zamek chojnik wyjątkowe zamki w polsce

Zamek Chojnik

Wzniesiony w XIV wieku, Zamek Chojnik dzisiaj niestety to już tylko ruiny. Lata świetności zamku nie trwały długo, ponieważ w 1675 roku, w wyniku uderzenia w zamek pioruna, zamek stanął w płomieniach. Pożar na tyle mocno strawił zabudowania warowni, że nie podjęto się jej odbudowy a ona sama w wyniku tych decyzji, zaczęła popadać w ruinę.

Od XIX wieku zamek, a właściwie jego ruiny stały się atrakcją turystyczną. Był to jeden z celów kuracjuszy z niedalekiego uzdrowiska Cieplice, które dzisiaj są częścią Jeleniej Góry. To właśnie w XIX wieku, w zamku powstała gospoda, schody na wieżę i schronisko, które funkcjonuje do dziś.

Ruiny zamku w drugiej połowie XX wieku, zostały poddane pracom remontowym w związku z zagrożeniem zawalenia się fragmentów zamku. W celu utrzymania dalszych możliwości udostępniania zamku turystom, wzmocniono wieżę, odgruzowano dziedziniec i wykonano szereg mniejszych prac. Dzięki temu zamek funkcjonuje jako atrakcja turystyczna do dnia dzisiejszego a my wszyscy możemy podziwiać przepiękną panoramę Karkonoszy z jego wieży.

Dokładną lokalizację miejsca: Zamek Chojnik, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Zamek Chojnik to jeden z wielu zamków, który do dziś dotrwał jedynie jako jego ruiny. Mimo, że z jego wieży roztacza się przepiękny widok, to zbyt mało by był miejscem wyjątkowym.

Zamek Chojnik

zamek chojnik wyjątkowe zamki w polsce
zamek chojnik
zamek chojnik
3 / 5

Będąc w okolicach Jeleniej Góry lub Szklarskiej Poręby bądź Karpacza, warto wjechać na Zamek Chojnik. Mimo, że ruiny nie budzą powszechnego zachwytu, to podejście pod zamek i widok z zamkowej wieży na długo zapadnie Wam w pamięci.

Zamek Chojnik
3.7 / 5

2.5 / 5

Ceny akceptowalne, jednak naliczane podwójnie. Jedna za wejście na teren Karkonoskiego Parku Narodowego a druga za wstęp na ruiny zamku.

4.5 / 5

Powiedziałbym, że w sam raz. Ani nie ma tłumów ani pustkowia. Można komfortowo zobaczyć to miejsce.

4 / 5

Nie jest źle, choć chciałby się więcej informacji turystycznej na samym zamku.

4.5 / 5

Kilka średniej wielkości parkinów w podnóża góry zamkowej. Najwięcej do wyboru mamy w w dzielnicy Jeleniej Góry – Sobieszowie.

Zwiedzanie zamku to około 45 minut. Należy jednak doliczyć około godzinę podejścia i 45 minut zejścia ze szczytu, na którym zlokalizowany jest zamek.

Dla każdego.

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (podejście po typowym górskim szlaku, miejscami stromym). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku, wózek dziecięcy raczej odpada w takim terenie.

  • piękny widok z wieży zamkowej,
  • wymagające podejście, zapadające w pamięć,
  • karczma oraz schronisko w zamku,
  • mnogość parkingów na początkach szlaków,
  • ograniczona dostępność dla osób z ograniczeniami ruchowymi,
  • podwójna opłata,
  • Najpopularniejszy szlak prowadzący do zamku to szlak czarny, zaczynający się w Sobieszowie. Jeżeli jednak chciałbyś pod górę wędrować w samotności, możesz zdecydować się na szlak czerwony lub rozpocząć podejście w miejscowości Zachełmie.

Zamek Chojnik

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl