tu byłem

Stara osada rybacka w Ustce

Chwilę musiałem się zastanowić jak bardzo unikatowa jest stara osada rybacka w Ustce. Po krótkim namyśle i poszukaniu w głowie i internecie podobnych miejsc, stwierdziłem że ta mało rozreklamowana i doceniana ulica, to perełka. Dlaczego? Powodów jest kilka: oryginalna zabudowa w dodatku pięknie odrestaurowana w ostatnich latach, lokalizacja od początku w tym samym miejscu, ilość budynków z muru pruskiego na niewielkiej przestrzeni oraz pierwotne przeznaczenie tych budynków. Drugiego takiego zakątka w Polsce nie znalazłem… Dodatkowo to nie jest żaden skansen, gdzie budynki często są sprowadzane z odległych miejsc. To prawdziwa, choć dzisiaj pełniąca już inną funkcję, dzielnica czy osada rybacka.

Układ tego miejsca wykształcił się na przestrzeni wieków, którzy historycy określają na XII – XIX w. Najwięcej charakterystycznych, szachulcowych budynków można znaleźć wzdłuż ul. Czerwonych Kosynierów. To zaciszna uliczka, biegnąca niemal równolegle do najważniejszej i najpopularniejszej usteckiej ulicy, czyli ulicy Marynarki Polskiej. Przy mniejszych uliczkach, łączących dwie wyżej wymienione ulice, również znaleźć można charakterystyczne zabudowania starej osady rybackiej. Wszystkie budynki są bardzo podobne do siebie. Mury pruskie z ciemnobrązowymi elementami drewnianymi i wypełnianiem pomalowanym na biało, a wszystko przykryte dachem z czerwonej dachówki. Mimo podobieństw, każdy budynek jest inny.

Do pełni szczęścia brakuje jeszcze możliwości korzystania z tych budynków dla turystów. Tylko w nielicznych znajdują się restauracje czy obiekty użyteczności publicznej; kilka zostało przekształconych na hotele. Jednak by przyciągnąć tu turystę, mimo niepowtarzalnego uroku potrzeba jeszcze czegoś… Nikt nie obraziłby się na zlokalizowanie w nich urokliwej kawiarni, sklepu z miejscowych rzemiosłem lub małego muzeum tego miejsca. Może potrzeba na to jeszcze trochę czasu, wtedy stara osada rybacka w Ustce byłą by niewątpliwe miejscem bardzo unikatowym.

lokalizacja: Czerwonych Kosynierów, Ustka

Stara osada rybacka w Ustce

zdjęcia

unikalność

5/5

Jak już wspomniałem wyżej, stara osada rybacka w Ustce jest unikatowa, ponieważ trudno znaleźć cokolwiek podobnego. To miejsce przesiąknięte jest historią, która w ostatnich latach jest skutecznie odtwarzana, dzięki czemu miejsce to nabywa dodatkowego uroku i charakteru.

moim zdaniem

3/5

Nie każdemu do gustu musi przypaść rząd podobnych do siebie domów. Zachęcam jednak do poznania historii tego miejsca. Dla kogoś kto ją pozna, wizyta tutaj będzie bardzo ciekawym doznaniem. Innym polecam przejść się tym zakątkiem, chociażby w drodze powrotnej przez Ustkę, jako pewną odmianę.

Stara osada rybacka w Ustce

mapa

oceny

średnia ocena
1/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

5/5

Niemal cały ruch turystyczny skupia się na równoległej ulicy Marynarki Polskiej dzięki temu w tym zakątku tłumów nie ma.

oznaczenia i informacja turystyczna

5/5

Naliczyłem kilka tablic informacyjnych z opisem miejsc, które znajdziemy w osadzie rybackiej. Do tego aleja (atlas) ryb, umieszczona na tablicach w chodniku.

przydatne informacje

potrzebny czas

Stara osada rybacka w Ustce to kilka uliczek, których przejście spacerem zajmuje do pół godziny.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4/5

Duży i darmowy parking na ulicy Słupskiej, z którego w około 10 minut spacerem dojdziemy do starej osady rybackiej.

dostępność

Dostępne dla każdego.

podpowiedź kierunkowo.pl

  • Spacer do starej osadzie rybackiej to dobry pomysł na dzień gorszej pogody. Kiedy nie wybieracie się na plaże, warto pospacerować i zobaczyć z bliska jak wyglądała kiedyś osada rybaków, domy kapitanów statków a na końcu zjeść obiad lub wypić kawę w miejscu przesiąkniętym historią.
zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Stara osada rybacka w Ustce

mocne strony

  • unikalność,
  • estetyka miejsca utrzymana na wysokim poziomie, dzięki niedawnym pracom renowacyjnym,
  • dostępność,
  • brak tłumów,
  • rzetelna i ciekawa informacja turystyczna,

słabe strony

  • mało punktów gastronomicznych, muzealnych lub handlowych które „napędzały” by to miejsce,
  • nieukończone i trwające prace nad zagospodarowaniem miejsca,
więcej o miejscu w internecie

Stara osada rybacka w Ustce

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x