Szrenica – najwyższy deptak Szklarskiej Poręby

szrenica
  • Marcin
  • 5 września 2020
Szrenica – najwyższy deptak Szklarskiej Poręby

Szrenica jest doskonałym punktem widokowym oraz stosunkowo łatwym celem dla “klapkowego” turysty. Niestety to drugie najbardziej zapadło mi w pamięci… Niestety po wejściu od strony Kamieńczyka i Hali Szrenickiej, na szczycie “przywitał” nas tłum, który miał w najgłębszym poważaniu to, że ktoś dostał się tutaj inaczej niż wyciągiem. Mimo, ze wyraźnie upoceni i zziajani, musieliśmy zadowolić się kawałkiem kamienia i odrobiną korytarza w schronisku na Szrenicy. Daliśmy radę, bo i tak porównując to do innych, gorszych miejsc, było komfortowo.

Niestety Szrenica stała się, głównie za sprawą wyciągu najwyższym deptakiem Szklarskiej Poręby. Spotkasz tutaj całą chmarę osób, które dla każdego miłośnika gór są najgorszym typem turysty – elegancko ubranym, pokonującym przewyższenia w gondoli i robiącym zdjęcia na tle wszystkiego co widzi. I mimo świetnego położenia i doskonałego punktu widokowego, Szrenica w moich oczach jest miejscem, w którym byłem i prędko nie wrócę.

Warto poświęcić jej jednak kilkadziesiąt minut, odbić z czerwonego szlaku (Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej) i nacieszyć swoje oczy widokiem ze szczytu. Choćby jeden raz.

region
lokalizacja

główne pasmo Karkonoszy

GALERIA

Szrenica – najwyższy deptak Szklarskiej Poręby

szrenica
szrenica
szrenica
szrenica

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Szczytów z doskonałym punktem widokowym mamy pod dostatkiem. Tutaj dodatkowo mamy na szczycie Schronisko, dlatego ostateczna ocena “jeden z wielu”.

  • MOIM ZDANIEM

Widok ze Szczytu jest porównywalny do innych widoków z Głównego Grzbietu Karkonoszy w rejonie Szklarskiej Poręby, dlatego nie zrobi na nas szczególnego wrażenia.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Szrenica – najwyższy deptak Szklarskiej Poręby, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

2.8 / 5

Szrenica – najwyższy deptak Szklarskiej Poręby


CENY

4 / 5

Zdobycie Szczytu bezpłatne. Opłatę za wstęp trzeba jednak uiścić w kasie Karkonoskiego Parku Narodowego za wstęp do niego.

ILOŚĆ TURYSTÓW

1 / 5

Tłum.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3.5 / 5

Skromnie ale jest. Szlaki prowadzące na szczyt dobrze oznakowane.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

3 / 5

Parking ciągnący się wzdłuż ulicy Uroczej w Szklarskiej Porębie, pewnie nie raz okazał się za mały. Brak dużych parkingów, które mógłby przyjąć duże ilości turystów przy wejściach na szlak.

POTRZEBNY CZAS

Samo przebywanie na szczycie, zrobienie kilku pamiątkowych zdjęć to kwestia 10-15 minut. Jeżeli chcesz wstąpić do schroniska dodaj czas na pobyt w nim.

SUGEROWANY WIEK

Szczyt Szrenicy jest strzelisty, dzięki czemu mamy z niego niesamowity widok. Jednak dla małych dzieci, widok taki może być lekko przerażający. Dodatkowo prawie zawsze wieje, co potęguje w dzieciach niepokój. W mojej ocenie od 3 lat w górę.

DOSTĘPNOŚĆ

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych i bardzo małych dzieci (podejście po typowym górskim szlaku, miejscami stromym).

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL
  • Jeżeli chcesz uniknąć tłumów, rusz z samego rana. Podejście od Szklarskiej Poręby niezależnie od drogi wynosi około 2,5 godziny.

Szrenica – najwyższy deptak Szklarskiej Poręby

MOCNE STRONY

  • dobry punkt widokowy,
  • schronisko na szczycie,
  • wyciąg niemal na sam szczyt,

SŁABE STRONY

  • oblegany przez turystów, często nieprzygotowanych do chodzenia po górach,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!