tu byłem

Bateria artylerii stałej na Białej Górze położona jest na szczytowych partiach Pasma Wolińskiego, który obecnie mieści się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Kompleks fortyfikacji zlokalizowano na zachodnich zboczach Białej Góry i składa się on z kilku bunkrów magazynowych, stanowisk ogniowych oraz wieży obserwacyjnej. Fortyfikacje powstały po II wojnie światowej, jako 17. Bateria Artylerii Stałej (BAS) w Międzyzdrojach. Ich budowa rozpoczęła się w 1949 roku a do wojskowego systemu obrony wybrzeża włączony został w 1951 roku. Ostatecznie budowa obiektów w ramach BAS zakończyła się w 1960 roku. Stanowiska ogniowe wraz z zapleczem wykorzystywane były przez polskie wojsko do 2003 roku.

Wcześniej w pobliżu miejsca, gdzie obecnie znajduje się dawna bateria artylerii stałej na Białej Górze, zlokalizowana była szkoła artylerii pokładowej Kriegsmarine (wybudowana w latach 30. XX wieku), która położona była około 200 m od obiektów bojowych 17 BAS-a. Obecnie w tych obiektach mieszczą się obiekty archiwalne i badawcze różnych jednostek naukowych i nie tylko. Same dawne obiekty fortyfikacyjne obecnie nie są użytkowane a część z nich, po pracach zabezpieczających jest w małym stopniu udostępniona dla odwiedzających. Można m. in. wejść na bunkry, będące dawnej miejscem umiejscowienia armat czy zajrzeć do nielicznych wnętrz, jednak jedynie przez kraty zabezpieczające. Ze względu na położenie na terenie parku narodowego, niemożliwe jest utworzenie tutaj muzeum fortyfikacji lub innej formy udostępniania dawnych zabudowań powojskowych.

lokalizacja: w pobliżu Białej Góry w Paśmie Wolińskim, około 1,5 km na północny wschód od Międzyzdrojów

Bateria artylerii stałej na Białej Górze

zdjęcia

unikalność

3/5

Podobne pozostałości fortyfikacji możemy spotkać w innych miejscach polskiego wybrzeża, np. na Helu czy w okolicach Kołobrzegu, jednak bateria artylerii stałej na Białej Górze wyróżnia się lokalizacją! Położenie nad najwyższym klifem polskiego wybrzeża robi wrażenie i daje wyobrażenie o mocy tych instalacji obronnych.

moim zdaniem

2/5

Niestety stan w jakim obecnie znajdują się dawne budowle wojskowe oraz brak możliwości zobaczenia ich „od kuchni” powoduje, że jest to średnia atrakcja dla większości, którzy dotrą w to miejsce. Niewątpliwie dla fanów tego typu konstrukcji militarnych, będzie to nie lada gratka.

Bateria artylerii stałej na Białej Górze

mapa

oceny

średnia ocena
4.1/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

4/5

Pojedyncze osoby docierają do tego miejsca, dlatego tłumy tu nie straszne.

infrastruktura turystyczna

3.5/5

Są drogowskazy, jest kilka tablic ale wiele z nich bardziej skupia się na otaczającej przyrodzie a mniej na fortyfikacjach. Brakuje mi np. tabliczek na każdym z obiektów z chociaż nazwą i jednozdaniowym opisem.

przydatne informacje

potrzebny czas

Od 10 do 30 minut w zależności od zainteresowania tematyką militarną.

sugerowany wiek

Ze względu na stan obiektów nie jest to bezpieczne miejsce dla dzieci poniżej 5 lat. Starsze dzieci obowiązkowo pod opieką dorosłych.

parking

4/5

Najbliższy parking, ciągnie się wzdłuż ul. Zwycięstwa (DW 102) oraz Campingowej w Międzyzdrojach. Parkowanie nie wiąże się z opłatami, jednak ilość miejsc nie jest zbyt duża. Drugi wygodny parking „Kwasowo” znajduje się przy drodze wojewódzkiej 102 w okolicach Daglezji Kwasowskiej.

dostępność

Bateria artylerii stałej na Białej Górze to dawny obiekt militarny położony na jednym z wyższych wzniesień polskiego Pomorza, przez co dla osób niepełnosprawnych, szczególnie tych poruszających się na wózkach inwalidzkich może być niedostępny. Dojazd do niego wózkiem dziecięcym, choć nie będzie łatwy jest możliwy.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Teren dawnych fortyfikacji do dzisiaj strzeże w wielu fragmentach płot z drutu kolczastego a fragment trasy dojściowej pokrywa „trelinka”, która jest pozostałością po drodze dojazdowej do fortyfikacji.

Bateria artylerii stałej na Białej Górze

mocne strony

  • unikalność i położenie dawnych obiektów wojskowych,
  • widok na morze,

słabe strony

  • stan obiektów, po części zrozumiały ze względu na położenie na terenie Wolińskiego Parku Narodowego,
  • średnia informacja turystyczna,
  • wiele obiektów zamurowanych, zabezpieczonych kratami itp., przez co niedostępnych

dowiedź się więcej!

Poznaj pozostałe atrakcje i ciekawe miejsca w Międzyzdrojach, przejdź do wpisu:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

więcej o tym miejscu w internecie

Bateria artylerii stałej na Białej Górze

pomogłem?

Fajnie Cię spotkać właśnie w tym miejscu, czyli na końcu wpisu:) Mam nadzieję, że okazał się pomocny i dał wiele informacji, pomysłów lub inspiracji! Jeżeli masz ochotę odwdzięczyć się, możesz wspomóc dalszy rozwój bloga niewielką wpłatą, stawiając mi wirtualną kawkę. Pamiętaj również, by obserwować mnie w serwisach Facebook, Instagram i twitter, dzięki czemu nie przegapisz kolejnych wpisów.

autor
Marcin
Marcin

kierunkowo.pl

Cześć, miło Cię widzieć! Poznaj mojego bloga, na którym opisuję swoje mikropodróże, ciekawe miejsca w Polsce, kulinarne dokonania i doświadczenia z bycia tatą w podróży i w domu.

Podobał Ci się ten wpis?

Daj grosza autorowi to możliwość wsparcia dowolną kwotą autora a tym samym i bloga. Dzięki Twojemu wsparciu możliwy będzie szybszy rozwój bloga! Więcej dowiesz się na stronie społeczności kierunkowo.pl!

0
Co myślisz o tym wpisie? Zostaw swój komentarz!x
()
x