gosań wycieczki z międzyzdrojów niesamowite punkty widokowe

Gosań. Najwyższy klif wybrzeża!

Gosań to jedno z najwyższych wzniesień Pasma Wolińskiego, które rozciąga się na wyspie Wolin, w znacznym stopniu objętej ochroną jako Woliński Park Narodowy. Szczyt wzgórza Gosań to jeden z kilku punktów widokowych, zlokalizowanych na terenie parku narodowego. Jest on szczególnie interesujący i imponujący, ponieważ znajduje się nad najwyższym klifem polskiego wybrzeża!

Samo wzgórze Gosań liczy sobie 93,4 m. n. p. m. i jest najwyższym wzniesieniem polskiego wybrzeża, które znajduje się bezpośrednio nad brzegiem morza. Od najwyższego wzgórza wybrzeża – Grzywacza (115,9 m. n. p. m.) jest niższy o zaledwie trochę ponad 20 metrów w pionie. Ciekawostką jest położenie obu szczytów, które dzieli zaledwie około 700 metrów. Jednak to niższy Gosań, dzięki widokowi z jego szczytu zyskał uznanie w oczach turystów i… żołnierzy! Do dzisiaj na szczycie możemy zobaczyć pozostałości po dawnej wieży obserwacyjnej oraz schronu załogi 17 Baterii Artylerii Stałej, której inne obiekty można oglądać również w okolicach pobliskiej Białej Góry. Obiekty na Gosaniu pochodzą z lat 50. XX wieku, podobnie jak większość innych obiektów 17 BAS-u w okolicach Białej Góry.

Jednak najciekawszy na wzgórzu Gosań jest imponujący i najwyższy w Polsce klif, z którego każdego roku morze zabiera około 1 metra… Podmywanie prze wody morskie klifu, powoduje że jest on w stałym “ruchu”, który powoduje stałe osuwanie klifu. Jednak dzięki temu, że jest on porośnięty bukami i sosnami, jest on bardziej stabilny. Mimo stałej destrukcji klifu, możemy cieszyć się doskonałym punktem widokowym z którego możemy podziwiać panoramę Zatoki Pomorskiej, Międzyzdroje czy Świnoujście.

Gosań. Najwyższy klif wybrzeża!

około 4 kilometry na północny-wschód od Międzyzdrojów

Dokładną lokalizację miejsca: Gosań. Najwyższy klif wybrzeża!, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Najwyższy klif jest tylko jeden! Jednak Gosań to również doskonały punkt widokowy i odrobina militarnych reliktów! Drugiego takiego miejsca nie znajdziecie…

Gosań. Najwyższy klif wybrzeża!

gosań wycieczki z międzyzdrojów niesamowite punkty widokowe
gosań
gosań Woliński Park Narodowy
gosań
4 / 5

Wyjazd samochodem z Międzyzdrojów na Gosań to kwestia około 1 godziny, pieszo dojdziemy tam na szczyt w około 1,5 – 2 godziny i jest to czas, który na pewno warto poświęcić! Widok ze szczytu wynagrodzi każdy trud.

Gosań. Najwyższy klif wybrzeża!
4.7 / 5

5 / 5

Bez opłat.

5 / 5

Pusto… Trzeba mieć nie lada szczęście by spotkać tutaj innych turystów.

4 / 5

Jest wszystko co potrzebne by szybko i bezpiecznie dotrzeć na Gosań. Brakowało mi jedynie tabliczek z nazwami dawnych obiektów militarnych oraz informacji o widoku, który rozpościera się przed nami, stojącymi na klifie.

5 / 5

Przy drodze wojewódzkiej nr 102 (Międzyzdroje – Kołobrzeg) zlokalizowano całkiem spory parking, przygotowany specjalnie dla odwiedzających Gosań. Postój na nim jest bezpłatny.

Na szczycie spędzisz 5-10 minut. Należy jednak dodać czas potrzebny na dojście z parkingu, który wynosi około 10 minut w jedną stronę. Dojście pieszo z Międzyzdrojów to około 1,5 -2 godziny drogi.

Dla każdego.

Ostatnie kilkaset metrów podejścia pod Gosań to łagodne, ziemne schody, które będą dużą przeszkodą dla osób niepełnosprawnych, szczególnie tych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Schody będą również problemem dla rodziców z wózkami dziecięcymi… Dla nich polecam wykorzystanie nosidełka lub wzięcie brzdąca na barki:)

  • doskonały widok na największy klif polskiego wybrzeża,
  • rozległy widok na Zatokę Pomorską,
  • pozostałości dawnych obiektów militarnych,
  • dogodny parking i dobrze oznakowane podejście
  • brakuje opisów, każdego z dawnych obiektów militarnych…

Najprawdopodobniej ze wzgórza Gosań nie widać wraku betonowca z czasów II wojny światowej. Mimo doskonałej pogody i znajomości tematu, nie udało mi się znaleźć tego wraku, spoczywającego na dnie Bałtyku.

Gosań. Najwyższy klif wybrzeża!

Poznaj pozostałe atrakcje i ciekawe miejsca w Międzyzdrojach, przejdź do wpisu:

Wpis opublikowano: 19 czerwca 2021, ostatnia modyfikacja treści: 24 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl