atrakcje dla dzieci w szklarskiej porębie

Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie!


Rodzinny wyjazd do Szklarskiej Poręby? Świetny pomysł! Poznaj atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie, dzięki którym wszyscy spędzicie tutaj niezapomniany rodzinny urlop!

Szklarska Poręba to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych na Dolnym Śląsku! Doskonałe położenie między Karkonoszami a Górami Izerskimi, mnogość atrakcji i niepowtarzalny klimat sprawiają, że co roku odwiedzają ją tysiące turystów. Dodatkowym atutem jest fakt, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. W tym wpisie podpowiem Wam kilkanaście miejsc, które przypadną do gustu waszym pociechom!

Szklarska Poręba – podstawowe informacje

Szklarska Poręba to miasto położone u podnóża Karkonoszy, dokładniej górującej nad miastem Szrenicy, zlokalizowane na Dolnym Śląsku, około 15 kilometrów na południowy-zachód od Jeleniej Góry. Przez wielu uznawana za największą dolnośląską stację klimatyczną, która swoimi warunkami klimatycznymi zbliżona jest do alpejskich miejscowości, położonych powyżej 2000 metrów n. p. m.

Do Szklarskiej Poręby możecie dojechać na trzy sposoby: samochodem osobowym, pociągiem lub komunikacją autobusową. Miasto położone jest przy drodze krajowej nr 3, prowadzącej do granicy z Czechami oraz na niezwykle malowniczej linii kolejowej nr 311 z Jeleniej Góry.

Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba pełna jest atrakcji i miejsc, które po prostu warto odwiedzić. Jednak które z nich są odpowiednie dla dzieci i warte odwiedzenia z naszymi pociechami. Oto lista kilkudziesięciu najciekawszych takich miejsc!

Co zrobić, by wyjazd z dzieckiem był fajny?

Jak przyjemnie spędzić czas z dziećmi w Szklarskiej Porębie, tak by i dziecko się wyszalało i Wy poczuli górskiego klimatu. Nie ma sensu dźwigać 4 latka na Wielki szyszak – umęczycie się. By poznać moje patenty na udany wyjazd z dzieckiem, przeczytajcie wpis Co zrobić by podróżowanie z dzieckiem było fajne?, w którym opisałem moje sprawdzone rady na udane podróżowanie z dzieckiem!

Różny wiek = różne atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie

To oczywiste, że dzieci w różnym wieku wolą inne zajęcia i z różnych względów, mogą korzystać tylko z wybranych atrakcji. Dlatego wszystkie atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie, które chciałbym Wam polecić podzieliłem na 3 grupy:

  • atrakcje dla najmłodszych dzieci (do 4 lat),
  • atrakcje dla starszych dzieci (od 7 lat),
  • atrakcje dla dziecka w każdym wieku.

Dodatkowo podpowiem Wam kilka miejsc, które na pierwszy rzut oka nie wyglądają na atrakcyjne w oczach naszych dzieci, ale w ostateczności mogą się okazać ciekawsze niż się nam wszystkim wydawało!

Fajne miejsca dla najmłodszych (do 4 lat)

Pewne miejsca są stworzone głównie z myślą o najmłodszych dzieciach. To właśnie w nich mogą ciekawie i bezpiecznie spędzić czas! Dla nieco starszych, mogą one być zbyt mało “atrakcyjne”…

Alpaki w Karkonoszach

atrakcje dla dzieci w szklarskiej porębie

Niewielka zagroda alpak w Szklarskiej Porębie Dolnej będzie niesamowitą frajdą dla każdego dziecka! Zwierzątka możemy pogłaskać, przytulić, nakarmić a nawet zabrać na spacer!

Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Alpaki w Karkonoszach. Zagroda w Szklarskiej Porębie

Place zabaw

atrakcje dla dzieci w szklarskiej porębie
atrakcje dla dzieci w szklarskiej porębie

W Szklarskiej Porębie znajdziecie kilka płacy zabaw dla najmłodszych, m. in.:

  • plac zabaw przy ul. Turystycznej 2
  • plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Okrzei,
  • plac zabaw na ul. Pstrowskiego 5,
  • plac zabaw na ul. Mickiewicza (przed kościołem pw. Maksymiliana Kolbego),
  • osiedlowy plac zabaw na ul. Małej.

Szczególnie polecam Wam plac zabaw przy ulicy Turystycznej, który możecie zobaczyć na powyższych zdjęciach.

Park Ducha Gór

atrakcje dla dzieci w szklarskiej porębie Park Ducha Gór

Park Ducha Gór to położony w sąsiedztwie Muzeum Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie, niesamowicie widokowy, cenny przyrodniczo i wypełniony fikuśnymi budynkami ogród. Znajdziecie w nim m. in. Chatę Skrzata z mchu i paproci, Chatę Rzepichy Zielarki oraz plac zabaw!

Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Park Ducha Gór w Szklarskiej Porębie

Mini ZOO Zwierzaczkowo

Poczuj się klimat prawdziwego wiejskiego gospodarstwa! Zobacz z bliska zwierzątka gospodarskie a niektóre z nich, będziesz mieć okazje nakarmić czy pogłaskać. Znajdziecie je w Szklarskiej Porębie Dolnej, przy ulicy Piotra Skargi.

