Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Ruiny kościoła w Trzęsaczu
 • Marcin
 • 14 czerwca 2022
Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Ruiny kościoła w Trzęsaczu to unikalny zabytek nie tylko w skali kraju ale i całej Europy. Kościół pw. św. Mikołaja, który wzniesiono w centrum niewielkiej wsi w XV wieku, w odległości około 2 kilometrów od brzegu morza, na przestrzeni kilku wieków został zniszczony przez morze, które kawałek po kawałku “zabierało” nadmorski klif. Do dzisiaj ocalał jedynie fragment południowej ściany, który stoi nad stromym klifem, wzmocnionym w ostatnich latach by ocalić pozostałe do dzisiaj ruiny kościoła w Trzęsaczu.

Kościół w Trzęsaczu początkowo był świątynią katolicką, w późniejszym czasie został przekształcony w świątynie protestancką. W XVII wieku gruntownie go wyremontowano i wyposażono w piękne i cenne wyposażenie. Do murowanego kościoła dobudowano wtedy również drewnianą wieżę, którą ostatecznie rozebrano po ponad 150 latach, ponieważ często niszczyły ją pioruny. Przy kościele znajdował się niewielki cmentarz parafialny, który morze zaczęło “zabierać” już w II poł. XVIII wieku.

Ruiny kościoła w Trzęsaczu to wyjątkowy pomnik historii, przypominający nam o potędze przyrody. Mimo wielu prób umocnień klifu i ocalenia kościoła, które rozpoczęto już w XVIII wieku (odległość kościoła od klifu wynosiła wtedy 58 metrów) nie udało się zatrzymać procesów abrazyjnych i ocalić świątyni. Ostatnie nabożeństwo w kościele odbyło się 2 marca 1874 roku, kiery to klif od świątyni dzielił jedynie 1 metr. Świątynie następnie zamknięto a wyposażenie przewieziono m. in. do katedry w Kamieniu Pomorskim czy kościoła w Rewalu. Od początku XX wieku, morze zabierało fragmentami ściany świątyni, kilkukrotnie niszcząc i “zabierając” jego konstrukcję. Ostatni fragment runął w 1994 roku a pozostałe 12 metrów południowej ściany, postanowiono zachować dla kolejnych pokoleń i podjęto zaawansowane prace nad wzmocnieniem klifu.

lokalizacja

Trzęsacz, nad klifem przy końcu ul. Klifowej

GALERIA

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Ruiny kościoła w Trzęsaczu
trzęsacz Ruiny kościoła w Trzęsaczu
trzesacz kościół na klifie
Ruiny kościoła w Trzęsaczu
Ruiny kościoła w Trzęsaczu

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Ruiny kościoła w Trzęsaczu to jedyne takie miejsce w Polsce, które otwiera oczy na potęgę natury.

 • MOIM ZDANIEM

By zrozumieć jaką historię kryją w sobie ruiny kościoła w Trzęsaczu, trzeba nieco wyobraźni, bo to co widzimy to zaledwie mała cząstka tego niesamowitego miejsca. Moim zdaniem będąc w tych stronach nie wypada przegapić Trzęsacza, bo dla wielu z Was będzie to nie lada “smaczek” zapadający w pamięć.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Ruiny kościoła w Trzęsaczu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.5 / 5

Ruiny kościoła w Trzęsaczu


CENY

5 / 5

Zobaczenie ruin kościoła w Trzęsaczu nie wiąże się z opłatami.

ILOŚĆ TURYSTÓW

1.5 / 5

Okolice pozostałości dawnego kościoła w Trzęsaczu przyciągają tłumy turystów i bardzo rzadko udaje się ich uniknąć w tym miejscu.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

W pobliżu ruin kościoła znajdują się tablice informacyjne, przybliżające nam historię tego miejsca a przy głównej drodze znajdziecie drogowskazy, kierujące do nich. Brakowało mi jedynie choćby skromnej informacji na pomoście widokowym, z którego wielu ogląda to unikalne miejsce.

Najlepszym sposobem na poznanie dokładnej historii tego miejsca jest odwiedzenie Multimedialnego Muzeum Trzęsacza MuzeON, znajdującego się zaledwie kilkaset metrów od ruin świątyni.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Przy głównej drodze przebiegającej przez Trzęsacz znajduje się wiele płatnych parkingów, które pomieszczą sporo samochodów.

POTRZEBNY CZAS

Zobaczenie ruin kościoła oraz przeczytanie przygotowanych informacji to kwestia 10-15 minut.

SUGEROWANY WIEK

Z racji konieczności zrozumienia historii tego miejsca i odrobiny wyobraźni miejsce to będzie odpowiednie dla minimum dzieci w wieku szkolnym i starszych.

DOSTĘPNOŚĆ

Dostępne dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Najlepsze warunki do podziwiania ruin kościoła w Trzęsaczu są w okolicach zachodu Słońca, kiedy to są najlepsze warunki oświetleniowe. Późnym popołudniem oraz wieczorami pod reliktami świątyni powinny być mniejsze tłumy.

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

MOCNE STRONY

 • unikalność miejsca,
 • wyjątkowa historia,
 • platforma widokowa,
 • multimedialne muzeum w pobliżu, przybliżające w atrakcyjny sposób historię Trzęsacza,
 • dużo miejsc parkingowych w pobliżu,
 • dostępność,

SŁABE STRONY

 • tłumy odwiedzających,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznajcie Wybrzeże Rewalskie, czyli okolice Niechorza, Rewala czy Pogorzelicy z wpisów na kierunkowo.pl. Odkryjcie najciekawsze miejsca okolicy z poniższych wpisów:

Odkryjcie również atrakcje idealne na rodzinne wakacje! Wasze pociechy będą zachwycone a Wy również przeżyjecie fajną przygodę. Podpowiedzi znajdziecie we wpisach:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

polecane miejsca

Więcej praktycznych opisów ciekawych miejsc w Polsce znajdziecie w kategorii tu byłem!

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!