Stara osada rybacka w Ustce

Stara osada rybacka w Ustce
 • Marcin
 • 10 czerwca 2020
Stara osada rybacka w Ustce

Chwilę musiałem się zastanowić jak bardzo unikatowa jest stara osada rybacka w Ustce. Po krótkim namyśle i poszukaniu w głowie i internecie podobnych miejsc, stwierdziłem że ta mało rozreklamowana i doceniana ulica, to perełka. Dlaczego? Powodów jest kilka: oryginalna zabudowa w dodatku pięknie odrestaurowana w ostatnich latach, lokalizacja od początku w tym samym miejscu, ilość budynków z muru pruskiego na niewielkiej przestrzeni oraz pierwotne przeznaczenie tych budynków. Drugiego takiego zakątka w Polsce nie znalazłem… Dodatkowo to nie jest żaden skansen, gdzie budynki często są sprowadzane z odległych miejsc. To prawdziwa, choć dzisiaj pełniąca już inną funkcję, dzielnica czy osada rybacka.

Układ tego miejsca wykształcił się na przestrzeni wieków, którzy historycy określają na XII – XIX w. Najwięcej charakterystycznych, szachulcowych budynków można znaleźć wzdłuż ul. Czerwonych Kosynierów. To zaciszna uliczka, biegnąca niemal równolegle do najważniejszej i najpopularniejszej usteckiej ulicy, czyli ulicy Marynarki Polskiej. Przy mniejszych uliczkach, łączących dwie wyżej wymienione ulice, również znaleźć można charakterystyczne zabudowania starej osady rybackiej. Wszystkie budynki są bardzo podobne do siebie. Mury pruskie z ciemnobrązowymi elementami drewnianymi i wypełnianiem pomalowanym na biało, a wszystko przykryte dachem z czerwonej dachówki. Mimo podobieństw, każdy budynek jest inny.

Do pełni szczęścia brakuje jeszcze możliwości korzystania z tych budynków dla turystów. Tylko w nielicznych znajdują się restauracje czy obiekty użyteczności publicznej; kilka zostało przekształconych na hotele. Jednak by przyciągnąć tu turystę, mimo niepowtarzalnego uroku potrzeba jeszcze czegoś… Nikt nie obraziłby się na zlokalizowanie w nich urokliwej kawiarni, sklepu z miejscowych rzemiosłem lub małego muzeum tego miejsca. Może potrzeba na to jeszcze trochę czasu, wtedy stara osada rybacka w Ustce byłą by niewątpliwe miejscem bardzo unikatowym.

lokalizacja

Czerwonych Kosynierów, Ustka

GALERIA

Stara osada rybacka w Ustce

Stara osada rybacka w Ustce
Stara osada rybacka w Ustce
ustka
Stara osada rybacka w Ustce

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Jak już wspomniałem wyżej, stara osada rybacka w Ustce jest unikatowa, ponieważ trudno znaleźć cokolwiek podobnego. To miejsce przesiąknięte jest historią, która w ostatnich latach jest skutecznie odtwarzana, dzięki czemu miejsce to nabywa dodatkowego uroku i charakteru.

 • MOIM ZDANIEM

Nie każdemu do gustu musi przypaść rząd podobnych do siebie domów. Zachęcam jednak do poznania historii tego miejsca. Dla kogoś kto ją pozna, wizyta tutaj będzie bardzo ciekawym doznaniem. Innym polecam przejść się tym zakątkiem, chociażby w drodze powrotnej przez Ustkę, jako pewną odmianę.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Stara osada rybacka w Ustce, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

1 / 5

Stara osada rybacka w Ustce


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

5 / 5

Niemal cały ruch turystyczny skupia się na równoległej ulicy Marynarki Polskiej dzięki temu w tym zakątku tłumów nie ma.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

5 / 5

Naliczyłem kilka tablic informacyjnych z opisem miejsc, które znajdziemy w osadzie rybackiej. Do tego aleja (atlas) ryb, umieszczona na tablicach w chodniku.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Duży i darmowy parking na ulicy Słupskiej, z którego w około 10 minut spacerem dojdziemy do starej osady rybackiej.

POTRZEBNY CZAS

Stara osada rybacka w Ustce to kilka uliczek, których przejście spacerem zajmuje do pół godziny.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dostępne dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL
 • Spacer do starej osadzie rybackiej to dobry pomysł na dzień gorszej pogody. Kiedy nie wybieracie się na plaże, warto pospacerować i zobaczyć z bliska jak wyglądała kiedyś osada rybaków, domy kapitanów statków a na końcu zjeść obiad lub wypić kawę w miejscu przesiąkniętym historią.

Stara osada rybacka w Ustce

MOCNE STRONY

 • unikalność,
 • estetyka miejsca utrzymana na wysokim poziomie, dzięki niedawnym pracom renowacyjnym,
 • dostępność,
 • brak tłumów,
 • rzetelna i ciekawa informacja turystyczna,

SŁABE STRONY

 • mało punktów gastronomicznych, muzealnych lub handlowych które „napędzały” by to miejsce,
 • nieukończone i trwające prace nad zagospodarowaniem miejsca,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Interesuje Cię okolica? Wcale się nie dziwię! Poznaj ją lepiej dzięki poniższym wpisom:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!