Chybotek

Najbardziej znany, kołyszący się kamień w okolicy czyli położony również w Szklarskiej Porębie Dolnej – Chybotek. Choć takie maluchy będą jeszcze za małe by wspiąć się na jego szczyt i go rozbujać to szlak dojściowy, może być dobrym wyborem do rozpoczęcia wędrówek po górach, nawet z takimi małymi urwisami.

Szklarska Poręba Dolna – spokojniejsza część miasta

Dobrze zauważyliście! Wiele ciekawych miejsc dla najmłodszych znajdziecie w najniżej położonej dzielnicy miasta, czyli Szklarskiej Porębie Dolnej. To znacznie spokojniejsza, cichsza i mniej zatłoczona część miasta, w której naprawdę można odpocząć! Przeczytajcie co jeszcze ciekawego tam znajdziecie: Szklarska Poręba Dolna. Co warto zobaczyć?

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Atrakcje dla nieco starszych (od 7 lat)

Od starszych dzieci możemy wymagać już nieco więcej wytrwałości, siły i dowagi, dlatego możemy pozwolić sobie na odwiedzenie i skorzystanie z bardziej “wystrzałowych” atrakcji.

Zbójeckie Skały

zbójeckie skały szklarska poręba

Od starszych dzieci możemy już oczekiwać, że zarówno wytrwają godzinną wędrówkę po górach ale również docenią niesamowity widok. Właśnie dlatego Zbójeckie Skały i platforma widokowa, która się tam znajduje to ciekawa propozycja!

Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Taras widokowy na Zbójeckich Skałach

Trollandia

atrakcje dla dzieci w szklarskiej porębie

W samym centrum miasta, dosłownie na przeciwko Skweru Radiowej Trójki znajduje się Trollandia, czyli parki linowy.  Doskonała atrakcja dla starszych dzieci a dla rodziców, niemal zawsze po drodze.

Wodospad Kamieńczyka

wodospad kamieńczyka

Piękny i wysoki wodospad Kamieńczyka zlokalizowany jest w potęgującym wrażenia Wąwozie Kamieńczyka, to miejsce obok którego nikt nie może przejść obojętnie. Podejście do niego wymaga jednak nieco wysiłku ale jednocześnie będzie dobrym przetarciem dla młodych górowłazów:)

Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Wodospad Kamieńczyka

Wyciąg na Szrenicę

Niemal 40 minutowa jazda wyciągiem na Szrenicę będzie ciekawą i bardzo nietypową atrakcją dla dziecka. Wasze dziecko na pewno przez długi czas nie zapomni takiej atrakcji!

Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Ski Arena Szrenica

Złoty Widok

złoty widok taras widokowy szklarska poręba dolna

Kolejny doskonały punkt widokowy to niemal legendarny Złoty Widok. Położony w pobliżu Wodospadu Szklarki oraz wspomnianego wcześniej Chybotka, wymaga kilkunastu minut podejścia leśnym szlakiem, jednak dla starszego dziecka nie powinno to być problemem.

Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Złoty Widok w Szklarskiej Porębie

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada

atrakcje dla dzieci w szklarskiej porębie

Na terenie Parku Esplanada znajdziecie mnóstwo atrakcji, przygotowanych głównie z myślą o dzieciach. Są wśród nich Alpine Coaster, ogród dmuchańców, mini samochody, wieża emocji czy dziecięcy labirynt a to nadal nie wszystko! Więcej dowiecie się ze strony internetowej parku. Dodatkowym atutem jest lokalizacja w samym centrum miasta.

Oponkowa kraina

Zjedź z górki na opnie! Na specjalnie przygotowanym torze nasze pociechy będą mogły pozjeżdżać na dmuchanych oponach, co na pewno nie jest częstą atrakcją. Moim zdaniem to doskonała atrakcja i przy okazji dobrze zlokalizowana, bo przy ulicy Turystycznej 17, prowadzącego Ski Areny Szrenica!

Krucze Skały

krucze skały w szklarskiej porębie Punkt widokowy na Kruczych Skałach

Krucze Skały to położone w najwyższych częściach centrum miasta formacje skalne, które tworzą około 30 metrowe urwisko na brzegiem rzeki Kamienna. Bardzo ciekawe miejsce na zarażenie górskim “bakcylem”:)

Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Krucze Skały w Szklarskiej Porębie

Atrakcje dla każdego dziecka!

Pewne miejsca i atrakcje są na tyle urozmaicone czy ciekawe, że powinny zainteresować dziecko w każdym wieku. Oto kilka takich propozycji.

Dinopark

atrakcje dla dzieci w szklarskiej porębie

W tym miejscu twoje dziecko oszaleje ze szczęścia! Dinozaury, park linowy, dmuchańce, kolejka i wiele, wiele innych atrakcji skutecznie wypełnią Wam kilka godzin!

Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Dinopark w Szklarskiej Porębie

Wystawa LEGO

atrakcje dla dzieci w szklarskiej porębie

Klocki LEGO to już kultowa zabawka z której można zbudować niezwykłe konstrukcje i budowle. Kilka z nich możecie zobaczyć na wystawie klocków LEGO w Szklarskiej Porębie, którą znajdziecie przy ulicy Jedności Narodowej 5.

Wodospad Szklarki

wodospad szklarki w szklarskiej porębie

Pełen uroku Wodospad Szklarki do którego prowadzi banalnie prosta droga i przy którym znajdziecie równie urokliwe schronisko Kochanówka, to miejsce gdzie wasze dzieci na własnej skórze poczują karkonoski klimat!

Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Wodospad Szklarki

Główne ulice miasta

Tak, one też mogą być atrakcyjne dla naszych dzieci. To na nich znajdziemy kolorowe stargany, które można przeczesywać w poszukiwaniu wymarzonej pamiątki oraz inne, liczne atrakcje typu kina 7D, cymbergaje, bujające się pojazdy itp. Choć można je spotkać w wielu miejscach kraju i wszędzie będą wyglądać podobnie, dzieciom nie wypada odmówić:)

Punkt widokowy na Skale Karczmarz

Taras widokowy na skale Karczmarz

Taras widokowy na Skale Karczmarz to najbardziej dostępny i najlepszy do pokazania dziecku, czym jest piękny widok na góry! Znajduje się w ścisłym centrum miasta, na najbardziej charakterystycznych skałach znajdujących się u zbiegu ulicy Jedności Narodowej i Mickiewicza.

Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Taras widokowy na skale Karczmarz w Szklarskiej Porębie

Schroniskowe pieczątki!

Uwierzcie mi na słowo, każde dziecko uwielbia przybijać pieczątki! Wędrując do górskich schronisk w okolicach Szklarskiej Poręby, warto pamiętać o pamiątkowej pieczątce, o której przybicie najlepiej poprosić swoje dziecko – będzie zachwycone!

Z dzieckiem bez większych problemów powinniście dotrzeć do poniższych schronisk:

Nieoczywiste atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie

Wbrew ogólnemu przekonaniu, muzea czy ośrodki edukacyjne nie zawsze muszą być nudne dla dzieci. Ciekawa historia, pełne uroku i unikalne eksponaty oraz interesująca wystawa, mogą się okazać początkiem dziecięcej fascynacji daną tematyką! Dlatego jeżeli chcesz swoim dzieciom zaserwować coś innego niż tylko rozrywkę, wpleść nieco edukacji i ciekawości świata sprawdź poniższe propozycje!

Muzeum Ziemi JUNA

muzeum ziemi juna szklarska poręba atrakcje w szklarskiej porębie

Góry to skarbnica minerałów, cennych i rzadkich kruszyw oraz przyrodniczych unikatów! Wiele z nich będziecie mogli zobaczyć na własne oczy w Muzeum Ziemi JUNA, które znajduje się przy głównej drodze prowadzącej do centrum miasta! Kto wie, może Wasze dziecko odkryje w sobie geologa:)

Muzeum mineralogiczne

muzeum mineralogiczne atrakcje w szklarskiej porębie

Drugim miejscem, gdzie można poczuć się jak mały odkrywca skarbów ziemi jest Muzeum mineralogiczne przy ul. Kilińskiego 20. Dodatkowym smaczkiem jest budynek w którym zlokalizowano muzeum, będący pięknym przykładem karkonoskiej architektury!

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN

karkonoskie centrum edukacji ekologicznej pan atrakcje w szklarskiej porębie

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej, działające przy Karkonoskim Parku Narodowym to miejsce ekspozycji, przybliżającej nam przyrodę Karkonoszy zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie. Ważnym elementem wystawy są materiały dotyczące zwiększania świadomości ekologicznej, co dla wszystkich nas powinno być bardzo cenną wiedzą. A pamiętajcie, czym skorupka za młodu…:)

Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Karkonoski Park Narodowy

Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej

muzeum energetyki w szklarskiej porębie atrakcje w szklarskiej porębie

Są tu jakiś mali elektrycy? Jeżeli nie, to po wizycie w Muzeum Energetyki w Szklarskiej Porębie, być może jacyś będą:) Atrakcje szczególnie powinna zainteresować chłopców, choć może i jakaś dziewczynka może mieć takie właśnie zainteresowania. Muzeum znajduje się niemal po sąsiedzku z Muzeum Ziemi JUNA, przy głównej drodze wiodącej do centrum miasta.

Poznaj więcej ciekawych miejsc w Szklarskiej Porębie!

Atrakcje dla dzieci to nie wszystko! Szklarska Poręba skrywa w sobie jeszcze wiele innych interesujących miejsc i atrakcji! Możecie poczytać o nich w moich innych wpisach!

Więcej wpisów ze Szklarskiej Poręby znajdziecie w archiwum pod tagiem #szklarska poręba!

Dolny Śląsk? Sprawdź koniecznie najciekawsze miejsca!

Poznaj również poradniki dla rodziców!

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w archiwum pod tagiem #poradniki dla rodziców.

Bądź zawsze przygotowany, poznaj poradniki turystyczne!

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w archiwum pod tagiem #poradniki turystyczne.

kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca