja, pomysłowe logo i dostępność miejsca.

niechorze latarnia morska w niechorzu niecxorze

Drugiego takiego jednoznacznego miejsca w Niechorzu nie znajdziecie:)

Park etnograficzny (w budowie)

Niemal dokładnie w tym samym miejscu, gdzie do czasów II wojny stał drewniany młyn, w ostatnich latach udało wznieść się jego rekonstrukcję, która jest jednocześnie pierwszą widoczną i ukończoną budowlą powstającego w tym miejscu skansenu etnograficznego.

park etnograficzny niechorze latarnia chałupy rybackie
wiatrak park etnograficzny niechorze latarnia

Obecnie (w 2022 roku) trwa jeszcze nadal budowa tego miejsca, które docelowo ma przybliżyć kulturę rybacką, obecną na tych ziemiach od wieków. Obok wiatraka już można oglądać powstające domy rybackie, wznoszone oczywiście na wzór dawnych, nieistniejących już zabudowań.

Docelowo skansen będzie funkcjonował jako Muzeum Rybołówstwa Morskiego i Park Etnograficzny w Niechorzu a więcej o nim dowiecie się z oficjalnej strony internetowej.

Deptak na klifie

deptak niechorze latarnia

Zejścia na plażę nr 17 i 18 (przy latarni) połączone są deptakiem, schowanym wśród bujnej zieleni porastającej klif. Deptak to nie tylko bardzo przyjemne miejsce na spacer, szczególnie w upalne dni ale również wygodny skrót łączący okolice centrum z latarnią morską.

Znajdziecie na nim również miejsce na chwilę odpoczynku oraz punkty widokowe na plażę i wody Bałtyku.

Studio figur woskowych oraz wystawa LEGO

W budynku po wschodniej stronie placu przed latarnią, znajdują się kolejne dwie atrakcje. Pierwsza z nich to studio figur woskowych, gdzie będziecie mieli okazję stanąć bark w bark z wieloma znanymi osobami czy postaciami z filmów czy bajek.

niechorze latarnia atrakcje figury woskowe
wystawa lego niechorze

Drugie miejsce, to wystawa klocków LEGO, która powinna zainteresować szczególnie najmłodszych.

Poznajcie inne atrakcje Niechorza i okolic!

Niechorze, latarnia czy Motylarnia oraz ich okolice pełne są ciekawych miejsc, wartych odwiedzenia! Wiele z nich znajdziecie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce, którą przygotowałem dla Was!

Molo w Niechorzu
nadmorska kolej wąskotorowa wąskotorówka trzęsacz rewal niechorze pogorzelica lokomotywa
Rezerwat i jezioro Liwia Łuża

Zapraszam Was również do wpisów z tych stron Polski, które już wkrótce na kierunkowo.pl!

Poznajcie również pobliską Wyspę Wolin!

Zaledwie 30 minut drogi od Niechorza zaczyna się Wyspa Wolin, pełna pięknych miejsc, urokliwych miejscowości i niepowtarzalnych atrakcji!

międzyzdroje
Grodzisko w Lubinie Woliński Park Narodowy
gosań wycieczki z międzyzdrojów

Poznajcie ją z moich wpisów:

kierunkowo.pl poleca!

Na koniec chciałbym Wam polecić jeszcze jedno miejsce! Domki “Kakadu” w których się zatrzymaliśmy podczas naszego urlopu, okazały się bardzo przyjemnym miejscem na spędzenie rodzinnych wakacji. Znajdują się dosłownie 2 minuty pieszo od latarni morskiej a My mieliśmy to szczęście, że widzieliśmy ją z okien naszego domku. Bardzo dobra lokalizacja z dala od zgiełku centrum miejscowości a jednocześnie blisko latarni i atrakcji pod nią, bardzo dobrze wyposażone i wygodne domki, rowerki do użytku gości, niewielki plac zabaw dla najmłodszych, akcesoria dla dzieci na wyposażeniu oraz parking, sprawia że przyjeżdżając tutaj całą rodziną nie musicie się niczym martwić. A nawet gdyby, na pewno przemili Właściciele chętnie pomogą:)

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej – kakadu-domki.pl oraz ich Facebooku. Z mojej strony polecam gorąco wszystkim rodzinom z dziećmi!

wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu