tu byłem

Gosań. Najwyższy klif wybrzeża!

Gosań to jedno z najwyższych wzniesień Pasma Wolińskiego, które rozciąga się na wyspie Wolin, w znacznym stopniu objętej ochroną jako Woliński Park Narodowy. Szczyt wzgórza Gosań to jeden z kilku punktów widokowych, zlokalizowanych na terenie parku narodowego. Jest on szczególnie interesujący i imponujący, ponieważ znajduje się nad najwyższym klifem polskiego wybrzeża!

Samo wzgórze Gosań liczy sobie 93,4 m. n. p. m. i jest najwyższym wzniesieniem polskiego wybrzeża, które znajduje się bezpośrednio nad brzegiem morza. Od najwyższego wzgórza wybrzeża – Grzywacza (115,9 m. n. p. m.) jest niższy o zaledwie trochę ponad 20 metrów w pionie. Ciekawostką jest położenie obu szczytów, które dzieli zaledwie około 700 metrów. Jednak to niższy Gosań, dzięki widokowi z jego szczytu zyskał uznanie w oczach turystów i… żołnierzy! Do dzisiaj na szczycie możemy zobaczyć pozostałości po dawnej wieży obserwacyjnej oraz schronu załogi 17 Baterii Artylerii Stałej, której inne obiekty można oglądać również w okolicach pobliskiej Białej Góry. Obiekty na Gosaniu pochodzą z lat 50. XX wieku, podobnie jak większość innych obiektów 17 BAS-u w okolicach Białej Góry.

Jednak najciekawszy na wzgórzu Gosań jest imponujący i najwyższy w Polsce klif, z którego każdego roku morze zabiera około 1 metra… Podmywanie prze wody morskie klifu, powoduje że jest on w stałym „ruchu”, który powoduje stałe osuwanie klifu. Jednak dzięki temu, że jest on porośnięty bukami i sosnami, jest on bardziej stabilny. Mimo stałej destrukcji klifu, możemy cieszyć się doskonałym punktem widokowym z którego możemy podziwiać panoramę Zatoki Pomorskiej, Międzyzdroje czy Świnoujście.

lokalizacja: około 4 kilometry na północny-wschód od Międzyzdrojów

Gosań. Najwyższy klif wybrzeża!

zdjęcia

unikalność

5/5

Najwyższy klif jest tylko jeden! Jednak Gosań to również doskonały punkt widokowy i odrobina militarnych reliktów! Drugiego takiego miejsca nie znajdziecie…

moim zdaniem

4/5

Wyjazd samochodem z Międzyzdrojów na Gosań to kwestia około 1 godziny, pieszo dojdziemy tam na szczyt w około 1,5 – 2 godziny i jest to czas, który na pewno warto poświęcić! Widok ze szczytu wynagrodzi każdy trud.

Gosań. Najwyższy klif wybrzeża!

dowiedź się więcej!

Poznaj pozostałe atrakcje i ciekawe miejsca w Międzyzdrojach, przejdź do wpisu:

mapa

oceny

średnia ocena
4.7/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

5/5

Pusto… Trzeba mieć nie lada szczęście by spotkać tutaj innych turystów.

infrastruktura turystyczna

4/5

Jest wszystko co potrzebne by szybko i bezpiecznie dotrzeć na Gosań. Brakowało mi jedynie tabliczek z nazwami dawnych obiektów militarnych oraz informacji o widoku, który rozpościera się przed nami, stojącymi na klifie.

przydatne informacje

potrzebny czas

Na szczycie spędzisz 5-10 minut. Należy jednak dodać czas potrzebny na dojście z parkingu, który wynosi około 10 minut w jedną stronę. Dojście pieszo z Międzyzdrojów to około 1,5 -2 godziny drogi.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

5/5

Przy drodze wojewódzkiej nr 102 (Międzyzdroje – Kołobrzeg) zlokalizowano całkiem spory parking, przygotowany specjalnie dla odwiedzających Gosań. Postój na nim jest bezpłatny.

dostępność

Ostatnie kilkaset metrów podejścia pod Gosań to łagodne, ziemne schody, które będą dużą przeszkodą dla osób niepełnosprawnych, szczególnie tych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Schody będą również problemem dla rodziców z wózkami dziecięcymi… Dla nich polecam wykorzystanie nosidełka lub wzięcie brzdąca na barki:)

podpowiedź kierunkowo.pl!

Najprawdopodobniej ze wzgórza Gosań nie widać wraku betonowca z czasów II wojny światowej. Mimo doskonałej pogody i znajomości tematu, nie udało mi się znaleźć tego wraku, spoczywającego na dnie Bałtyku.

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Gosań. Najwyższy klif wybrzeża!

mocne strony

  • doskonały widok na największy klif polskiego wybrzeża,
  • rozległy widok na Zatokę Pomorską,
  • pozostałości dawnych obiektów militarnych,
  • dogodny parking i dobrze oznakowane podejście

słabe strony

  • brakuje opisów, każdego z dawnych obiektów militarnych…
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Poznaj pozostałe atrakcje i ciekawe miejsca w Międzyzdrojach, przejdź do wpisu:

Gosań. Najwyższy klif wybrzeża!

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x