Port rybacki w Rowach

port w rowach rowy
 • Marcin
 • 7 czerwca 2020
Port rybacki w Rowach

Niewielki port w Rowach jest bardziej atrakcją dla dzieci, niż obiektem, który zaciekawiłby wytrawnych wilków morskich. Nie spotkamy tu imponujących okrętów ani potężnej techniki do ich obsługi. Przy brzegach zacumowane są za to kolorowe kutry rybackie, które dla dzieci na pewno będą atrakcją.

Port ma jednak swoją historię, którą możemy poznać na pobliskich tablicach informacyjnych. Z nich dowiadujemy się, że port w Rowach położony w dolnym odcinku rzeki Łupawy, łączącej Jezioro Gardno z Morzem Bałtyckim, istnieje w tym miejscu prawdopodobnie od XIII wieku. Dowodem na to jest znalezienie w 2003 roku najstarszej drewnianej łodzi (kogi), którą według badaczy wykonano ze ściętych w około 1270 roku dębów. Odnalezienie tej łodzi zostało uznane za jedno z najciekawszych znalezisk polskiej archeologii podwodnej. Podobno badania wykonane przy okazji tego odkrycia, mówią że w porcie w Rowach mogą skrywać się resztki wczesnośredniowiecznego portu. Niestety obecnie znajdują się one pod istniejącym, betonowym nabrzeżem.

Niestety po dawnym znaczeniu portu dzisiaj nie ma śladu. Obecnie jest to lokalna przystań rybacka, a próby zrobienia z niego większego portu legły w gruzach z racji trudnych warunków terenowych. Głównie z powodu dużego zapiaszczenia wejścia do portu na skutek sztormów.

Ciekawostką jest również legenda o braciach Witalijskich – średniowiecznych piratach, którzy właśnie w Rowach przybijali do brzegu, by potem schronić się w swoich kryjówkach na niedalekim Rowokole.

kategoria miejsca
lokalizacja

Portowa 4, 76-212 Rowy

GALERIA

Port rybacki w Rowach

port w rowach rowy
port w rowach atrakcje rowy
port w rowach

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Port w Rowach to typowa, niewielka przystań rybacka. Nie wyróżnia się niczym na tle innych, podobnych miejsc. Ma ciekawą historię, jednak nie ma po niej śladu na miejscu.

 • MOIM ZDANIEM

Port w Rowach nie jest jakąś wielką atrakcją do zobaczenia. Jeżeli go nie zobaczysz, wiele nie stracisz. Na pewno będzie atrakcją dla dzieci, które z zaciekawieniem będą oglądały się za kolorowymi kurtami.

Dodatkowym atutem jest pobliski sklep z świeżymi i wędzonymi rybami, podobno prosto z kutra oraz sąsiadująca z nim smażalnia.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Port rybacki w Rowach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

5 / 5

Port rybacki w Rowach


CENY

5 / 5

Bezpłatne

ILOŚĆ TURYSTÓW

5 / 5

Niewielu turystów na miejscu. Najwięcej przy smażalni i sklepie.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

5 / 5

Duże tablice informacyjne z ciekawymi opisami. Szczególnie wejście od ulicy Portowej oraz most na Łupawie, są szczególnie dobrze oznaczone.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

1.5 / 5

Brak parkingu w pobliżu. Najbliżej można zaparkować na trochę odległej ale szerokiej ul. Nadmorskiej. Trzeba tylko znaleźć na niej miejsce, o co nie jest łatwo.

POTRZEBNY CZAS

Przejście portu zajmuje z reguły około 15 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego, ale największą frajdę powinny mieć dzieci.

DOSTĘPNOŚĆ

Miejsce dostępne dla wszystkich.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL
 • Z portu można bezpośrednio dojść do promenady. Wystarczy iść wzdłuż wyjścia z portu by znaleźć się na jednym z końców promenady w Rowach.

Port rybacki w Rowach

MOCNE STRONY

 • cisza i spokój,
 • nieograniczony dostęp do nabrzeży,
 • połączenie z promenadą w Rowach,
 • sklep ze świeżymi i wędzonymi rybami, podobno prosto z kutra

SŁABE STRONY

 • tylko niewielkie kutry rybackie,
 • rozumiem, że statki są własnością prywatną ale niektóre proszą się o zrobienie porządku,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Interesuje Cię okolica? Wcale się nie dziwię! Poznaj ją lepiej dzięki poniższym wpisom:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!