Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie skansen wolin skarby architektury drewnianej

Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie

Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie to średniowieczny skansen archeologiczny, położony na wyspie Wolińska Kępa, na brzegu cieśniny Dziwny. Skansen otwarto w 2008 roku i od tego czasu jest ona stale powiększany o kolejne chaty i ekspozycje, dzięki czemu możemy obecnie oglądać 27 replik średniowiecznych chat, 2 bramy z wałami obronnymi oraz nabrzeże portowe. Jednak Centrum Słowian i Wikingów to nie tylko piękny skansen ale również działania takie jak warsztaty, akcje edukacyjne i podtrzymywanie oraz odtwarzanie historii Wolina sprzed lat.

Inspiracją do utworzenia skansenu były badania archeologiczne prowadzone w Wolinie, dzięki którym uzyskano bezcenną wiedzę na temat dawnego znaczenia i świetności Wolina, który mógł być swego czasu jednym z najbogatszych i najbogatszych miast wczesnośredniowiecznej Europy! Historia ta trafiła na podatny grunt – grupę pasjonatów, która przekuła swoje marzenia, rozbudzone historią tego miejsca, w powstanie, rozwój i codzienne funkcjonowanie skansenu. To właśnie dzięki ich pasji i pracy możemy odwiedzać starannie zrekonstruowany skansen, który szybko stał się jedną z najważniejszych atrakcji regionu oraz miejscem odbywania się ciekawych wydarzeń, jak np. Festiwal Słowian i Wikingów, który jest jedną z największych imprez wczesnośredniowiecznych na świecie!

W skansenie jak wspominałem można zobaczyć 27 wczesnośredniowiecznych chat, w których mieszczą się również średniowieczne pracownie rękodzielników. Można nawet zjeść ciastko wypiekane w odtworzonym dawnym piecu (swoją drogą pyszne!). Dzięki doskonałej aranżacji, strojom z epoki oraz pracy wielu osób możemy się w tym miejscu dosłownie przenieść w czasie i zobaczyć jak wyglądał i funkcjonował wczesnośredniowieczny gród!

Dodatkowym atutem jest położenie w sąsiedztwie drogi krajowej nr 3 która wiedzie m. in. do Świnoujścia, Międzyzdrojów czy Wolińskiego Parku Narodowego!

Dokładną lokalizację miejsca: Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Lokalizacja, historia oraz ilość obiektów i ich rodzaj sprawiają, że Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie to niepowtarzalny skansen archeologiczny a wydarzenia oraz codzienne funkcjonowanie sprawiają, że jest to również niezwykła atrakcja turystyczna. A wszystko to za sprawą pasjonatów, który swoje marzenia zamienili w ten piękny zakątek!

Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie

Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie skansen wolin skarby architektury drewnianej
Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie skansen wolin wycieczki z międzyzdrojów
Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie skansen wolin
Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie skansen wolin skarby architektury drewnianej
4 / 5

Skansen w Wolinie to miejsce gdzie ciekawie i miło spędzicie czas! Dla tych którzy dadzą się porwać w klimat średniowiecznej osady, będzie to niezwykła przygoda a dla pozostałych, bardzo ciekawe i wyjątkowe miejsce, gdzie na własne oczy będą mogli zobaczyć jak żyli i mieszkali nasi potomkowie! Moim zdaniem przejechać tuż obok i nie zawitać za bramę grodu to ogromny błąd, tego miejsca nie można przegapić:)

Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie
3.7 / 5

3.5 / 5

Ceny akceptowalne jak na to co możemy zobaczyć. Wejście dla całej rodziny to wydatek kilkudziesięciu złotych.

3.5 / 5

Ruch turystów jest średni, nie ma ani tłumów, ani pustek:)

4.5 / 5

Na terenie skansenu znajdziemy wiele tablic informacyjnych z bogatymi opisami, dzięki czemu zaspokoimy swoją wiedzę o danym obiekcie. Dodatkowo w wielu miejscach znajdziemy wiele ciekawych faktów czy opisów, oddających i przybliżających ducha epoki. Mały minusik za brak opisów wewnątrz chat, które również są bardzo ciekawe. Jednak warto również dodatkowo pochwalić drogowskazy przy głównej trasie informujące i kierujące do grodu.

5 / 5

Duży, przy samym wejściu i darmowy dla odwiedzających! Doskonale.

Minimum 1 godzina, ale ile czasu spędzicie w Centrum Słowian i Wikingów to zależy tylko od Was.

Dla każdego. Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie będzie bardzo fajnym miejscem dla dzieci, które mogą tutaj spotkać żywe zwierzęta oraz zobaczyć na własne oczy funkcjonowanie grodu i poszczególnych pracowni. A wszystko to w przemiłej atmosferze i ogromniej uprzejmości pracowników!

Cały teren skansenu znajduje się na jednym poziomie a wiele chodników wyłożonych jest drewnianymi belkami, które dla wózków dziecięcych nie będą stanowiły problemu lecz dla wózków inwalidzkich mogą być zbyt nierówne. Jednak z pomocą innej osoby, również i niepełnosprawni dadzą radę zobaczyć i zwiedzić cały gród.

  • pięknie odtworzona wczesnośredniowieczna osada,
  • skansen na co dzień tętni życiem, za sprawą pracowników ubranych w stroje z epoki i wykonujących prace jak setki lat temu,
  • swoboda zwiedzania, możliwość wejścia w każdy zakamarek,
  • malownicze położenie i dogodna lokalizacja,
  • bardzo dobra informacja turystyczna,
  • świetna atrakcja dla dzieci,
  • liczne wydarzenia okazjonalne i cykliczne,
  • prowadzone na bieżąco social media,
  • możliwość wirtualnego zwiedzenia osady na stronie internetowej Centrum Słowian i Wikingów
  • jeden minimalny minus jaki zauważyłem to brak możliwości płacenia kartą za pamiątki – drobnostka:)

Centrum Słowian i Wikingów to żywe “muzeum”, czyli możemy w nim zobaczyć osoby wykonujące swoje prace jak setki lat temu, samemu również możemy wielu z nich spróbować. Możemy tutaj spróbować wypieków z glinianych pieców, odtworzonych na podstawie badań, z których wypieki smakują inaczej niż to do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Nasze dzieci mogą pobawić się klockami z epoki a my będziemy mogli przymierzyć hełm, strzelić z łuku czy spróbować ulepić gliniany garnek!

Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie

Poznaj pozostałe atrakcje i ciekawe miejsca w Międzyzdrojach, przejdź do wpisu:

Wpis opublikowano: 2 lipca 2021, ostatnia modyfikacja treści: 12 listopada 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl