Taras widokowy na Zbójeckich Skałach zbójeckie skały szklarska poręba

Zbójeckie Skały, czyli godny konkurent Złotego Widoku!


opublikowano: 14 sierpnia 2021
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Szklarska Poręba to miasto położone pomiędzy Karkonoszami a Górami Izerskimi, dzięki czemu dookoła rozsiane są doskonałe punkty widokowe, zarówno na jedne jak i drugie pasmo górskie. Jednym z takich punktów są Zbójeckie Skały, na których znajdziemy nowoczesny podest widokowy z którego wygodnie możemy podziwiać niemal całe pasmo Karkonoszy, podobnie jak to ma miejsce w przypadku sławnego Złotego Widoku. Czy faktycznie widok jest równie imponujący? Jak dotrzeć na ten punkt widokowy i ile potrzeba czasu? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego wpisu!

Zbójeckie Skały. Podstawowe informacje

Zbójeckie Skały to niezwykle cichy (póki co) i urokliwy zakątek Szklarskiej Poręby, który dzięki wybudowaniu niedawno platformy widokowej, ponownie może stać się ważnym miejscem na turystycznej mapie okolic Szklarskiej Poręby. Obecnie największą atrakcją jest wspomniany taras widokowy i przepiękna panorama na Karkonosze, jednak nazwa tego miejsca bierze się od sporych rozmiarów skał, które stoją w tym miejscu od tysięcy lat!

Ciekawostki z przeszłości

Do końca nie wiadomo skąd wzięła się nazwa Zbójeckie Skały, choć zakładając, że przypadki nieistniejącą, możemy przypuszczać, że kiedyś ukrywali się tutaj miejscowi zbóje. Choć w skały te, kiedyś były nazywane również Rzeźnickimi Kamieniami, zatem i rzeźnicy mieli tutaj swoją “miejscówkę”. Przyznacie, że urocza oraz przyjemna historia a dawni mieszkańcy – samo dobro;)

Choć może być tak, że miejsce to miało być tylko niebezpieczne z nazwy, stąd akurat taki dobór nazw dla tych skał. Właścicielami tych terenów w przeszłości byli Cystersi a nawet Walonowie, którzy odkryli, że w tym właśnie miejscu zalegają cenne złoża, m. in. pirytu i innych kruszców. Może właśnie po to by odstraszyć niechcianych poszukiwaczy minerałów i dóbr natury, właśnie tak nazywano te skały w przeszłości.

Zbójeckie Skały. Lokalizacja

Zbójeckie Skały znajdują się jeszcze na terenie Szklarskiej Poręby (Dolnej) w Mniszym Lesie (właśnie od mnichów – Cystersów), rozciągającym się na zboczach Gór Izerskich. Łatwo odnaleźć ich położenie, ponieważ znajdują się około 1 kilometra na wschód od najbardziej znanego zakrętu Izerów, czyli Zakrętu Śmierci!  To około 100 metrowa formacja skalna, która leży na wysokości około 660-690 m. n. p. m.

Zbójeckie Skały. Dojazd i parking

Zbójeckie Skały położone są w górskim lesie, dlatego też jedyny sposób by do nich dotrzeć to własne nogi. Można sobie jednak nieco pomóc, podjeżdżając samochodem w ich pobliże i dopiero wtedy ruszając na wędrówkę.

Najdogodniejszymi miejscami są: parking w pobliżu Zakrętu Śmierci oraz okolice dworca kolejowego Szklarska Poręba Dolna, do której możecie dojechać również pociągiem. W obu tych lokalizacjach znajdziecie sporo miejsca do pozostawienia auta, które dodatkowo nie wiążą się z żadnymi opłatami. Przez obie te lokalizacje przebiegają szlaki turystyczne, prowadzące do Zbójeckich Skał.

Parking przy Zakręcie Śmierci

Propozycje tras

Jak wspomniałem wyżej, na taras widokowy w Zbójeckich Skałach, najwygodniej dotrzeć z dwóch miejsc: Zakrętu Śmierci oraz okolic dworca kolejowego w Szklarskiej Porębie Dolnej. To właśnie te dwie propozycje tras przedstawię Wam poniżej.

Początek na Zakręcie Śmierci

Pierwsza trasa, biegnąca po czarnym szlaku z Zakrętu Śmierci, to najłatwiejsza propozycja dotarcia do Zbójeckich Skał. Droga prowadzi niemal na całej długości w dół a po 25 minutach, spokojnego zejścia dotrzemy do platformy widokowej.

Trasa: Zakręt Śmierci – Przy Zbójeckich Skałach | mapa-turystyczna.pl

Początek przy dworcu Szklarska Poręba Dolna

Druga propozycja, mimo że krótsza jest bardziej wymagająca. Niemal 100 metrów, które należy pokonać w pionie na dystansie 1 kilometra, potrafi dać w kość… Podejście prowadzi również czarnym szlakiem, częściowo utwardzonymi drogami.

Trasa: Szklarska Poręba Dolna – Przy Zbójeckich Skałach | mapa-turystyczna.pl

Dojście od Zakrętu Śmierci na Zbójeckie Skały

Na parkingu, znajdującym się tuż obok sławnego Zakrętu Śmierci, warto zostawić swój samochód i w dalszą trasę ruszyć pieszo. Kierunek pokazują nam drogowskazy, znajdujące się przy głównej drodze oraz później oznaczenia szlaku.

Szlak czarny, którym wędrujemy biegnie w całości górskim lasem, po leśnej ścieżce. Droga jest zróżnicowana, momentami kamienista i mocno ocieniona a innym razem w pełnym Słońcu i po równej, ziemnej ścieżce.

zbójeckie skały szklarska poręba

Trasa nie należy do trudnych i wymagających dlatego można śmiało wybrać się na nią razem z dziećmi.

Sztolnie dawnej kopalni pirytu

Po przejściu około połowy trasy, dochodzimy do skrzyżowania ze ścieżką, prowadzącą do dawnej kopalni pirytu, służącego m. in. do produkcji kwasu siarkowego. Przy głównym szlaku znajdziemy drogowskazy kierujące nas do dawnych sztolni.

zbójeckie skały szklarska poręba

Zbójeckie Skały

Idąc dalej czarnym szlakiem, po kilku kolejnych minutach dochodzimy do całkiem sporych formacji skalnych, czyli Zbójeckich Skał. Zaczynają się one kilkadziesiąt metrów przez pomostem widokowy i nim wejdziemy na niego, miniemy po swojej lewej stronie. Zbójeckie Skały wpadły w oko również fanom wspinaczki skałkowej, dlatego też wytyczono po nich nawet drogi wspinaczkowe!

Zbójeckie Skały znajdują się również na skrzyżowaniu szlaków, które zostały wytyczone przez Szklarską Porębę Dolną i pomogą nam trafić do innych ciekawych miejsce w tych stronach, takich jak np. Chata Izerska czy wodospad Szklarki!

Kilkadziesiąt metrów dalej, spomiędzy drzew wyłania się naszym oczom platforma widokowa. Jej dostrzeżenie nie jest trudne, ponieważ jej intensywny, nieco ciemny kolor drewnianych balustrad, dobrze odcina się od otaczającej zieleni.

zbójeckie skały szklarska poręba

Przy samym wejściu na pomost widokowy znajduje się jeszcze zadaszona wiata a miejscem na rozpalenie ogniska. Warto zwrócić uwagę na jej “zielony” dach:)

zbójeckie skały szklarska poręba

Na platformie widokowej

Platforma widokowa ma bardzo ciekawą formę, która dosłownie wije się pomiędzy drzewami, by następnie rozszerzyć się i stworzyć sporych rozmiarów taras widokowy. Bardzo klimatycznie wygląda szczególnie wejście na nią.

zbójeckie skały szklarska poręba

Na końcu pomostu znajdziemy szeroki i przestronny taras z którego możemy podziwiać przepiękną panoramę Karkonoszy! Znajdziemy na nim miejsce by usiąść i odpocząć oraz pulpit z opisem tego co właśnie widzimy przed sobą!

Taras widokowy na Zbójeckich Skałach zbójeckie skały szklarska poręba

Platforma widokowa robi wrażenie! Jest przestronna i jednopoziomowa, dzięki czemu nawet najmłodsi czują się tutaj bezpiecznie, mimo wszechogarniającej przestrzeni! Dodatkowo nawet gdyby pojawiło się tutaj wielu turystów, taras jest na tyle duży, że każdy znajdzie na nim miejsce by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie czy chwilę odpocząć.

Taras widokowy na Zbójeckich Skałach zbójeckie skały szklarska poręba
Taras widokowy na Zbójeckich Skałach

Jednak nie dla tarasu a dla widoku się przychodzi na Zbójeckie Skały!

Co za widok!

Trzeba przyznać, że pasmo Karkonoszy widziane czy to z tarasu na Zbójeckich Skałach, Zakrętu Śmierci, Złotego Widoku czy innego punktu widokowego w okolicach Szklarskiej Poręby, robi niezapomniane wrażenie!

zbójeckie skały szklarska poręba

Panorama, którą możemy podziwiać jest naprawdę rozległa i rozciąga się aż od Skalnego Stołu do Szrenicy, czyli na długości ponad 20 kilometrów! Oczywiście trzeba mieć również szczęście do pogody, by zobaczyć panoramę w pełnej krasie:)

Jeżeli macie ze sobą lornetkę lub aparat z obiektywem od dużej ogniskowej, bez problemu z tarasu widokowego na Zbójeckich Skałach dostrzeżecie schronisko na szczycie Szrenicy czy budynek nadajników RTV nad Śnieżnymi Kotłami. Oczywiście dacie radę dostrzec również Śnieżkę z charakterystycznymi “talerzami”.

Swoje oczy możecie karmić tym niezwykłym widokiem, tak długo jak tylko macie ochotę, jednak prawda jest taka, że kiedyś będzie trzeba zejść z platformy widokowej i ruszyć dalej…

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Czas schodzić… Co ciekawego warto zobaczyć w okolicy?

Wszystko kiedyś ma swój koniec, jednak nie oznacza to, że w najbliższej okolicy nie ma innych ciekawych miejsc do zobaczenia.

Z miejsc, które są najbliżej Zbójeckich Skał, warto wspomnieć tutaj m. in. o:

  • schronisku Chata Izerska, które ugości Was pysznym domowym jedzeniem oraz bardzo klimatycznym tarasem z przepięknym widokiem,
  • Zakręcie Śmierci, który poza budzącą grozę nazwą jest również świetnym punktem widokowym.

Zobacz również w Szklarskiej Porębie!

Przeczytaj inne wpisy z tego regionu!

Ten wpis to nie wszystko co dla Was przygotowałem z okolic Szklarskiej Poręby! Poniżej dwa kolejne wpisy z tych okolic!

Przeczytaj również moje poradniki turystyczne!

wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu